Opieka nad chomikiem – 10 zasad

Chomiki to bardzo popularne zwierzątka. Często wybierane przez rodziców, by nauczyć dzieci odpowiedzialności. Chomik jednak w żadnym wypadku nie jest zabawą! Jest żywą, czującą istotą. Średnia jego życia wynosi dwa lata, jednak przy dobrej i troskliwej opiece może żyć nawet trzy. To bardzo pocieszne zwierzątka. Są jednak drobne i delikatne, dlatego wymagają odpowiedniego traktowania. Jakiego? Tego najlepiej dowiedzieć się jeszcze zanim chomik zagości w domu.

Te zwierzątka nie pochłaniają dużych zasobów czasu i nie potrzebują dużo miejsca. Opieka nad chomikiem też nie należy do skomplikowanych. Z powodzeniem poradzi sobie z nią nawet dziecko w wieku szkolnym. Oczywiście, pod czujnym rodzicielskim spojrzeniem. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących opieki. Jak dbać o chomika?

chomik z marchewka

1. Odpowiednia klatka dla chomika

Jeden mit trzyma się wyjątkowo mocno, jeśli chodzi o klatki dla chomików. Dość powszechne jest jeszcze przekonanie, że tak małe zwierzątko jak chomik wcale nie potrzebuje dużej klatki. Stąd biorą się wszystkie zestresowane chomiki zamknięte w zbyt małych klatkach.

Chomiki czują się szczęśliwe dopiero wtedy, gdy mogą poruszać się na sporym terytorium. Dlatego klatka nie może zajmować obszaru mniejszego niż 4000 cm2, czyli 100x40cm (zwłaszcza w przypadku chomika syryjskiego). To jednak dopiero podstawa. Im większa klatka, tym lepiej czuje się w niej chomik. Wysokość nie jest już aż tak istotna.

Najbezpieczniej jednak, gdy nie będzie zbyt duża. Chomik może spróbować akrobacji i wspinaczki, lepiej by nie spadł ze zbyt dużej wysokości. Pamiętaj też o rozmieszczeniu prętów, by chomik nie mógł przecisnąć przez nie główki.

jak opiekować się nad chomikiem?

2. Właściwe wyposażenie klatki

Klatka jest bardzo ważna. Jednak klatka to tylko podstawa. Coś jak surowe ściany w mieszkaniu. Wyposażenie jest bardzo ważne. Chomikowi potrzebna jest odpowiedna ściółka, poidełko, miska, kołowrotek czy piaskownica. Niekonieczny, choć przydatny, będzie też domek. Złym pomysłem jest natomiast kupowanie pupilowi kuli do biegania – w jej środku jest bardzo głośno i duszno, na dodatek chomik nie ma kontaktu z podłożem i jego zmysły nie są w stanie odbierać bodźców.

Odpowiednia ściółka to delikatne, pozbawione drzazg trociny lub specjalny, chłonny granulat. Dobrym uzupełnieniem będzie siano. Dla zachowania odpowiedniej higieny i zniwelowania problemu brzydkich zapachów.

Poidełko można zastąpić drugą miseczką. Lepiej jednak tego nie robić. Poidełko pozwala chomikowi wygodniej pić wodę. Zapobiega też przypadkowym przewróceniom i oblaniem wodą wszystkiego w klatce, łącznie z samym chomikiem.

3. Opieka nad chomikiem – dieta to podstawa!

Opieka nad chomikiem domowym nie będzie pełna i właściwa, bez odpowiedniej diety. Jedzenie jest najważniejsze w profilaktyce zdrowotnej. Dieta chomików powinna składać się z ziaren, owoców, warzyw i innych roślin. Można podawać chomikowi dobrą, suchą karmę przeznaczoną specjalnie dla niego.

Wśród owoców i warzyw do diety chomików warto wdrożyć marchew, pozbawione pestek jabłka, banany, kukurydzę, brokuły (choć z nimi ostrożnie i w małych ilościach), groszek, gruszki, koniczynę, mlecz, siano. Chomiki chętnie zjedzą też odrobinę gotowanego jaja lub żółtego sera, ale tego lepiej nie podawać im za często. Raz na tydzień lub dwa w zupełności wystarczy. Pamiętaj, by podawane chomikom jedzenie było świeże. Po maksymalnie dwóch dniach należy usuwać z klatki to, czego chomik nie zjadł.

4. Dobra pielęgnacja kluczem do szczęścia chomika

W Polsce można kupić więcej niż jeden rodzaj chomików. Najpopularniejsze są chomiki dżungarskie i chomiki syryjskie. Opieka nad nimi jest bardzo podobna, jednak nie identyczna. Chomiki dżungarskie są aktywniejsze. Wymagają przez to więcej przestrzeni, więcej zabawek i więcej możliwości do wybiegania się niż wymaga tego chomik syryjski.

Opieka nad chomikiem syryjskim natomiast powinna uwzględniać ich dość leniwy tryb życia. Z nim związana jest silna tendencja do szkodliwej nadwagi.

Pamiętaj też, że chomikom, jak wszystkim gryzoniom, zęby rosną przez całe życie. Ich przerost może powodować wiele problemów i przysparzać mnóstwa bólu chomikowi. Dlatego ważne jest, by mu zapewnić możliwość nieustannego ścierania zębów. Bardzo ważne jest też regularne sprzątanie klatki. Nie można doprowadzić do pojawienia się brzydkich zapachów w klatce. Najlepiej sprzątać dwa-trzy razy w tygodniu. W razie potrzeby częściej.

5. Zero kąpieli!

Pisaliśmy już na ten temat w jednym z listopadowych artykułów: Czy chomika można kąpać? Trudno uwierzyć, że niektórzy wciąż zadają to pytanie!

Jednak jest to sprawa na tyle ważna, że wymaga nagłaśniania. Ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że chomiki trzeba kąpać. To absolutna nieprawda!

Chomiki na wolności żyją na terenach ubogich w wodę. Często występują nawet na obszarach półpustynnych i pustynnych. Nie potrzebują dużych ilości wody w naturze, nie potrzebują ich też w warunkach domowych.

Chomik naprawdę doskonale poradzi sobie sam. Bez wody. Bez problemu wyczyści całe swoje futerko. Nie należy mu w tym przeszkadzać. Kąpiele są całkowicie zbędne, a przy tym niebezpieczne dla delikatnego zdrowia chomika. Mogą go też narazić na ogromny stres.

na co uważać mając chomika?

6. Uważaj na choroby!

Jeśli zauważysz, że Twój chomik nie ma apetytu, jest ospały, osowiały, leży w kącie i nie chce się bawić, nie zwlekaj. Zabierz go do lekarza weterynarii. Choroby chomików potrafią rozwijać się bardzo szybko i doprowadzić do błyskawicznej śmierci zwierzęta.

Obniżysz szanse na ich wystąpienie, jeśli zapewnisz chomikowi właściwe warunki bytowe. Chomiki nie powinny moczyć się wodą, jeść zdrowy, zróżnicowany pokarm i żyć w czystych warunkach. Sprzątanie klatki to też element profilaktyki zdrowotnej.

7. Zapewnij chomikowi bezpieczeństwo

Choroby to nie jest jedyna rzecz, która może dotknąć chomika. Zagrożeń czyha dużo więcej. Bardzo szkodliwy dla chomików jest stres. Uniknie go, jeśli klatka będzie stała w cichym, spokojnym miejscu. Nie może stać jednak w miejscu z dużym poziomem wilgoci. Ani w miejscu zbyt nagrzanym i nasłonecznionym.

Lepiej trzymać ją z dala od telewizora, okien i bezpośredniego sąsiedztwa grzejników. Pręty w klatce muszą być dostosowane do rozmiarów chomika. Muszą uniemożliwiać chomikowi ucieczki lub zaklinowanie głowy.

8. Oswojenie chomika – trudne, ale nie niemożliwe

Dziki, nieoswojony i nieufny. Taki właśnie na początku jest praktycznie każdy chomik. Opieka nad nim musi obejmować proces oswajania. Nie rób tego jednak natychmiast. Zaraz po zakupie chomik będzie zestresowany i może ugryźć. Należy dać mu kilka dni na oswojenie się z nową sytuacją.

Później można spróbować przekupić go smakołykami, na przykład kawałkami jabłka na dłoni. Kolejnym krokiem, po upływie następnych kilku dni, powinno być głaskanie chomika w klatce. Nie należy z tym przesadzać i trzeba przestać, gdy chomik będzie zdenerwowany. Na końcu można spróbować wziąć go na ręce. Nie na długo.

Z biegiem czasu można ten czas wydłużać. Oswojony chomik chętnie będzie przebywał w towarzystwie człowieka. Nadal jednak będzie potrzebował spokoju.

czy chomiki są samotne?

9. Samotność – drugie imię każdego chomika

Chomik jest bowiem samotnikiem. Czasami może wydawać się, że chomik jest nieszczęśliwy i samotny, gdy siedzi tak sam w klatce. To jednak zupełnie mylne wrażenie! Chomiki są samotnikami. Najlepiej czują się pozostawione same sobie.

Dokupienie drugiego chomika do towarzystwa to zawsze przepis na nieszczęście i katastrofę. Nieważne jak duża będzie klatka. Najrozsądniejszą zasadą jest jedna klatka dla jednego chomika.

10. Zdrowy chomik to aktywny chomik

Chomik apatyczny i niechętny do zabawy to chomik, który ma problemy zdrowotne. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdy w ciągu dnia chomik po prostu chowa się do domku lub zwija w kącie klatki i śpi.

Chomiki to zwierzęta nocne. Właśnie nocą stają się aktywne, a dnie spokojnie przesypiają. Nocami bardzo lubią się bawić. Czasem dość hałaśliwie. Zwłaszcza, gdy kołowrotek jest głośny. Dlatego chomik niekoniecznie powinien mieszkać w dziecięcym pokoju.

Chomiki lubią wszelkie zabawki. Warto im je stosunkowo często wymieniać, by nie zdążyły się znudzić. Kołowrotki, ścianki wspinaczkowe, drewniane mostki, trawiaste piłki – wiele jest zabawek dla chomików, które po prostu muszą być aktywne fizycznie.

co warto wiedzieć przed zakupem chomika?

Opieka nad chomikiem nie taka straszna

Opieka nad chomikiem nie należy do szczególnie kłopotliwych. Samotniczy tryb życia chomika, chęć do samodzielnej zabawy i jego umiejętności do dbania o własną higienę sprawiają, że nie trzeba zapewniać chomikowi opieki dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zasady żywieniowe chomików też nie należą do skomplikowanych, a przy tym pożywienie dla chomika nie należy do najdroższych.

Za to chomik, który czuje się szczęśliwy i jest zdrowy będzie cieszył swoją aktywnością i da mnóstwo rozrywki, która płynie z samego obserwowania jego poczynań.

Chomik bardzo lubi ruch, stąd musimy mu zapewnić warunki do aktywności fizycznej. Uważajmy jednak, by jego akrobacje (w klatce i poza nią) nie były przyczyną urazów. Wybierzmy duży i pełny kołowrotek, by uniknąć urazów kręgosłupa i uszkodzeń łapek. Uważajmy też, kiedy zwierzak biega swobodnie po mieszkaniu – zawsze powinien być pilnowany – tak małe zwierzęta mogą wejść w wiele miejsc, jest też ryzyko ich potrącenia np. drzwiami czy przydepnięcia. Przy zachowaniu środków ostrożności, chomiki będą naprawdę wdzięcznymi towarzyszami.

– mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka
Spełnia się zawodowo w gabinecie małych zwierząt w Kielcach. Prywatnie mama dwójki dzieci i opiekunka zwariowanego psa
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
21 komentarzy do “Opieka nad chomikiem – 10 zasad
 • Avatar

  Mam chomika syryjskiego dopiero dwa dni już pierwszego dnia chciał sam wchodzić na rękę od urodzenia ma dwa tygodnie ten artykuł jest bardzo pomocny
  Dziękuję

 • Avatar

  Moj chomik syryjski ma okolo roku, zawsze jest bardzo energiczny ale dzisiaj jak nigdy jest ospaly nie ma energii i wyglada ze cos mu dolega. Czy to moze byc wynikiem stresu, dzisisj przyszla siostra z psami tylko na chwilke a syn trzymal chomika na rekach i chomik nie mial bezposredniego kontaktu ale po tej wizycie zaczol zachowywac sie inaczej. Czy to normalne czy moze powinnam jechac do weterynarza

 • Avatar

  Może potrzebował „namoczyc” Swój brzuszek ( jest istotne czy to chłopiec czy dziewczynka- łatwo to rozpoznac- samce mają taką żoltą „rangę” Na spodzie brzuszka

 • Avatar

  Może potrzebował „namoczyc” Swój brzuszek ( jest istotne czy to chłopiec czy dziewczynka- łatwo to rozpoznac- samce mają taką żoltą „rangę” Na spodzie brzuszna

  • Avatar
   Lalisa Manoban pisze:

   Tak, to normalne, zwierzę musi się przyzwyczaić do picia z miski. Mój chomik też ma miskę z wodą ponieważ jest to wygodniejsze dla naszego gryzonia aczkolwiek to nic złego bo musi się oswoić z nowa rzeczą jaką jest w tym przypadku miska z woda

 • Avatar

  Pardzo fajne ciekawostki na temat posiadania chomika. Sama posiadam jednego, jeden mi już zmarł. Wchodzę w tą internetową stronę dość często, staram się jak najbardziej zapamiętać wszystkie rady. Mam nadzieję że i wy będziecie posiadać chomika, to bardzo fajna zabawa i nie tylko. Fajne towarzystwo🤗mam nadzieję że dacie dom swojemu zwierzęciowi. Super rady stosuje się ich i na dobre mi to wychodzi. Mój chomik świetnie się ma i jest energetyczny to chomik dżunglarskie.

  • Avatar

   Hej 🙂 Od niedawna przygarnełyśmy z córką jednego chomika i przyznam ,że jest naprawdę fajnym kompanem. Bardzo wdzięczny i w porządku. Lubi przechadzki po mieszkaniu. Jest czyściutki i uroczy. Bardzo delikatny. Po przeczytaniu stwierdzam,że musimy wymienić klatkę na ciut większą. Czy chomiki dają radę przejść górą tym tunelem,który jest nad klatką? Czy klatki z wieloma tunelami są spoko? Jakie macie rozwiązania?

   • Avatar

    Tak, klatki z tunelami są spoko. I chomik da radę, są one bardzo dobre w pokonywaniu przeszkód. Sama już w przyszłym tygodniu będę mieć chomika. Dużo o tych rzeczach czytałam, i uważam że opieka nad chomikiem jest łatwa, zwłaszcza dla tych, z którymi nie mieszka półtora roczny labrador. Ale mimo to chomika da się upilnować:).

   • Avatar

    klatki z tunelami i piętrami nie są okej :\ w tunelach chomik może się zaklinować, a z pięter spaść i uszkodzić sobie kończyny. Te klatki są bardzo małe co bardzo wpływa na psychikę chomika. Najlepsza klatka to 120x60cm albo 100x50cm. Może być jedno piętro ale nie za wysoko

   • Avatar

    jeśli tunel ma słabe mocowanie może spaść, wtedy chomik może uciec. klatki ze zbyt dużą liczbą tuneli są niebezpieczne.kiedy chomik w niej utknie nie ma ratunku. czasem chomiki oddają w nich mocz, trudno się czyści tunele.kiedy tunel jest za stromy chomik nie może po nim wejść, największe z tym problemy mają chomiki żungarskie i robowskiego.

   • Avatar

    chomiki może i lubią tunele ,ale są niebezpieczne . kiedy chomik w nim utknie nie ma ratunku. chomiki często oddają w tunelach mocz , kiedy już zrobią bardzo trudno się je czyści . chomiki lubią wspinac się po rurach ale niektóre mają z tym problemy np. robowskiego żungarski.a jeśli chodzi o klatke minimalne wymiary dla chomików karłowatych to 60 cm długości i 40 szerokości, dla chomików syryjskich za to 80 cm długości i 50 cm szerokości.wysokość nie jest istotna.

    🙂

    • Avatar

     Co zrobić gdy mój chomik cały czas chce wychodzić z klatki i dziwnie piszczy/ kwiczy boje się o niego ponieważ mam go kilka dni ma odpowiednio dobrana klatkę odpowiednie wyposażenie. Chce jakoś temu zapobiec a traktuje go bardzo dobrze. Jest coś takiego w ogóle że chomik mógł się w jakiś sposób do mnie przywiązać czy coś?

  • Avatar

   Pytam kupiłeś chomika tydzień temu malutkiego dzisaj zdech klatka stała na lodówce miedź dzeiami a oknem czy mógł zmarznąć mało dużo trocin

   • Avatar

    Co zrobić gdy mój chomik cały czas chce wychodzić z klatki i dziwnie piszczy/ kwiczy boje się o niego ponieważ mam go kilka dni ma odpowiednio dobrana klatkę odpowiednie wyposażenie. Chce jakoś temu zapobiec a traktuje go bardzo dobrze. Jest coś takiego w ogóle że chomik mógł się w jakiś sposób do mnie przywiązać czy coś?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.