Border terrier zwany też jest po prostu border. Jest to rasa, która dopiero zyskuje popularność w naszym kraju. Gdy spojrzymy jak wygląda border terrier, możemy stwierdzić, że jest drobnym, niczym nie wyróżniającym się pieskiem. Prawda jest inna. Jego wyjątkowe właściwości dotyczą nie wyglądu, lecz jego wytrzymałości i umiejętności. Według wzorca FCI, border jest ”terierem użytkowym, który jest zdolny nadążyć za koniem”. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie rasa border terrier? Powszechnie te psy słyną ze swojego żelaznego zdrowia. Jak bardzo jest odporny na choroby border terrier? Oprócz tego, warto się dowiedzieć – gdzie kupić border terrier szczeniaki oraz jak nie narazić się na oszustwo.
- 1. Opis ogólny
- 2. Border terrier – niepozorny wygląd
- 3. Border terrier – regularna pielęgnacja
- 4. Border terrier – charakter twardziela
- 5. Border terrier – wychowanie i szkolenie pełnego energii terriera
- 6. Border terrier – hodowla i jej wybór
- 7. Border terrier – zdrowie i odporność na choroby
- 8. Border terrier – formy żywienia
- 9. Border terrier – cena psa z hodowli i wydatki
- 10. Podsumowanie – czy border terrier, jest psem dla mnie
Opis ogólny
Border terrier to brytyjska rasa psów, która w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) otrzymała wzorzec nr 10. Należy do grupy III – teriery. W grupie, rasa została przypisana do sekcji 1 – teriery duże i średnie.
Inne organizacje kynologiczne
Border terrier jako rasa został uznany przez:
- Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy II – Psy teriery (Terriers),
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 3.09 w grupie terierów.
- American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group),
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy terierów (Terrier),
- Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec IV-5 i został przypisany do grupy terierów (Terriers)
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group).
Border terrier – pies z pogranicza
Spójrzmy na historię rasy oraz jej popularność w dzisiejszych czasach. Nazwa border terrier, podobnie jak w przypadku border collie, dotyczy miejsca pochodzenia rasy – pogranicza Anglii i Szkocji. Słowo “border” w języku angielskim znaczy “granica”. Border terrier jest spokrewniony z rasami bedlington terrier i dandie dinmont terrier, które również pochodzą z tych regionów. Początki rasy sięgają XVIII wieku. Border był kształtowany i wykorzystywany jako pies myśliwski do wykrywania, a następnie wypłaszania lisów z nor, a także polowań ze sforą. Szczególnie był ceniony przez myśliwych polujących konno.
Border terrier – kraje największej popularności
W dzisiejszych czasach popularność na border terriery jest niewielka, największym powodzeniem cieszą się w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Pomimo tego, w Polsce możemy bez trudu znaleźć hodowle tej rasy. Obecnie bordery swoje zastosowanie znajdują przeważnie jako psy do towarzystwa, choć w ojczyźnie wciąż pozostają cenionymi psami użytkowymi.
Border terrier – niepozorny wygląd
Border terrier, nie był hodowany jako pies, który będzie gwiazdą mody brylującą na salonach. Jego cechy miały być funkcjonalne podczas polowań. Na pierwszy rzut oka, łatwo jest je przeoczyć i pokusić się o stwierdzenie, że widzimy przed sobą pospolitego kundelka. Przyjrzymy się bliżej, by zaobserwować właściwości, które kryją się pod jego niepozornym wyglądem.
Pies terrier border posiada głowę o charakterystycznym kształcie, przypominającym głowę wydry. Odznacza się ona krótkim pyskiem z mocnymi szczękami. Oprócz tego, możemy na niej zauważyć:
- ciemne oczy,
- małe, opadające uszy w kształcie litery V,
- czarny nos, który może być też w kolorze wątrobianym, lub cielistym.
Głowa utrzymuje się na średniej długości szyi. Ciało bordera zostało przystosowane do przeczesywania nor. Tułów psa jest wąski i lekko wydłużony, kończy się krótkim, wysoko osadzonym ogonem, który jest gruby u nasady. Border nosi go wysoko, lecz nie zagina nad grzbietem. Pies posiada proste kończyny, które nie charakteryzują się mocną kością, za to zapewniają mu wydajny i energiczny chód, który pozwalu mu nadążyć za koniem i uciekającymi lisami. Ponadto, skóra psa jest gruba i mocna.
Border terrier – waga i wzrost
Wzorzec FCI przewiduje wagę właściwą dla psów i suk rasy border terrier, która przedstawia się następująco:
- psy: od 5,9 do 7,1 kg,
- suki: od 5,1 do 6,4 kg.
Wzorzec FCI nie ogranicza wzrostu dla rasy. By mieć wyobrażenie o wielkości border terrierów, możemy posłużyć się wzorcem innej organizacji kynologicznej. Według Amerykańskiego Związku Kynologicznego (AKC) wysokość w kłębie właściwa dla rasy wynosi:
- psy: od 33 do 41 cm,
- suki: od 28 do 36 cm.
Border terrier – właściwości okrywy oraz jej umaszczenie
Pies terrier border posiada dwuwarstwową szatę, odporną na warunki pogodowe i przemoczenia. Pokrywa wierzchnia charakteryzuje się twardym, szorstkim włosem o średniej długości, który gęsto porasta ciało psa. Przylegający podszerstek jest krótki i gęsty. Umaszczenie przewidziane dla rasy border terrier:
- rude,
- pszeniczne,
- szarorude z podpaleniem (grizzle),
- niebieskie z podpaleniem.
Border terrier – regularna pielęgnacja
Border terrier posiada nieliniejącą sierść, która nie może być strzyżona, gdyż może stracić kolor i swoje właściwości. Zamiast tego, pies powinien być systematycznie szczotkowany i trymowany, czyli ręcznie pozbawiany obumarłych włosów. Oczywiście nie możemy zapominać o higienie innych części ciała.
Jak szczotkować sierść border terriera?
Border terrier powinien być szczotkowany dwa razy w tygodniu. Przed rozpoczęciem, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu, dzięki temu nie będzie się elektryzowała. Do szczotkowania border terriera przydadzą się:
- Szczotka włosiana dla psów,
- Pudlówka, czyli szczotka dla psów z drucianymi, gładko zakończonymi igłami,
- Grzebień dla psów z gęsto rozstawionymi zębami.
Psa rozczeszemy szczotką włosianą, a pudlówką usuniemy nadmiar podszerstka. Grzebień przyda się nam na końcu, do pozbycia się pozostałych martwych włosów.
Na czym polega trymowanie border terriera?
Terrier border powinien być trymowany regularnie co 5 miesięcy, poczynając od około 4 miesiąca życia. Uznaje się, że trymowanie jego sierści lepiej wykonywać ręcznie, przy użyciu specjalnych gumowych nakładek na palce. W ten sposób, możemy pozbyć się martwych włosów skuteczniej i jednocześnie, nie uszkodzimy tych zdrowych. Czynność trymowania polega na wyskubaniu włosów, które są wyraźnie odstające i matowe. Ustalimy je spośród kosmyków, które będziemy wydzielać palcami na całej powierzchni ciała psa.
Jak często należy kąpać border terriera?
Border terriera kąpiemy raz na 3 miesiące. Przed kąpielą, pies powinien być dobrze rozczesany i wyszczotkowany. Sierść myjemy dwukrotnie. W tym celu, używamy szamponu dla psów szorstkowłosych. Podczas tego, staramy się nie wytworzyć dużej ilości piany. Po dokładnym opłukaniu i odsączeniu wody ręcznikami, nanosimy na włosy odżywkę w formie balsamu. Po paru minutach, spłukujemy ją i znowu odsączamy wodę, używając do tego ręczników. Możemy dosuszyć psa używając suszarki, lecz strumień powietrza wylotowego nie może być gorący. Po wszystkim, warto ułożyć sierść szczotką, przy czym nie możemy zapomnieć, by wcześniej spryskać okrywę odżywką w aerozolu.
Pielęgnacja border terriera – więcej informacji
Przy pielęgnacji, powinniśmy zwrócić uwagę na inne części ciała, które również wymagają higieny, takie jak:
- oczy,
- uszy,
- zęby,
- pazury,
- okolice intymne.
Okolice oczu i wnętrza uszu należy przetrzeć wilgotnymi ściereczkami, lub zwilżonymi wacikami. O higienę zębów możemy zadbać podając borderowi specjalne przekąski dentystyczne dla psów, które skutecznie usuwają kamień nazębny. Jeżeli pies naturalnie nie ściera pazurów, możemy je trochę przyciąć obcinaczkami dla psów. Warto także przyciąć włosy w miejscach intymnych, po to by się nie sklejały, czy filcowały (ulegały splątaniom). Prawidłowa higiena to także zwalczanie pasożytów i ochrona przed nimi. W tym celu, możemy aplikować borderowi krople na pasożyty, a także zakładać obroże owadobójcze. Często opiekunowie wybierają obroże od Bayer – Foresto.
Border terrier – charakter twardziela
Border terrier wygląda niepozornie, ale tak naprawdę ma bardzo twardy charakter. To psi odpowiednik Rambo – jest niezmordowany i odporny na ból. Przeważnie zachowuje się spokojnie i uchodzi za zrównoważonego, ale ciągle musimy mieć na uwadze – z tym “pieskiem” nie ma żartów.
Border terrier w domu i wśród “swoich”
Border terrier jest psem żywym, wesołym i pełnym temperamentu. Członkowie rodziny powinni podchodzić do niego z bezwzględnym szacunkiem. Jest skory do zabaw ze starszymi dziećmi, ale zdecydowanie nie jest odpowiedni dla młodszych. Nie jest także odpowiedni, dla osób starszych i tych, którzy prowadzą zbyt spokojne życie. Pies ma duże zapotrzebowanie na ruch. Jeżeli ono nie będzie zaspokojone i gdy pozostaje sam, możemy spodziewać się w domu demolki. W przypadku innych zwierząt, border jest cięty wobec psów tej samej płci, szczególnie tych o podobnym temperamencie. Niemniej jednak, jako pies, który został ukształtowany do polowań ze sforą, potrafi współpracować ze swoimi współbraćmi. W przypadku kotów i zwierząt mniejszych od siebie, musiałby z nimi dorastać, żeby w domu panował względny pokój. Wobec swojego opiekuna jest oddany i lojalny wtedy, gdy dostrzega w nim swojego przewodnika.
Border terrier na zewnątrz i wobec obcych
Terrier border najchętniej by ciągle buszował. Z tego względu teren posesji powinien być porządnie ogrodzony. Istnieje duże ryzyko, że ten pies myśliwski opuścić go bez zawahania wtedy, gdy zwęszy trop. Możemy także się spodziewać jam i rozkopów w swoim ogrodzie. Jeżeli mamy spełniony warunek solidnego ogrodzenia, border terrier może sprawdzić się jako pies stróżujący, który chętnie skonfrontuje się z intruzem, choć ze względu na jego wygląd, nie sprawdzi się jako skuteczny odstraszacz. Za to, nie jest hałaśliwy i szczeka tylko po to by poinformować opiekuna o czyjejś obecności.
Border terrier – wychowanie i szkolenie pełnego energii terriera
Border terrier jest psem, który się szybko uczy. Lubi samodzielnie zmagać się z postawionymi mu zadaniami. Nauka posłuszeństwa powinna rozpocząć się wcześniej, gdyż wykorzenienie złych nawyków u upartego psa terriera może być bardzo trudne.
Jaki dom jest odpowiedni dla border terriera?
Pies terrier border nie jest psem, który będzie dobrze się czuł w miejskim bloku. Najlepiej jak ma przestrzeń, w której może się swobodnie poruszać, na przykład ogród. Oprócz tego, potrzebuje dziennie trzech długich spacerów, najlepiej gdy zapewnimy mu różnorodne trasy. Warto także zapewniać psu bodźce węchowe. Żeby border nie nudził się w domu, możemy mu sprawić matę węchową dla psów, w której ukryjemy smakołyki. Spokojne, domowe zajęcie, polegające na poszukiwaniu, będzie mu na pewno w smak.
Jakie aktywności zaspokoją border terriera?
Border terrier może nam towarzyszyć nie tylko podczas przechadzek. Prawdziwą frajdę będzie miał biegnąc przy nas podczas jazdy na rowerze, lub jazdy konnej. Ten mały piesek, jest w stanie osiągnąć zawrotną prędkość, dochodzącą nawet do około 50 km na godzinę! Może spokojnie biec przy koniu przez kilka kilometrów. Jeżeli chodzi o sporty i konkursy kynologiczne, border terrier może wykazać się w wielu dziedzinach:
- agility – tor przeszkód dla psów,
- coursing – wyścigi, w których psy gonią atrapę zwierzęcia,
- flyball – bieg sztafetowy z piłką,
- konkurs pracy norowców – tropienie “lisa”, czyli jenota w sztucznej norze.
Nauka posłuszeństwa i szkolenie dumnego border terriera
Terrier border może sprawiać kłopoty wychowawcze. Żeby temu zapobiec, powinniśmy uczyć go zasad i granic, których nie może przekroczyć w swoim zachowaniu, od czasu szczenięcia. To wymaga od nas konsekwentnej postawy. Powinniśmy przy tym pamiętać o zaspokojeniu jego potrzeb ruchu i zmysłów. Choć, jak już wiemy, piesek jest prawdziwym twardzielem i potrafi znosić ból, nie oznacza to, że możemy go krzywdzić, wyładowując na nim swój gniew, lub specjalnie “wzmacniając” ciało i ducha. Także agresja słowna jest niedopuszczalna i nieskuteczna. Najlepiej sprawdzi się strategia nagradzania za pożądane zachowanie, lub wykonane zadanie. Taką nagrodą mogą być pieszczoty i smakołyki dla psów. Gdy pies będzie czuł się motywowany i wspierany przez swojego przewodnika, chętnie będzie dążył do wykazania się przy kolejnych “misjach”. Przez to, border będzie czuł respekt do opiekuna, co przełoży się na lepsze zachowanie.
Border terrier – hodowla i jej wybór
Border terrier nie cieszy się taką popularnością w naszym kraju, jak większość psów terrierów. Niemniej, możemy łatwo znaleźć ogłoszenia krajowych hodowli w internecie. Wybierając ofertę, z której skorzystamy, powinniśmy zachować czujność.
Border terrier – hodowla FCI
Jeżeli chcemy otrzymać rodowodowego szczeniaka rasy border terrier, hodowla FCI jest jedynym pewnym rozwiązaniem. Tylko z hodowli zrzeszonej w FCI otrzymujemy border terrier szczeniaki wraz z metryką, na podstawie, której możemy wyrobić rodowód w lokalnym oddziale Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Związek wymaga, by osobniki dobierani do rozrodu byli wzorcowymi przedstawicielami rasy, którzy przeszli badania, wykluczające możliwość przekazania chorób dziedzicznych. Mamy również gwarancję, że border terrier szczeniaki przeszły socjalizację i dorastały w godnych, odpowiednich dla prawidłowego rozwoju warunkach. Hodowcy zrzeszeni w FCI są profesjonalistami. Pomogą w wyborze szczeniaka oraz podpowiedzą nam jak odpowiednio nim się opiekować. Przy odbiorze psa mogą nam wręczyć wyprawkę, która zaspokoi pierwsze potrzeby wspólnego życia.
Border terrier – olx i inne portale ogłoszeniowe
Przeszukując oferty w internecie bądźmy uważni przy ogłoszeniach oferujących psy rasy border terrier, olx albo strony hodowli nie zrzeszonych w FCI nie mogą odpowiednio zagwarantować udanego zakupu. Na takich portalach niska, “atrakcyjna” cena podana w ofertach może być pułapką. Często możemy znaleźć ogłoszenia o tytule “szczeniak w typie border terrier sprzedam”. W nich jest oferowany pies, który, w mniemaniu sprzedawcy, jest podobny do border terriera. Psy “w typie”, mogą być mieszańcami, zupełnie innych ras. Takie ogłoszenia często czyhają na ludzi pochopnych, którzy nie wnikają dokładnie w ich treść. Ogłoszenia mogą także zamieścić nieuczciwi ludzie, którzy oszukują, wychodząc z założenia – napiszę border terrier-sprzedam kundelka. Niestety, szczególnie w przypadku rasy border terrier, taki blef może się udać, gdyż trudno jest rozpoznać w szczeniaku rasę psa, w dodatku taką, która nie wyróżnia się charakterystycznymi cechami wyglądu.
Przeglądając ogłoszenia o tytule “border terrier sprzedam”, powinniśmy zwrócić uwagę na hodowlę i stowarzyszenie, któremu ona podlega. Na szczęście, tak jak w przypadku innych rasowych psów, oferty dotyczące rasy border terrier, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia. Najlepszym wyborem będą oferty złożone przez hodowle zrzeszone w FCI. Zanim podejmiemy decyzję, nie zapomnijmy zweryfikować daną hodowlę, czy rzeczywiście podlega ona pod FCI.
Border terrier – zdrowie i odporność na choroby
Border terrier nie należy do ras, które ucierpiały na zdrowiu w wyniku działalności hodowców, chcących wykreować ich wygląd. W jego przypadku, priorytetem były cechy związane z wytrzymałością. Wpłynęło to korzystnie na ogólny stan zdrowia rasy. Niezbyt chorowity border, wydaje się być psem niemal niezniszczalnym. Nie jest tak do końca. Istnieją pewne dolegliwości, które mogą się przejawić u przedstawicieli rasy.
Ile żyje border terrier?
Wolny od chorób border potrafi z nami żyć przez wiele lat. Średnia długość życia dla rasy wynosi 12-15 lat. Możemy śmiało stwierdzić, że jest przedstawicielem ras długowiecznych.
Właściwości ochronne szaty border terriera
Odporność na choroby border zawdzięcza w dużym stopniu swojej okrywie. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, jego dwuwarstwowa szata ma właściwości chroniące go przed przemoczeniem, także dzięki niej jest odporny na zimno i upały. Oczywiście, to nie oznacza, że możemy psa nadwyrężać testując jego wytrzymałość. Pies powinien mieć możliwość schronienia się w cieple zimą, a latem musi mieć dostęp do cienia i świeżej, chłodnej wody.
Na to może cierpieć border – choroby i schorzenia typowe dla rasy
W bardzo nielicznych przypadkach u border terriera mogą się przejawić następujące choroby:
- dysplazja stawu biodrowego – choroba typowa dla psów ras średnich i dużych,
- choroba Perthesa – zaburzenie ortopedyczne, które może dotknąć kości udowej psa,
- rozmaite wady serca,
- zaćma młodzieńcza,
- postępujący zanik siatkówki,
- napady padaczkowe,
- dyskineza napadowa – kiedyś sądzono, że jest to typowa choroba border terrierów, potem okazało się, że dotyczy też psów pozostałych ras, u których pojawia się nietolerancja na gluten. Objawia się napadami mimowolnych ruchów, podobnych do tych, które występują w przypadku padaczki.
Jak możemy zauważyć, wachlarz dolegliwości, jakie mogą spotkać naszego bordera, jest dosyć szeroki. Z tego względu powinniśmy na bieżąco obserwować stan jego zdrowia u lekarza weterynarii.
Border terrier – formy żywienia
Border terrier jest psem, który pożytkuje dużo energii, dlatego nie musimy się martwić, że pies przytyje. Natomiast, jego pokarm powinien być najwyższej jakości i składać się przede wszystkim z mięsa, a zboża powinny być wykluczone. Możemy przygotowywać posiłki sami, lub może nas wyręczyć wysokoproteinowa karma komercyjna.
Jak dobrać karmę komercyjną dla border terriera?
Wybierając karmę powinniśmy uwzględnić wiek, wagę i aktywność psa. Border może otrzymywać posiłki raz lub dwa w ciągu dnia, ilość karmy powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Border terrier szczeniaki powinny spożywać karmę specjalnie przeznaczoną dla szczeniąt. W ich przypadku, dzienny posiłek musi być podzielony na pięć porcji. Posiłki powinny być podawane o stałych porach. Spożycie nie może się odbywać bezpośrednio przed, lub po aktywności.
Jak przygotowywać posiłki samodzielnie posiłki dla border terriera?
Dieta BARF jest świetnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku border terriera. Jest to dieta, która składa się przede wszystkim z surowego mięsa i kości, a także w mniejszej ilości z warzyw i owoców. Ponadto, taka dieta powinna być odpowiednio suplementowana i dostosowana do poszczególnego osobnika. W tym celu potrzebujemy wiedzy, której możemy zasięgnąć w literaturze specjalistycznej. Lepiej będzie, jeżeli skonsultujemy ją z lekarzem weterynarii, który będzie także monitorował ilość składników w organizmie psa, na podstawie badania składu krwi. Taka forma żywienia wymaga też od nas czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków.
Border terrier – cena psa z hodowli i wydatki
Za szczeniaki rasy border terrier cena w hodowli może wynosić około 1000 – 4000 złotych. Jest to względnie nieduży koszt za rasowego psa. A jakie inne koszty należy uwzględnić, kiedy decydujemy się zaprosić border terriera do swojego domu?
Miesięczny koszt utrzymania bordera
W ciągu miesiąca, opiekując się psem, powinniśmy zapewnić pupilowi:
- karmę,
- przysmaki,
- przysmak dentystyczny,
- worki na nieczystości.
W przypadku psa rasy border terrier, cena ich zakupu wyniesie około 150 – 200 zł.
Roczny koszt utrzymania psa tej rasy
Do kosztów rocznych, oprócz sumy wydatków miesięcznych powinniśmy doliczyć środki pielęgnacyjne, będą to:
- szampon,
- odżywka w aerozolu,
- odżywka w formie balsamu,
- obroże owadobójcze.
Łączny koszt tych środków wyniesie około 400 – 500 zł. Sumując wydatki roczne, otrzymamy wynik około 1500 – 3000 zł.
Koszt utrzymania border terriera w ujęciu dwuletnim
W ciągu pierwszych dwóch lat opieki nad border terrierem, przeznaczymy łącznie na jego utrzymanie około 3000 – 6500 zł. Do kosztów, oprócz wcześniej przedstawionych wydatków, powinniśmy doliczyć akcesoria, które będzie posiadał border:
- miski,
- obroża,
- smycz,
- szczotki i grzebień,
- obcinaczki,
- legowisko,
- mata węchowa,
- zabawki.
Są to przedmioty, które warto jest wymieniać co jakiś czas, nawet jak wydają się być jeszcze zdatne do użycia. W ten sposób będziemy pewni, że będą funkcjonalne i bezpieczne, dla naszego pupila. Łączny koszt tych akcesoriów będzie mieścił się w granicach około 200 – 400 zł.
Co jeszcze należy uwzględnić w wydatkach?
Dodatkowo powinniśmy doliczyć cenę usług z których możemy skorzystać:
- wizyty u weterynarza/abonament weterynaryjny,
- szkolenia dla psów rasy border terrier,
- wizyty u psiego fryzjera – groomera,
- ubezpieczenie.
Trudno jest oszacować wydatek związany z usługami, gdyż sami decydujemy z czego i jak często będziemy korzystać. Trzeba mieć jednak świadomość, że raczej ciężko go uniknąć.
Podsumowanie – czy border terrier, jest psem dla mnie
Border terrier to bohater niniejszego artykułu. Przedstawiliśmy historią rasy, a także jego wygląd, charakter i właściwości użytkowe. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem psa tej rasy, przemyśl dobrze wszystkie kwestie, które wiążą się z opieką.
Terrier border wymaga regularnego szczotkowania i trymowania. Opisaliśmy jak należy wykonywać to prawidłowo i co będzie do tego potrzebne.
Podpowiedzieliśmy co warto uwzględnić podczas wychowania dumnego psa terriera. Pamiętaj, że Twoja postawa ma wpływ na jego zachowania.
Wiemy także, że border terrier jest wytrwały i cieszy się dobrym zdrowiem. Duży wpływ na jego żywotność ma prawidłowe żywienie. Sam musisz zdecydować jaki sposób żywienia wybierzesz dla swojego psa.
Podejdź rozważnie do zakupu szczeniaka rasy border terrier, olx może być portalem na, którym znajdziemy dużo ogłoszeń dotyczących sprzedaży szczeniaków, jednak polecamy korzystać z ofert tylko sprawdzonych hodowli zrzeszonych w FCI.
Pamiętaj także o wydatkach, które wiążą się z opieką. Rozpisaliśmy listę potrzebnych rzeczy i ich przybliżony koszt.
Sprawdź również nasz ranking psów myśliwskich.