W każdym kocie kryje się prawdziwy drapieżca. I jak każdy drapieżca – potrzebuje mięsa. Dlatego to właśnie mięso jest podstawą kociego wyżywienia. Niektórzy próbują zaspokoić apetyt kota, podając mu chude mięso, przyjmując ludzki punkt widzenia – to właśnie dla nas takie mięso jest najlepsze. Dla kotów jednak najlepsze jest mięso z tłuszczem, żyłami i przerostami. Ważną rolę pełnią też podroby dla kota. Co się w nich kryje? Jakie podroby warto włączyć do kociej diety i jak często je podawać? Dowiedz się!
Co się kryje w podrobach?
Podroby dla kota bardzo często stanowią uzupełnienie kociej diety – podawane są zarówno zwierzakom, które karmione są karmami komercyjnymi, jak i tym, które dostają karmę tworzoną w domu, opartą na przykład o system karmienia BARF. Są bardzo często wybierane przez wzgląd na niską cenę, ale warto się nimi zainteresować też ze względu na ich właściwości odżywcze.
Co takiego kryje się w podrobach, że warto włączyć je do kociego jadłospisu? Co sprawia, że nie tylko szynka dla kota czy inne mięśnie zwierząt są wartościowym źródłem wszystkich składników odżywczych?
Białko
Podroby to znakomite źródło łatwo przyswajalnego białka dla kotów. Białko to podstawowy budulec komórek, jest odpowiedzialne również za wszelkie procesy metaboliczne, które zachodzą w organizmie. Dla kota są ponadto głównym źródłem energii. Koty mają bardzo duże zapotrzebowanie na białko i to na każdym etapie życia.
Kocięta i koty starsze mają je nieco większe – małe kotki ciągle rosną i potrzebują sporo białka, by się rozwijać, starsze z kolei mają większe zapotrzebowanie na białko z powodu zwiększonego zapotrzebowania na energię – w starszym wieku zachodzą procesy metaboliczne, które sprzyjają niedowadze – kompensuje to większa ilość energii.
Tłuszcz
W podrobach możesz znaleźć także tłuszcz, w tym – bardzo pozytywnie wpływające na zdrowie – nienasycone kwasy tłuszczowe. Tłuszcz pozwala też kotu na zachowanie odpowiedniej ciepłoty ciała, odpowiada też za poprawienie smaku potraw, a także wpływa na poczucie sytości u zwierzęcia.
Tłuszcz jest niezbędny w kociej diecie także dlatego, że to w nim rozpuszczają się witaminy: A, D, E, K. Przez brak odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie przyswajalność tych witamin może się znacząco zmniejszyć, a kot może zacząć cierpieć na poważne niedobory witaminowe.
Witaminy
Podroby to też nieocenione źródło witamin dla kota. Zwłaszcza witaminy A, E, K i tych z grupy B. Wszystkie te witaminy są kotu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Witamina A, w którą bardzo bogata jest zwłaszcza wątróbka, odpowiada za właściwą kondycję skóry i sierści, pomaga też kotu dobrze widzieć. Jej niedobór może powodować problemy ze wzrokiem i zaburzenie procesu wzrostu u kociąt. Sierść może stać się matowa i zacząć wypadać.
Witamina E ma swój udział w procesie budowy mięśni, wpływa pozytywnie na płodność, a także ochrania organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Przy jej niedoborze może dojść do odwodnienia, spadku poziomu odporności, a także do podniesienia ryzyka wystąpienia chorób serca.
Witamina K ma właściwości przeciwnowotworowe, a najbardziej znana jest ze swojego udziału w procesie krzepnięcia krwi. Ma też działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także przeciwbólowe. Jej niedobór może doprowadzić do problemu jakim jest demineralizacja kośćca, a także problemów z gojeniem się ran i krzepliwością krwi.
Witaminy z grupy B wspomagają pracę serca, dbają o układ nerwowy, a także o stan sierści i skóry. Ich niedobór może powodować ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu – który u kotów bywa wyjątkowo groźny, biegunkę i anemię.
Żelazo
Żelazo w organizmie wpływa przede wszystkim na krew i transport tlenu. Koty są mięsożerne, dlatego szczególnie dotkliwie odczuwają wszelkie braki żelaza w diecie. Źle skonstruowana dieta może doprowadzić do niedoboru tego pierwiastka. To z kolei może spowodować, że u kota rozwinie się anemia, będą występować problemy z termoregulacją organizmu, apatia, ogólne osłabienie i problemy z apetytem. Podroby to doskonałe źródło żelaza, dlatego warto jest włączyć je do kociej diety.
Podroby dla kota – tak czy nie?
Podroby dla kota to doskonały pomysł na urozmaicenie kociej diety. Urozmaicona dieta jest bardzo ważna – w końcu to właśnie dzięki niej można zaspokoić apetyt kota i dostarczyć mu wszystkich niezbędnych do życia składników. Pasztet dla kota, wykonany właśnie przy udziale podrobów, może być dla zwierzęcia doskonałym źródłem żelaza, białka i witamin, a przy tym stanowić naprawdę smakowitą przekąskę. Nie warto jednak przesadzać z podrobami – bo nadmiar witamin bywa równie szkodliwy jak ich niedobór.
Taka wątróbka jest szczególnie bogata w witaminę A i łatwo z nią przesadzić – zwłaszcza, że sporo kotów wprost przepada za wątróbką i zrobi wszystko, by ją dostać. Mogłyby ją jeść właściwie bez przerwy, ale nie należy im na to pozwolić. Najlepiej podawać ją kotom raz-dwa razy w tygodniu.
Serca natomiast są bardzo bogate w taurynę – związek niezbędny kotom do życia i prawidłowego funkcjonowania. Mogą też sprawdzić się jako posiłek przy zaparciach, choć ich większe ilości mogą doprowadzić do wystąpienia biegunki, dlatego nie należy z nimi przesadzać. Wartości odżywcze nerek są zbliżone do tych, które ma wątroba, jednak mają mniejsze stężenie witamin, przez co trudniej jest je „przedawkować” i można podawać je kotom częściej.
Podroby w diecie kota – jak podawać?
Gotowane mięso dla kota bywa często wybieraną opcją, jednak obróbka termiczna może je pozbawić wielu wartości odżywczych. Koty w naturze jedzą mięso surowe i jeśli masz dostęp do podrobów z dobrego, sprawdzonego źródła możesz im podawać jedzenie w takiej formie.
Jeśli jednak się boisz – zawsze możesz sięgnąć po suszone mięso dla kota. Proces suszenia nie pozbawia go wielu składników odżywczych. Podrobów lepiej jest nie podawać codziennie – są bogate w składniki odżywcze, przez co bardzo łatwo przesadzić i dostarczyć kotu ich nadmiar. Dlatego warto włączać je do diety jedynie 1-2 razy w tygodniu i nie robić z nich podstawy wyżywienia.
Podroby dla kota – podsumowanie
Podroby dla kota to doskonałe źródło witamin i innych składników odżywczych. Skorzystają na nich koty w każdym wieku. Białko w nich zawarte należy do najlepiej przyswajalnych, dlatego koty – jako naturalni mięsożercy – bardzo skorzystają, jeśli włączysz je do ich diety. Podroby podawane 1-2 razy w tygodniu są w stanie pomóc Ci zbilansować kocią dietę.
Nie podawaj ich jednak zbyt często – możesz w ten sposób dostarczyć kotu aż za dużo witamin, co może spowodować kolejne problemy – głównie z nadmiarem witaminy A, podroby mają też wysoki stosunek fosforu do wapnia.