Szpinak, szczypiorek i rukola dla kota – zielenina w diecie mruczka

Koty to istoty z natury ciekawskie – chętnie zaczną węszyć i sprawdzać, co właśnie ze smakiem zjadasz. Są też na tyle sprytne, że bez problemu dostaną się w różne miejsca i będą próbować ukradkiem podkradać Twoje jedzenie. Czasami można je poczęstować własnym posiłkiem, jednak nie zawsze jest to wskazane. Warto wiedzieć, co możemy podać naszemu kotu, a co może mu poważnie zaszkodzić. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy szpinak dla kota to dobry pomysł? A co z rukolą i szczypiorkiem? Koty są urodzonymi mięsożercami, jednak czy można im w ten sposób urozmaicić jakiś posiłek? Przeczytaj do końca i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Szpinak, szczypiorek i rukola dla kota – zielenina w diecie mruczka

Odpowiednie żywienie kota – dlaczego jest tak ważne?

Twój kot zasługuje na wszystko, co najlepsze. Dotyczy to też kwestii związanych z jego  żywieniem. Na szczęście coraz mniej osób żyje w przekonaniu, że kot powinien pić mleko i jeść to, co sam upoluje – i bardzo dobrze, bo takie podejście było dla kota dość krzywdzące. Każdy kot zasługuje na pełnowartościowy posiłek, a mleko może okazać się dla niego wręcz szkodliwe, na przykład wtedy, gdy cierpi na alergię lub nietolerancję. Dodatkowo, jeśli kot jest prawidłowo karmiony, mamy pewność, że zwierzak je regularnie, widzimy, w jakiej jest kondycji, a przy tym zmniejsza się ryzyko zarażenia pasożytami.

Co więcej, jeśli kot jest dobrze żywiony, ma szansę na to, aby dożyć późnej starości i przemienić się w dostojnego kociego seniora, pełnego sił i humoru. Oczywiście właściwe żywienie to jeszcze nie wszystko – podobnie ważne są odpowiednie warunki środowiskowe czy predyspozycje genetyczne. Każdy kot może być dziedzicznie obciążony, co może doprowadzić do pojawienia się różnych chorób i skrócenia jego życia. Niektóre rasy są jednak bardziej narażone na to ryzyko, o czym warto pamiętać, gdy wybierasz zwierzaka dla siebie.

Koty to bezwzględni mięsożercy – podstawę ich żywienie powinno stanowić mięso wraz z podrobami, tłuszcze zwierzęce, a także inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Zdarza się jednak, że kot z apetytem podgryza trawkę i interesuje się rozmaitą zieleniną. Co ciekawe, doskonale sprawdzi się rzeżucha – dla kota jest ona  całkowicie bezpieczna, więc jeśli chce ją podjadać, warto mu na to pozwolić. Jednak co z innymi produktami tego typu?

Szpinak dla kota - czy to dobry pomysł?

Rukola, szczypiorek, szpinak dla kota – dobry pomysł?

Jak już wspominaliśmy, podstawę żywienia kotów powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego – nie zapewnisz im wszystkiego, co niezbędne do zachowania zdrowia, jeśli będziesz próbować uczynić z nich wegetarian. Ich układ pokarmowy jest zupełnie nieprzystosowany do diety roślinnej. Nie znaczy to jednak, że koty nie podgryzają różnego rodzaju warzyw czy zieleniny.

Nie wiadomo do końca, czemu koty próbują podgryzać różnego rodzaju rośliny czy po prostu jeść trawę – najpowszechniejszą teorią jest ta, która mówi, że koty w ten sposób czyszczą swój układ trawienny. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda zielenina jest dla nich bezpieczna – nie możesz pozwolić kotu na podgryzanie wszystkiego, na co ma ochotę, bo w ten sposób łatwo może wyrządzić sobie krzywdę. A co z rukolą, szczypiorkiem oraz szpinakiem? Czy można je bezpiecznie włączyć do kociego jadłospisu?

Czy rukola dla kota jest zdrowa?

Przeczytaj także: Trawa dla kota – potrzebna bardziej niż myślisz 

Rukola

Rukola dla kota to całkiem niezły pomysł. Jeśli Twój kot ma ochotę ją podgryzać, możesz mu na to od czasu do czasu pozwolić. Oczywiście nie przesadzaj z ilością – choć kot, który ma wolny dostęp do różnego rodzaju zieleninki z reguły sam reguluje sobie jej ilość.

Rukola dla kota jest całkowicie bezpieczna. Zawiera też cenne witaminy – w tym witaminę K, która doskonale działa na układ kostny, a także witaminę A i te z grupy B. To też źródło cennych minerałów – wapnia, potasu czy manganu. Koci organizm również ich potrzebuje, mimo że nie powinniśmy traktować rukoli jako ich głównego źródła w diecie naszego pupila. To, co jest mu niezbędne do życia, pobiera głównie z mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Szczypiorek

Świeży szczypiorek na kanapkach, w jajecznicy czy jako dodatek do rozmaitych past? Mało kto z nas powie „nie” takiemu zestawieniu. Jednak to tylko nasza, ludzka perspektywa. Co w takim razie z naszymi pupilami? Czy koty mogą jeść szczypiorek? Odpowiedź brzmi: absolutnie nie! Podobnie jak między innymi cebula, szczypiorek dla kota jest na liście produktów całkowicie zakazanych!

Wszystko dlatego, że w szczypiorku, tak samo jak w porze, cebuli, szalotce czy czosnku, znajduje się N-propylo dwusiarczek i inne disulfidy. To substancje, które mogą spowodować u kota niedokrwistość, ponieważ niszczą one czerwone krwinki. Niedokrwistość z kolei może doprowadzić nawet do śmierci kota. Hemoglobina kotów jest nawet dwu- czy trzykrotnie wrażliwsza na działanie składników roślin cebulowatych, niż w przypadku innych zwierząt.

Czy podawać szczypiorek dla kota?

Szpinak

Podobnie wygląda to, biorąc pod uwagę szpinak – dla kota to kolejny produkt, który nigdy nie powinien znaleźć się w jego diecie. Szpinak uchodzi za bardzo zdrowy, ale z całą pewnością nie, jeśli chodzi o Twojego pupila. W szpinaku znajdują się bowiem szczawiany, które łączą się w organizmie kota razem z wapniem. Z tego powodu w pęcherzu moczowym i w nerkach dochodzi do odkładania się kryształów szczawianu wapnia, a to w rezultacie może doprowadzić do kamicy szczawianowo-wapniowej. Jest to dolegliwość bardzo bolesna, która może w skrajnych sytuacjach wręcz zagrażać życiu naszego kota, ponieważ może przez nią dojść do uszkodzenia nerek, zaczopowania cewki moczowej i nawet pęknięcia pęcherza moczowego.

Czego nie może zabraknąć w kociej diecie? Jak karmić kota?

Koty potrzebują przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczy zwierzęcych oraz innych produktów odzwierzęcych. Możesz oczywiście takie posiłki komponować kotu samodzielnie, ale jeśli boisz się, że nie masz odpowiedniej wiedzy albo po prostu brakuje Ci na to czasu, postaw na dobrej jakości gotowe karmy dla kotów.

Dobrym wyborem są suche i mokre karmy marki Applaws, stworzone wyłącznie na bazie naturalnych składników, karmy Jane Cat dostępne w wielu wariantach smakowych czy mokre karmy Alpha Spirit, które polubi nawet najbardziej wybredny kot. Warte uwagi są też suche produkty firmy Orijen Cat – pyszne, zdrowe karmy rodem z Kanady, stworzone na bazie najlepszych naturalnych składników.

Czy koty mogą jeść szczypiorek?

Szpinak, szczypiorek, rukola dla kota – podsumowanie

Twój kot może mieć ochotę na podgryzanie różnych rzeczy – to zwierzaki ciekawskie z natury. Jednak Twoją rolą, jako odpowiedzialnego opiekuna, jest powstrzymać go przed jedzeniem rzeczy, których jeść zdecydowanie nie powinien.

Szpinak dla kota, podobnie jak cebula, por, czosnek, szczypiorek i wiele innych, to produkty dla kota absolutnie zakazane. Choć dla ludzi są smaczne i zdrowe, dla kotów są, niestety, toksyczne. Możesz za to pozwolić mu jeść rzeżuchę lub rukolę, jeśli tylko ma na to ochotę. Pamiętaj jednak, że podstawę kociego żywienia zawsze powinno stanowić mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.