Pudel – pies elegant, czworonożny inteligent czy… francuski piesek? Opis rasy

Pudel – pies, który jest w stanie powodować skrajne emocje. Dla jednych jest powodem do cichych żartów, podczas gdy inni doceniają jego elegancki wygląd oraz ponadprzeciętną inteligencję. Czy faktycznie pudel to jedynie pies do towarzystwa z fikuśną fryzurą? A może pod jego bujną czupryną kryje się coś więcej? Jeśli chcesz wiedzieć skąd się wzięły te urocze psy, jaki jest ich charakter i największe zalety, jesteś w dobrym miejscu. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i nieco przybliżyć temat tej rasy, dlatego zapraszamy do przeczytania wpisu.

Pudel – wzorzec rasy

Pudel to pies, którego historia jest owiana tajemnicą. Data powstania tej rasy nie jest do końca znana. Wiadomo natomiast, że wizerunek pudla był uwięziony już w piętnastowiecznych dziełach. Obecnie jest powszechnie znany jako pies do towarzystwa, jego klasyfikacja według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) wygląda tak:

  • Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa;
  • Sekcja 2 Pudle;
  • Numer wzorca 172.

Jak pudla klasyfikują inne organizacje kynologiczne?

FCI stworzyła oddzielny wzorzec dla poszczególnych wielkości, a także kolorów i rodzajów umaszczenia tej rasy psa – opisów łącznie jest 7. Sprawdźmy, jak prezentuje się klasyfikacja pudla według innych organizacji kynologicznych:

  • American Kennel Club (AKC) – psy niesportowe;
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 7 psy niesportowe (pudel standardowy, miniaturowy i toy);
  • World Kennel Union (WKU) – psy do towarzystwa (5.27.1 pudel duży, 5.27.2 średni, 5.27.3 miniaturowy, 5.27.4 toy);
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy użytkowe (pudel standardowy, miniaturowy, toy);
  • Canadian Kennel Club (CKC) – psy niesportowe (pudel standardowy i miniaturowy);
  • United Kennel Club (UKC) – psy do towarzystwa (pudle standardowe o różnych kolorach umaszczenia).

Pudel – historia rasy i ciekawostki o rasie

Nazwa pudel wzięła się prawdopodobnie od francuskiego słowa „caniche” (to z kolei pochodzi od wyrażenia „cane”, które oznacza samicę kaczki). W 1743 roku to określenie pojawiło się po raz pierwszy w odniesieniu do suki rasy barbet. Z upływem czasu terminy „barbet” i „caniche” (pudel) zaczęły być używane w różny sposób i nabyły odrębnych konotacji. Dziś uważane są za dwie osobne rasy. Chcesz poznać historię pudla? Zapraszamy.

Skąd pochodzi elegancki pies z kędzierzawą sierścią?

Pudle wywodzą się od psów myśliwskich i pasterskich. Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Prawdopodobnie przodkami psa tej rasy są barbety (kędzierzawe psy myśliwskie). Większość źródeł wskazuje oczywiście na Francję, gdzie te eleganckie psy często przebywały na dworach u największych władców monarchii. Inne ślady prowadzą jednak do Niemiec oraz do Hiszpanii. Rozkwit popularności pudli miał miejsce w baroku. Do dziś zwierzęta te są wszystkim znane i przez wielu lubiane na całym świecie.

Użytkowość i cechy charakterystyczne rasy

Bez względu na to, skąd wywodzą się te psy, pudle widziane były na dworach w całej Europie. Wszystko za sprawą eleganckiego wyglądu, wrodzonej gracji, ale także słynnej inteligencji oraz wesołego usposobienia. Na dworach pudle wykorzystywane były jako psy do polowań, szczególnie na ptactwo wodne.

Stąd też charakterystyczne uczesanie, czyli bujna grzywa oraz krótko ostrzyżony tył. Grzywa miała chronić przed zimnem, a krótka sierść na tułowiu miała ułatwiać pływanie. Chociaż dzisiaj pudle już nie polują, ich uczesanie jest najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu tej rasy.

Pudel – ciekawostki o rasie

Wizerunek pudla pojawia się na słynnym obrazie Jana Matejki pt. „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”. W dziele została uwieczniona postać Bielika – ukochanego pudla króla Zygmunta Starego.

głupie psy

Elegancki pies salonowy, czyli jak wygląda pudel?

Pudle mogą występować w różnych wielkościach i nieco różnić się wyglądem. Wszystkie jednak są bardzo przyjazne i nastawione na nieagresywne przebywanie z człowiekiem. Niemal każda odmiana pudli cechuje się charakterystyczną fryzurą, która dla wielu jest powodem do żartów. Chcesz wiedzieć, jak dokładnie wygląda typowy przedstawiciel tej rasy? Zajrzyj do naszego wpisu.

Wygląd ogólny pudla

Pudel to smukły pies, z jego postawy bije duma i elegancja. Jest zbudowany proporcjonalnie, czyli np. w taki sposób, by głowa nie wydawała się zbyt duża względem reszty ciała. Jego kufa jest dość długa. Oczy są delikatnie skośne w kształcie migdała, o inteligentnym wyrazie. Z reguły mają czarny lub ciemnobrązowy kolor chociaż zdarzają się także osobniki z tęczówkami o barwie ciemnobursztynowej. Uszy są osadzone na wysokości oczu – długie i płaskie, rozszerzają się poniżej nasady, na końcach są lekko zaokrąglone. Kolor nosa zależy natomiast od umaszczenia danego psa. Pudle płowe mają nosy w kolorze czarnym lub brązowym, natomiast u jasnopłowych najbardziej pożądana jest jak najciemniejsza barwa nosa. Ogon jest osadzony wysoko, podobnie jak reszta ciała jest porośnięty gęstą sierścią. Ich kończyny są dobrze umięśnione, dzięki czemu pudel porusza się nad wyraz lekko i sprężyście.

Ważne wymiary pudla

Pudel może mieć cztery rodzaje wielkości:

  • duży (inaczej pudel królewski) – może mieć powyżej 45 cm do maksymalnie 60 cm, przy czym przewidziane są 2 cm tolerancji w górę;
  • średniej wielkości – ma zazwyczaj powyżej 35 cm do 45 cm;
  • miniaturowy – jego wzrost może wynosić powyżej 28 do 35 cm;
  • toy – może mieć powyżej 24 cm, dopuszczalna jest tolerancja – 1 cm, natomiast górna granica to 28 cm. Chociaż idealny wzrost tej odmiany powinien wynosić 25 cm.

Wzorzec nie podaje konkretnych widełek wagowych dla żadnej z powyżej wymienionych odmian. Ważne, by psy wyglądały proporcjonalnie i były utrzymane w dobrej kondycji.

Jakie pudel może mieć kolory i rodzaje umaszczenia?

Pudle mogą mieć dwa rodzaje umaszczenia, ich włos może być lokowaty (gęsty, wełnisty i kędzierzawy, tworzący bujne loczki) lub sznurowaty (układający się w sznury). Każdy z wcześniej wymienionych typów sierści wymaga nieco innej pielęgnacji.

Wzorzec dzieli poszczególne odmiany pudli nie tylko ze względu na rozmiar, ale także kolor umaszczenia. Tak, więc możemy spotkać osobniki o białym, brązowym i czarnym umaszczeniu lub srebrnym i płowym. Wszystkie z nich powinny mieć jednolity kolor.

Wytworny pudel – najważniejsze informacje o pielęgnacji

Pielęgnacja sierści pudla jest bardzo istotną kwestią. Regularne strzyżenie jest niezbędne dla zdrowego stanu sierści oraz dla umożliwienia pudelkowi komfortowego funkcjonowania. Istotne jest także częste rozczesywanie włosów, w celu uniknięcia problematycznych kołtunów. Chcesz wiedzieć, jak dbać o sierść pudla? Chętnie podpowiemy.

Jak czesać pudla?

Pudle nie linieją, za to ich włos ma tendencję do zbijania się w jedną zwartą masę. W związku z tym trzeba je regularnie wyczesywać – najlepiej codziennie lub co dwa dni. To kwestia indywidualna, wszystko zależy od danego psa. Nie da się ukryć, że czesanie pudla to dość mozolne zajęcie. Trzeba poświęcić dużo czasu i energii na dokładne rozczesanie jego sierści. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla naszego pupila – w ten sposób przyzwyczaimy go do kontaktu ze szczotką od małego, a im więcej czasu poświęcimy na pielęgnację sierści w tym lepszym stanie zostanie utrzymana.

Do czesania pudla potrzebujemy szczotkę drucianą (lub grzebień) i włosianą, a do tego furminator do wyczesywania podszerstka lub tzw. szczotkę pudlówkę. Psa powinniśmy czesać warstwa po warstwie, zaczynając od końcówki włosa, aż po nasadę. Szczególną uwagę należy poświęcić uszom, ponieważ w tym miejscu sierść plącze się najbardziej. Przed całym procesem warto spryskać włosy odżywką, by lepiej się rozczesywały.

Jak kąpać pudla?

Pudla w stosunku do innych psów należy myć stosunkowo często. Dobrze, by kąpiel odbywała się raz w miesiącu. Do wanny pod jego łapy można podłożyć antypoślizgową podkładkę (jeśli pies jest niespokojny w trakcie kąpieli, zabezpiecza to go przed poślizgnięciem się). Wcześniej należy dokładnie rozczesać pupila, a następnie dokładnie namydlić go rozcieńczonym szamponem dla psów i spłukać. Czynność najlepiej powtórzyć dwukrotnie. Na koniec możemy nałożyć odżywkę i starannie ją spłukać, przykładając słuchawkę prysznica blisko skóry psa. Nadmiar wilgoci trzeba odsączyć przy pomocy ręcznika i dokładnie wytrzeć zwierzę. Nie należy pozostawiać sierści mokrej – można dosuszyć ją suszarką nastawioną na najniższy poziom dmuchania. Oczywiście psa można umyć także przy użyciu suchego szamponu.

Czy pudla powinno się strzyc?

Włosy pudli rosną przez całe życie, w związku z tym trzeba ją regularnie przycinać. Najlepiej wtedy, gdy widać, że jest ewidentnie za długa i nie układa się dobrze (mniej więcej raz na dwa miesiące). Strzyżenie pudla pełniącego jedynie funkcję towarzysza rodziny będzie znacznie się różniło od tego przeznaczonego do udziału w wystawach psów rasowych. Na co dzień strzyże się go na krótki (pozostawiając sierść nieco dłuższą jedynie na głowie, łapach oraz uszach) ze względu wygody. Z krótkiej sierści łatwiej usunąć ślady błota i brudu. Niezbędne jest więc nauczenie się strzyżenia sierści lub odbywanie regularnych wizyt u psiego fryzjera.

Co jeszcze jest ważne w codziennej pielęgnacji pudla?

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na uszy pudla i regularnie je kontrolować, ponieważ psy tej rasy mają skłonności do infekcji. Przede wszystkim należy dbać, by nie dostawała się do nich wilgoć – czyli w razie konieczności dokładnie osuszać. Nadmiar woskowiny można usunąć, zakraplając specjalny preparat do uszu. Zęby pudli mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, można go usunąć przy pomocy szczoteczki i pasty dla psów lub przysmaków dentystycznych. Może zdarzyć się tak, że pazury pudla nie zetrą się samoistnie (chociaż zazwyczaj dzieje się to z kontaktem o twarde podłoże), dlatego warto zaopatrzyć się w obcinaczki, by w razie konieczności zawsze mieć je pod ręką. By mieć pewność, że pazury obcinamy w odpowiedni sposób, w razie wątpliwości, można zapytać się o radę fachowca (lekarza weterynarii lub psiego fryzjera).

Pies pudel – jak przygotować go do wystawy?

Pudle należą do psów, których przygotowanie do wystawy nie jest zadaniem prostym. Wymaga wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim trzeba zadbać o dobre zdrowie i kondycję psa, najlepiej poprzez regularną aktywność i właściwe odżywianie. Pies musi umieć poruszać się po ringu wystawowym i przyjmować odpowiednie pozycje. Powinien także odznaczać się nienagannymi manierami oraz być oswojony z dotykiem obcych ludzi – naukę dobrego wychowania możemy rozpocząć sami w domu lub skorzystać z rad profesjonalnego trenera.

Oprócz zachowania trzeba popracować także nad wyglądem pupila. Wzorzec określa konkretne typy uczesania, które są dopuszczalne przy wystawach, dozwolona jest fryzura:

  • na lwa;
  • nowoczesna;
  • angielska;
  • szczenięca;
  • skandynawska lub na teriera.

Wszystkie z nich są szczegółowo opisane we wzorcu. Każda inna fryzura w przypadku psów wystawowych nie będzie brana pod uwagę. To, na który z tych pięciu typów się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas – opiekun ma w tym względzie dowolność, najważniejsze, by dobrać uczesanie tak, by pasowało do sylwetki i kondycji włosa psa. Chodzi o to, by uwydatnić atuty i przykryć mankamenty. Właśnie dlatego najlepiej oddać psa w ręce profesjonalnego psiego groomera – najlepiej dopasuje fryzurę do danego psa i ostrzyże go zgodnie ze wzorcem.

Podczas wystawy należy zadbać także o odpowiedni sprzęt. Pudel musi być zaopatrzony w ringówkę (to specjalny rodzaj smyczy wykorzystywanej podczas wystaw). Najlepiej, by była w jednolitym kolorze, zbliżonym do barwy sierści psa. Dobrze zaopatrzyć się także w produkty do pielęgnacji pudla jak szczotka wykonana z gumy czy spray ułatwiający rozczesywanie. Produkty te zawsze warto mieć pod ręką, by w razie konieczności móc szybko poprawić wygląd psa (co jest istotne zwłaszcza przed pokazem).

Szczotki, grzebienie, maszynki - Sklep Zoologiczny Zooart

Pudel: pies z energią i przyjaznym charakterem. Charakterystyka rasy

Jaki jest wytworny pies pudel? Wbrew pozorom wyniosłość nie leży w jego naturze. To bardzo towarzyskie pieski, które lubią dobrą zabawę i wręcz uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem. Do tego stopnia, że nie raz trudno je zignorować, kiedy skaczą, poszczekują i przynoszą zabawki pod nogi właściciela. Jeśli chcesz poznać więcej cech charakteru i dowiedzieć się, jaki naprawdę jest pudel, zapraszamy do przeczytania wpisu.

Pudel w domu – dla kogo pudel będzie idealny?

Wymagają sporo uwagi i nie lubią przebywać w osamotnieniu, dlatego nie do końca sprawdzają się u bardzo zajętych osób, często wychodzących z domu. Pudle bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i wykorzystują swoją inteligencję do zaskarbienia sobie jego uczuć. Niektóre z nich mogą być więc trudnymi kompanami dla innych zwierząt przebywających w domu. Jednak z reguły dobrze dogadują się z innymi psami i kotami. Czasem potrafią być zazdrosne i głośno dawać znać o swoim niezadowoleniu, dlatego należy dbać o ich wczesną socjalizację.

Znacznie bardziej odpowiada im rola oczka w głowie swojego pana. Nie potrzebują nieprzerwanej uwagi, ale potrafią zadbać o to, aby odpowiednio często poświęcano im określoną ilość czasu. To doskonałe psy dla osób, które szukają aktywnego i lojalnego kompana. Ze względu na swoje przyjazne usposobienie i nieprzerwaną chęć do zabawy dobrze dogadują się nawet z dziećmi. Oczywiście pociechy muszą być nauczone delikatnego traktowania zwierząt. Dobrego kompana odnajdą w nim również aktywni seniorzy, dla nich poleca się szczególnie pudle w wersji miniaturowej. Psy te nie są bardzo kosztowne w utrzymaniu, jednak należy pamiętać o regularnych wizytach u fryzjera.

Jaki pudel ma stosunek do obcych?

Jak na co dzień zachowuje się pudel? Z reguły potrafi dopasować się do sytuacji, w której się znajduje. Zawsze jest czujny, jednak nigdy nie stara się okazywać niechęci wobec nowo poznanej osoby. Przybycie gościa zazwyczaj oznajmia głośnym szczekaniem. Psy te mają wesołe usposobienie, radośnie podchodzą zarówno dla obcych ludzi, jak i zwierząt, o ile nie próbują one uwieść jego właściciela. Mimo wszystko mogą zachowywać pewien dystans w sytuacjach, w których czują się niepewnie.

Jakich aktywności potrzebuje pudel?

To bardzo aktywne psy, które są pełne energii i wigoru. Odpowiednio tresowane, potrafią wykonywać sztuczki, które sprawiają im sporo frajdy. Jeśli ich potrzeba zabawy i uwagi zostaje zaspokojona, potrafią być bardzo ciche i spokojne. W przeciwnym razie mogą zacząć przejawiać zachowania destrukcyjne. Do szczęścia potrzebują codziennych spacerów oraz ćwiczeń umysłowych, np. przy pomocy zabawek węchowych.

Pudel duży

Wychowanie pudelka – psa, który potrafi zaskoczyć

„Francuski piesek”, jak często nazywa się te zwierzaki, potrafi jednak zaskoczyć swoją błyskotliwością i inteligencją. Pudelki, psy, które pochodzą z dworów, wyróżniają się także elegancją i gracją. Dlatego często są faworytami elegantek, którym nie odstępują na krok. Co ciekawe, dawniej pudelki często były wykorzystywane jako psy cyrkowe. Wszystko za sprawą dużej zdolności do szybkiego uczenia się nowych rzeczy i prawidłowej reakcji na komendy. Ich cyrkowe występy są tylko kolejnym dowodem na to, że te psy rozumieją znacznie więcej od swoich innych rasowych kuzynów. Wychowanie pudla może okazać się, więc znacznie prostsze, niż mogło się wydawać. Jednak należy pamiętać o kilku prostych zasadach – powiemy sobie o nich trochę więcej.

Gdzie może mieszkać pudel?

Pudel szybko adaptuje się w nowym miejscu, potrafi dostosować się do warunków, w których będzie mieszkać. Może żyć w mieszkaniu w bloku i domu jednorodzinnym – jednak w jednym i drugim przypadku trzeba pamiętać o jego wrodzonej szczekliwości i skłonności do ucieczek. Przed nabyciem pudla trzeba dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zastanowić się, czy warunki mieszkaniowe, które możemy mu zaoferować, będą dla niego wystarczające.

Własny kąt dla pudla – ważny element wychowania

Pudel to bardzo lojalne i oddane zwierzę, w trosce o jego komfort psychiczny powinniśmy dbać o to, by pozostał w stałym kontakcie z domownikami. Właśnie dlatego najlepiej zakupić legowisko, które można umieścić w centralnym, lecz niezbyt hałaśliwym, punkcie domu. Jego rozmiar musi być dostosowany do rozmiarów psa, tak więc w zależności od tego, czy posiadamy pudla dużego, średniego, czy małego, możemy wybrać legowisko o wymiarze S, L lub XL. Najważniejsze, by było wygodne i umożliwiało psu stałą obserwację terenu.

Jak wypracować współpracę z pudlem?

Pudel to towarzyskie zwierzę, odseparowanie go od najbliższych członków rodziny może nieść za sobą przykre konsekwencje. Rasa ta jest bardzo inteligentna, by była posłuszna, trzeba wskazać jej jedynie właściwy kierunek. Tu bardzo ważna jest właściwa komunikacja między człowiekiem a zwierzęciem. Dobry kontakt najlepiej buduje się w oparciu o silne więzi. Można to osiągnąć jedynie poprzez wspólne spędzanie czasu, spacery, pieszczoty. Zapewnienie psu codziennych aktywności sprawia, że w domu jest grzeczniejszy i bardziej skory do współpracy.

Zabawki dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Pudel – szkolenie psiego inteligenta

Wiele osób utożsamia pudla z głupiutkim i trochę naiwnym psem kanapowym. Nic bardziej mylnego, to elegancka, szlachetna rasa, którą odznacza wysoki iloraz inteligencji. Pudle bowiem znajdują się na liście najinteligentniejszych psów na świecie. Zrobią wiele, by zadowolić swojego opiekuna, zatem chętnie wykonują jego polecenia. Jednak tak samo, jak w przypadku każdej innej rasy, tak i jeśli chodzi o pudla, potrzebne jest odpowiednie podejście do szkolenia. Mówimy o tym, co jest ważne w szkoleniu pudla.

Nauka posłuszeństwa pudla – jak powinna przebiegać?

Pudel to pies, który szybko się uczy. Przy odrobinie wysiłku jest w stanie załapać mniej i bardziej skomplikowane komendy. Oczywiście do wszystkiego potrzeba czasu i cierpliwości. Należy pamiętać, że pudel szybko się nudzi, więc monotonność wykonywanych ćwiczeń może go zniechęcić. Treningi najlepiej urozmaicać. Warto już od samego początku wyznaczyć zakres obowiązujących zasad i konsekwentnie się ich trzymać. Pudle to bardzo wrażliwe psy, nadmierny krzyk może zniechęcić ich do wykonywania poleceń. Najlepiej zachęcić je do treningów za pomocą metody pozytywnych wzmocnień. Co to w praktyce oznacza? Już śpieszymy z odpowiedzią.

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Dobrą metodą zachęcenia psa do współpracy podczas treningu jest podawanie mu smaczków. W trakcie szkolenia dużo lepszy rezultat przyniesie nagradzanie psa niż karcenie go. Jest to szczególnie ważne w przypadku pudli, ponieważ są wrażliwe na podniesiony ton głosu. Skuszone ulubionymi przysmakami chętniej będą wykonywać dane komendy. Istotną rolę w tym przypadku odgrywa dawkowanie smaczków treningowych. By nie doprowadzić do otyłości psa, w ciągu dnia nie może dostać zbyt dużo psich rarytasów. Przyjmuje się, że dzienna podaż kalorii ze smaczków nie powinna przekraczać 10%.

W jakich sportach sprawdzi się pudel?

Pudel to nie tylko ozdobny piesek do towarzystwa. Należy pamiętać, że zwierzak ten na co dzień potrzebuje ruchu i ćwiczeń umysłowych. Dobrze wyszkolony może nawet brać udział w zawodach sportowych. Pudel duży sprawdzi się w najrozmaitszych dziedzinach sportu. Można startować z nim, np.:

  • obedience – zawody z posłuszeństwa, dyscyplina ta nazywa się obedience – w dużej mierze liczy się tu współpraca między człowiekiem a psem;
  • agility – polega na pokonywaniu toru przeszkód, pies kierowany poleceniami opiekuna musi pokonać wyznaczoną trasę. To sport stworzony dla aktywnego i posłusznego pudla;
  • flyball, dogfrisbee – to zawody, które polegają na aportowaniu. Ten sport kynologiczny w dużej mierze związany jest właśnie z aportowaniem. Jednak nie trzeba startować w zawodach, by móc rzucić ukochanemu pupilowi jego ulubioną piłeczkę.

Pudel – hodowla od podszewki

Pudel to pies wszystkim znany i przez wielu ceniony. Chociaż sznurowata odmiana sierści rzadko jest spotykana w Europie (pudel o takim rodzaju umaszczenia znany jest głównie w Stanach Zjednoczonych), to mimo wszystko rasę tę można nabyć w kilku rozmiarach, w zależności od osobistych preferencji. W Polsce możemy spotkać się z wieloma hodowlami pudli – zarówno tymi dobrymi, jak i złymi. Podpowiemy, po czym poznać tę właściwą.

Metryka i rodowód dla pudla – co to jest, jak je odróżnić?

W przypadku rasowych psów bardzo ważnym dokumentem jest metryka. Otrzymując ją, mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani i nasz pudel jest “czystej krwi”. Jeśli hodowca zwleka lub z jakiegoś powodu nie chce jej wydać, powinniśmy być ostrożni. Jest to bowiem podstawowy dokument, który zawiera informacje o urodzeniu i pochodzeniu szczeniaka. Wszystkie pola w metryce muszą być wypełnione – w ten sposób najlepiej sprawdzić jej autentyczność. Można także zadzwonić do wybranego oddziału i podać numer metryki.

Jest ona potrzebna m.in. również do wyrobienia rodowodu – tego dokumentu nie musimy mieć obowiązkowo. Informuje on o czterech pokoleniach wstecz. Posiadanie rodowodu jest koniecznie jedynie w przypadku zakładania hodowli oraz startowania z psem w wystawach. Każda suka hodowlana i pies reproduktor powinien być zaopatrzony w taki dokument. Jeśli chcemy mieć pewność, że dany pies jest rasowy i posiada wszystkie cechy (wyglądu i charakteru) właściwe danej rasie, to powinniśmy poprosić o okazanie rodowodów rodziców szczeniaka.

Co warto wiedzieć przed nabyciem pudla?

W zależności od naszego trybu życia i upodobań możemy wybrać pudla w dowolnym rozmiarze. Musimy jednak pamiętać o jego specjalnych wymaganiach. Pielęgnacja tej rasy jest dość czasochłonna, poza tym pudle wymagają sporej dawki aktywności. Nie będą nadawać się więc dla osób mało aktywnych oraz zapracowanych ze względu na potrzebę bliskiego kontaktu z człowiekiem. Ich towarzyska natura sprawia, że będą dobrze dogadywać się z dziećmi i innymi zwierzętami. Generalnie są łatwe do ułożenia, zatem polecane są na pierwszego psa.

Po czym poznać dobrą hodowlę?

Przed zakupem pudla warto odwiedzić wybraną hodowlę, by zobaczyć szczeniaki i porozmawiać z hodowcą. Można wtedy rozejrzeć się i zobaczyć na własne oczy, w jakich warunkach wychowywane są maluchy. Lękliwe lub agresywne osobniki to znak, że hodowca nie poddał szczeniąt socjalizacji – takie psy mogą mieć problemy z adaptacją w nowym otoczeniu. Dobry hodowca dba o zdrowie i prawidłowy rozwój swoich podopiecznych. Poza tym w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze służy dobrą radą. Będzie do naszej dyspozycji, nawet jeśli maluch już opuści hodowlę.

Niekiedy zdarza się tak, że szczeniak jest zaopatrywany przez hodowcę w wyprawkę, która ułatwi cały proces adaptacji w nowym miejscu. Otoczenie się znajomymi przedmiotami sprawia, że maluchowi łatwiej się oswoić z sytuacją. W skład wyprawki wchodzi zazwyczaj:

  • karma, którą szczeniak jadł w hodowli;
  • mała obroża ze smyczą;
  • dwie miski (na wodę i karmę);
  • ulubiona zabawka.
francuski piesek

Zdrowie psa rasy pudel

Pudle żyją mniej więcej od 12 do 15 lat. Można zatem zaliczyć je do psów długowiecznych. Dodatkowo zdecydowanie nie nadają się do życia na zewnątrz, są wrażliwe na chłód (pudle miniaturowe i pudle toy należą do odmian, które trzeba ubierać podczas zimy), w lecie zaś potrzebują miejsca w cieniu i (tak jak w każdą inną porę roku) stałego dostępu do czystej, świeżej wody. Rasa ta jest narażona na powstawanie niektórych chorób dziedzicznych w zależności od wielkości.

Choroby dziedziczne dla rasy

  • przemieszczenie rzepki – dotyczy głównie pudli miniaturowych i toy. W obrębie rzepki następuje obrzęk, skóra w tym miejscu jest widocznie nabrzmiała i posiniaczona. Dodatkowo może wystąpić kulawizna, która powoduje ból i dyskomfort. Gołym okiem widać, że rzepka jest ruchoma i uległa przesunięciu. Pies nie może wyprostować łapy, a jego chód przypomina królicze skoki. Diagnozę stawia się na podstawie przeprowadzonych badań. Leczenie w zależności od stopnia zaawansowania może polegać na podaniu leków przeciwzapalnych lub operacji. Aby zapobiec zwichnięciu rzepki do diety pupila, można wdrażać suplementy chroniące stawy i kości przed urazami;
  • skręt żołądka – pojawia się głównie u pudli dużych, chociaż nie jest to jeden z najczęściej występujących urazów. Może mieć jednak poważne skutki, prowadzi nawet do śmierci. Najważniejsza jest szybka reakcja, postawienie właściwej diagnozy i na jej postawie przeprowadzenie operacji. Aby uniknąć skrętu żołądka, można zastosować szereg działań profilaktycznych, np. dbanie o odpoczynek po jedzeniu i podawanie mniejszych porcji;
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to choroba powszechnie znana i często występująca u ras dużych. Pies, który na nią cierpi, może mieć problemy ze wstawaniem, wskakiwaniem, a także swobodnym poruszaniem się. Dysplazja może dotykać pojedyncze osobniki tej rasy, dlatego rodzice szczeniaka, którego bierzemy z hodowli, muszą być przebadani pod tym kątem;
  • choroby oczu – do chorób oczu występujących wśród pudli zalicza się m.in.: postępujący zanik siatkówki, zaćma, entropium (podwinięcie powieki w stronę gałki ocznej), ektropium (wywinięcie powieki na zewnątrz). Wszelkie niepokojące objawy świadczące o utracie wzroku należy konsultować z lekarzem weterynarii;
  • epilepsja (padaczka) – to nagły atak drgawek, jeśli tylko wystąpi u naszego pupila, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Leczenie jest zależne od stopnia i częstotliwości występowania drgawek;
  • nadczynność kory nadnerczy (choroba Cushinga) oraz niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona).
Transportery i torby dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Pudel – jak żywić małą i dużą odmianę?

By pies cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją, trzeba dostarczyć jego organizmowi odpowiednio zbilansowane pożywienie. Pudel to pies dobrze umięśniony i sprawny fizycznie, musi być zatem odpowiednio odżywiany. Jego dietę trzeba dopasować do m.in. od wielkości i poziomu aktywności. Jak dobrze odżywiać swojego pupila? Podpowiadamy.

Rożne metody żywienia w diecie pudla

Podstawą diety każdego psa powinno być mięso. To, w jakiej formie zaserwujemy je naszemu pudlowi, w dużej mierze zależy od nas (i po części również od gustu psa). Oferowane przez najrozmaitszych producentów gotowe karmy pełnoporcjowe zawierają składniki pokarmowe dopasowane do potrzeb danej rasy. Podawanie gotowych karm swojemu pudlowi jest na pewno wygodniejsze i mniej czasochłonne. Jednak trzeba patrzeć na składy i wybierać wyłącznie karmy najlepszej jakości. Ważne, by zawierały dużo białka i jak najmniej konserwantów.

Drugą metodą żywienia jest dieta BARF, polega ona głównie na odżywianiu psa surowym mięsem. Dodatkowo można podawać jeszcze pupilowi podroby zwierzęce i kości, np. cielęce. Nie poleca się serwować mu kości kurczaka, ponieważ są kruche i mogłyby zaszkodzić psu. Poza tym dieta BARF wzbogacana jest również o niektóre owoce i warzywa. To bardzo zdrowa, w pełni naturalna dieta. Mimo wszystko odpowiednie przygotowanie posiłków jest dość czasochłonnym zajęciem, co można uznać za wadę. Oprócz tego wymaga pewnych umiejętności i wiedzy, którą możemy posiąść, dzięki przeczytaniu literatury w tym temacie lub konsultacji z psim dietetykiem. Oczywiście doradzamy łączenie obu metod edukacji.

Jak żywić szczeniaka rasy pudel?

Szczeniaki mniej więcej po ukończeniu dwóch miesięcy życia mogą być karmione posiłkami stałymi, na początku w płynnej formie, potem można podawać im zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Maluchy szybko rosną, w związku z tym szybciej spalają kalorie i ich zapotrzebowanie na energię wzrasta. W późniejszym wieku ich metabolizm zaczyna zwalniać, a wraz z nim zapotrzebowanie na energię. Szczeniaki potrzebują więcej białka i tłuszczy w stosunku do psów dorosłych. Wszystkie zbilansowane składniki odżywcze dostarczy im karma dedykowana dla szczeniąt. Dietę maluchów warto suplementować olejem z łososia, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Poza tym karma z rybą będzie miłym urozmaiceniem dla podniebienia czworonoga.

Pudel duży, średni, mały – jak odżywiać w zależności od wielkości rasy?

Pudla możemy spotkać zarówno w wersji miniaturowej, jak i dużej. Ich dieta będzie się różnić w zależności od rozmiaru. To naturalne, że rasy małe mają większe zapotrzebowanie energetyczne, zupełnie wprost przeciwnie do ras dużych, których dieta musi charakteryzować się obniżoną zawartością węglowodanów i tłuszczy. Bardzo ważna jest także odpowiednia suplementacja. Warto podawać psom karmy z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, które pozytywnie wpływają na ich kości i stawy. Istotna jest również odpowiednia podaż wapnia i fosforu. Na rynku istnieją karmy specjalnie dedykowane rasom pudli, więc każdy smakosz będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Pudel – cena i koszty utrzymania

Pudel, jak każde inny pies, w hodowli kosztuje całkiem sporo. Zazwyczaj jest to kwota oscylująca w granicach od 4000 do 6000 tysięcy złotych. Wszystko jest zależne od rozmiaru i umaszczenia zwierzaka. Oprócz tego liczą się także inne wydatki, m.in. związane z wyprawką dla nowego członka rodziny. Mówi się, że pudle nie są drogie w utrzymaniu. Sprawdzimy to, krótko podsumowując najważniejsze koszty.

Koszty utrzymania w ujęciu miesiąca

Pudel na co dzień potrzebuje dobrej jakościowo karmy, przydadzą się mu także psie przysmaki i worki na nieczystości. To rzeczy, z których pies często korzysta w związku, z czym będziemy musieli je uzupełniać na bieżąco. Za wszystko to zapłacimy ok. 200-300 zł.

Ile wydamy na pudla w ciągu roku?

Koszty roczne związane są głównie z artykułami przeznaczonymi do pielęgnacji. W ich skład wchodzą: szczotki, grzebienie, szampony, odżywki, furminatory, krople do uszu, obroże przeciwpchelne. Artykuły te nie zużywają się w tak zawrotnym tempie, jak np. karma, ale warto wymieniać je raz na jakiś czas. Będą nas kosztować mniej więcej od 150 do 250 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu dwóch lat

W koszty dwuletnie można wpisać produkty z podstawowej wyprawki naszego pudla, a jest to m.in.: legowisko, smycz, obroża, zabawki, miski. Te produkty wymieniamy naprawdę rzadko, najdroższe z ich wszystkich jest legowisko. Warto jednak zainwestować w porządne i mieć spokój na lata. Taka jednorazowa inwestycja z pewnością się opłaci. Cena za te wszystkie artykuły to ok. od 300 do 400 zł.

Oprócz rzeczy, które zostały wymienione powyżej, możemy doliczyć także usługi, takie jak ubezpieczenie, wizyty w psim salonie fryzjerskim, wizyty u lekarza weterynarii oraz szkolenie z trenerem. Cena w tym przypadku zależna jest od częstotliwości wizyt.

Podsumowanie

Marzy Ci się elegancki pudelek? Pies tej rasy potrafi być wspaniałym towarzyszem na co dzień. Zaskoczy Cię także swoją inteligencją i szybkim reagowaniem nawet na bardzo trudne sztuczki. Jest wesołym kompanem, pełnym energii i pozytywnego nastawienia do całego otoczenia. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i właściwego wychowania. Powiedzieliśmy, jak należy dbać o psa tej rasy. Dodatkowo opowiedzieliśmy trochę o jego historii i charakterze. Na koniec omówiliśmy także koszty związane z utrzymaniem pudla. Liczymy na to, że nasz artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji odnośnie nabycia pudla.

Sprawdź również nasz:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.