Pogryzione dłonie, stopy, zniszczony but, rozszarpana gazeta… jeden mały szczeniak potrafi nieźle narozrabiać! Kiedy przygarniamy go do domu, w głowie mamy raczej wątpliwości dotyczące żywienia, profilaktyki zdrowotnej lub pielęgnacji. Tymczasem wymiana zębów u psa również potrafi przysporzyć sporo kłopotów opiekunowi czworonoga. Czy możemy jakoś pomóc psu i sobie?
Kiedy decydujemy się na opiekę nad psiakiem i przygarniamy szczeniaka do naszego domu, zwykle ma on już zęby mleczne. Wprawdzie ich wyrzynanie zakończyło się, jednak pupil mimo to ma ochotę wszystko gryźć. Wynika to z faktu, że rozpoczyna się okres wymiany zębów mlecznych na stałe.
Wymiana zębów u psa to dość długi proces, rozłożony w czasie na kilka miesięcy. Warto go poznać, by wiedzieć, z czym zmaga się nasz czworonożny przyjaciel. Jednocześnie, znając okresy wymiany poszczególnych zębów, jesteśmy w stanie w przybliżeniu określić wiek szczeniaka.
- 1. Kiedy spodziewać się wymiany poszczególnych zębów?
- 2. Wymiana zębów u psa – zachowanie pupila
- 3. Czy jest sposób, by pomóc psiakowi?
- 4. Wymiana zębów u psa – jaka dieta będzie odpowiednia?
- 5. Czy są możliwe komplikacje?
- 6. Zęby mleczne i stałe u psa – kiedy rozpocząć dbanie o higienę jamy ustnej?
Kiedy spodziewać się wymiany poszczególnych zębów?
Najszybciej podczas wymiany zębów u psa wypadają psu siekacze – to najmniejsze zęby usytuowane całkiem z przodu. Jest ich po 3 z każdej strony, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie (czyli łącznie 12). Siekacze dostały nawet specjalne nazwy w zależności od położenia. I tak pierwsze są „cęgi”, kolejne to „średniaki” i ostatnie – „okrajki”.
Mogą zacząć wypadać już w momencie, kiedy psiak ma 3,5 miesiąca, jednak czasem trzeba poczekać aż do 5 miesiąca. Zęby te są tak drobne, że mogą zostać niezauważone przez właściciela. Przez przypadek, gdy następuje wymiana zębów mlecznych, mogą również zostać połknięte przez zwierzaka, jeśli np. wypadły podczas posiłku.
Kiedy zakończy się już wymiana siekaczy, przychodzi czas na kolejne zęby. Kły, które znajdują się tuż za okrajkami mogą wypadać między 5, a 7 miesiącem życia psa. Z każdej strony rośnie tylko jeden kieł, stąd łącznie jest ich 4.
Mniej więcej w podobnym okresie wymianie zębów mlecznych ulegają też zęby przedtrzonowe. Te występują licznie, bo z każdej strony zarówno szczęki, jak i żuchwy, możemy doliczyć się do 4. Stałe zęby przedtrzonowe powinny wyrosnąć pomiędzy 5. a 6. miesiącem życia szczeniaka. Zwykle zęby przedtrzonowe są niezauważane, gdyż rosną głębiej w jamie ustnej i u wielu ras psów mogą być trudniejsze do zaobserwowania. Jednak znalezienie takiego zęba na podłodze podczas porządków, daje nam jasny sygnał, że zwierzak jest w okresie wymiany zębów mlecznych.
To jednak nie wszystko. Wprawdzie mleczne zęby u psa zostały wymienione, jednak jeszcze czas na trzonowce. To zęby położone najdalej w jamie ustnej. Wielkość pyszczka u najmłodszych szczeniąt nie pozwala na ich pomieszczenie. Stąd też wynika brak mlecznych odpowiedników trzonowców. Wyrastają one dopiero pomiędzy 4 a 7 miesiącem życia od razu jako pokolenie zębów stałych. Tych zębów u psa możemy doliczyć się po 2 z każdej strony szczęki i po 3 z prawej i lewej strony żuchwy.
Wymiana zębów u psa – zachowanie pupila
Wymianie zębów u psa towarzyszy świąd, a czasem nawet ból dziąseł. Wpływa to na zachowanie zwierzaka. Czasem jest to niepokój i rozdrażnienie, jednak najczęściej możemy się spotkać z ogromną chęcią do gryzienia. Szczenięta najczęściej nie wybrzydzają i rozgryzają wszystko, co tylko mogą.
Gdy przebiega wymiana, zwierzaki niszczą przy tym różne przedmioty, lub ranią nasze dłonie i stopy. Gryząc i żując, psiaki masują swoje dziąsła. Takie działanie przynosi im ulgę, a jednocześnie stymuluje zęby. Dzięki temu łatwiej ulegają one rozchwianiu i wypadają, dając miejsce pokoleniu zębów stałych.
Czy jest sposób, by pomóc psiakowi?
Chcąc uniknąć niekontrolowanego gryzienia przez psa, możemy pomóc mu przez zachęcanie do zabawy odpowiednimi zabawkami. Na rynku dostępnych jest wiele gryzaków gumowych lub sznurkowych o różnych kształtach. Rozmiar zabawki i stopień jej twardości należy dobrać do wielkości pyszczka pupila, tak by gryzienie jej nie sprawiało mu problemów. Małe psy nie powinny szamotać się z dużymi i ciężkimi zabawkami, gdyż po dłuższym czasie może to być przyczyną urazów lub też skrzywienia zgryzu.
Można również podać psu smakołyki w twardej postaci, które zachęcają do długiego żucia i tym samym stymulowania dziąseł i zębów. Pamiętajmy jednak, że są to również dodatkowe kalorie, które należy uwzględnić przy planowaniu posiłków.
Wymiana zębów u psa – jaka dieta będzie odpowiednia?
W okresie, gdy zachodzi proces wymiany zębów u psa, ważne jest wielokierunkowe działanie. Naszym celem jest nie tylko przyniesienie zwierzakowi ulgi, ale również stymulowanie zębów i dziąseł, tak by zęby mleczne mogły łatwiej zostać rozchwiane i z czasem usunięte. Dieta oczywiście również może być pomocna. Chodzi o odpowiednią konsystencję pokarmu, wpływającą na konieczność żucia. Karma sucha sprawdzi się, pod warunkiem, że szczeniak będzie ją gryzł.
Zdarzają się jednak psiaki, które jedzą tak łapczywie, że gryzą karmę w niewielkim stopniu lub nawet w ogóle. W takich przypadkach mogą sprawdzić się karmy występujące w postaci większych krokietów. Znakomite jest też gotowane mięso – najlepiej włókniste, podane w kawałkach odpowiednio dużych, by psiak był zmuszony do gryzienia.
Czy są możliwe komplikacje?
Jednym z wyzwań jakie stoją przed właścicielem szczeniaka jest kontrola, czy psu wypadają zęby mleczne. Oczywiście można zrobić to też na wizycie profilaktycznej w gabinecie weterynaryjnym, gdzie lekarz policzy zęby i oceni ich stan. Prawidłowo zęby stałe znajdują się tuż nad mleczakami. Kiedy wyrastają, jednocześnie wypychają zęby mleczne i zajmują ich miejsce. Nierzadko jednak zdarza się, że ząb stały wyrasta tuż obok zęba mlecznego. Tym samym nie wypycha go i nie wpływa na jego luźniejsze usytuowanie w zębodole.
W takich sytuacjach zęby stałe i mleczne znajdują się obok siebie i bez interwencji lekarskiej taki stan może trwać latami. Nie jest to jednak pożądane. Obecność zębów mlecznych u psa dorosłego wpływa na nieprawidłowe usytuowanie zębów stałych. Przez to możliwe jest wystąpienie dalszych zaburzeń.
Przede wszystkim zgryz krzywi się, a nieprawidłowo ustawione zęby mogą ranić policzki, wargi lub język. W takich wypadkach jedzenie sprawia zwierzakowi ból, a stałe drażnienie śluzówki jamy ustnej zębami, może doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego.
Kolejną konsekwencją obecności zębów mlecznych u dorosłego psa jest zwiększone odkładanie się resztek pokarmowych i osadu nazębnego. Niemożność starannego wyczyszczenia zębów wpływa na pojawianie się kamienia nazębnego. Takie zęby mają też większą tendencję do psucia się, a tym samym ich obecność sprawia zwierzęciu ból.
Może też zdarzyć się sytuacja, w której zęby stałe zupełnie nie występują. Wtedy mleczne zęby nie są przez nic wypychane i pozostają na swoich miejscach. By dowiedzieć się, czy zęby stałe w ogóle pojawią się, należy wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej i zębów mlecznych. Takie badanie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy zęby stałe w ogóle występują i jak są usytuowane.
Zęby mleczne i stałe u psa – kiedy rozpocząć dbanie o higienę jamy ustnej?
Pies dość szybko straci swoje zęby mleczne. Wydawać by się mogło, że w związku z tym, nie ma potrzeby ich specjalnej pielęgnacji. Jest jednak inaczej – im wcześniej rozpoczniemy czyszczenie zębów pupila, tym lepiej. Przede wszystkim szczeniak wcześnie uczy się tolerować zabiegi, jakie wykonujemy w jamie ustnej.
Większość z nich dzielnie to znosi i z czasem nie protestuje, nawet jeżeli zabiegi takie wykonujemy codziennie. Wyrabiamy sobie też właściwe nawyki i dzięki temu w kolejnych miesiącach i latach życia psiaka, łatwiej jest nam pamiętać o tej czynności. Dodatkowo miejmy na uwadze, że zęby stałe wyrastają w różnym czasie, dlatego pielęgnując jamę ustną od samego początku, mamy szansę czyścić zęby stałe już od pierwszych dni ich pojawienia się.
Wymiana zębów mlecznych na stałe może być dokuczliwa nie tylko dla psiaka, ale również dla nas. Zabawki takie jak np. gryzaki masują dziąsła i tym samym przynoszą zwierzęciu chwilową ulgę. Systematyczna kontrola postępów wymiany zębów u psa jest niezwykle istotna, by nie dopuścić do skrzywienia się zgryzu, psucia zębów oraz urazów śluzówki jamy ustnej. Pamiętajmy też, że od początku warto dbać o higienę jamy ustnej by nasz pies długo mógł cieszyć się zdrowym i mocnym uzębieniem.
Dlaczego yorkowi 15 lat – po usunięciu zębów wypada język
Dzień dobry,
Zęby pomagają utrzymać język na miejscu. Gdy zostaną usunięte, szczególnie te boczne i przednie, które wspierają pozycję języka, może on wyślizgiwać się na zewnątrz, ponieważ brakuje strukturalnego wsparcia. W przypadku starszych psów, utrata elastyczności mięśni i słabsze napięcie mięśniowe mogą również przyczyniać się do tego zjawiska.
Witam , mój szczeniak owczarka niemieckiego ma jeden górny prawy mleczny kieł cały szary , czy on jest martwy ? Bo sama nie wiem , nie wiem czy się martwić tym czy poprostu czekac aż wypadnie . Dodam ze szczeniak ma prawie 5 miesięcy bez 4 dni i zaczynaja mu się ruszać siekacze . Proszę o poradę i z góry dziękuje
Zmiana koloru kłów u szczeniaka może być związana z naturalnym procesem wymiany zębów, a także z odmianami indywidualnymi. Kolor szarego kła może wskazywać na to, że jest on mleczny, ale wciąż może być zdrowy.
Oczywiście, nie jestem w stanie dokładnie ocenić stanu zęba bez badania przez weterynarza. Jeśli masz wątpliwości co do stanu zęba swojego szczeniaka, zalecam konsultację z weterynarzem. Weterynarz będzie w stanie dokładnie zbadać ząb i określić, czy jest to ząb mleczny czy stały, a także ocenić ogólny stan zdrowia jamy ustnej szczeniaka.
Warto zwracać uwagę na stan zębów szczeniaka i regularnie sprawdzać jego rozwijające się uzębienie, ale ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie powinno zostać podjęte przez weterynarza. Weterynarz może również doradzić w kwestii pielęgnacji zębów i ustnej higieny szczeniaka, co jest istotne dla jego zdrowia.😀
Witam, mój piesek ma na dole po jednej i drugiej stronie w dwóch miejscach po dwa ząbki. Czy to normalne?
Zapewne Pani piesek zmaga się z problemem podwójnego uzębienia. Oznacza to, że ząb mleczny nie zdążył jeszcze wypaść, a na jego miejsce już pojawił się nowy, stały ząb. Warto zgłosić się z tym do lekarza weterynarii, który jest w stanie ocenić, czy mleczak wypadnie samoistnie, czy będzie trzeba go wyrwać. Jeśli nastanie taka konieczność (po zabiegu) dobrze byłoby zapewnić zwierzakowi komfortowe warunki, podawanie miękkiej (mokrej) karmy jest dobrym pomysłem.
Witam mam suczkę sznaucerki ma 6 tygodni dręczy mnie jej katar biały któty słychać podczas spania czy to może być oznaką wyrzynających się ząbków jest wesoła i normalnie jje.Proszę o pomoc
Dzień dobry mam yorka który ma 12 lat i z przodu mu się zęby ruszają te dwa kłe z jednej i z drugiej strony i co mam zrobić
Witam dzisiaj byłam u weterynarza w celu zaszczepienia moje suczki na wściekliznę, niestety dowiedziałam się że nie mogę na razie jej zaszczepić ponieważ nie wypadły jej jeszcze żadne zęby, 27 września skończy 4 miesiące, zaczynam się martwić czy jej wogole te zęby wypadną, jak czytałam to jest od 3 -5 miesiąca. Weterynarz mnie nastraszył że do dwóch tygodni jak jej nie wypadną to będę musiała iść na panoramę i prawdopodobnie będzie miała usuwane, Rasa Shiba inu,może im wypadają później 🙁 bardzo mnie to stresuje.
Ciekawa jestem jak potoczyły się sprawy. Co to za rasa ? Czy piesek jest z pewnej hodowli? Zdarza się że oszukują co do wieku. Wielkość psa raczej nie powinna mieć wpływu . Weterynarz jest w stanie w bardzo dużym przybliżeniu określić wiek szczeniaka.
Chciałbym się upewnić czy mój szczeniak bokser-sunia nie za szybko gubi mleczaki? Za 10 dni skończy 4 m-ce, bardzo szybko rośnie i przybiera na wadze ( 15.5 kg i 48 cm) przed 2 dniami i wczoraj wypadły 2 kły ( górny i dolny?)Czy nie za szybko? Wg hodowczyni jest największa w miocie.Pzdr. Rsw
Dzień dobry mam yorka który ma 12 lat i z przodu mu się zęby ruszają te dwa kłe z jednej i z drugiej strony i co mam zrobić