Chomiki bardzo często wybierane są jako pierwsze zwierzątka dla dzieci. Są niewielkie, nie zajmują zbyt wiele miejsca, a ich dieta nie należy do najbardziej skomplikowanych. Poza tym nie trzeba ich wyprowadzać na spacer – choć należy im zapewnić miejsce do swobodnego poruszania się. To wszystko prawda, ale należy pamiętać, że chomiki to nadal żywe zwierzęta, które potrzebują odpowiedniej opieki i samo dziecko jej nie podoła. Chomik, jak każde zwierzę, może też zachorować. Może się rozwinąć nawet tak poważny problem jak rak u chomika. Jak rozpoznać chorobę? Co wtedy? Jak właściwie opiekować się chomikiem? Przeczytaj!

Chomik jako zwierzak domowy
Chomiki są niewielkie i ładne – ich uroczy wygląd zaskarbił im sympatię ludzi i sprawił, że na dobre zagościł on w domach jako zwierzątko domowe. Zanim jednak kupisz chomika, warto dowiedzieć się nieco o jego zwyczajach, by nie zrobić zwierzęciu krzywdy.
Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że wbrew obiegowej opinii, wcale nie są aż tak idealnym wyborem na zwierzaka dla dziecka. To małe i delikatne stworzonka, którym dziecko może łatwo zrobić krzywdę. Dlatego dużo lepiej jest traktować chomika jako zwierzę rodzinne, czyli takie, nad którym cała rodzina sprawuje opiekę.
To jednak nie koniec – chomiki prowadzą nocny tryb życia. Nie uda Ci się przestawić go na tryb dzienny, próbami możesz doprowadzić wyłącznie do tego, że zwierzak się zestresuje. W praktyce oznacza to, że większość czasu podczas dnia będzie on po prostu spędzał, śpiąc bezpiecznie w swojej kryjówce, a aktywny zrobi się dopiero po zmierzchu. Wtedy jego aktywność może też przeszkadzać – bo chomik, który będzie się bawił, może przy tym też hałasować, używając np. kołowrotka. Chomiki nie są też bardzo wymagające i mogą sobie z nim poradzić nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały zwierzaka. Nadal jednak trzeba im zapewnić odpowiednie warunki do życia.

Przeczytaj także: Chomik u weterynarza – jak wygląda wizyta z chomikiem u weterynarza?
Odpowiednie warunki dla chomika
Chomik potrzebuje całkiem sporej klatki – to zwierzę terytorialne, które w naturze potrafi przemierzać nawet bardzo duże obszary, dlatego w zbyt małej klatce będzie po prostu nieszczęśliwy. Musi mieć dość miejsca, by móc się swobodnie poruszać i eksplorować swoje małe królestwo.
Chomiki prowadzą samotniczy tryb życia. W praktyce oznacza to, że nie potrzebują towarzystwa i nawet dość ciężko przyzwyczajają się do ludzi – choć oswojenie ich jest jak najbardziej możliwe. Nigdy nie dokupuj jednak chomikowi innego chomika.
W naturze łączą się one tylko na czas rozmnażania, nie łączą się w pary na całe życie, nie żyją też w stadach. Jeśli wprowadzisz dwa chomiki do jednej klatki, najprawdopodobniej dojdzie tam do walk o terytorium, które mogą się bardzo źle skończyć.
Ważna jest też odpowiednia dieta – to ona pomaga chomikowi zachować pełnię zdrowia. To zwierzęta wszystkożerne, dlatego poza pokarmem roślinnym – sianem, ziołami, zieleniną, warzywami i owocami, potrzebują od czasu do czasu pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Możesz podawać im larwy mącznika, kawałki gotowanego kurczaka, niesolony twaróg, nieco jogurtu naturalnego lub kawałek ugotowanego na twardo jajka.
Diagnoza mówiąca o obecności nowotworu złośliwego, jakim jest rak, jest zawsze niekorzystna i niebezpieczna. Nie inaczej jest u chomików, które jako zwierzęta niezwykle delikatne i żywiołowe, utrudniają prowadzenie wszelkich zabiegów medycznych. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Ocena guza, a także konieczne zabiegi operacyjne, są przeprowadzane nawet u tak małych zwierząt i dają szansę na poprawę jakości ich życia.
lek. wet. Hanna Pietruszka
Rak u chomika – niepokojące objawy
Dieta jest bardzo ważna dla chomika, ale nawet idealny jadłospis nie jest w stanie zagwarantować zwierzęciu pełni zdrowia. Rak u chomika może wystąpić mimo nawet najlepszych warunków do życia. Najczęściej dotyka on chomiki, które osiągnęły wiek podeszły, ale może objawić się właściwie w każdym wieku. Istnieje wiele badań naukowych na ten temat, ale nie udało się jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje nowotwory. Czynników jest wiele – genetyka, żywność, jakość powietrza, indywidualna predyspozycja osobnicza, obniżenie odporności, choroby współistniejące, które sprzyjają rozwojowi komórek nowotworowych, a także wiele innych. Jak objawia się rak u chomika?
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to brak apetytu czy apatia. Te jednak mogą świadczyć o wielu chorobach, nie zawsze muszą oznaczać nowotwór u chomika. Tym, co powinno Cię bardzo zaniepokoić, są różnego rodzaju guzki umiejscowione na ciele, a także inne zgrubienia podskórne. Rak u chomika może się jednak umiejscowić wszędzie – również w jamie brzusznej albo w płucach.
Nie lekceważ takich sygnałów – ignorowana choroba nowotworowa rozrasta się i sieje prawdziwe spustoszenie w organizmie Twojego zwierzęcia. Lepiej jest zacząć działać tak szybko, jak tylko zauważysz coś, co Cię niepokoi.

Czy to na pewno nowotwór?
Każdy guzek, który nagle pojawia się na ciele chomika i zaczyna rosnąć, jest powodem do niepokoju, bo świadczy to o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Nie zawsze jednak w takiej sytuacji musisz mieć do czynienia z nowotworem. Guzki są najbardziej kojarzone właśnie z tą chorobą, ale mogą pojawiać się też z innych powodów.
Guzy na ciele chomika mogą być ropniem – to bolesna dolegliwość, której też nie wolno lekceważyć, ale nie ma jednak nic wspólnego z nowotworami. Istnieją również zmiany skórne, które nie stanowią zagrożenia, a ich charakter jest jedynie kosmetyczny. Guzki mogą być też wywołane obecnością pasożytów, zmianami pourazowymi i świadczyć o wielu innych dolegliwościach.
Nigdy nie zgaduj, o czym świadczy guz, który pojawił się na ciele Twojego chomika. Lekceważenie problemu nie sprawi, że on zniknie. A w przypadku nowotworów najważniejszy jest czas.
Jak wygląda leczenie chomika z nowotworem?
Jeśli podejrzewasz, że w ciele Twojego chomika rozwija się nowotwór, zabierz go do lekarza weterynarii. To właśnie lekarz jest w stanie wykonać badania i potwierdzić lub wykluczyć chorobę. On też jest w stanie stwierdzić, czy zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy.
Statystycznie najczęściej pojawiają się zmiany nowotworowe, które mają charakter łagodny. Lekarz też decyduje o tym, w jaki sposób powinien być leczony Twój chomik. Rak może zostać też usunięty chirurgicznie, guz zostanie wtedy wycięty pod narkozą.
Nie zawsze jest to możliwe – czasami guz umiejscowi się w miejscu, które trudno jest zoperować. Lekarz weterynarii podejmie wtedy najlepszą dla chomika decyzję i doradzi najlepsze wyjście z sytuacji. Jeśli dojdzie do operacji – istnieje szansa na to, że Twój zwierzak szybko wróci do zdrowia. Zwłaszcza jeśli choroba została wykryta na bardzo wczesnym etapie, a nowotwór miał charakter łagodny lub nie zdążył się rozprzestrzenić na inne części ciała chomika.

Opieka nad chomikiem z nowotworem w domu
Jeżeli Twój chomik jest chory lub przechodzi właśnie okres rekonwalescencji, potrzebuje przede wszystkim ciszy i spokoju. Chomiki to zwierzątka, które bardzo łatwo zestresować, a stres z całą pewnością nie służy ich zdrowiu.
Chomik w tym okresie może nie mieć apetytu, warto jednak podsuwać mu smakołyki, które skuszą go do jedzenia i pozwolą nabrać sił. Nie bierz wtedy chomika zbyt często na ręce, nie wyciągaj go z klatki, w której czuje się bezpiecznie.
Zapewnij mu tak potrzebny odpoczynek i pozwól mu w spokoju dochodzić do siebie. W tym okresie może więcej spać. Zdarza się też, że robi się nerwowy i nadpobudliwy.
Każda operacja, zwłaszcza pod narkozą, niesie ze sobą spore ryzyko dla tak delikatnego zwierzaka, jakim jest chomik. Czasami lekarz weterynarii może zadecydować, że operacja jest już zbyt dużym ryzykiem i nie podjąć się jej wykonania albo może uznać, że guz jest nieoperacyjny lub usunięcie guza nie poprawi jakości życia chomika – na przykład dlatego, że doszło już do rozrostów w innych miejscach.
Nie oznacza to jednak, że Twój chomik nie może dożyć reszty swych dni w dobrych, komfortowych warunkach. Wtedy będzie mógł odejść w sposób naturalny, gdy przyjdzie na niego pora – choć wtedy najczęściej potrzebna jest pomoc farmakologiczna – w tym maści i leki przeciwbólowe. Gdyby nowotwór powodował u niego duże cierpienie i uniemożliwiał normalne funkcjonowanie bez bólu, to lekarz weterynarii może zasugerować uśpienie. Jeśli Twój pupil bardzo cierpi, zastanów się, czy to nie jest dla niego najlepsze wyjście.

Rak u chomika – podsumowanie
Chomiki to lubiane i niekłopotliwe zwierzątka domowe, choć – jak każde żywe stworzenie – mogą przecież zachorować. Może dojść nawet do rozwoju nowotworu. Jak wygląda rak u chomika? Najbardziej oczywistą zmianą jest pojawienie się guzów i zgrubień pod skórą – choć nie zawsze muszą być one umiejscowione właśnie pod skórą.
Statystycznie najczęściej taka sytuacja może spotkać chomiki w podeszłym wieku, choć nowotwór może wykształcić się również u młodych osobników. Jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii – najlepiej takiego, który specjalizuje się w małych zwierzątkach. To on właściwie zdiagnozuje chomika i podejmie decyzję dotyczącą dalszego leczenia.