Pinczer miniaturowy – wielki zuch w małym ciele

Pinczer miniaturowy to stosunkowo mały pies. Przez wielu uważany jest za słodkie zwierzątko. W rzeczywistości jest bardzo charakterny, na co dzień rozpiera go energia. Zawsze czujny i gotowy stawić czoło zagrożeniu. Świetnie sprawdzi się jako pies stróżujący. Z natury to hałaśliwy czworonóg. O niebezpieczeństwie alarmuje głośnym szczekaniem. Właścicielowi potrafi być oddany aż do grobowej deski. Ile waży pinczer miniaturowy? Ile kosztuje i jak długo żyje? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Pinczer miniaturowy hodowla

Pinczer miniaturowy – opis rasy

Pinczer miniaturowy jest bardzo podobny do pinczera średniego. Często potocznie zostaje określany ratlerkiem. Rasa pochodzi z Niemiec, gdzie została oficjalnie uznana w 1870 roku. Kiedyś zwierzęta te były wykorzystywane do łapania szczurów. Obecnie w Polsce cieszą się dużą popularnością – świetnie sprawdzą się jako psy stróżujące i psy do towarzystwa. Generalnie są przyjacielsko nastawione do ludzi, obcych traktują z rezerwą. To zwierzęta z ikrą, zawsze odważne i pewne siebie. Psy tej rasy żyją od 12 do 15 lat, a czasem nawet dłużej. Ich pielęgnacja nie jest czasochłonna ani wymagająca, dlatego idealnie nadadzą się dla osób starszych.

Jak wygląda pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturowy to pies niewielkich rozmiarów, jest proporcjonalny. Osiąga od 25 do 30 cm w kłębie i waży od 4 do 6 kilogramów (w przypadku samców i samic waga i wzrost jest taka sama). Ma kwadratową sylwetkę i wydłużoną głowę. Szyja pinczera jest pozbawiona fałd, a kończyny są proste i umięśnione. Jego klatka piersiowa jest stosunkowo szeroka. Uszy układają się w kształt litery V, a oczy są ciemne i mają kształt owalu. Sierść jest krótka i przylega do ciała. Umaszczenie pinczera jest jednolite (ma różne odcienie), czarne podpalane lub rude.

Pinczer miniaturowy – charakter

Pinczery miniaturowe są bardzo towarzyskie, charakteryzuje je pogodne usposobienie. Ze wszystkimi domownikami utrzymują przyjacielskie stosunki, jednak największym uczuciem zazwyczaj darzą jedną osobę. Uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem, a także innymi zwierzętami (pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednią socjalizację). Potrafią być niekiedy bardzo zazdrosne i zaborcze. Psy te mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny, są bardzo czujne. Jeśli wyczują zagrożenie, natychmiast ogłoszą to głośnym szczekaniem. Z czasem może stać się to uciążliwe. Na szczęście nad złymi nawykami można pracować, ponieważ pinczery z reguły szybko się uczą.

Pieski tej rasy uwielbiają ruch i zabawy na świeżym powietrzu. Chętnie angażują się we wszelkiego rodzaju aktywności ze swoim właścicielem. Bieganie czy aportowanie sprawia im dużą frajdę. Częste spacery należą do ich ulubionych zajęć. To bardzo żywiołowe zwierzęta, nieposkromione pokłady energii najchętniej rozładowują podczas wspólnego joggingu.

Ile kosztuje pinczer miniaturowy? Hodowla i cena

Cena pinczera miniaturowego z rodowodem wynosi mniej więcej od 1500 do 3500 tysięcy złotych. Przykładowo zwierzęta te na popularnych portalach aukcyjnych można nabyć od 1500 złotych w górę. Wszystko zależy od renomy hodowli, a także wieku, pochodzenia i płci psa. Zwierzęta najlepiej kupować ze sprawdzonych źródeł. Pseudohodowle należy omijać szerokim łukiem – czworonogom często nie są zapewniane odpowiednie warunki.

Dobry hodowca dba o zdrowie pinczerów, które ma pod opieką. Szczenięta powinny być zaszczepione i odrobaczone. Dodatkowo osoba zajmująca się hodowlą tych psów ma obowiązek wyrobienia im książeczki zdrowia i metryczki. Często też zaopatruje przyszłego właściciela w podstawową wyprawkę w postaci karmy i innych akcesoriów. Poza tym dopilnuje, by psy od urodzenia były socjalizowane. W przypadku tej rasy psów to bardzo istotna kwestia, ponieważ brak socjalizacji może przyczynić się do tego, że w przyszłości będą agresywne w stosunku do innych zwierząt i obcych ludzi. Te sprawdzone hodowle poświęcają dużo czasu szczeniętom, dają im poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkową miłość.

Pinczer miniaturowy – wychowanie i szkolenie

Pinczera miniaturowego powinniśmy socjalizować już od szczenięcia. W przeciwnym przypadku może stać się agresywny w stosunku do innych zwierząt i ludzi. Od pierwszych miesięcy życia warto przyzwyczajać go do kontaktu z różnymi psami. Odpowiednia socjalizacja sprawi, że pinczer z całą pewnością będzie żył w zgodzie także z innymi przedstawicielami jego gatunku. Musimy pamiętać, że pies ten ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Zawzięcie broni swojego domu, może wtedy wykazywać się nadmierną szczekliwością. Nie musimy się obawiać, pewne zachowania da się wypracować, poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu motywacyjnego. Przede wszystkim bądźmy stanowczy – jeśli okażemy niepewność, pinczer może to wykorzystać. W żadnym wypadku nie powinniśmy karcić i karać psa za złe zachowanie. Wychowujmy go, wykorzystując pozytywne wzorce.

Pinczer miniaturowy jest bardzo inteligentny. Chętnie będzie wykonywał nasze polecenia, pod warunkiem, że wykażemy się konsekwencją i zdecydowaniem. Pies ten uwielbia ruch, będzie doskonałym kompanem podczas biegania, jazdy na rowerze lub długich wypraw do lasu. Dobrze sprawdzi się też w psich sportach, np. agility (polega na pokonywaniu wyznaczonych przeszkód przy pomocy opiekuna). Ma dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego chętnie będzie brał udział w aktywnościach związanych z tropieniem.

Pinczery bardzo źle znoszą samotność. Z reguły są bardzo przyjacielskie i potrzebują stałego kontaktu ze swoim opiekunem. Nie będą szczęśliwe u boku osoby, której często nie ma w domu. Raczej nie odnajdą się w domu, w którym są małe dzieci. Nie będą nadawać się również dla rodzin, które mają małe dzieci. Cierpliwość nie leży w ich naturze. Pies może ugryźć, kiedy nasza pociecha pociągnie go za uszy lub ogon.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Pinczer miniaturowy – zdrowie

Pinczer miniaturowy jest zaliczany do ras zdrowych i odpornych na choroby. Zdarza mu się chorować w sporadycznych przypadkach. Wśród najpopularniejszych chorób typowych dla tych psów można wyróżnić:

  • zwichnięcie rzepki – to wada wrodzona, jednak nie występuje często . Kiedy pupil trzyma jedną łapę uniesioną w górze, powinno to wzbudzić nasz niepokój. W tym przypadku powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który oceni stopień zwichnięcia rzepki i wdroży odpowiednie leczenie. Może okazać się, że niezbędna będzie interwencja chirurgiczna.
  • zwichnięcie soczewki – gdy zauważymy, że oko psa łzawi, jest zaczerwienione, mętnieje, a nasz pupil nie ma apetytu, powinno nas to zaniepokoić. Natychmiast jedźmy z nim do gabinetu weterynaryjnego. Zwichnięcie soczewki oka może spowodować ślepotę.
  • cukrzycę – co powinno nas zaniepokoić? pies cierpiący na tę chorobę może, m.in. być ospały, osłabiony, mieć problemy z wydalaniem moczu. Pamiętajmy, że to choroba przewlekła i nie da się jej całkowicie pozbyć. Cukrzycę leczy się poprzez zastosowanie specjalnej diety i podawanie zastrzyków z insuliną.

Psy te mają również tendencję do tycia, dlatego szczególnie trzeba kontrolować ilość spożywanych przez nich posiłków. Dodatkowo nie są odporne na działanie niskich temperatur. Szybko marzną i mogą się przeziębiać. Długie spacery zimą nie są dobrym pomysłem. W takich przypadkach najlepiej zakupić pinczerowi specjalnie ubranie, które chroniłoby jego delikatne ciało przed mrozem.

Pinczer miniaturowy – żywienie

Pinczer miniaturowy lubi się objadać i nie jest wybredny, co do serwowanych posiłków. W związku z tym szybko tyje, co może się to negatywnie odbijać na jego zdrowiu. Najlepiej podawajmy mu jedzenie w niewielkich ilościach, dwa posiłki dziennie w zupełności wystarczą. Możemy skorzystać z gotowych karm lub gotować mu samodzielnie w domu. Nie ma problemu, abyśmy łączyli podawanie suchych i mokrych karm, jednak musimy zwracać dużą uwagę na ich kaloryczność. Na rynku istnieje wiele marek, które oferują sprzedaż karm specjalnie dedykowanych dla ras małych. Jeśli będziemy chcieli samodzielnie przygotowywać posiłki naszemu pupilowi, warto, byśmy wcześniej zaczerpnęli wiedzy w tym temacie. Dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z dietetykiem zwierzęcym.

Bez względu na, którą opcję się zdecydujemy, musimy pamiętać, żeby jedzenie było lekkostrawne i zawierało wszelkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Warto, żeby posiłki składały się z jak największej ilości mięsa. Dodatkowo pamiętajmy o wprowadzaniu do diety psa odpowiedniej suplementacji.

Pinczer miniaturowy – pielęgnacja

Pinczery miniaturowe nie są wymagające w pielęgnacji, jednak powinno się je regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia. Ich sierść najlepiej wyczesywać włosianą lub gumową szczotką. Zwierzęta te nie wymagają częstych kąpieli, należy to robić zazwyczaj wtedy, kiedy bardzo się ubrudzą. W przypadku pinczerów miniaturowych można używać szamponów dedykowanych dla psów krótkowłosych.

Psy tej rasy często borykają się z problemem występowania kamienia nazębnego. Można temu zapobiec, należy czyścić zęby przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki lub podawać czworonożnemu przyjacielowi przysmaki, które pomagają usunąć kamień.

Podsumowanie

Pinczery miniaturowe to towarzyskie, temperamentne psy. Na co dzień te żywiołowe i energiczne zwierzęta są wiernymi przyjaciółmi wielu rodzin. Mimo wszystko drzemie w nich również duch łowcy. Uwielbiają węszyć i podążać za celem. Charakteryzuje je również silny instynkt terytorialny, odważnie stoją na straży domu i jego mieszkańców. Pinczery są bardzo oddane swojemu opiekunowi, zawsze czujne i gotowe do obrony. Nie lubią zostawać same w domu, najlepiej czują się w otoczeniu najbliższych członków rodziny. Kochają aktywnie spędzać czas, są zawsze chętne do aportowania i innych zabaw na dworze. Ich opiekun musi być stanowczy i uważać, by nie dać wejść sobie na głowę. Psy pinczera miniaturowego są inteligentne i sprytne. Szybko się uczą, ale ich tresura wymaga dużej dyscypliny – jeżeli wyczują słabość, z pewnością ją wykorzystają. Żyją one stosunkowo długo i nie mają większych problemów ze zdrowiem, jednak należy pamiętać, by ich nie przekarmiać, bo mają tendencję do tycia.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.