Wyżeł weimarski – towarzyski pies myśliwski

Wyżeł weimarski to rasa pięknych psów o niezwykle rozwiniętym instynkcie łowieckim. Każdy członek rodziny odnajdzie w nim dobrego przyjaciela. Jeśli szukamy pupila, który będzie dobrze dogadywał się z dziećmi, wyżeł weimarski jest zdecydowanie dla nas. Jego wielkość może zmylić. Wielu osobom kojarzy się jako pies stworzony jedynie do polowania na zwierzynę. W rzeczywistości potrafi być czułym pupilem. Lubi zabawy i wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną. To szlachetne zwierzę posiada duże pokłady energii, które poskromi jedynie doświadczony opiekun. Jedno jest pewne – w tej rasie wielu odnajdzie oddanego kompana. Osoby, które decydują się na jego zakup, często zadają sobie pytania: Ile kosztuje wyżeł weimarski? Czy jego pielęgnacja jest skomplikowana? Jak go karmić? Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.

Wyżeł weimarski – opis ogólny

Wyżeł weimarski pochodzi z księstwa Weimaru. Pies ten często gościł na dworze Karola Augusta na przełomie XVIII i XIX w. Często wykorzystywany był w polowaniach. Zatem na co poluje wyżeł weimarski? Głównie na ptaki, drobną zwierzynę (np. lisy, kuny, borsuki) oraz grubą zwierzynę (np. łosie dziki, sarny, jelenie). Dziś również można spotkać go jako psa tropiącego, pomagającego m.in w poszukiwaniach osób zaginionych. Jest niezastąpionym pomocnikiem w działaniach policyjnych.

Psy tej rasy generalnie są przyjacielsko nastawione do ludzi i otoczenia. Jednak wymagają odpowiedniej dawki ruchu i tresury. Chętnie angażują się w psie sporty i zabawy na świeżym powietrzu. Bierzmy pod uwagę to, że przekazywane szczeniakom złych nawyków może być nieodwracalne w skutkach. Musimy pamiętać, że wyżły weimarskie są inteligentne i szybko się uczą. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego szkolenia, z pewnością będą oddane i posłuszne. Ich tresura nie jest trudna, ale wymaga konsekwencji.

Warto dodać, że wyżły weimarskie zaliczane są do ras dużych; to psy z natury łagodne. Mogą być wiernymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Nie tylko ze względu na charakter, ale również wygląd. Ich umaszczenie zazwyczaj występuje w jednym wariancie kolorystycznym, a sierść nie wymaga szczególnie skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy systematyczne szczotkowanie. Bez wątpienia są to zwierzęta dumne, eleganckie i piękne.

Wyżeł weimarski – wygląd

Wyżeł weimarski, jak już wcześniej wspomniano, to pies stosunkowo duży. Standardowo samce w kłębie osiągają od 59 do 70 cm. Zatem ile ważą? Ich waga waha się w granicach od 30 do 40 kg. Natomiast suczki mierzą od 57 do 65 cm, a ważą od 25 do 35 kg. Ludzie zainteresowani zakupem często zadają sobie pytanie: Ile żyje wyżeł weimarski? Psy tej rasy dożywają zazwyczaj od 11 do 14 lat.

Obok wyżła weimarskiego nie można przejść obojętnie. Z całą pewnością to piękne, dystyngowane zwierzęta.

Weimary charakteryzuje szare umaszczenie, głównie srebrnoszare lub mysioszare. Mogą występować białe znaczenia na klatce piersiowej i plecach. Wyżły weimarskie posiadają smukłą, lekko prostokątną sylwetkę. Ich oczy mają bursztynowy kolor; szczenięta w pierwszych miesiącach życia – błękitny. Mają doskonale rozwinięty zmysł węchu i słuchu – ich nos jest duży, ma cielisty lub szary kolor. Uszy tych psów są długie oraz szerokie, i podobnie jak ogon, wysoko osadzone. Posiadają również długie, muskularne łapy. Zazwyczaj chodzą z dumnie wyprostowaną szyją. Rodzaj szaty psa weimarskiego możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • krótkowłosa – sierść jest krótka i występuje bez podszerstka;
  • długowłosa – sierść jest długa, może występować z podszerstkiem lub bez.

Wyżeł weimarski – charakter

Wielu zainteresowanych tą rasą, zastanawia się, jakie są wyżły weimarskie? To spokojne psy o łagodnym usposobieniu i przyjacielskim nastawieniu do człowieka. Mogą być agresywne jedynie w stosunku do zwierzyny, na którą polują. Ponadto szybko przywiązują się do właściciela. Lubią pieszczoty i chętnie angażują się w zabawy na świeżym powietrzu. Bardzo źle znoszą samotne dni spędzane w domu – potrzebują stałego towarzystwa. Nie poleca się zostawiać ich samych na dłuższy czas. Tęsknotę mogą rozładowywać na przedmiotach z najbliższego otoczenia. Wyżeł weimarski uwielbia być w ciągłym ruchu. To pies bardzo aktywny fizycznie. Dostarczajmy mu odpowiednią dawkę wysiłku każdego dnia – to z pewnością uczyni go szczęśliwszym.

Musimy pamiętać, że to zwierzę ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, jest doskonałym myśliwym. Do jednej z jego cech należy niezależność – może chcieć sam decydować o tym, kiedy zaatakuje zwierzynę. Oczywiście, dzięki właściwemu szkoleniu, takie zachowania możemy kontrolować. Cechuje go inteligencja – zawsze jest gotowy do współpracy ze swoim opiekunem.

Wyżeł weimarski – cena

Cena wyżła weimarskiego może wynosić od 5000 do 7500 tysiąca złotych. Jego cena uzależniona jest od wielu czynników m.in. od wieku, płci, genów, czy też predyspozycji wystawowych. Zatem ile kosztuje szczeniak wyżła weimarskiego? Szczeniaki tej rasy z rodowodem możemy zakupić od 5000 tysięcy złotych w górę. Kupujmy psy z hodowli należących do Związku Kynologicznego w Polsce – wprowadził on obowiązek prześwietlania stawów wyżłów weimarskich. Decydując się na nabycie czworonoga ze sprawdzonego źródła, mamy pewność, że jest zdrowy i pozbawiony chorób genetycznych.

Musimy uważać na pseudohodowców. Często spotykamy się z ogłoszeniami o treści “wyżeł weimarski sprzedam tanio” – w takich wypadkach powinniśmy być czujni. Zazwyczaj są to osoby, dla których liczy się jedynie zysk. Nie mają one pojęcia o zachowaniach psów tej rasy. Wyżły weimarskie najlepiej kupować od hodowców, którzy mają odpowiednią wiedzę na ich temat. Z całą pewnością chętnie udzielą informacji o rodzicach danego psa, a także podpowiedzą jak się z nim obchodzić na co dzień. Kupując wyżła weimarskiego ze sprawdzonej hodowli, mamy gwarancję tego, że przeszedł socjalizację w odpowiednich warunkach. Jedynie osoba kompetentna jest w stanie zaspokoić jego potrzeby emocjonalne. Coraz więcej hodowli wlicza wyprawkę w cenę zakupu szczeniaczka. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla opiekunów, którzy dopiero zaczynają przygodę z wychowaniem psa.

Zawsze przed zakupem możemy poprosić hodowcę o pokazanie rodziców psa. Jeśli szczeniak jest agresywny w stosunku do swojego rodzeństwa lub przesadnie wystraszony, powinniśmy zrezygnować z jego kupna. Pamiętajmy, że to hodowca jest odpowiedzialny za socjalizację w pierwszych tygodniach życia wyżła.

Wyżeł weimarski – wychowanie

Wyżły weimarskie to psy bardzo towarzyskie. Zdecydowanie nie nadają się do mieszkania w kojcu. Nie będą odpowiednie dla osób, które większość dnia spędzają poza domem. Nie lubią samotności – musimy wziąć to pod uwagę, jeżeli zdecydujemy się, by zagościły w naszych domach. Powinniśmy zapewnić im towarzystwo. W kontakcie z dziećmi są bardzo czułe i delikatne. Uwielbiają aportować i bawić się na dworze. Te psy to prawdziwe pieszczochy, kochają przytulanie. W obyciu są spokojne i wyważone, nie szczekają bez potrzeby, jednak musimy pamiętać o tym, by w ciągu dnia zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu.

Wyżły weimarskie są idealne dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty. Każdy miłośnik czworonogów wie, że spacery kilka razy w ciągu dnia to obowiązek. Najlepszymi warunkami do życia dla psa tej rasy będzie dom z dużym ogrodem. Ciasne mieszkanie w bloku nie jest dla niego. Jedno jest pewne – zdecydowanie nie należy do czworonogów, które lubią się nudzić. Ciągłe wymyślanie mu nowych aktywności to podstawowe zadanie opiekuna. Musimy dbać o zaspokajanie jego fizycznych i intelektualnych potrzeb. Dzięki temu weimar będzie dobrze się rozwijał i wiernie towarzyszył nam przez lata.

Wyżeł weimarski – szkolenie

Tresurę wyżła weimarskiego powinniśmy rozpocząć jak najszybciej. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej zrobić to w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Podstawą jest określenie jasnych zasad. W przeciwnym razie pies może zacząć się buntować i być agresywny. Szkolenie wyżła weimarskiego z reguły nie przysparza wielu problemów. Psy tej rasy zazwyczaj szybko się uczą i chętnie wykonują polecenia opiekuna.

Podczas szkolenia warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą, na co zwrócić uwagę. Konsekwencja jest bardzo ważna – dane polecenia musimy egzekwować nie tylko na lekcjach, ale również poza nimi. Podawanie przysmaków będzie dodatkową zachętą. Weimary sprawdzą się dobrze nie tylko jako towarzysze myśliwych. Uwielbiają też pływać. Musimy pracować nad ich silnym instynktem łowieckim, zwłaszcza podczas spacerów. Zafrapowane pogonią za zwierzyną, mogą uciec.

Wyżły weimarskie uwielbiają uprawiać psie sporty, np. aligity – to ciekawa forma aktywności, w której pies, kierowany komendami opiekuna, musi pokonać wyznaczony tor przeszkód. Chętnie będą brały udział w dogtrekkingu – to interesująca forma ruchu, która polega na spacerowaniu z psem, który jest przypięty do uprzęży. Wyżeł weimarski jest idealny dla osób, które lubią spędzać długie godziny na leśnych wędrówkach. Będzie również świetnym kompanem do biegania. Duża ilość ruchu pozytywnie wpływa na jego kondycję. Dobrym pomysłem jest zakup frisbee. Aportowanie za jego pomocą, to ciekawa forma aktywności, z pewnością zainteresuje psiaka.

Socjalizacja to również ważny aspekt wychowania wyżła weimarskiego. Powinniśmy zaznajamiać szczeniaka z różnymi bodżcami z najbliższego otoczenia. Niech przyzwyczai się do naszego dotyku – możemy nosić go na rękach. Warto też, żeby poznawał zapachy, którymi będzie otaczał się na co dzień. Można zapraszać gości, żeby szczenię przyzwyczaiło się do widoku innych twarzy. Z wizytami jednak nie można przesadzać; duży gwar i głośne hałasy mogą go zdezorientować i wystraszyć.

Wyżeł weimarski – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Zdrowie

Wyżły weimarskie generalnie uważane są za zdrowe i odporne na choroby psy. Istnieje kilka schorzeń typowych dla tej rasy, m.in:

  • przepuklina pępkowa – można ją zauważyć u szczeniaka, który skończył już kilka tygodni; zazwyczaj znika po pół roku i nie zagraża życiu psa. Musimy ją obserwować i w razie potrzeby kontaktować się z lekarzem weterynarii;
  • dysplazja stawów biodrowych – czyli złe ukształtowanie stawów biodrowych. To wada genetyczna, która może występować również u wyżłów weimarskich. W tym przypadku musimy zwracać uwagę na dobór właściwej diety i suplementacji dla psa. Pamiętajmy o tym, aby go nie przekarmiać;
  • wnętrostwo – defekt ten polega na zatrzymaniu się jednego lub dwóch jąder w jamie brzusznej; można go usunąć, dzięki zastosowaniu terapii hormonalnej lub poddaniu psa kastracji. W obu przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Bardzo ważne jest również, abyśmy szczepili wyżły weimarskie zgodnie z kalendarzem szczepień. To podstawowy element ich profilaktyki zdrowotnej. Szczenięta powinniśmy zaszczepić przeciwko wściekliźnie wtedy, gdy ukończą trzeci miesiąc życia. Każda renomowana hodowla dba o regularne szczepienia psów i ma obowiązek udzielenia informacji na ich temat.

Pielęgnacja

Sierść wyżłów weimarskich krótkowłosych jest gęsta i przylegająca; ma tendencję do wypadania i przesuszania się. Ich włos jest krótki, więc nie plącze się. Psy te mają problem z gubieniem sierści. Zostawiają ją na ubraniach, kanapach i innych przedmiotach użytku codziennego, dlatego należy czesać je (nawet codziennie) włosianą szczotką. Do codziennej pielęgnacji weimara, warto używać odżywek nawilżających – jego włos będzie piękny i lśniący.

Sierść wyżłów weimarskich długowłosych jest miękka, gładka i nieco dłuższa niż w przypadku weimarów krótkowłosych. Do ich szczotkowania powinniśmy używać metalowej szczotki. Dzięki temu ich włos nie będzie się kołtunił. Ponadto częste szczotkowanie to dobra okazja do wzmocnienia więzi ze swoim pupilem. Weimary kąpiemy nie rzadziej niż raz na dwa miesiące (najlepiej dwukrotnie). Na początku musimy dokładnie zmoczyć jego sierść. Następnie myjemy ją szamponem i dokładnie spłukujemy. Słuchawkę prysznica powinniśmy trzymać blisko ciała zwierzęcia. Po kąpieli możemy nałożyć balsam lub odżywkę.

Żywienie

Wyżły weimarskie to prawdziwe łakomczuchy, zatem jak należy je karmić? Potrafią zjeść dużo, dlatego musimy kontrolować ilość spożywanych przez nich posiłków. Pamiętajmy o tym, żeby ich dieta była bogata w białko, kwasy tłuszczowe i wapń. Najszybszym i najprostszym sposobem dostarczania weimarowi składników niezbędnych do właściwego rozwoju, jest podawanie suchej karmy. Unikajmy tych złych jakościowo. Ta dobra może być przechowywana nawet kilka miesięcy. Poza tym nie musimy się martwić o to, czy dostarczymy mu danych wartości odżywczych w odpowiednich ilościach. Pamiętajmy o tym, aby zapewniać mu stały dostęp do wody – szczególnie po zjedzeniu suchej karmy może być spragniony.

Alternatywą dla suchej karmy może być dieta BARF. Psy to z natury mięsożercy, więc karmienie psa surowym mięsem jest dobrą opcją. Jeżeli nie mamy żadnej wiedzy w tym zakresie, możemy zaszkodzić psu. W tym celu najlepiej udać się do dietetyka zwierzęcego, który udzieli nam rzetelnych rad na temat żywienia wyżła weimarskiego. Tylko osoba zaznajomiona z tematem powinna wdrażać BARF do życia swojego pupila.

Wyżeł weimarski – historia rasy

Wyżły weimarskie hodowano na dworze Karola Augusta na przełomie XVIII i XIX wieku. Stanowią połączenie doga i wyżła niemieckiego oraz pointera. Jego wzorzec został opracowany w 1896 roku. Ich dokładna historia nie jest do końca znana. Istnieje wiele teorii na temat powstania tej rasy. Nie wiadomo, która z nich jest prawdziwa. Jedna z nich głosi, że Król August sprowadził te szlachetne zwierzęta z Czech do Niemiec. Inna natomiast mówi o tym, że weimary zostały sprowadzone z Francji do Niemiec. W 1880 roku wyżły wermańskie pojawiły się pierwszy raz na wystawie w Berlinie.

Psy te zostały rozpopularyzowane przez majora Roberta aus der Berbera, który w 1915 roku przypadkowo zabił jednego wyżła. Aby uspokoić swoje sumienie zajął się ich hodowlą. Dziś jest znany również jako autor podręcznika o tej rasie.

Ciekawostki

Niewiele osób wie, że cesarz Wilhelm I był pasjonatem wyżłów weimarskich. Imponowała mu ich inteligencja, szybkość i niezwykle rozwinięty instynkt łowiecki. Wilhelm nie pozwalał na to, żeby te szlachetne psy wpadły w ręce byle komu. Wydał dekret mówiący o tym, że w posiadanie wyżła mógł wejść tylko ten, kto miał pochodzenie szlacheckie od czterech pokoleń.

Wyżeł weimarski to nie tylko pies pomocny przy polowaniach. Może być również wiernym towarzyszem rodziny. Często wykorzystuje się go też w akcjach ratunkowych, a także przy szukaniu niepożądanych substancji, np. narkotyków lub materiałów wybuchowych. Dzięki swojej wszechstronności może pełnić wiele funkcji. Amerykanie wykorzystywali go podczas zimnej wojny do wykrywania bomb.

Ciekawy jest fakt, że wszystkie szczeniaki weimarskiego psa po urodzeniu mają błękitny kolor oczu, dopiero w późniejszych miesiącach życia zmienia się na bursztynowy. Poza tym wyżły należą do jednych z najszybszych psów, mogą osiągać nawet 55 km/h.

Posiadaczami wyżła weimarskiego były znane osobistości ze świata filmu i muzyki, takie jak: Frank Sinatra i Grace Kelly.

Podsumowanie

Wyżeł weimarski może być psem rodzinnym i użytkowym. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu szybko zagościł w wielu domach. Ten elegancki, szlachetny pies słynie ze spokoju i opanowania. Jego dobrze rozwinięty instynkt łowiecki sprawia, że jest również idealnym myśliwym. To przyjacielski czworonóg o inteligentnym spojrzeniu, jest wierny i szybko przywiązuje się do swojego opiekuna. Jest delikatny w stosunku do najmłodszych.

Musimy pamiętać o tym, by dbać o jego socjalizację już od pierwszych miesięcy wspólnego życia. Właściwe nawyki powinniśmy kształtować jak najwcześniej. W tym celu należy zapewnić mu odpowiednie szkolenie. W wychowaniu wyżła weimarskiego musimy uwzględnić jego potrzebę przebywania w ruchu. Codzienna dawka aktywności fizycznej powinna załatwić sprawę. Pamiętajmy – weimary nie znoszą samotności. Jeśli przebywamy długie godziny poza domem, musimy zapewnić mu towarzystwo. I chociaż ich cena nie należy do najniższych, powinniśmy kupować szczenięta wyłącznie ze sprawdzonych hodowli. Dzięki temu unikniemy chorób genetycznych, które mogą wystąpić u tej rasy.

Odpowiednie żywienie tego psa to także ważny element jego rozwoju – suplementacja i odpowiednia ilość składników odżywczych w diecie to podstawa. Warto wziąć pod uwagę, że pielęgnacja weimara nie jest skomplikowana – kluczem do sukcesu jest regularne szczotkowanie. Odpowiedzialny opiekun z pewnością uczyni wyżła weimarskiego najszczęśliwszym psem na świecie.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Rasy psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.