Bojowniki cieszą się od lat dużą popularnością wśród akwarystów. Zainteresowanie to te rybki zawdzięczają swojej niesamowitej urodzie – mieniące się wszystkimi kolorami tęczy, barwne i imponujące, potrafią być fantastyczną ozdobą każdego akwarium. Rybka bojownik słynie też jako niekłopotliwa w hodowli, a więc odpowiednia dla początkujących akwarystów. Czy tak jest w istocie? Co warto wiedzieć o tych rybkach, zanim wpuścisz je do akwarium i jakie rybki z bojownikiem będą bezpieczne? Dowiedz się!
Rybka bojownik – przepiękna ozdoba akwarium
Bojowniki dość powszechnie są rybkami, które są kojarzone z Tajlandią. Faktycznie, właśnie tam są bardzo rozpowszechnione, ale obszar ich występowania w środowisku naturalnym jest większy. Rybka bojownik od wieków fascynuje ludzi – zarówno swoim wyglądem, którego nie można pomylić z żadną inną rybką, jak i ich specyficznym zachowaniem, które potrafi budzić respekt. To też rybka bardzo często wybierana do akwariów. Równie często ich opiekunami są nawet dzieci.
To jednak niezupełnie dobry pomysł. Choć rybka bojownik wspaniały bądź odmiana bojownika syjamskiego nie ma bardzo dużych wymagań, wcale nie jest tak łatwa w hodowli, jak mogłoby się wydawać. Poznaj ją bliżej, a na pewno uda Ci się stworzyć bojownikowi dom, na który zasługuje.
Czym charakteryzuje się bojownik? Charakter godny nazwy
Poza wyglądem, który nie pozwala przejść koło tych rybek obojętnie, bojowniki na tle innych ryb wyróżniają się też swoim charakterem. Ich nazwa w pełni oddaje ich charakter – bojownik wspaniały jest bardzo wojowniczy i agresywnie będzie bronił swojego terytorium. Zdarzają się nawet sytuacje, w których rybka atakuje swoje odbicie w lustrze.
Z tego powodu w Tajlandii bardzo popularne są walki bojowników, jednak to okrutny zwyczaj, który tylko krzywdzi te piękne rybki, wykorzystując ich charakter przeciwko nim. Prawdziwi akwaryści wiedzą, że bojowniki to prawdziwi królowie wód i zasługują na królewskie traktowanie. Najbardziej agresywne są samce bojownika w stosunku do siebie nawzajem. Nie znaczy to jednak, że problem agresji występuje tylko w obrębie gatunku – bojownik wspaniały jest w stanie atakować także inne ryby. W akwarium lepiej trzymać jednego samca.
Jakie ryby toleruje bojownik? Wbrew pozorom takie naprawdę istnieją, należy je jednak dobrać na tyle umiejętnie, by nikomu nie stała się krzywda. Z tego powodu nie mogą to być rybki zbyt małe, bo mogą zostać potraktowane przez bojownika jako łatwy cel. Nie mogą to być też rybki o podobnym stopniu agresywności, bo może dojść między nimi do walk. Starsze bojowniki raczej nie ruszają się zbyt dużo, pływając powoli i majestatycznie, jednak nic nie tracą na swoim zadziornym charakterze.
Imponujący wygląd
Bojowniki swą popularność zawdzięczają głównie temu, jak wyglądają. Naprawdę trudno jest o bardziej imponujące ryby. Bojowniki mienią się wszystkimi kolorami, są przy tym naprawdę silnie wybarwione, a ich barwy często ze sobą kontrastują. Różnią się nie tylko barwami, ale też ich ułożeniem i wzorem, który tworzy się na łuskach. Uwagę zwraca też płetwa, która w wielu przypadkach przypomina wręcz ogon pawia lub innego rajskiego ptaka.
Należy wziąć pod uwagę, że bojowniki hodowlane wyglądają znacznie bardziej majestatycznie niż te żyjące na wolności, bo ich barwy, wzory i długość ogona w dużej mierze zależy od starannej selekcji. Na uwagę zasługuje też labirynt – specyficzny narząd, który pozwala bojownikom na oddychanie powietrzem atmosferycznym. Wśród tych rybek to samce są bardziej kolorowe i mają dłuższe płetwy. Samice nadal prezentują się bardzo ładne, ale ich ubarwienie jest bardziej stonowane, a płetwy krótsze.
Zadbaj o warunki w akwarium
Istnieje przekonanie, że bojownik nie potrzebuje zbyt wiele, więc często trzymany jest w naprawdę małych akwariach, takich, które mają nawet dwa litry pojemności. Często hodowane są też w kulach i bez użycia żadnych przyrządów akwarystycznych, ale to wszystko to skrajnie złe warunki dla tych rybek i nie wolno tak robić, bo rybka się męczy i może szybko zapaść na zdrowiu. W takim razie jakie akwarium dla bojownika będzie odpowiednie?
Faktycznie, nie potrzebuje on zbyt wiele miejsca, nadal jednak minimum, na którym czuje się dobrze to akwarium o pojemności około dwudziestu pięciu litrów. Najlepiej też, by było to akwarium z pokrywą, bo bojownik to ryba labiryntowa, czyli zdolna do oddychania powietrzem atmosferycznym znad powierzchni wody. Bez pokrywy może łatwo przeziębić labirynt i szybko stracić zdrowie. Pokrywa też ochroni bojowniki przed wyskakiwaniem z akwarium. Optymalna temperatura wody dla bojownika to około 25 stopni Celsjusza. Jeśli spadnie do 20 i niższych rejonów, rybka może przestać się poruszać i tylko szukać sposobu na ogrzanie. Idealne pH waha się natomiast od 5 do 7, czyli środowisko wodne bojownika powinno być dość kwaśne.
Ten gatunek na wolności żyje głównie w wodach stojących, dlatego lepiej nie instalować żadnych prądów w akwarium i pozwolić bojownikowi na spokojne poruszanie się. Lubią natomiast gęstą roślinność, dlatego warto zasadzić rośliny w akwarium, zwłaszcza te azjatyckie. Możesz czyścić akwarium samodzielnie raz w tygodniu lub postawić na mały, cichy filtr, który zadba o czystość wody.
Inne gatunki do akwarium z bojownikiem
Bez wątpienia bojowniki są agresywne. Zatem jakie rybki do bojownika będą najlepsze do trzymania w jednym akwarium? Wbrew pozorom nie trzeba ich wcale trzymać samotnie. Najlepsze są ryby z rodzaju sumowatych. Rybki dla bojownika nie mogą być zbyt duże, bo takie mogą obrać Twojego ulubieńca na cel, a zaatakowany bojownik będzie się zaciekle bronił.
Nie mogą też być zbyt małe, bo wtedy staną się ofiarami dla wojowniczej rybki. Zbyt ruchliwe i szybko pływające rybki też będą niewłaściwym towarzystwem, bo bojowniki nie ruszają się zbyt dużo i mogą się stresować. Okoniowate z kolei są równie terytorialne, co może prowadzić do starć. Sumowate za to mogą stać się doskonałym towarzystwem dla bojownika.
Rybka bojownik – podsumowanie
Bojownik to rybka równie piękna, co wojownicza. Pochodzi z Azji i nie jest zbyt wybredna – na wolności zdarza się, że żyje również na polach ryżowych. Nie potrzebują dużych akwariów, właściwie im mniejsze, tym mniejsze terytorium do pilnowania ma samiec bojownika. Nadal jednak nie powinno być mniejsze niż 25 litrów i nie może być w kształcie kuli.
Najlepsze akwaria to te kanciaste. Jakie ryby mogą być z bojownikiem? Takie, które nie będą dla niego celem ani same nie wezmą go na cel. Z tego powodu odpadają na przykład agresywne, terytorialne ryby okoniowate, a także małe, kolorowe gupiki.
Mój bojownik WSPANIAŁY żyje w symbiozie z neonkami, gupikami, krewetkami…akwarium 60 l , okolo 20 rybek…