Pies faraona od dawna kojarzony jest z władcą starożytnego świata. Jego ikoniczny wizerunek znamy z egipskich piramid i pałaców. Dostojne rysy oraz królewska postawa to atrybuty, które od razu rzucają się w oczy. Historia tego zwierzęcia jest długa i owiana legendami – jego cena również świadczy o wyjątkowej wartości. Psa faraona możemy spotkać w czołówce rankingów przedstawiających najdroższe psy świata, a także wśród najrzadszych ras. O jego wspaniałości można przekonać się w pełni dopiero przy bliższym poznaniu. Dziś odkryjemy przed wami mityczną zasłonę, by lepiej przedstawić oblicze tej rasy psów.
- 1. Pies faraona – krótka historia rasy
- 2. Pies faraona – wygląd
- 3. Pies faraona – pielęgnacja
- 4. Pies faraona – charakter
- 5. Pies faraona – wychowanie
- 6. Pies faraona – szkolenie niezależnego psa
- 7. Pies faraona – hodowla idealna
- 8. Pies faraona – zdrowie i typowe choroby rasy
- 9. Żywienie psa faraona
- 10. Pies faraona – podsumowanie kosztów
- 11. Podsumowanie
Pies faraona – krótka historia rasy
Pies faraona jest przypisany do 5 grupy według klasyfikacji FCI, zaliczają się do niej psy pierwotne oraz szpice. Należy do sekcji 6 psów ras pierwotnych. Oficjalny opis rasy nosi numer 248.
Inne organizacje kynologiczne
Nie tylko Międzynarodowa Federacja Kynologiczna stworzyła wzorzec tej rasy. Pies faraona został zaakceptowany także przez inne organizacje kynologiczne. A jego klasyfikacja prezentuje się tak:
- American Kennel Club (AKC) – ogary, psy tropiące;
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 6 ogary, psy tropiące;
- World Kennel Union (WKU) – 4.86 psy myśliwskie;
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – ogary, psy tropiące;
- Canadian Kennel Club (CKC) – II-23 ogary, psy tropiące;
- United Kennel Club (UKC) – psy i charty pół-dzikie.
Pochodzenie pierwotnej rasy
Pies faraona znany też jako chart maltański (na swojej współczesnej ojczyźnie Malcie został nazwany „kelb tal-fenek”), wywodzi się od pierwotnego psa afrykańskiego. Szczątki psów podobnych do psa faraona liczące ponad 6000 lat odnaleziono w Dolinie Nilu. Najstarsze wizerunki, które się zachowały pochodzą z okresu 3800-2600 r.p.n.e.
Przedstawione przez artystów psy pierwotne to staroegipskie charty określane jako tesem, lub tesemt’ w przypadku suk. Są protoplastami współczesnych chartów śródziemnomorskich. Były chowane z namaszczeniem i kojarzone z bogiem o twarzy szakala – Anubisem, uważanym za strażnika życia pozagrobowego. Te psy pierwotne znalazły swoje odbicie na licznych starożytnych artefaktach i freskach. To właśnie niezwykłe podobieństwo skłoniło kynologów do nazwania psem faraona charta maltańskiego.
W latach 20. XX w. w Niemczech pod nazwą “psy faraona” były rejestrowane charty z Balearów i Wysp Kanaryjskich. W 1963 roku został zatwierdzony wzorzec FCI, jednak nie był precyzyjny i włączał inne psy pierwotne w typie charta. Brytyjczycy stworzyli swój własny wzorzec w 1974 roku, po tym gdy w latach 60. XX w. sprowadzili psy z Malty, która na ten czas jeszcze wciąż pozostawała kolonią brytyjską. Rasę nazwano “Kelb tal-fenek”.
Pies faraona został uznany za narodowego psa Malty. Później jego wizerunki wybijano na specjalnych monetach. Ostatecznie w 1977 roku wcześniejszy nieprecyzyjny wzorzec został zastąpiony brytyjskim, jednak pozostawiono nazwę “pies faraona”. Od tamtej pory dumni Maltańczycy chcą, by ich najdroższy pies powrócił do swojej rodzimej nazwy. W tej kwestii wciąż nie osiągnęli sukcesu – świadczy to jedynie o tym, że historia charta maltańskiego nie jest jeszcze zamknięta.
Użytkowość psa faraona
W przeszłości, za sprawą fenickich żeglarzy, zostały rozpowszechnione na całym obszarze Morza Śródziemnego. Tak znalazły się na Malcie, ale także i Balearach, Wyspach Kanaryjskich, Krecie i Sycylii. Maltańczycy chartom nadali nazwę”kelb-tal-fenek”, co znaczy “pies królika”, gdyż świetnie radziły sobie z polowaniem na króliki. Zostały wybrane, jako najszybsze psy po to, by ścigać tego rodzaju zwierzynę. Wykorzystywane były także w polowaniach na ptactwo i do stróżowania innych zwierząt, owiec i kóz. Pierwsza wzmianka o tych psach datowana jest na 1647 rok.
Pies faraona – wygląd
Psy pierwotne charakteryzują się tym, że w powstaniu ich rasy nie było ludzkiej ingerencji. Zachowały swój pierwotny charakter pomimo późniejszej celowej hodowli. U przedstawicieli tej grupy nie wystąpiły znaczące zmiany w charakterze rasy, czy wyglądzie. Chętnie przedstawimy krótko wygląd tej rasy.
Pies faraona – pierwsze wrażenie
Sylwetka chartów maltańskich jest kształtna i postawna. Ich atletyczna budowa daje psom mnóstwo siły, jak i wdzięku. Choć są podobne do Cinerco Dell’Etna, to mniej kwadratowa i bardziej okazała sylwetka przede wszystkim pozwoli rozpoznać faraona. Głowę podtrzymuje długa, umięśniona i nieco łukowata szyja. Gibki tułów charakteryzuje się niemal prostą górną linią, jego długość od klatki piersiowej do biodrowej minimalnie przekracza wysokość w kłębie.
Kończyny przednie tych psów proste i równoległe, natomiast tylne są silne i umięśnione. Dosyć gruby u nasady ogon, powinien być osadzony średnio wysoko. Jest zagięty gdy pies znajduje się w ruchu i nosi go wysoko. Jeśli marzymy o grand championach w swoim domu, powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na pieski z białym czubkiem ogona. Ta cecha jest pożądana.
Chód chartów maltańskich jest lekki i swobodny. Poruszają się zgrabnie i szybko. Ich ruchy i zachowanie wyrażają czujność. Najlepiej to okazują sterczące uszy, tak charakterystyczne dla tego psiaka.
Umaszczenie charta maltańskiego
Jego umaszczenie jest rude lub ciemno-rude. Mogą występować białe znaczenia. Sierść jest bez podszerstka, krótka i przylegająca. Potrafi być lekko szorstka, chociaż na ogół jest jedwabista. Kufa nieco dłuższa, niż czaszka, powinna być równoległa względem szczytu czaszki.
Cechy charakterystyczne tej rasy
Psy faraona słyną ze swojej niezwykłej i unikalnej cechy. Jako jedyne potrafią się rumienić. Kiedy są podekscytowane nosy i uszy dosłownie im różowieją. Nie należy odbierać jako wyraz agresji uniesionych warg i odsłoniętych zębów. Ci przedstawiciele najrzadszych ras w taki sposób “uśmiechają się” i wyrażają radość.
Pies faraona – pielęgnacja
Pies faraona nie jest wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację. Psy te mają krótką, przylegającą sierść, która nie plącze się zatem łatwo o nią dbać. Opowiemy o najważniejszych aspektach związanych z pielęgnacją psa faraona.
Czesanie psa faraona – czy to w ogóle konieczne?
Biorąc pod uwagę krótką sierść charta maltańskiego, może się wydawać, że jej czesanie jest zbędne – nic bardziej mylnego. Pies faraona, jak większość ras linieje (dwa razy w roku), w tym czasie szczególnie trzeba dbać o jego sierść, ponieważ wypadający martwy włos jest matowy i wygląda nieestetycznie. Warto raz na jakiś czas spryskiwać jego sierść odżywką regenerującą. Do czesania tego typu włosa nie potrzeba specjalnych narzędzi – wystarczy gumowa rękawica lub szczotka włosiana.
Kąpiel krótkowłosego psa
Charta maltańskiego zazwyczaj nie kąpie się bez potrzeby. Kilka razy w roku można pokusić się o jego umycie, by zachować lśniący i zdrowy wygląd sierści. Oczywiście wyraźne ślady błota lub kurzu trzeba usuwać na bieżąco. Najlepiej użyć szamponu dla psów krótkowłosych, sierść na koniec warto osuszyć ręcznikiem. Czesać i wycierać zawsze należy z włosem.
Pies faraona – charakter
Pies faraona to zwierzę czułe, ale przede wszystkim czujne. Bacznie obserwuje otoczenie, posługuje się zmysłami węchu i wzroku. Jego piękne duże uszy są wykorzystywane przez myśliwski instynkt do nasłuchiwania potencjalnej ofiary w pobliżu. To bez wątpienia wyjątkowy pies – jeśli chcesz przekonać się dlaczego tak jest, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu.
Jak pies faraona zachowuje w otoczeniu najbliższych?
Te psy uwielbiają zadowalać swoich właścicieli, dążą do nawiązania bliskiego kontaktu z nimi. Szczekają i chętnie głośno okazują emocje. Psy pierwotne są niezależne, dlatego mogą stawiać pewien opór przy wychowaniu. Mimo to wobec swoich opiekunów zachowują się nadzwyczaj przyjaźnie. Na co dzień są radosne i skore do zabaw, dobrze czują się nawet w towarzystwie dzieci pod warunkiem, że te umieją ostrożnie obchodzić się ze zwierzętami. Ponadto psy tej rasy są bardzo bystre i inteligentne nie tylko podczas polowań. Także emocjonalnie angażują się w relacje.
Pies faraona wobec innych zwierząt i obcych ludzi
Pies faraona poddany socjalizacji, będzie dobrze dogadywał się z innymi zwierzętami. Jeżeli w domu mamy koty lub inne zwierzęta od niego mniejsze może traktować je jako swoją zdobycz. Nie lubi także samotności. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych psów. Do obcych podchodzi z dystansem i ostrożnie buduje zaufanie.
Aktywności dla rasy pierwotnej
Pies faraona uwielbia aktywność, i nawet kiedy osiąga sędziwy wiek, jest chętny do wygłupów i zabawy. Bardzo lubi bawić się w gonitwę i tropienie, a także chętnie uprawia psie sporty, np. coursing. Gdy pies nie ma zajęcia i się nudzi, potrafi wyrządzić szkody w domu i ogrodzie. Jednak, jeżeli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu, w domu będzie zachowywał się spokojnie i przyjaźnie.
Pies faraona – wychowanie
Psy pierwotne są niezależne, dlatego mogą stawiać pewien opór przy wychowaniu. Niemniej jednak, jeśli włożymy wystarczająco dużo wysiłku w jego odpowiednie wychowanie, może stać się świetnym towarzyszem na lata. Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę.
Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?
Pies faraona ma krótką sierść, która słabo chroni go przed chłodem, z tego względu nie nadaje się do życia na zewnątrz. Jak każdy pies dobrze czuje się na większych przestrzeniach. Jeśli jednak zapewnimy mu dużo ruchu, może mieszkać w bloku.
Legowisko dla psa faraona
Pies faraona lubi przebywać blisko swoich opiekunów, dlatego dobrym rozwiązaniem jest kupienie mu wygodnego legowiska. Musimy pamiętać, by umieścić je w centralnym punkcie w domu, jednak nie zbyt blisko drzwi, gdzie zazwyczaj panuje harmider. Dzięki temu będzie mógł jednocześnie odpocząć i uczestniczyć w życiu domowników.
Co warto wiedzieć o wychowaniu psa faraona?
Pies faraona oprócz swojej niezależności i przywiązania do opiekuna, charakteryzuje się także dużą wrażliwością. Wszelkie zmiany trzeba wprowadzać ostrożnie i stopniowo oswajać pupila. Ta rasa psów przywiązuje się do swojego terytorium, potrzebuje spokoju i relaksu. Źle znosi stresujące środowisko, zatem spacery po zatłoczonym mieście, gdzie panuje wieczny zgiełk i hałas, nie są dobrym pomysłem.
Pies faraona – szkolenie niezależnego psa
Pies faraona ceni sobie swobodę, nigdy nie będzie całkowicie posłuszny swojemu opiekunowi. Mimo wszystko warto już od szczeniaka wpoić mu zasady właściwego zachowania. Jeśli chcesz się przekonać, jak powinno wyglądać szkolenie tej rasy, koniecznie przeczytaj nasz wpis na ten temat.
Nauka posłuszeństwa psa faraona – czy to w ogóle możliwe?
Pies faraona słynie ze swojej niezależności, wyszkolenie go nie jest łatwe. Temu zadaniu jest w stanie sprostać jedynie osoba doświadczona. Można również zapisać swojego pupila do psiej szkoły, gdzie treningi odbywają się pod okiem profesjonalisty. Podczas szkolenia konsekwencja może okazać się kluczowa. Dobrze także, żeby ćwiczenia były przeprowadzane w formie zabawy – powinny być przyjemnością dla psa, dzięki temu będzie chętniejszy do wykonywania poleceń.
Jak stosować smaczki w szkoleniu?
Pies faraona to bardzo wrażliwa rasa, źle znosi krzyk i nadmierny hałas. Szczególnie z tego względu najdroższy pies nie może być karany. Tylko motywacją można wpłynąć na usprawnienie wymagającego procesu szkolenia, na przykład nauki stróżowania. Najlepsze w tym przypadku mogą okazać się przysmaki. To pomocny atrybut, który bardzo przydaje się podczas przyswajania ważnych dla psa faraona komend, m.in. przywoływania. Pamiętajmy, że dzienna porcja powinna zawierać 10% zapotrzebowania kalorycznego. Otyłość może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.
Pies faraona – hodowla idealna
Pies faraona zalicza się do najrzadszych ras w Europie, największą popularnością cieszy się w krajach Skandynawskich. U nas jest mało znany. Dopiero w drugiej połowie lat 90. pierwsze faraony trafiły do Polski. Na szczęście zyskują coraz większą popularność. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć, by wybrać dobrą hodowlę.
Rodowód i metryka – ważne dokumenty dla charta maltańskiego
Obecnie funkcjonuje kilka legalnych hodowli (pierwsza zaczęła działać niespełna 10 lat temu), więc importowanie szczeniaka z zagranicy nie jest już koniecznością. Możliwe jest nabycie psa z metryką po grand championach. Dokument ten ma obowiązek wydać każdy hodowca z zarejestrowaną działalnością. Dzięki temu możemy być pewni, że najdroższy pies, z którym postanowimy dzielić swój dom i ofiarować miłość, będzie zdrowy fizyczne, a jego temperament będzie zgodny z opisem zawartym w obowiązującym wzorcu.
Na podstawie metryki wyrabia się rodowód, jednak nie jest to obowiązkowe. Te dwa dokumenty znacząco różnią się od siebie. Rodowodu potrzebujemy głównie w kilku określonych przypadkach – najczęściej wtedy, gdy chcemy założyć własną hodowlę lub nosimy się z zamiarem zgłoszenia naszego pupila do udziału w pokazach. Dokument ten opisuje cztery pokolenia wstecz – zyskując rodowód mamy pewność, że pies jest “czystej krwi”.
Jak wybrać dobrą hodowlę? – porady na temat rasy
Wyhodowanie zdrowego i szczęśliwego psa wiąże się z dużym nakładem pracy i uwagi zarówno dla szczeniąt po ich urodzeniu, jak i ich matki przez okres całego życia. Konieczna jest szczególna troska, odpowiednia opieka weterynaryjna oraz żywienie. Pies faraona potrzebuje około 1,5 roku, aby dojrzał emocjonalnie. Małe pieski mogą być wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni. Najlepiej jest zapoznać się z maluchem przed odbiorem w wieku 12 do 14 tygodni, gdy szczeniak przechodzi “wrażliwy etap”. Solidne sprawdzone hodowle powinny umożliwić takie wizyty. Takie szczenię też będzie odpowiednio przygotowane do dalszego rozwoju i przyswajania świata.
Dla doskonałego rozwoju tych psów kluczowa jest socjalizacja. Psy, które w trakcie hodowli nie są socjalizowane, źle odnajdują się w nowym środowisku i traktują inne zwierzęta jako zdobycz, szczególnie te mniejsze od nich, na przykład koty. Charty maltańskie długo pozostają szczeniętami.
Dlaczego należy unikać pseudohodowli?
Nie każdy człowiek jest w stanie włożyć tyle zaangażowania i wysiłku, by profesjonalnie zająć się hodowlą psów tej rasy. Dlatego bardzo ważne, żeby przy zakupie dokonać wyboru legalnie funkcjonującej hodowli z rodowodem. Niższa cena może wydawać się kuszącym rozwiązaniem, które zaproponują pseudohodowle. Psy z takich miejsc często cierpią przez złe traktowanie i nie podlegają socjalizowaniu. Szybki zysk nie uwzględnia dobra zwierząt. Psy mogą okazać się słabe, chore, z ukrytymi wadami zdrowia. Dokonanie zakupu w pseudo-hodowli wspiera złe praktyki i umożliwia dalsze okropne traktowanie zwierząt. Ogłoszenia, w których cena za szczeniaka wynosi poniżej tysiąca złotych, powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Jak już podawaliśmy powyżej pies z legalnego źródła kilkukrotnie przekracza tę wartość.
Wyprawka dla szczeniaka
Szczeniak psa faraona, który opuszcza hodowlę czasem dostaje małą wyprawkę na start. W jej skład zazwyczaj wchodzi:
- karma;
- dwie miski;
- smycz z obrożą;
- zabawka.
Kupując rasowego psa otrzymujemy potwierdzenie, że posiada on metrykę, która pozwoli wyrobić rodowód lub gotowy rodowód. Dodatkowo możemy być pewni, że pies został odpowiednio zadbany, był odrobaczony, przeszedł odpowiednie zabiegi oraz otrzymał szczepienia, także przeciwko wściekliźnie. Wszystkie informacje możemy znaleźć w książeczce zdrowia, która również powinna być załączona do dokumentacji.
Oprócz dokumentów i certyfikatów możemy liczyć na profesjonalne wsparcie hodowców. Rady, których mogą udzielić, na pewno będą bardzo przydatne szczególnie na samym początku opieki, gdy pies zapoznaje się z nowym domem.
Pies faraona – zdrowie i typowe choroby rasy
Pies faraona to całkiem zdrowa rasa, rzadko dokuczają jej choroby. Żyje dość długo, bo od ok. 12 do 14 lat. Źle znosi działanie niskich temperatur, w chłodniejsze dni zdarza się, że marznie, dlatego warto nieco skrócić spacery zimą. Za to dość dobrze znosi upały, jednak w gorące dni (i w każdy inny dzień) warto zadbać o stały dostęp do świeżej wody. Pojedynczym osobnikom może dokuczać:
- alergia – psy tej rasy mają skłonność do alergii, dlatego z ich diety warto wyeliminować składniki uczulające. Dla swojego pupila można wybrać karmy hipoalergiczne o obniżonej zawartości zbóż.
- niedoczynność tarczycy – to schorzenie, którego nie da się wyleczyć. Typowymi objawami dla niedoczynności tarczycy jest ospałość, apatia, problemy ze skórą i sierścią. Mimo iż jest to choroba nieuleczalna, można zminimalizować jej skutki, podając odpowiednie leki normujące poziom hormonów w organizmie.
- zwichnięcie rzepki – zdarza się, że niekiedy pies faraona może zwichnąć rzepkę – oznacza to, że może przemieścić się ona jedynie na chwilę lub na stałe. Pupil wtedy kuleje, przy chodzeniu może odczuwać ból i dyskomfort. W zależności od stopnia zaawansowania urazu leczenie polega na podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych lub operacji.
Żywienie psa faraona
Dieta psa faraona zależy od takich czynników, jak: wiek, poziom aktywności fizycznej, czy też stan zdrowia. Potrzeby żywieniowe tej rasy warto dostosowywać do jej aktualnych potrzeb, by pupil mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Jak karmić psa faraona? Odpowiadamy.
Jakie są dostępne sposoby żywienia?
W przypadku każdej rasy wybór najlepszej metody żywienia pupila zależy od jego opiekuna (i oczywiście również od preferencji smakowych psa). Najpopularniejszymi z nich jest karmienie karmą komercyjną lub stosowanie diety BARF. Podawanie gotowych karm ma wiele zalet, ponieważ bez zbędnego wysiłku możemy podać dostarczyć swojemu chartowi maltańskiemu zbilansowany posiłek. Musimy jednak uważać na składy i wybierać dobre jakościowo karmy, które mają dużo wysokoprzyswajalnego białka, a mało zbóż i konserwantów.
Możemy zdecydować się także na dawanie psu surowego mięsa z kośćmi i podrobami. Taka metoda żywienie nazywa się dieta BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food. To naturalny sposób na nakarmienie swojego zwierzaka. Przygotowanie posiłku w oparciu o tę dietę jest czasochłonne i wymaga wiedzy. Zatem przed skomponowaniem właściwego jadłospisu dla swojego czworonogoa, warto udać się do psiego dietetyka.
Jak karmić szczeniaka psa faraona?
Szczeniaki każdej rasy w okresie wzrostu mają szczególnie duże zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego karmy, które podajemy maluchom muszą być bogate w białko wysokiej jakości oraz witaminy i składniki mineralne (np. takie jak fosfor i wapń). Dobrze wpływają na rozwój kości malucha. Specjalna karma dla szczeniaka dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Dla szczeniąt poleca się karmy z lekkostrawnym mięsem, może być to kurczak, cielęcina lub indyk.
Pies faraona – podsumowanie kosztów
Chociaż faraon nie figuruje jako najdroższy pies świata, to decyzja o powiększenie swojej rodziny o psa faraona wiąże się z bardzo dużym kosztem.
Ile kosztuje pies faraona?
Ceny za psa z rodowodem zaczynają się od 3500 złotych, a najdroższy pies potrafi kosztować 8000 złotych i więcej. Natomiast za granicą pieska z dobrej hodowli możemy nabyć za cenę 1700 euro, najdroższe psy świata będą kosztować około 2200 euro.
Jeżeli wysoka cena wydaje się być przeszkodą w zakupieniu psa, warto rozejrzeć się w schroniskach zwierząt. Często zdarza się, że trafiają tam młode i rasowe psy. Ludzie decydują się na oddanie zwierząt z różnych przyczyn, często nie są w stanie podołać opiece nad wymagającymi pupilami. Zwierzęta te czekają na ciepły kąt i miłość. Opiekunowie schronisk dysponują dużą wiedzą o swoich podopiecznych, z której możemy skorzystać.
Pies faraona – wydatki w ujęciu miesiąca
Oprócz jednorazowego kosztu nabycia psa należy uwzględnić wydatki bieżące. Przede wszystkim jest to karma. Łakomy chart maltański ma tendencję do szkodliwego tycia. Należy pilnować, żeby się nie przejadł. Karma zbilansowana pod kątem psów ras średnich pozwoli utrzymać dietę bogatą w składniki odżywcze. Na szczęście ten pies nie jest wymagający w pielęgnacji, więc można zaoszczędzić na akcesoriach. Na pewno należy uwzględnić wizyty lekarskie oraz ewentualne konsultacje behawiorystyczne. Łączny koszt miesięcznych wydatków szacuje się w granicach 200-300 złotych.
Podsumowanie
Pies Faraona to dostojny pies świata antycznego. Uważany jest za jednego z najdroższych. Bez wątpienia stanowi wyzwanie dla opiekuna, który powinien rozumieć jego charakter i konsekwentnie podchodzić do wypełniania swoich obowiązków. Miejskie ciasne mieszkanie nie jest dobrym środowiskiem dla tej rasy psów. Potrzebują swobody, lubią tropić i bawić się na świeżym powietrzu. Jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia, to z całą pewnością będziemy czerpać mnóstwo frajdy ze wspólnych spacerów z naszym pupilem. Poza tym pies ten nie pozostawia po sobie sierści. Jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Psy faraona są spokojne, kontaktowe, mądrze nawiązują relacje, lecz potrzebują oswojenia się i socjalizacji. Jeśli odpowiednio zadbamy o jego zdrowie możemy być pewni, że będą dobrymi towarzyszami domu przez długie lata.
Sprawdź również ranking najdroższych ras psów na świecie.