Decyzja o przyjęciu kota pod swój dach równie często bywa starannie przemyślana, jak i spontaniczna. Niekiedy można się przygotować na pojawienie się kota w domu z dużym wyprzedzeniem i wszystko dokładnie zaplanować. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pozbawiony opieki kotek po prostu sam się znajduje i zajmuje miejsce w domu i w sercu. Opieka nad kotem dla kogoś, kto nigdy się tym nie zajmował, może wydawać się skomplikowana. O czym należy pamiętać? Dowiedz się!

Opieka nad kotem – jak zadbać o pupila?
Koty to nie są zabawki – to żywe stworzenia, które mają swoje potrzeby, charakter i wymagania. Zapewnienie im odpowiednich, komfortowych warunków do życia sprawi, że będą szczęśliwe i odwdzięczą Ci się swoją miłością. Zajmowanie się kotem to zadanie, któremu jest w stanie podołać każdy – wystarczy tylko trochę czasu i zaangażowania. Jak opiekować się kotem?
1. Zabezpieczenie domu
To bardzo ważna część opieki nad kotem. Od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo Twojego pupila. Powszechnie wiadomo, że najbezpieczniejszy jest kot niewychodzący – w domu możesz dostarczyć mu wszystkiego, czego potrzebuje. Koty jednak to istoty z natury ciekawskie, dlatego mogą nie chcieć pozostawać w domu – skuszone nagłym hałasem, obecnością ptaka, który przysiadł na parapecie lub interesującym zapachem, mogą zechcieć opuścić dom – skoczyć z okna lub na przykład wyjść przez balkon.
Mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy, jednak upadek z wysokości jest dla nich bardzo niebezpieczny. Nawet jeśli mieszkasz na parterze
Twój kot nie jest tak do końca bezpieczny – sam upadek z niskiej wysokości może mu nie zaszkodzić, ale świat zewnętrzny jest pełen zagrożeń dla Twojego domowego pupila. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie domu jest montaż specjalnych siatek, które nie pozwolą kotkowi wypaść, a przy tym pozwolą mu nadal wypoczywać na parapecie lub balkonie – tym razem już bez obaw, że coś sobie zrobi.

2. Wyprawka
Opieka nad kotkiem wymaga skompletowania odpowiedniej wyprawki. Dzięki temu Twojemu futrzanemu maluchowi będzie przyjemniej. Na początek potrzebne będą Ci miseczki – na karmę i wodę. Wybieraj te, które łatwo myć i utrzymać w nienagannej higienie. Możesz pomyśleć też o legowisku – wybierać możesz pomiędzy zwykłymi legowiskami-pontonami, domkami dla kotów czy hamakami, które możesz łatwo i wygodnie zawiesić na przykład na kaloryferze. Istnieje wiele rodzajów legowisk, dlatego z łatwością możesz dobrać coś odpowiedniego.
Nie zapominaj o kuwecie – każdy kot musi gdzieś załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Poza kuwetą – wybierać możesz pomiędzy tymi odkrytymi i zamkniętymi – potrzebny Ci będzie też odpowiedni żwirek. Na początek dobrze wybrać ten bezzapachowy, by kot przekonał się do kuwety i zbrylający, by łatwiej było Ci sprzątać.
3. Pierwsze chwile w nowym domu
Opieka nad kotem to źródło niewyczerpanej radości, ale zmiana środowiska dla kota może być bardzo stresującym przeżyciem Niekiedy kot może zaszyć się gdzieś w miejscu, które uzna za bezpieczne i nie wychodzić przez dłuższy czas. W tym okresie dopilnuj tylko, by miał nieskrępowany i łatwy dostęp do wody i jedzenia. Nie wyciągaj go na siłę, nie stresuj dodatkowo. Gdy się uspokoi sam chętnie wyjdzie i zacznie zwiedzać swój nowy dom.

4. Żywienie
Kot to coś więcej niż mrucząca, puchata kuleczka. To mały drapieżnik, który potrzebuje w swojej diecie przede wszystkim mięsa. To właśnie ono dostarczy mu najlepiej przyswajalnego białka, które jest kotu absolutnie niezbędne. Jak dbać o kota pod względem kulinarnym? Możesz karmić zwierzaka karmami sklepowymi – suchymi lub mokrymi.
Wybieraj karmy wysokomięsne i z dużą zawartością białka. Możesz też komponować kotu posiłki samodzielnie – na przykład według zasad diety BARF. Najważniejsze jest dobrze zbilansowane menu. Jeśli masz wątpliwości w jego ustaleniu pomoże Ci lekarz weterynarii lub dietetyk weterynaryjny.
5. Zabawa
Kot, zwłaszcza ten mały, może okazać się prawdziwym wulkanem energii. Dlatego tak istotne jest przekierowanie jego energii i zapewnienie mu rozrywki. W innym wypadku znudzony i ciekawski kociak może niszczyć meble, zrzucać rzeczy na ziemię i być wielkim rozrabiaką.
Do wyboru masz mnóstwo zabawek – piłeczki, wędki z piórkami, nakręcane myszki, maskotki, a nawet wskaźniki laserowe. Wszystkie one pozwolą kotu spędzić czas samodzielnie lub razem z Tobą i dobrze się bawić.

6. Zdrowie
Zdrowie jest bardzo ważne – dlatego nie zaniedbuj go u Twojego pupila. Zabieraj go regularnie do lekarza weterynarii, odrobaczaj i pamiętaj o kalendarzu szczepień. Jeśli nie wiesz na co warto zaszczepić kota, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, on wystawi zwierzakowi książeczkę zdrowia i wszystko Ci wytłumaczy, byś zawsze wiedział, kiedy zabrać kota na szczepienie.
Reaguj też szybko, jeśli zauważysz, że z kotem dzieje się coś niedobrego – jest apatyczny, nie ma apetytu lub jego zachowanie odbiega od normy – zabierz go wtedy do lekarza weterynarii, by sprawdził, czy z kotkiem wszystko jest w porządku.
7. Sterylizacja
Jeśli nie planujesz otwierać zarejestrowanej, legalnej hodowli, wysterylizuj swojego kota. Nawet jeśli Twój kot jest niewychodzący – warto się na to zdecydować. Wykastrowany kocur czy wysterylizowana kotka bardzo często robią się po prostu spokojniejsze.
Nie grozi im też wiele chorób układu płciowego, a także nie ryzykujesz tym, że jeśli kotek jednak w jakiś sposób ucieknie to nie wróci w ciąży w przypadku samiczek i nie przyczyni się do zwiększenia populacji niechcianych kotów w przypadku kocurów. Dodatkowo niewykastrowany kocur może znaczyć swoje terytorium.

Opieka nad kotem – podsumowanie
Warto wiedzieć jak opiekować się małym kotkiem – w ten sposób, gdy zwierzak zawita w Twoim domu będziesz mógł dać mu to, czego potrzebuje. Zadbaj o jego pierwsze chwile w nowym domu – daj mu miejsce do wypoczynku i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Spędzaj z nim czas na zabawie i nauce korzystania z kuwety.
Pamiętaj też o tym, że do serca kota łatwo jest trafić przez żołądek, dlatego karm go tylko wysokiej jakości pożywieniem.
Tak, ale nie wiem nic na temat ile kot ma jeść?
Wszystko zależy od jego aktywności karm częściej ale małymi porcjami.kup tez książkę o żywieniu kotów