Pies wymiotuje! Zachowaj spokój i sprawdź, co mu podać

Każdy opiekun psa chciałby być przygotowanym, kiedy u jego pupila pojawią się objawy świadczące o chorobie. Jednym z częstszych i dość kłopotliwych problemów są wymioty. Czasem wiemy, że zwierzę zjadło coś niewłaściwego i są one uzasadnione. Jednak występują one w tak wielu przypadkach, że w większości konieczne jest dokładne przeanalizowanie problemu, by wiedzieć, jak pomóc zwierzęciu. Warto też wiedzieć jakie pierwsze kroki należy podjąć, gdy pies wymiotuje.

Dlaczego pies wymiotuje?

Główną i najczęstszą przyczyną wymiotów, jest podrażnienie przewodu pokarmowego. Może być ono spowodowane wieloma czynnikami. Nietolerancja pokarmu, alergie, czy też stany zapalne, a nawet wrzody żołądka lub jelit, to tylko niektóre z nich.

Niebezpieczna ciekawość

Musimy mieć na uwadze, że psy są bardzo ciekawskie. Szczególnie u szczeniąt może dojść do połknięcia przedmiotu, który następnie zalega w przewodzie pokarmowym i daje szereg niekorzystnych objawów – w tym wymioty. Zdarza się, że zwierzę połknie substancje trujące, albo szkodliwe środki chemiczne. Wymioty w takim przypadku są naturalnym odruchem obronnym organizmu, który stara się pozbyć niebezpiecznej zawartości żołądka.

Zmiany rozrostowe

Kolejną przyczyną drażnienia przewodu pokarmowego są zmiany guzowate. Mogą one występować w żołądku, na jelitach lub też na innych narządach jamy brzusznej i uciskać na przewód pokarmowy, co również wywoła odruch wymiotny u zwierzęcia.

Pasożyty

Może się też okazać, że w przewodzie pokarmowym obecne są pasożyty. Drażnią one ściany jelit nie tylko mechanicznie, ale również poprzez wydzielanie toksyn stymulujących odruch wymiotny.

Spośród wszystkich przyczyn wymiotów, najpowszechniejsze są błędy żywieniowe. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że nasz pies źle zareaguje na nowy pokarm, a czasem zwierzak sam poczęstuje się czymś na spacerze. Niestety musimy mieć na uwadze, że większość psów to łakomczuchy, a na trawnikach, czy przy altanach śmietnikowych, można znaleźć sporo wyrzuconego przez ludzi jedzenia – nie zawsze świeżego i odpowiedniego dla naszego psa.

Z tego też powodu na spacerach musimy zwracać szczególną uwagę na to, czym interesuje się nasz pupil. Również w domu powinniśmy uważać na to, gdzie odkładamy jedzenie i uczulić na to też innych domowników – szczególnie dzieci.

Problemy z innymi narządami i układami

Poza schorzeniami przewodu pokarmowego wpływ na wystąpienie wymiotów może mieć też zaburzenie pracy innych narządów jamy brzusznej. Szczególnie zapalenie trzustki, choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Poza tym wymioty stanowią jeden z wielu objawów zapalenia otrzewnej, a także chorób układu nerwowego.

wymiotujący pies

Co jeszcze może mieć znaczenie?

Na wymioty ma wpływ również zaburzenie równowagi elektrolitowej lub hormonalnej. Poza tym mogą być one wywołane wypadkiem komunikacyjnym lub długo utrzymującym się bólem. W upalne dni wymioty mogą wskazywać na udar cieplny.

Z kolei u alergików zdarza się, że są one być spowodowane wstrząsem anafilaktycznym, który rozwija się po zjedzeniu nieodpowiednich pokarmów, podaniu niektórych leków lub np. pokąsaniu psa przez owada.

Pamiętajmy, że zaburzenia lękowe i choroby psychogenne również mogą doprowadzić do wymiotów. Z kolei w trakcie podróży mogą być one spowodowane chorobą lokomocyjną naszego pupila.

Treść żołądkowa

Wszystkie te choroby dają przeróżny obraz kliniczny. Dlatego dla lekarza weterynarii każdy szczegół może mieć znaczenie. Dużym ułatwieniem w postawieniu diagnozy, będzie informacja, czym pies wymiotuje. Początkowo może być to wyłącznie treść pokarmowa, jednak jeżeli wymioty nie ustępują, z czasem pies wymiotuje pianą. Jeżeli jest ona biała, półprzezroczysta, znaczy to, że w jej skład wchodzą soki żołądkowe w połączeniu ze śliną zwierzęcia. Żołądek po prostu jest pusty lub też zwierzę nie jest w stanie pozbyć się tego, co mu zaszkodziło.

Zdarza się jednak, że piana ma zabarwienie żółte lub czerwone. Jeżeli pies wymiotuje żółcią, daje nam to informację, że do żołądka dostała się żółć z woreczka żółciowego. Zdarza się tak m.in. kiedy pies jest głodny. Może więc dojść do takich wymiotów np. nad ranem, kiedy jeszcze nie zdążyliśmy dać psu porannej porcji pokarmu. Również jeśli pies wymiotuje wielokrotnie w ciągu dnia, niektóre z wymiotów mogą zawierać w sobie żółć.

Wymioty u naszego czworonoga zawsze są niepokojące, jednak najwięcej emocji pojawia się, kiedy pies wymiotuje krwią. Jest to poważny stan, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Przyczyną mogą być m.in. wrzody lub pęknięcie przewodu pokarmowego, jego stan zapalny, efekt zatrucia lub obecność pasożytów. W każdym przypadku zwierzak wymaga szybkiej pomocy.

O czym pomyśleć przed wizytą w gabinecie?

Przede wszystkim musimy przeanalizować, co w ostatnim czasie nasz czworonóg dostawał do jedzenia i czy mógł coś zjeść podczas spaceru. Następnie należy zwrócić uwagę na inne objawy, jakie wykazuje. Biegunka, brak apetytu, a może zianie, puchnięcie którejś z części ciała lub niemożność utrzymania się na nogach?

dlaczego pies wymiotuje?

Kiedy pies wymiotuje śliną, mogą to być jedynie nudności, które zwiastują zbliżające się wymioty. Jeżeli zwierzak czuje się źle i dołączają się kolejne objawy – niezbędna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Jak poznać przyczynę problemów?

Wymioty mogą wskazywać na naprawdę wiele chorób w organizmie psa. Dlatego też konieczne jest precyzyjne wskazanie problemu. Czasem informacje, jakie przekażemy lekarzowi i podstawowe badanie kliniczne wystarczą, by rozpocząć właściwe leczenie.

Jednak zdarza się, że, aby dojść do odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies wymiotuje, lekarz weterynarii zdecyduje o badaniach dodatkowych. Pies może zostać skierowany na badanie krwi, kału, lub też na badania obrazowe takie jak RTG, czy USG. Kolejnym etapem może być badanie endoskopowe, rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym.

Jak poradzić sobie z wymiotami u psa?

Lekarz po zbadaniu zwierzaka i wykonaniu niezbędnych badań poda leki. Dużą ulgę może przynieść psu kroplówka. Uzupełnia ona niedobory elektrolitów, które zwierzę straciło podczas wymiotów, dodaje zwierzęciu siły i oczywiście nawadnia.

Podczas płynoterapii zwykle pies przebywa w szpitalu. Nie bójmy się go tam zostawić – kroplówka naprawdę potrafi postawić na nogi. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwierzęta odwodnione i słabe w dużej większości podczas przyjmowania kroplówki po prostu śpią.

Mój pies wymiotuje – jak mu pomóc?

Zdarza się, że wymioty pojawiły się u psa jednokrotnie lub są sporadyczne i zastanawiamy się, czy jest to już odpowiedni moment na wizytę w gabinecie. Być może wiemy, że pies zjadł coś nieodpowiedniego i mamy nadzieję, że objawy za chwilę ustąpią. Pamiętajmy, że w domu również możemy wspomóc przewód pokarmowy, by znów zaczął prawidłowo funkcjonować.

jak pomóc psu gdy wymiotuje?

Przede wszystkim wstrzymajmy się od podawania psu jedzenia, a nawet wody. Już po kilku łykach, wymioty mogą się nasilać, a wtedy zwierzę traci znacznie więcej płynów, niż przed chwilę przyjęło. Jeżeli dłuższy czas wymioty nie występowały, możemy spróbować podawać bardzo niewielkie ilości wody – w zasadzie zwilżać język psa co kilkanaście minut. Z czasem porcje wody można zwiększać. Jednak posiłek warto podać dopiero po 18 – 24 godzinach. Głodówka da czas, by żołądek i jelita powróciły do dawnej sprawności.

Pies wymiotuje – co podać?

Jeżeli jesteśmy w stanie samodzielnie opanować wymioty u psa, pamiętajmy, by podawać zwierzęciu probiotyki. Początkowo ze znikomą ilością wody, a następnie w większej jej porcji lub razem z pokarmem. Probiotyki należy podawać przez około 7 – 10 dni. Pamiętajmy też, by pierwszy posiłek po głodówce był lekkostrawny i niewielki.

Wymioty są dla psa bardzo męczące i osłabiają cały organizm. Niestety mogą być tylko wstępem do poważniejszej choroby. Nigdy ich nie lekceważmy i obserwujmy dokładnie psiaka. Wypytajmy też innych domowników o ewentualne przyczyny ich wystąpienia. W razie braku poprawy lub pojawienia się kolejnych objawów nie zwlekajmy z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Wczesne wykrycie choroby daje dużo większe szanse na jej pełne wyleczenie i szybki powrót psa do zdrowia.  

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
38 komentarzy do “Pies wymiotuje! Zachowaj spokój i sprawdź, co mu podać
    • Avatar

      Witam, szczeniak po tabletce na odrobaczanie zaczął wymiotować. Czy jest możliwe że to ona podrażniła żołądek? Z jakiej przyczyny to wynika ze składu tabletki, a może zbyt mocna dla szczeniaka waga 1kg?Pozdrawiam

      • Moderator ZooArt

        Witam!
        Tak, jest możliwe, że tabletka na odrobaczanie podrażniła żołądek szczeniaka. Czasami leki przeciwpasożytnicze mogą być zbyt mocne dla bardzo małych lub młodych zwierząt, szczególnie jeśli ich dawkowanie nie jest odpowiednio dostosowane do wagi szczeniaka. Warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że dawka była odpowiednia i ewentualnie dostosować leczenie w przyszłości. Możliwe jest też, że szczeniak miał reakcję na składnik leku.

      • Avatar
        Magdalena pisze:

        Mój pies ukochany Jamnik 3 letni samiec. Często wymioty żółta pianą. Byłyśmy kilka razy u weterynarz. Dostał zastrzyki. 2 tygodnia temu. I często zdarza wymioty. Myślę skąd przyczyny? Możliwe na spacery Jamnik bardzo aktywny wygląda jakby szukać i liże trawy. Trzeba znowu do weterynarz odrobaczone, i decyzja lekarza czy potrzebne badania. Upał i hormony Myślę że dlatego kłopoty układ pokarmowego. Jamnik nos wszędzie wsadzić i trzeba mocno pilnować. Pozdrawiam

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Dzień dobry Pani Magdaleno,

          Pani jamnik może wymiotować żółtą pianą z kilku powodów. Po pierwsze, może to być spowodowane spożyciem trawy i innych substancji, które podrażniają jego żołądek. Po drugie, warto upewnić się, że jego dieta jest odpowiednia i nie zawiera składników, które mogą go uczulać. Kolejnym czynnikiem mogą być pasożyty, dlatego mimo wcześniejszego odrobaczania, dobrze byłoby zbadać kał psa na ich obecność. Wreszcie, należy rozważyć choroby układu pokarmowego. Warto wykonać badania diagnostyczne, takie jak badanie krwi, USG lub endoskopia, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne. Zdecydowanie polecam ponowną wizytę u weterynarza i omówienie wszystkich tych kwestii, aby znaleźć dokładną przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

      • Avatar

        Witam.. co może dolegać psu jeśli wymiotuje tylko w momencie jak zje i dokładnie wszystko co zjadł..Wymioty mają gęsta strukturę, taką jak jedzenie, pachną jedzeniem które dostał, nic nie jest zmienione, pokarm ten sam od kilku mcy..Piesek stał się bardziej agresywny dla drugiego pieska i ciągle chce być w domu, piszczy pod drzwiami, wręcz płacze? Sytuacja trwa 2 dni, jutro mamy wizytę u lekarza ale może przy odpowiedzi będę coś mogła weterynarzowi zasugerować,jakieś badania? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Witam! Wymioty po spożyciu pokarmu mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne u psa. Oto kilka możliwych przyczyn:

          1. Problemy żołądkowo-jelitowe: Wymioty po jedzeniu mogą być spowodowane np. refluksowym zapaleniem żołądka, nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit, albo nawet obecnością obcych ciał lub zalokowaniami w przewodzie pokarmowym.

          2. Nietolerancja pokarmowa: Twój pies może mieć nietolerancję lub alergię na składniki zawarte w aktualnym pokarmie. Warto porozmawiać o tym z weterynarzem, aby przemyśleć zmianę diety.

          3. Zakażenie lub infekcja: Niektóre infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze mogą powodować wymioty u psów.

          Jeśli Twój pies jest również bardziej agresywny wobec drugiego psa i wykazuje inne zmiany zachowania, może to wskazywać na stres, lęk lub problemy behawioralne. Jest to również ważna informacja do przekazania weterynarzowi. Ważne jest, aby opisać wszystkie symptomy i zmiany w zachowaniu psa weterynarzowi, aby pomóc mu w postawieniu trafnej diagnozy. Życzę powodzenia na wizycie u weterynarza i mam nadzieję, że Twój pies szybko poczuje się lepiej!

          • Moderator ZooArt

            Jeśli pies zwraca zaraz po jedzeniu, najlepiej nie podawać mu niczego i obserwować. Rumianek może być łagodny dla żołądka, ale w takiej sytuacji lepiej skonsultować się z weterynarzem 🐶👩‍⚕️. Nie ryzykuj, zdrowie pupila to priorytet!

      • Avatar

        Mój pies się drapie w nocy i nad ranem (dość bardzo) Drugą sprawa wymiotuje w nocy o tej prawie samej godzinie 2.30 -3.00 śliną Byłam u lekarzy wszyscy mówią że to nic złego ???! Dla mnie to nie jest normalne

        • Moderator ZooArt

          Rozumiem Twoje zmartwienia z zachowaniem Twojego psa. 🐾 Oto kilka sugestii:
          _ Drapanie – Może być spowodowane alergiami, pasożytami lub stresem. Warto przeprowadzić odpowiednie testy u weterynarza, być może skonsultować się ze specjalistą dermatologii zwierzęcej. 🌿🐜
          – Wymioty nocne – Regularne wymioty w nocy mogą wskazywać na refluks żołądkowy lub inne problemy żołądkowe. Próbując podać psu lekkostrawną karmę przed snem, sprawdzisz, czy to zmniejszy problem. 🕒🤢
          Jeśli problemy się utrzymują, warto skonsultować się z innym weterynarzem, który może zaproponować inne podejście do diagnozy i leczenia. Ważne, abyś czuła się pewnie co do zdrowia swojego psa. 🌟

  • Avatar

    Mój 6 letni bolończyk 3 razy niestrawionych pokarmem w ciągu dnia.zaraz po jedzeniu.Jest wesołym psem metra ogonem jakby mu nic nie było.Dzis rano na spacerze zwymiotował ślina.Dopomina się jedzenia ale boje się mu dać.Czy mam jechać do weta czy odczekać.Dac mu jeść?

  • Avatar

    Moja 1 suczka zaczela strasznie wymiotowac, chodzi po domu i caly czasz jakby sie zaksztusza i nagle zyga jest juz bardzo puzno i nie mamy veta otwartego o tej godzinie w szkocji (blisko naszej okolicy) prosze o pomoc bo nie wiem co mam robic

      • Moderator ZooArt
        Moderator ZooArt pisze:

        Wymioty z krwią to poważny objaw, którego nie należy bagatelizować. Powinna Pani jak najszybciej zabrać psa do lekarza weterynarii. Przyczyn tak naprawdę może być wiele, np. ostre zapalenie żołądka, choroby przełyku (np. nowotwór), zaburzenia zawiązane z krzepliwością krwi, choroby układu pokarmowego itp. W każdym razie nie należy zwlekać, czas odgrywa tu ważną rolę. Im wcześniej dana choroba zostanie wykryta, tym większa szansa na wyleczenie pupila.

      • Avatar
        Paulina pisze:

        Moja suczka od kilku dni wymiotuję tym co zje, a nawet po wypiciu wody wymioty są śluzowate ale przezroczyste. Jaka może być przyczyna i co mogę jej podać by się zdrowie poprawiło.??

      • Avatar

        Mój 6 letni bokser francuski dawniej wymiotował raz na jakiś czas, obecnie po każdym posiłku i jest to jeszcze nie przetrawione jedzenie a na końcu biała piana. Nie wiem czy czy to wina jedzenia czy inna przyczyna. Może powinnam zastosować dietę lekko strawna np gotowana pierś indyka. Proszę o odpowiedź

  • Avatar

    moj prawie roczny piesek nie moze biegac chodzi jagby brakowala mu zycia i czasami nie moze sie podniesc z legowiska wymiotuje slina wprowadzilem mu jedno dniowa glodowke i nic to nie dalo co robic ?

  • Avatar

    Witam mój pies pinczer miniaturkowy ma 5 miesięcy wymiotuję regularne jak mogę mu pomóc i co to może być.
    pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

    • Avatar

      Błędy żywieniowe? Alergia pokarmowa, pasożyty,problemy z trzustka / wątroba .
      Warto udać się do weterynarza który zleci badania krwi i kału .

  • Avatar

    Witam,mam pytanie i proszę o pomoc.Moja sunia 8 letnia wymiotowała i miała rozwolnienie ,a ja nie wiem dlaczego staram się podawać karmę świeżą .Na podwórku skubie traw ,ale jej zabraniam.Dzisiaj nie ma rozwolnienia ,ale nie chce nic jeść to jej nie zmuszam ,ale podałam jej pół torebeczki smecta i podałam dwa mililitry wody z cukrem na razie spokój nie wymiotuje bo ją obserwuje ,ale leży sobie na kanapie .Proszę o poradę .Dziękuję bardzo za odpowiedzi Elżbieta.

      • Avatar

        W takim wypadku może to być choroba trzustki , warto udać się do weterynarza który poda leki przeciwymiotne i rozkurczowe , nawodni psa i zajmie się dalszą diagnostyka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.