Parson russell terrier vs jack russell terrier

Parson russell terrier to jedna z dwóch odmian popularnego teriera, drugą z nich jest jack russell terrier. Psy te łączy wiele, jednak zostały uznane za odrębne rasy. Niektórym osobom ciężko odróżnić te dwa czworonogi. Mimo wszystko parson russell terrier posiada szereg odrębnych cech, które postaramy się wypunktować. Czym się charakteryzuje i jaki jest naprawdę? Z przyjemnością opowiemy także co nieco o jego wyglądzie – ile powinien ważyć parson russell terrier i jaki wzrost powinien osiągnąć? Odpowiemy na te i inne pytania, abyś mógł dowiedzieć się więcej o tym zwierzęciu.

Parson russel terrier hodowla

Opis ogólny

Parson russell terrier to żywiołowy pies, na ogół wszędzie go pełno. To również dobry towarzysz, zawsze chętny do pracy. Przez lata spierano się, co do oficjalnego uznania tej rasy – opowiemy, skąd pochodzi i jak powstała.

Do jakiej organizacji kynologicznej należy parson russell terrier?

Parson russell terrier doczekał się własnego wzorca. Został uznany przez FCI i zaklasyfikowany do 3 grupy terierów. Zaliczono go do sekcji 1 terierów dużych i średnich. Wszystkie podstawowe informacje na jego temat można znaleźć we wzorcu numer 339.

Parson russell terrier został uznany także przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy II – grupy terierów (Terriers),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 3.25 w grupie terierów.
  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy terierów (Terrier),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec IVL-1 i został przypisany do grupy terierów (Terriers)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group)

Skąd i od jakiej rasy pochodzi ten pies?

Za kraj patronacki tej rasy uznaje się Wielką Brytanię, jej popularyzatorem był pastor John Russell, pasjonat polowań i honorowy członek brytyjskiego Kennel Clubu. Chciał wyhodować psy zwinne i na tyle małe, by były zdolne wypędzić lisa ze swojej nory. Rasy parson i jack russell terrier pochodzą z jednej linii hodowlanej. Ich przodkiem jest Foksterier, początek tej rasie dała suczka wielebnego Johna Russella o imieniu Tramp.

Użytkowość kiedyś i dziś

Parson russell terrier kiedyś pomagał myśliwym w pogoni za lisami, dziś również z powodzeniem wykorzystywany jest do polowań – to norowiec, tak określane są czworonogi, które specjalnie przystosowuje się do wywabiania zwierząt (np. borsuków, królików) ze swoich nor. Dodatkowo dobrze spełnia się w roli psa do towarzystwa.

Cechy charakterystyczne

Parson i jack russell terrier wyglądają niemal identycznie (dla laika różnica jest praktycznie niezauważalna). Długość życia omawianego czworonoga może wynosić maksymalnie ok. 16 lat. Zaliczany jest do psów długowiecznych. Poza tym bywa bardzo pewny siebie, tak jak każdy terrier, charakter jego może nieco zaskoczyć – ma uroczy pyszczek, ale to uparciuch, który lubi stawiać na swoim.

Parson russell terrier a jack russell terrier – podobieństwa i różnice w wyglądzie

Niektórym może wydawać się, że jack i parson russell terrier to te same psy – nic bardziej mylnego. Faktycznie różnice między nimi są minimalne, jednak bardzo istotne. Porównamy je krótko i podsumujemy najważniejsze cechy wyglądu.

Opis ogólny wyglądu

Parson russell terrier ma kwadratową sylwetkę, natomiast jack russell terrier bardziej prostokątną. Parson ma prosty i silny tułów. Jego oczy są w kształcie migdałów, psa tego charakteryzuje wnikliwe i “mądre” spojrzenie. Uszy układają się w literę V, są niewielkie i delikatnie przyklapnięte, uroczo zwisają z głowy psiaka. Ogon parsona powinien być prosty, jest gruby u nasady i zwęża się na końcu. Kończyny czworonoga są stosunkowo krótkie, a także mocne.

Parson russell terrier vs jack russell terrier – wzrost i waga

Jack russell terrier i parson różnią się również rozmiarem. Parsony są nieco wyższe, idealny wzrost samców to 36 cm, a samic 33 cm. W przypadku obu płci przewidywana jest tolerancja 2 cm. Natomiast jack russell terrier ma od 25 do 30 cm. Waga tych ras także jest trochę inna, zatem ile waży parson russell terrier? Wzorzec nie podaje takiej informacji, jednak umownie przyjmuje się, że czworonóg ten może ważyć ok. od 6 do 7 kg. W przypadku jacka sytuacja wygląda trochę inaczej – na każdy kilogram masy ciała przypada 5 cm.

Rodzaje i kolory sierści

U obu ras występuje kilka rodzajów umaszczenia. Istnieje, więc parson russell terrier szorstkowłosy i gładkowłosy. Sierść jack’a możemy spotkać w wersji gładkowłosej, szorstkowłosej lub drutowatej. U parsona dominuje biała barwa umaszczenia z łatami, mogą mieć one kolor płowy, cytrynowy, a także czarny. Najlepiej, aby znaczenia znajdowały się głównie na głowie i u nasady ogona. U jacka również musi dominować biel, na jego sierści mogą znajdować się znaczenia koloru czarnego, rudego i czarnego podpalanego, i mogą być dowolnie umiejscowione na ciele psiaka.

Jak przygotować swojego parsona do wystawy?

Odpowiednie przygotowanie psa do wystawy to klucz do sukcesu. Przede wszystkim należy zadbać o jego sierść. Najpierw jednak musimy ustalić, jaki rodzaj włosa ma nasz pupil. Parson russell terrier gładkowłosy będzie wymagał innych zabiegów pielęgnacyjnych niż szorstkowłosy, a mianowicie:

  • parson russell terrier gładkowłosy – przede wszystkim należy bardzo dokładnie wyczesać martwy włos i umyć czworonoga, do tego celu najlepiej nadaje się szampon przeznaczony dla ras z białą sierścią. Dodatkowo można delikatnie wyrównać wszystkie odstające włosy.
  • parson russell terrier szorstkowłosy – podstawą utrzymania psa z takim rodzajem jest trymowanie (polega na usuwaniu nadmiaru martwego włosa). Sierść zwierzęcia powinna być trymowana w taki sposób, aby rysy sylwetki były wyraźnie widoczne. Całość powinna prezentować się schludnie i elegancko. Można zrobić to samemu lub skorzystać z usług fryzjera dla psów.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje parson russell terrier?

Parson russell terrier to pies, który zdecydowanie powinien być zaznajomiony z trymerem i szczotką. Aby jego sierść była utrzymana w dobrej kondycji, należy poddawać ją regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Podpowiadamy, co zrobić, by zadbać o wygląd parsona.

Ochrona przed kleszczami

Spacery po lesie mogą okazać się prawdziwą zmorą dla psów takich jak parson russell terrier. Ich ciało mogą uporczywie atakować kleszcze, które zagrażają ich życiu i zdrowiu. Jednak leśne wędrówki mogą być prawdziwą przyjemnością, jeśli zapewnimy zwierzęciu odpowiednią ochronę. Właśnie dlatego warto inwestować w preparaty przeciw kleszczom i specjalne obroże, które chronią pupila przed pasożytami. Oprócz tego należy również stosować podstawowe zabiegi pielęgnacyjne – jak prawidłowo wdrażać je w życie naszego czworonoga?

Mycie i czesanie

Czesanie i mycie to czynności, które bez wątpienia powinny znaleźć się w rutynie pielęgnacyjnej psa tej rasy. Sierść parsona gładkowłosego jest zdecydowanie najłatwiejsza w utrzymaniu, jednak bardzo ważne jest jej systematyczne wyczesywanie, zwłaszcza wtedy, kiedy pies linieje. Standardowo powinno się to robić mniej więcej dwa razy w tygodniu, ponieważ czworonóg ten gubi pokaźne ilości sierści. Włosiana lub gumowa szczotka dla psa najlepiej wyczesze jego włosy. Jeśli posiadamy parsona szorstkowłosego oprócz szczotki musimy zaopatrzyć się również w trymer.

Bez względu na to, jaki rodzaj włosa posiada parson russell terrier trzeba go kąpać mniej więcej raz na trzy miesiące – częściej tylko wtedy, jeśli bardzo się ubrudzi. W przypadku szorstkowłosych warto wybrać szampon dla psów, który nie zmiękcza sierści, oprócz tego dobry będzie również taki, który intensyfikuje białą barwę. Strzyżenie to również ważny aspekt dbania o wygląd psa, jednak czy w przypadku parsona jest konieczny?

Czy trzeba strzyc parsona?

Parson russell terrier jest psem, którego raczej nie powinno się strzyc, za to trymowanie (w przypadku szorstkowłosych) jest jak najbardziej wskazane. Tutaj ważną rolę odgrywa regularność, aby zachować schludny wygląd psa, trzeba to robić mniej więcej raz na cztery miesiące. Pierwsze trymowanie można rozpocząć najwcześniej wtedy, kiedy czworonóg ukończy dwa miesiące. Najlepszy moment rozpoznaje się po tym, że sierść uchwycona w palce łatwo wypada.Trymujemy jedynie długie, wystające pasma, należy usuwać delikatnie po kilka włosków, najlepiej zacząć od grzbietu, a następnie wziąć się za szyję i kończyny – cały zabieg powinien być bezbolesny. Co można zrobić jeszcze, by zadbać o parsona?

Parson russell terrier – obcinanie pazurów

Parson russell terrier jest stosunkowo lekki, oznacza to, że jego masa nie przyciąga go tak bardzo do podłoża, jak, np. w przypadku ras dużych, W związku z tym nie zawsze dokładnie ściera swoje pazury, nawet podczas spacerów po twardym podłożu. Właśnie dlatego należy im się przyglądać i kontrolować, czy nie są za długie. Kiedy widzimy, że utrudniają zwierzęciu swobodne chodzenie, niezwłocznie należy je skrócić. Najlepiej zrobić to specjalnymi cążkami dla psów.  

Parson russell terrier – charakter

Parson russell terrier to pies, który ma wiele zalet, lecz posiada także wady. Ciężko jednoznacznie określić złożoność osobowości czworonoga, jakim jest parson russell terrier, charakter tego zwierzęcia ma swoje dobre i złe strony. Przybliżymy trochę usposobienie parsona i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Parson russell terrier a jack russell terrier – jakie mają podejście do obcych?

Jeśli chodzi o charakter parson russell terrier przypomina bliźniaczą wersję jacka. Psy te są bardzo pewne siebie i mimo niewielkich rozmiarów potrafią być zadziorne w stosunku do czworonogów innego gatunku. Dlatego nie poleca się trzymania tych terrierów z innymi rasami. Ze względu na ich instynkt łowiecki koty i inne mniejsze zwierzęta nie będą mogły czuć się przy nich bezpiecznie. Obcych ludzi traktują z wyraźną rezerwą, jednak gości, którzy przybywają do naszego domu od czasu do czasu, witają życzliwie. A jak zachowują się w stosunku do najbliższych?

Parson russell terrier a jack russell terrier – podejście do bliskich osób

Jack russell terrier i parson to psy wprost stworzone do towarzystwa. Obie te rasy szybko przywiązują się do swoich opiekunów i są im bardzo oddane. Mimo wszystko nie nadają się do życia wśród rodzin, które posiadają małe dzieci. To bardzo żywiołowe zwierzęta, podczas wspólnych harców mogą nieumyślnie zrobić krzywdę maluchowi. Starsze pociechy znajdą w nich dobrych kompanów codziennych zabaw. A jak zachowują się, kiedy najbliższych nie ma w domu?

Jak znoszą samotność?

Bez problemu będziemy mogli zostawiać te czworonogi same w domu, jeśli wcześniej zostaną do tego odpowiednio przygotowane. Długa nieobecność właściciela może dawać im się we znaki, dlatego warto zapewnić mu kompana do towarzystwa. Musimy pamiętać, że to psy, które lubią być w ruchu, więc muszą mieć możliwość rozładowania drzemiących w nich pokładów energii, dzięki temu w domu z ogrodem będą spokojniejsze. Możemy zaoferować im smaczki lub zabawki, które zajmą ich czas. Co jeszcze możemy zrobić?

Ulubione formy aktywności

Jack russell terrier i parson to niewielkie, ale bardzo żywiołowe psy. Potrzebują dużej dawki ruchu i możliwości wybiegania się. Najbardziej ucieszą je intensywne spacery urozmaicone różnymi aktywnościami, np. aportowaniem. Jednak należy uważać – pomimo silnej więzi z opiekunem podczas wycieczek instynkt łowiecki może wziąć nad nimi górę. Kiedy zauważą obiekt, który ich zainteresuje, nie zważając na nic, natychmiast rzucą się za nim w pogoń. Dodatkowo warto wiedzieć, że nienawidzą nudy, dlatego raczej nie spodoba im się siedzenie na kanapie w domu.

Parson russell terrier – jak wychować rozbrykanego pupila?

Parson russell terrier to pies pełen werwy, wcale nie łatwo poskromić jego żywiołowy temperament. Trzeba włożyć odrobinę wysiłku w jego właściwe wychowanie i zapewnić mu odpowiednie warunki, by stał się wymarzonym psem do towarzystwa – podpowiadamy, jak to zrobić.

Gdzie parson może mieszkać?

Można powiedzieć, że parson russell terrier to psiak bardzo “kompaktowy”. Życie w mieszkaniu w bloku nie będzie sprawiało mu trudności. Musimy liczyć się jednak z tym, że jest bardzo głośny i jego szczekanie może przeszkadzać sąsiadom. Dom z ogrodem to miejsce, w którym będzie czuł się dobrze – potrzebuje dużo miejsca do biegania. Trzeba zachować ostrożność, norowce takie jak parson, mają w instynkt wpisane szukanie nor, w których mógłby się schować, np. zając lub lis, może się to skończyć podkopywaniem przydomowego ogródka. Opiekunowie muszą zapewniać zwierzęciu spacery poza terenem posesji. Oprócz miejsca do życia ważne jest także zaopatrzenie go w odpowiednie akcesoria, co powinno znaleźć się w mieszkaniu, by parson czuł się komfortowo?

Akcesoria dla parsona

Oprócz podstawowych rzeczy takich, jak miska na jedzenie i picie oraz smycz, w domu nie może zabraknąć legowiska – to bezpieczne miejsce, które powinno być wygodne, by parson russell terrier mógł na nim odpocząć. Najlepiej, by było zrobione z materiału odpornego na zabrudzenia, warto wybierać takie, z których można zdejmować pokrowiec do prania. Poza tym możemy zakupić jeszcze zabawki – oprócz tradycyjnych szarpaków, które doskonale zabiją nudę, warto zaopatrzyć naszego pupila w maty, a także dywaniki węchowe oraz gry dla psów – dobrze pobudzają umysł i rozwijają zmysły. Nawet najfajniejsze zabawki nie zastąpią ukochanego opiekuna, jak spędzać czas ze swoim psem, by się nie nudził?  

Wspólne spędzanie czasu

Najbliższą więź z parsonem można zbudować w bardzo banalny sposób – wystarzy poświęcać mu swoją uwagę. Spacery są podstawą, jednak fajnie je urozmaicać. Zabierzmy czworonoga na wycieczkę lub do psiego parku, na pewno sprawi mu to dużą frajdę. Wspólne zabawy to też dobra forma spędzania czasu ze swoim pupilem. Pieszczoty i przytulanie to miły dodatek do codzienności, które parson russell terrier z pewnością pokocha.

Parson russell terrier – jak szkolić go mądrze?

Parson russell terrier to pies, który potrzebuje opiekuna obytego w szkoleniu psów. To inteligentne zwierzę, ale szybko się rozprasza, jego tresurą powinna zająć się osoba doświadczona. Opowiemy, o czym warto pamiętać.

Nauka posłuszeństwa przede wszystkim

Parson jest bystrym czworonogiem i kiedy wyczuje brak konsekwencji ze strony właściciela, natychmiast to wykorzysta i będzie chciał stawiać na swoim, jest bardzo pewny siebie. Nie możemy dać się zwieść jego uroczemu pyszczkowi i małej posturze. Bardzo ważne jest wyznaczanie jasnych reguł i ich egzekwowanie. Posłuszny pies dobrze się szkoli i jest łatwiejszy do ułożenia. W tym przypadku pomocne mogą okazać się smaczki, jak je wdrażać do diety naszego pupila?

Smaczki w szkoleniu

Podczas treningów warto zaopatrzyć się w przekąski dla psa, które będą dla niego bardzo dobrą zachętą do wykonywania komend. Na początek trzeba mieć ich naprawdę dużo i nagradzać parsona nawet za najmniejsze postępy. Stopniowo, kiedy będzie umiał więcej, możemy ograniczać ilość podawanych przysmaków, a z czasem zastąpić je pochwałami słownymi lub pieszczotami. Smaczki musimy uwzględniać w codziennej diecie i pilnować, by nie przekarmić nimi naszego czworonoga. Z dobrze wyszkolonym psem można brać udział w psich sportach, jakie będą najodpowiedniejsze dla parsona? 

Proponowane formy aktywności

Temu aktywnemu czworonogowi z całą pewnością spodoba się udział w spotach dla psów, które pomogą mu się wyszaleć. Dyscyplina, która może mu przypaść do gustu to rally obedience – polega na pokonywaniu prostego toru przeszkód. W tym sporcie liczy się przede wszystkim zabawa. Kiedy psiak za pierwszym razem nie wykona danego zadania, można je powtórzyć – tu ważne jest budowanie pozytywnych relacji na froncie człowiek-pies. 

Parson russell terrier – hodowla idealna, po czym ją rozpoznać?

W internecie możemy spotkać się z ogłoszeniami o treści “parson russell terrier – sprzedam”. Czworonóg ten jest dość popularny, więc znalezienie dobrej hodowli w Polsce nie powinno stanowić problemu. Mimo to można natknąć się na oszustów, którzy nie dbają o dobro zwierząt, a jedynie o szybki zarobek. Podpowiadamy, co zrobić, by ich unikać.

Metryka i rodowód

Jeśli zależy nam na posiadaniu rasowego czworonoga metryka to podstawowy dokument, potwierdzający czystość rasy psa, jakim jest parson russell terrier. Hodowla, która jest oficjalnie zarejestrowana ma obowiązek wydania metryki szczeniaka – to psi akt urodzenia, wyrabiany maluchowi tuż po jego urodzeniu. Musimy mieć świadomość, że bez niego nie uda się nam uzyskać rodowodu. Ten dokument jednak nie jest obowiązkowy, muszą go wyrobić osoby, które chcą założyć hodowlę lub startować z psem w wystawach. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zweryfikować, czy rodzice szczeniaka i poprzednie pokolenia są psami rasowymi czystej krwi.

Co dobry hodowca może nam zaoferować?

Przed podjęciem decyzji o nabyciu parsona musimy zastanowić się, czy to pies dla nas. Hodowca będzie chciał wiedzieć, jaki tryb życia prowadzimy i czy damy sobie radę z wychowaniem tego czworonoga. Udzieli nam porad odnośnie tego, jak należy z nim postępować i opowie nieco o specyfice tego terriera, charakter to istotny aspekt decydujący o wyborze konkretnego psa. Hodowca bez ogródek wymieni wszystkie cechy charakteryzujące parsona – ostateczna decyzja zawsze należy do nas.

Wyprawka z hodowli

Jeżeli parson russell terrier okaże się idealny dla nas, hodowca może zaopatrzyć malucha w wyprawkę, która ułatwi mu adaptację w nowym miejscu. W jej skład może wejść:

Parson russell terrier a jack russell terrier – zdrowie

Na ogół terriery to psy, które rzadko chorują. Charakteryzuje je duża wytrzymałość i odporność, mówi się, że to zwierzęta długowieczne. Długość życia parsona szacuje się na ok. od 13 do 16 lat. Mimo wszystko mogą zapadać na różne choroby, opowiemy o tych najbardziej powszechnych. 

Choroby typowe dla rasy

  • choroby oczu takie jak zaćma – polega na tym, że oko psa zaczyna stopniowo mętnieć, w początkowym stadium choroba ta jest praktycznie niezauważalna, z czasem wzrok czworonoga zacznie się znacznie pogarszać, może potykać się o różne meble i przedmioty, które wcześniej bez problemu mógł zobaczyć. Nieleczona zaćma może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest zabieranie parsona na wizyty kontrolne do lekarza weterynarii. W zależności od zaawansowania choroby specjalista przepisze odpowiednie leki lub zleci operację.
  • nużliwość mięśni – to kolejna choroba, na którą może zapadać parson russell terrier, szczeniaki na nią cierpiące mogą przejawiać pierwsze objawy już po ukończeniu dwóch miesięcy życia. Psiak wtedy bardzo szybko męczy się podczas aktywności, dodatkowo pojawiają się duszności, trudności z przełykaniem pokarmu i utrata głosu – mięśnie krtani oraz mięśnie oddechowe zostają znacznie osłabione. Takie objawy powinny zaniepokoić, lekarz zaleci podawanie stosownych środków farmakologicznych.
  • zwichnięcie rzepki – to typowe schorzenie, na które mogą zapadać psy ras średnich i małych. Jeśli parson russell terrier zacznie nagle kuleć, trzeba mu się dokładnie przyjrzeć jego nodze, kiedy nic się nie poprawi, należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Konieczna może okazać się rehabilitacja.

Parson russell terrier – jak żywić psa tej rasy?

Parson russell terrier z reguły nie ma tendencji do tycia, ponieważ ruch wpisany jest w jego codzienną rutynę. Mimo wszystko niewłaściwe odżywianie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podpowiadamy, co zrobić, by właściwie odżywiać tego uroczego czworonoga.

W jaki sposób można karmić parsona?

Wybór właściwej metody odżywiania jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o dostarczaniu pupilowi składników odżywczych w odpowiednich ilościach.

  • Możemy zdecydować się na podawanie zwierzęciu gotowych karm dostępnych w sklepach internetowych, czy też zoologicznych. Powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością, karmy zawierające dużo zbóż, czy bogate w sztuczne ulepszacze smaku nie są warte naszej uwagi.
  • Drugim sposobem żywienia jest dieta BARF – jeśli nasz parson russell terrier lubi jeść surowe mięso, zdecydowania spodoba mu się ta opcja. W trosce o dobro swojego pupila warto wcześniej zaczerpnąć wiedzy w tym temacie lub udać się do specjalisty, który zaproponuje wdrożenie zdrowego programu żywieniowego z użyciem tejże diety.

Dorosły pies a szczeniak – różnice w żywieniu

Z wiekiem potrzeby żywieniowe psa ulegają zmianie. Szczeniaki należy karmić częściej, małymi porcjami, maluszki po ukończeniu 8 tygodnia życia mogą zacząć przyjmować pokarmy stałe, najlepiej 4-5 razy dziennie. Musimy pamiętać, że mają większe zapotrzebowanie na tłuszcz, białko i węglowodany niż dorosłe osobniki. Ich codzienne zapotrzebowanie energetyczne dobrze uwzględniają karmy przeznaczone dla szczeniąt. Kiedy parson russell terrier ukończy mniej więcej 10 miesięcy, można podawać mu jedzenie przeznaczone dla psów dorosłych. Osobnikom, które osiągnęły dojrzałość śmiało można serwować posiłki od 2 do 3 razy dziennie. Żywienie psa należy dostosować nie tylko do wieku, o czym trzeba pamiętać jeszcze?

Jak karmić mniejsze rasy?

Parson russell terrier to mały pies, dlatego jego dieta będzie się nieco różniła od ras dużych. Przede wszystkim warto wybierać karmy z drobną granulacją, by kawałki jedzenia dobrze wpasowywały się w mały pyszczek tego terriera. To znacznie ułatwi mu gryzienie i połykanie. Nie powinniśmy podawać im dużych porcji, ponieważ mogą mieć problem z ich strawieniem. Karma, którą powinien być karmiony parson russell terrier powinna zawierać dużą ilość lekkostrawnego białka, które bardzo dobrze zaspokoi ich głód i doda energii.

Parson russell terrier – cena w hodowli i koszty utrzymania

Parson russell terrier jest znany i lubiany przez wszystkich miłośników psów, więc znalezienie ofert sprzedaży nie będzie stanowiło problemu. Cena za rasowego parsona wynosi ok. od 4000 do 5000 złotych. Kosztów jest więcej, postaramy się je krótko podsumować.

Parson russell terrier – cena w ujęciu miesięcznym

W koszty utrzymania psa należy wliczyć produkty, które stale trzeba uzupełniać, a jest to: karma, smaczki i worki na nieczystości. Miesięcznie na te artykuły wydamy mniej więcej 200-250 zł. Oprócz kosztów stałych istnieją jeszcze inne wydatki, jak się prezentują?

Parson russell terrier – cena u ujęciu rocznym

Roczna suma kosztów zależy od tego, jakie usługi i produkty wybierzemy. Cena uzależniona jest od jakości poszczególnych towarów. Do obowiązkowej wyprawki należy: miska dla psa na wodę i karmę, obroża, smycz, a także legowisko, szczotka, szampon i zabawki, które trzeba wymieniać co jakiś czas. To wszystko może nas wynieść od 500 do 600 zł. Koszty dodatkowe takie jak psi dietetyk (ok. 300zł), ubezpieczenie (ok. 100zł), indywidualne szkolenie (ok.100 zł) również należy uwzględnić w naszym budżecie. Cena za te usługi może się różnić w zależności od miejscowości, w której mieszkamy.

Podsumowanie – czy PRT to pies dla mnie?

Jack russell terrier i parson to bardzo podobne psy, są bardzo pewne siebie. Krótko wskazaliśmy podobieństwa i różnice w charakterze między tymi dwiema rasami. Ujawniliśmy także plusy i minus związane z wychowaniem sympatycznego czworonoga, jakim jest parson russell terrier. Hodowla, która zajmuje się rozmnażaniem tych psów, powinna być sprawdzona, dlatego omówiliśmy, co zrobić, kiedy już odpowiemy na ogłoszenie o treści “parson russell terrier, sprzedam”. Powiedzieliśmy także, ile wynosi długość życia tego zwierzęcia i opisaliśmy choroby typowe dla tej rasy.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.