Pies boi się burzy. Dowiedz się, jak mu pomóc

Miesiące wiosenno-letnie to okres, w którym często towarzyszą nam burze. Efektowne wyładowania atmosferyczne mogą jednak budzić strach, a nawet panikę u Twojego czworonożnego przyjaciela. I nie muszą być to jedynie odgłosy grzmotów. Na szczęście znamy sposoby, jak pomóc przetrwać mu ten trudny moment.

Dlaczego psy boją się burzy?

Psy, podobnie jak ludzie, mogą negatywnie reagować na zmiany pogody. Szczególnie wrażliwe są na burzę. W jaki sposób reagują? Najczęściej zaczynają skomleć, piszczeć czy chować się w ustronne miejsca. Zdarzają się jednak zwierzęta, które wręcz wpadają w panikę, a ta powoduje, że załatwiają się w domu.


Pamiętaj, że strach czworonoga nie jest spowodowany jedynie hałasem. Pies w czasie burzy reaguje również na błyski, silny wiatr, obniżone ciśnienie czy ładunki elektryczne w powietrzu. Jak widzisz, czynników, które mogą wpływać na poczucie niepokoju u czworonoga, jest dużo. Odgłosy grzmotów są swoistą iskrą zapalną, bowiem psy słyszą dźwięki o wyższej od człowieka częstotliwości.

Pies boi się burzy – co robić?

Gdy zauważysz, że Twój pies boi się burzy, przede wszystkim zachowaj spokój. Niezależnie od reakcji pupila nie głaszcz go i nie przytulaj na siłę, kiedy pies jest wystraszony i unika kontaktu. To jedynie wzmocni zachowanie lękowe. Pokażesz tym samym zwierzęciu, że jego lęk jest uzasadniony, a sama burza jest czymś groźnym, dlatego zachowuj się naturalnie. Widząc, że zbiera się na burzę, wyprowadź pupila na spacer zanim wszystko się zacznie na dobre. On i tak wyczuje zmiany, które nastąpiły w powietrzu, ale w kulminacyjnym momencie będzie już w bezpiecznym otoczeniu.


Odizoluj go od bodźców wzrokowych, czyli błysków piorunów, poprzez zasłonięcie okien. Jeśli Twój pies spędza większość czasu w ogrodzie lub na podwórku, zabierz go na czas burzy do domu. Pozwól mu się schronić w miejscu, które uzna za bezpieczne. Niektóre czworonogi wybiorą własne posłanie, inne będą szukały ciemnej i ciasnej kryjówki. Często takim miejscem w domu jest łazienka, szczególnie, gdy jest pomieszczeniem bez okna. Tam odgłosy grzmotów i błyski piorunów docierają w minimalnym stopniu. Jak już wspomniałam, pies w czasie burzy reaguje nie tylko na hałas.


To zjawisko atmosferyczne generuje również ładunki elektryczne, na które reaguje sierść Twojego pupila. Naelektryzowane futro sprawia, że psa „kopie prąd”. Znasz na pewno to uczucie i wiesz, że może być bardzo nieprzyjemne. Jest jednak bardzo łatwy sposób, aby pomóc czworonogowi. Wystarczy jego sierść przetrzeć wilgotną szmatką.

pies boi się burzy

Socjalizacja, czyli jak przyzwyczaić do burzy

Wiesz już, co robić, gdy masz świadomość, że Twój pies boi się burzy. Pewne kroku podjęte zawczasu na pewno pomogą zmniejszyć nieco lęk zwierzęcia. Najlepiej by było jednak, gdyby pies w ogóle nie reagował lękowo na takie zjawisko atmosferyczne. Czy da się do tego przyzwyczaić swojego czworonoga? O ile nie jesteś w stanie przyzwyczaić psa do zmiany ciśnienia czy elektryzowania się sierści, o tyle już na hałas i odgłosy grzmotów już tak.


Oczywiście proces odwrażliwiania na pewne dźwięki najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym. Młody pies nie ma zazwyczaj jeszcze złych doświadczeń, a to oznacza, że łatwiej go do pewnych sytuacji przyzwyczaić. Z pomocą przyjdzie Ci Internet, w którym można znaleźć nagrania odgłosów burzy. Odwrażliwianie na dźwięki jest procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości. Polega na pozytywnym skojarzeniu hałasu określonego rodzaju.


Podczas pierwszych sesji treningowych puszczaj psu odgłosy grzmotów bardzo cicho, a pozytywną reakcję nagradzaj pochwałami i smakołykami. Z czasem zwiększaj głośność. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt szybko. Im bardziej rozciągniesz w czasie proces odwrażliwiania na hałas, tym pewniejsze będą jego efekty. Gdy zauważysz, że pies reaguje strachem, nie próbuj go przełamywać. Lepiej wrócić do poprzedniego etapu, aby nie zniechęcić czworonoga do wspólnej pracy.

strachliwy pies

Strachliwy pies? W czasie burzy odwróć jego uwagę

Niektóre czworonogi podczas burzy schowają się w bezpieczne miejsce i nie wytkną z niego nosa aż do jej zakończenia. Są jednak takie, które, popiskując, będą chodzić z kąta w kąt, nie mogąc znaleźć sobie miejsca. To dobry moment na wspólną zabawę, która odwróci uwagę psa od czynników drażniących. Świetnie sprawdzą się wszelkie gry zapachowe. Kula-smakula, z której wypadają smaczki czy mata węchowa z ukrytymi niespodziankami zaangażują pupila w 100%. Skupi się on na poszukiwaniu smacznych nagród, dzięki czemu łatwiej przetrwa burzę. Jednocześnie jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z opiekunem.

Wyciszający dotyk

Duża częstotliwość burz w okresie wiosenno-letnim to sporo stresu dla Twojego pupila. Długotrwały lęk może wywołać u psa, podobnie jak u ludzi, negatywne skutki psychiczne i fizyczne. Dlatego najważniejsze jest, aby znaleźć sposób na wyciszenie czworonoga. Skutecznym sposobem jest akupresura. Coraz większą popularność zyskuje sposób, który opracowała Linda Tellington-Jones – masaż TTouch.


Warto zapoznać się szczegółowo z jego zasadami, ponieważ zastosowanie tego masażu obniża poziom stresu u psa, wycisza go i odpręża. Udowodniono również, że masaż TTouch poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Warto go stosować na co dzień, nie tylko w sytuacjach stresowych.Co najważniejsze, zasady TTouch nie są skomplikowane. Polega on na delikatnym uciskaniu skóry psa przy jednoczesnym wykonywaniu pojedynczych kolistych ruchów (wykonuj 1 i ¼ obrotu). Do wykonania masażu używa się trzech palców: wskazującego, środkowego i serdecznego. Siłę nacisku dostosuj indywidualnie do swojego pupila.

jak pomóc wystraszonemu psu?

Pies sam w domu podczas burzy

Nikt nie lubi być zupełnie sam w stresującej sytuacji. Co zrobić, gdy zanosi się na burzę, a Ty musisz wyjść z domu? Przede wszystkim zastosuj wszystkie powyższe rady związane z udostępnieniem psu bezpiecznego miejsca czy odseparowaniem go od błysku piorunów. Podczas Twojej nieobecności w wyciszeniu zwierzęcia może pomóc zastosowanie kamizelki przeciwlękowej.


Działa ona na takiej samej zasadzie jak masaż TTouch – uciskając odpowiednie punkty na ciele psa, redukuje wydzielanie hormonu stresu. Pozwala zredukować nie tylko strach przed burzą, ale również fajerwerkami czy dźwiękiem odkurzacza. Kamizelka przeciwlękowa sprzyja również eliminacji niepożądanych zachowań, takich jak nadmierna wokalizacja (piszczenie czy skomlenie).


Jeżeli zdecydujesz się na użycie kamizelki przeciwlękowej, przede wszystkim zadbaj o to, aby dobrać dla swojego psa właściwy rozmiar. Wystarczy zmierzyć dokładnie obwód klatki piersiowej zwierzęcia w pozycji stojącej. Dodatkowym kryterium może być waga pupila, jednak traktuj ją jedynie jako wskazówkę pomocniczą.

Pies a burza – środki farmakologiczne

W skrajnych przypadkach możesz sięgnąć po środki z apteczki farmaceuty. Przed podaniem jakichkolwiek leków koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Są bowiem na rynku specyfiki, które jedynie obniżają napięcie mięśniowe, a nie wpływają na realne uspokojenie czworonoga. To sprawia, że czuje się on jeszcze bardziej zagrożony. Gdy pies boi się burzy, z pomocą mogą przyjść preparaty w aerozolu. Zwróć szczególną uwagę na środki zawierające:

 • L-tryptofan – aminokwas, który zwiększa syntezę serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia,
 • L-teaninę – organiczny związek chemiczny, który pomaga znosić napięcie nerwowe,
 • witaminy z grupy B – pomagają zwalczać organizmowi skutki stresu.  


Na rynku środków farmaceutycznych polecane są również preparaty, które zawierają feromony, jakie wydzielają suki karmiące potomstwo. Badania weterynaryjne potwierdziły, że mają one kojący wpływ nie tylko na młode, ale również na dorosłe czworonogi

poradnik dla wystraszonego psa

Małymi krokami do sukcesu

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że pies, podobnie jak człowiek, może cierpieć na przeróżne lęki i fobie. Gdy dotyczą nas samych, wydają się uzasadnione. Czasami natomiast nie do końca potrafimy je zrozumieć. Dlatego najważniejsze jest, aby nie negować istnienia problemu. Teraz wiesz już co może budzić strach w Twoim pupilu oraz jakimi metodami go zwalczać. Pamiętaj o metodzie małych kroków, którymi można zmienić wiele niepożądanych zachowań psa.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Pies boi się burzy. Dowiedz się, jak mu pomóc
 • Avatar

  przeciez to nieprawda XDD glaskanie psa gdy sie boi, nie „wzmocni zachowan lękowych”, tylko uspokoi psa XD jezeli nie bedziemy zwracac uwagi na zwierze, to zacznie bac sie jeszcze bardziej, bo nie bedzie mial wsparcia. chodzi o to, zeby nie panikować i nie straszyc psa piszczeniem, czy przytulaniem go

  • Avatar

   Artykuł juz dawno nieaktualny. Usuńcie go bo wprowadzacie ludzi w błąd, a przez to pogarszacie sytuacje u psów ktore się boją. Wsparciem nie wzmocni się strachu. Pies czuję się bezpieczniej gdy jest obok opiekuna i czuję jego dotyk i spokój. Można mówić do psa w normalny sposób, głaskac i byc blisko zapewnic mu odpowiednią kryjówke na czas burzy. Behawioryścii już to uzgodnili i potwierdzili wiec proszę o usuniecie tego artykułu

   • Izabela Stachyra
    Izabela Stachyra pisze:

    Faktycznie zawarte w artykule sformułowanie może wydawać się niefortunne, oczywiście obecność opiekuna i jego spokój odgrywa ważną rolę. Dotyk i przytulanie jest zalecane, kiedy pies faktycznie potrzebuje kontaktu, jednak nie powinnyśmy robić tego w nerwowy i wymuszony sposób, ponieważ może to zaszkodzić i pogłębić jego problem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.