Odgłosy świnek morskich – dlaczego świnka chrumka, piszczy i wydaje inne dźwięki?

Każde zwierzę porozumiewa się z człowiekiem na swój własny sposób. Niektóre zwierzęta, jak na przykład koty, miauczą tylko w obecności człowieka, bo jest to ich sposób na porozumiewanie się ze swoim właścicielem. Jakie są odgłosy świnek morskich i co oznacza każdy z nich?

Świnka morska, czyli kawia domowa znajduje się w wielu polskich domach. To dosyć popularne zwierzątko hodowlane jest stosunkowo proste w opiece i często staje się wieloletnim członiem rodziny. Chociaż świnki morskie nie mają takich zdolności komunikacyjnych jak psy, czy koty, czyli nie merdają ogonem, nie szczekają i nie miauczą, potrafią wyrazić szereg emocji na swój własny sposób.


Każdy dźwięk, jaki wydaje Twoja kawia domowa nie jest przypadkowy i może oznaczać zadowolenie, jego brak lub ból u Twojego domowego pupila. Warto zapoznać się z każdym dźwiękiem nieco bliżej, aby dobrze odczytywać sygnały, które wysyła Ci Twój pupil.

Świnka morska – odgłosy to forma komunikacji

W jaki sposób może komunikować się z człowiekiem świnka morska? Odgłosy, jakie najczęściej wydaje ten zwierzak to kwiczenie, ciche popiskiwanie, a także gruchanie. Kawia domowa może również pomrukiwać i to wcale nie gorzej od niejednego łaszącego się kota. Świnki morskie mogą nawet wydawać z siebie dźwięki przypominające warczenie, chociaż w stosunku do człowieka może się to zdarzyć bardzo rzadko.



Dźwięki, które wydaje kawia domowa są również skierowane do innych przedstawicieli gatunku. Zwierzęta mają swoją własną mowę i bardzo przejrzyście dzieli się ona na sygnały wysyłane do właściciela i na dźwięki skierowane do innego osobnika gatunku. Jak więc rozpoznać, kiedy świnka zwraca się do nas, a kiedy do innej świnki i skąd wiedzieć, co oznacza każdy z jej dźwięków?

Kwiczenie – dźwięki świnki morskiej skierowane do człowieka

Najpopularniejsze dźwięki świnki morskiej przypominają kwiczenie. To sygnał, który najczęściej kojarzony jest z tymi zwierzętami. Nie bez powodu jest to najczęstszy dźwięk, jaki dochodzi z klatki Twojej świnki morskiej. Kawia za pomocą kwiczenia komunikuje się zarówno z człowiekiem, jak i z inną świnką. Co oznacza ten sygnał? Najczęściej oznacza wołanie, które ma na celu zwrócenie na siebie uwagi.


Świnka może kwiczeć wtedy, kiedy po prostu zażąda towarzystwa, jednak najczęściej kwiczy w porze karmienia, domagając się jak najszybszego podania posiłku. Kawia reaguje więc kwiczeniem na dźwięk otwieranej lodówki lub pojemnika z jej jedzeniem. Jeśli w domu trzymasz więcej niż jedną świnkę, kwiczenie może być skierowane właśnie do drugiego osobnika, a nie bezpośrednio do Ciebie. Może być wywołane chęcią zwrócenia na siebie uwagi lub zachętą do wspólnej zabawy.

jakie dźwięki wydaje świnka morska?

Gruchanie u kawii domowej – co oznacza?

Mowa świnek morskich nie ogranicza się jednak tylko do popularnego kwiczenia. Być może zdarzyło ci się kiedyś usłyszeć długie i błogie gruchanie ze strony Twojej świnki. To bardzo dobra oznaka najwyższego zadowolenia. Najczęściej pojawia się podczas chwili pieszczot lub podczas konsumowania pysznej porcji jedzenia.


Gruchanie to również odgłos, który towarzyszy świnkom podczas kopulacji i w tym wypadku również łączony jest z chwilą spełnienia i zadowolenia. Jeśli Twoja świnka regularnie grucha, czy pomrukuje, możesz być spokojny o to, że jest zadowolona z warunków w klatce, z codziennych pieszczot i z jedzenia, które jej serwujesz.

Szczękanie zębami, czyli ostrzeżenie przed agresją

Do dźwięków, które powinny wzbudzić Twoją czujność, zdecydowanie należy szczękanie zębami. Kawia domowa, która jest oswojona i znajduje się w bezstresowej sytuacji, rzadko kiedy będzie miała okazje do wydania tego dźwięki. Jeśli jednak masz w domu dwie świnki i usłyszysz charakterystyczne szczękanie, może ono oznaczać agresję jednej świnki wobec drugiej, co może skutkować atakiem i bójką świnek. Szczękanie zębami jest przejawem agresywnego nastawienia lub sytuacji stresowej, w której świnka skupiona jest na samoobronie.


Jeśli trzymasz akurat kawię na kolanach, a ona zaczyna niespodziewanie szczękać zębami, bądź przygotowany na to, że może Cię postraszyć atakiem, a czasem nawet ugryźć. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, co wywoła stres i niezadowolenie u naszych zwierząt, dlatego warto nasłuchiwać sygnałów, które wysyła Ci Twoja świnka.

dziwne odgłosy świnek morskich

Świnka chrumka – co chce Ci powiedzieć?

Co w przypadku kawii domowej oznacza ciche chrumkanie? Świnka chrumka z różnych powodów, które raczej nie powinny wywołać Twojego niepokoju. Może być to chęć zwrócenia na siebie uwagi albo domaganie się spaceru poza klatką. Świnki morskie chrumkają nieco ciszej i subtelniej od świń hodowlanych, jednak pochrumkiwanie w obu przypadkach może być formą komunikacji między świnką a człowiekiem, jak i między dwoma osobnikami z gatunku.


Popiskiwanie i warczenie – odgłosy świnek morskich, które powinny wzbudzić czujność

Z pewnością jednak nie możesz zignorować popiskiwania, które przechodzi w głośne zawodzenie. W ten sposób Twój pupil informuje Cię o bólu lub przerażeniu, dlatego należy być szczególnie wyczulonym na ten właśnie dźwięk. Popiskiwanie może być oznaką choroby czy przeziębienia, które w pewien sposób zaburza komfort Twojej świnki i sprawia jej miejscowy ból.


Może wiązać się z zapaleniem, z bólem zębów czy z problemami trawiennymi, na przykład spowodowanymi bolesnymi wzdęciami. Długiego popiskiwania nie należy ignorować. Wręcz przeciwnie, dobrze jest zawieźć świnkę do weterynarza i od razu sprawdzić, co może być przyczyną wydawania tego dźwięku.



Ostatnim spotykanym u kawii odgłosem jest warczenie. W warunkach hodowlanych w domu pojawia się rzadko, bo zazwyczaj warczenie u świnek morskich skierowane jest do osobnika płci przeciwnej. Samce przywołują w ten sposób samice podczas rui, ale również samiczki mogą warczeć na siebie nawzajem. Warczenie raczej nigdy nie jest skierowane do człowieka, bo dźwiękiem oznaczającym agresję jest wspomniane wyżej szczekanie zębami.

Zwracacaj uwagę na mowę świnki

Jak widać, odgłosy świnek morskich mogą przyjmować różną formę i występować w skrajnie odmiennych sytuacjach. Świnka chrumka, popiskuje, kwiczy, grucha i warczy i jest to normalne, o ile dźwięk nie jest długi i zawodzący. Wtedy może oznaczać problemy ze zdrowiem, o których każda świnka na swój sposób informuje troskliwego opiekuna.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
32 komentarzy do “Odgłosy świnek morskich – dlaczego świnka chrumka, piszczy i wydaje inne dźwięki?
  • Avatar

    Głaskałam moją świnkę o imieniu Moxxe wszystko super i nagle zaczęła jakby, stukać zębami? Bardzo dobrze o nią dbam i wydaje mi się że nie miałaby żadnej przyczyny do wykazywania agresji, mam ją już w domu od ok. 2-3lat i jeszcze nigdy tak się nie zachowywała martwię się🙁

    • Moderator ZooArt
    • Avatar
  • Avatar
    • Avatar

      Witam, i jak poszła adaptacja świnek ? Też kupiłam 2 świnki samiczki (rodzeństwo też z olx )kilka dni temu i mają póki co identyczne zachowanie ( wychodzą albo w nocy albo jak jest pusto w pokoju , jak wchodzę do pokoju to uciekają do domku i gruchają ).

    • Avatar
      Artur Kucinski pisze:

      Miałem świnkę morską no zmarła nam wczoraj nasza ukochana Juzia. Ale uwielbiała mniszka suche karmy,skrzyp polny,pestki dyni suche w paczkach,suszone ogórki w paczuszkach itp. pozdrawiam serdecznie.

  • Avatar
    • Moderator ZooArt
  • Avatar
    Natalia Barszczewska pisze:

    moja świnka bardzo głośno piszczy jak daje jej jedzenie to przestaje jednak uważam że ma dużo jedzenia i dopiero co wymieniane. Gdy tylko wyjdę z pokoju na 1 godzinę i wejdę ona zaczyna znów piszczeć czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje? Jestem zaniepokojona jej piskiem ciężko mi stwierdzić czy ją coś boli czy też i nie…*świnka jest u mnie tylko 2 tygodnie*

    • Moderator ZooArt
  • Avatar

    A co jak moja świnka jest ciągle w jednym miejscu ??? bo ciągle jest obok miski,a jak dołorzyłam siana to poszedł zjadł troszeczkę i wrucił do miski… i troche piszczał nie wiem,ale sie martwię

    • Moderator ZooArt
    • Avatar

      Witam,
      Mam dość młodą świnkę morską bo ma niedawno skończony miesiąc, wypuściłam ją dzisiaj by pobiegała sobie po pokoju. Po 20 minutach zaczęła jakby przed czymś uciekać i strasznie piszczeć, w pokoju było cicho, ponieważ nikogo nie było w domu więc nie było większego hałasu, na początku myslałam że jest głodna jednak dałam jej jedzenie i nawet go nie tknela, do klatki też nie chciała wejść. I nie wiem co robić ciągle piszczy, raz da się pogłaskać raz nie, co mogę zrobić by ją jakoś uspokoić lub coś w tym stylu.

      • Moderator ZooArt
  • Avatar

    Co oznacza gdy moja świnka leży na boku oraz otwiera pysk nie wydając żadnego odgłosu ale tak jak by chciała wydać z siebie ten głos ale nie mogła

  • Avatar

    A ćwierkanie?? Moim świnkom zdarza się ćwierkać prawie jak ptaszek, np. dziś w nocy, najpierw ganiały po klatce jak szalone, chyba jedna zaczepiała drugą, a potem któraś tak głośno ćwierkała, że aż wszystkich pobudziła🤔🧐😁

    • Avatar
      •Samiś• pisze:

      One po prostu chcą jedzenia albo musisz je zabrać do siebie na łóżko xD bo chcą żeby wiesz , ktoś je głaskał

    • Avatar
      Natalie pisze:

      Dokładnie tak jak pisze Simyicorgi, to odglos niepokoju. Moja tak robiła np gdy usłyszała dziwny dźwięk dotąd jej nie znany. Odbierała go jako zagrożenie. Świnka często najwpierw rozgląda się, często i cicho rechocze, zdarza się że może zacząć też uciekać, a później staje jakby w osłupieniu i zaczyna ćwierkać.

      • Avatar
        Katarzyna Stoszewska pisze:

        Moja świnka ma cały czas jedzenie na stanie ale i tak wciaz woła o więcej i piszczy muszę kłaść jej zasłonkę na klatkę bo jak mnie widzi to wariuje

      • Avatar
        Kinga Dlugozima pisze:

        Mam świnki morskie 2 tygodnie jak wyciogam spoko ale się biją jedna czogle zła są dwoje chłopców ale jedna atukuje na tamtą wszystko sobie zabierają odzieliłam ich od siebie bo boję że sobie krzywdzę robią jednej się chce wadomo czego tamtą męczy.bardzo może ktoś coś doradzi coś 🤔🤔

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.