Szkolenie behawioralne psów – co należy o nim wiedzieć?

Wielokrotnie na naszym blogu padało hasło „jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z problemem samodzielnie, skonsultuj się z behawiorystą”. Warto zatem szerzej zapoznać się z tym, kim jest psi behawiorysta oraz czym jest szkolenie behawioralne. Dowiedz się również, przy jakich zachowaniach czworonogów najczęściej pomaga specjalista.

Dobrze wychowany, zrównoważony pies to marzenie każdego opiekuna, który chce, aby czworonóg był członkiem jego rodziny. Jak to jednak z marzeniami bywa, trzeba nad nimi popracować, aby się spełniły. Podobnie jest z wychowywaniem pupila. Po drodze pojawiają się różne problemy związane z niepożądanym zachowaniem.

Wiele z nich wynika niestety z błędów wychowawczych, często popełnianych nieświadomie. Kierunek psychologiczny, którym jest behawioryzm, pozwala z wykorzystaniem nauk przyrodniczych, poznać dogłębnie psychikę psa, a co za tym idzie pracować nad wyeliminowaniem zachowań niepożądanych, utrudniających czworonogowi codzienne funkcjonowanie.

Co to behawioryzm psów?
Czym jest szkolenie behawioralne psów?

To nie magia, to wiedza

Kim jest psi behawiorysta? Nazywany jest również psim psychologiem, ponieważ posiada dogłębną wiedzę na temat złożoności psiej psychiki. Behawiorysta, analizując zachowanie psa, jego przeszłość, warunki życia, dietę oraz jego otoczenie, potrafi wskazać przyczynę problemów oraz ułożyć plan pracy nad ich rozwiązaniem.

Posiada on nie tylko kompleksową wiedzę na temat psiej psychiki, ale również doskonale zna się na sposobach komunikacji czworonogów, metodach socjalizacji, a nawet na funkcjonowaniu układu nerwowego u psów. Bardzo ważne jest zaakcentowanie, że dobry behawiorysta zwierzęcy nie korzysta z metod awersyjnych (dopuszczających przemoc fizyczną i psychiczną), ale stosuje tzw. szkolenie pozytywne.

Szkolenie behawioralne – co to znaczy?

Behawioryzm psów to nic innego jak ich normalne, typowe zachowanie. Jeszcze nie tak dawno temu, wszelkie niepożądane zachowania czworonogów rozwiązywano poprzez tzw. tresurę, która dopuszczała stosowanie kar i przymusu. Zwierzę zaczynało się zachowywać w określony sposób ze strachu, zaś sam problem faktycznie nie znikał. Tresura zmieniała bowiem zachowanie psa w danym momencie, a jej awersyjne metody miały w konsekwencji negatywne skutki w późniejszym czasie.

Tymczasem szkolenie behawioralne psów to nauka pożądanych zachowań metodami pozytywnymi, które są zgodne z potrzebami fizycznymi i psychicznymi czworonogów. W szkoleniu behawioralnym wykorzystuje się szeroki kontekst, bowiem atypowe zachowanie psa może mieć różne podłoże, a zadaniem behawiorysty jest dotarcie do głębi problemu.

Psi psycholog przed wdrożeniem działań obserwuje i analizuje nie tylko uwarunkowania zachowań czworonoga, ale również bada całe jego otoczenia, relacje na linii pies-opiekun, warunki życia, a nawet dietę pupila.

szkolenie behawioralne

Jakie psy wymagają szkolenia behawioralnego?

Często na pierwszy rzut oka ciężko ocenić, czy zachowanie psa wymaga terapii behawioralnej. Nierzadko uznasz, że pies jest po prostu niegrzeczny, a tymczasem przy pomocy specjalisty jego zachowanie można skutecznie zmienić, a co za tym idzie – wprowadzić w życie swoje i psa ład oraz harmonię.

Jakie zachowania najczęściej poddawane są terapii? Behawiorysta pomoże uporać się m.in. z:

  • lękiem separacyjnym,
  • stanami depresyjnymi,
  • agresją wobec ludzi i zwierząt, a także autoagresją,
  • fobią społeczną,
  • agresją konkurencyjną o zasoby,
  • lękliwością (np. lękiem przed otwartą przestrzenią).

Są również zachowania, które wynikają z błędów wychowawczych, a którymi psi psycholog również się zajmuje, np.:

  • nadmierna wokalizacja,
  • sikanie w domu,
  • ciągnięcie na smyczy,
  • skakanie na gości,
  • niewłaściwa zabawa.

Kiedy zdecydować się na szkolenie behawioralne?

Każde zachowanie, którego możemy spodziewać się po psie, określone jest w etogramie. Jest to nic innego jak katalog czynności zwierząt jednego gatunku. Wydaje się to zatem bardzo proste – na szkolenie behawioralne powinieneś się zdecydować wtedy, gdy zachowania twojego psa nie zalicza się do etogramu. W praktyce jednak nie jest to takie łatwe. Czasami dane zachowanie znajduje się na liście „typowych zachowań”, ale staje się anormalne, ponieważ występuje zbyt rzadko lub za często, trwa zbyt krótko/długo lub występuje w nietypowym kontekście.

Czego możesz oczekiwać od behawiorysty?

Decydując się na szkolenie behawioralne, nie wymagaj natychmiastowych i stałych rezultatów. Specjalista dokona gruntownej analizy waszej sytuacji, a następnie zaproponuje formę szkolenia. Dzięki pracy z behawiorystą nauczysz się kontrolować zachowanie psa metodami pozytywnymi, a także nauczysz się jasno komunikować, czego oczekujesz od pupila.

Pod okiem fachowca możesz zauważyć szybko postępujące zmiany na lepsze, jednak najważniejsze jest utrzymanie wprowadzonych zasad już po zakończeniu szkolenia. Pamiętaj, że behawiorysta nie jest cudotwórcą, a efekty szkolenia nie są dane na całe życie. Mimo iż pies jest bardzo inteligentnym zwierzęciem, wymaga utrzymania sztywnych zasad i kontynuowania wdrożonej pracy.

kursy behawioralne psy

Czy każdy pies wymaga szkolenia behawioralnego?

Jest to zdecydowanie sprawa indywidualna. Zależy od rodzaju problemu i stopnia jego nasilenia.  Jeśli czujesz się na siłach, aby przy pomocy fachowej literatury i własnej wiedzy, popracować z psem nad zmianą jego zachowania, to warto spróbować. Jeśli natomiast uznasz, że samodzielnie nie jesteś w stanie „naprawić” zachowania swojego czworonoga, zdecyduj się na kursy behawioralne, które powinien ocenić specjalista. Psy pod okiem fachowca potrafią robić postępy w zawrotnym tempie.

Jak rozpocząć pracę ze swoim psem?

Chcąc wychować zrównoważonego psa, który będzie bez agresji i lęku funkcjonował w otaczającym go środowisku, tak naprawdę każdy z nas powinien stać się osobistym behawiorystą swojego pupila.

Każdy odpowiedzialny opiekun zwierzęcia, nie tylko psa, ale każdego innego pupila, powinien zapoznać się z charakterystyką danego gatunku. W przypadku psów ogromną rolę w wychowaniu odgrywają nie tylko kwestie potrzeb fizycznych, dieta i stan zdrowia, ale również przeżywane emocje i nastrój zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest nauczenie się sposobów komunikacji i mowy ciała zwierzęcia.

Dużo łatwiej jest zapobiegać niż potem leczyć, dlatego warto pogłębiać swoją wiedzę na temat wychowywania psa metodami pozytywnymi. Jest to swoje rodzaju domowe szkolenie behawioralne, które wprowadza się jeszcze przed wystąpieniem problemy. Pamiętaj, że niezwykle ważna jest dbałość nie tylko o zbilansowane posiłki czy długie spacery, ale także dodatkowe ćwiczenia aktywizujące umysł zwierzęcia. Dołóż to tego jasne zasady i konsekwencję w działaniu.

Wymagaj nie tylko od psa, ale i od siebie, ponieważ to wyklaruje komunikację pomiędzy tobą i czworonogiem. Pies, który wie, czego się od niego oczekuje i otrzymuje jasne komunikaty, czuje się bezpiecznie, a brak frustracji czy dyskomfortu eliminuje niepożądane zachowania.

szkolenie behawioralne co to znaczy

Zaawansowany rozwój osobisty – kursy dla opiekunów

Temat szkoleń behawioralnych jest bardzo rozległy i jeśli pasjonuje cię holistyczne podejście do wychowywania psów, możesz pogłębiać swoją wiedzę na specjalistycznych kursach. W Polsce powstaje coraz więcej ośrodków szkoleniowych, które oferują kursy, po których można zostać certyfikowanym psim behawiorystą. Takie szkolenia dają kompleksową wiedzę na temat związków kynologii i zoopsychologii, ale również poruszają kwestię psychologii człowieka, ponieważ szkoląc psa, sami musimy panować nad swoimi emocjami.

Szkolenie behawioralne – pomóż psu osiągnąć stan równowagi

Każdy z nas marzy o zrównoważonym, doskonale wychowanym czworonogu, który stanie się najlepszym kompanem na lata. Nie da się jednak w 100% przypadków uniknąć pojawienia się zachowań, które utrudniają codzienne życie.

Zwrócenie się do behawiorysty zwierzęcego jest niczym pójście do psychologa. Nic w tym wstydliwego, a dzięki pracy ze specjalistą można osiągnąć wspaniałe rezultaty i uporać się z problemami. Dzięki temu twój pies osiągnie wewnętrzną równowagę, a ty nauczysz się w pełni rozumieć jego potrzeby.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.