Thai ridgeback – egzotyczna tajska rasa. Pies z charakterystyczną pręgą na grzbiecie

Thai ridgeback to stara rasa zaliczana do grupy psów pierwotnych. Liczy bowiem już ponad 300 lat. Tajlandia była dość odizolowana, więc nasz dzisiejszy bohater nie miał zbyt wielu okazji do krzyżowania z innymi rasami – jego dziki, pierwotny instynkt i wygląd przetrwał do dziś. Wyróżnia go charakterystyczna pręga na grzbiecie. Selekcja naturalna sprawiła, że zwierzę to jest bardzo zdrowe i odporne na choroby. Polakom nazwa “thai ridgeback dog” mówi raczej niewiele, a szkoda. To niezależny, aktywny pies, który zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje thai ridgeback i zaintrygowała Cię ta rasa, zapraszamy do przeczytania artykułu.

Thai ridgeback

Thai ridgeback – informacje wstępne

Thai ridgeback dog (bo tak brzmi jego pełna, oficjalna nazwa) żył i był hodowany wśród pierwotnych plemion tajlandzkich. Został oficjalnie uznany za rasę stosunkowo niedawno, bo na początku lat 90. W międzyczasie jego wzorzec ulegał różnym modyfikacjom, aż do 2004 roku. Jego klasyfikacja według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) wygląda tak:

  • Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych.
  • Sekcja 7 Pierwotne psy myśliwskie.
  • Bez prób pracy.
  • Numer wzorca: 338.

Niektóre z pozostałych organizacji kynologicznych również uznają tę rasę:

World Kennel Union (WKU) – 4.94 psy myśliwskie;
United Kennel Club (UKC) – charty i psy półdzikie.

  • World Kennel Union (WKU) – 4.94 psy myśliwskie;
  • United Kennel Club (UKC) – charty i psy półdzikie.

American Kennel Club (AKC), Australian National Kennel Council (ANKC), Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK), Canadian Kennel Club (CKC) nie opracowały wzorca dla thai ridgeback.

Pochodzenie i użytkowość

Thai ridgeback to rasa wywodząca się oczywiście z Tajlandii. Był wykorzystywany przez rdzennych mieszkańców tych terenów do pilnowania dobytku i polowań. Dziś dobrze sprawdza się, jako pies do towarzystwa. W Polsce nie jest zbyt popularny, może ciut bardziej w środowiskach ludzi z pasją łowiecką, ponieważ wykorzystywany bywa też, jako pies myśliwski.

Thai ridgeback – wygląd psa pierwotnego

Tajski ridgeback to pies, który wygląda dość egzotycznie. Opowiemy szerzej o jego aparycji oraz cechach charakterystycznych. Jeśli chcesz wiedzieć, co wyjątkowego można zauważyć w wyglądzie tego zwierzęcia, przeczytaj poniższy wpis.

Sylwetka i pierwsze wrażenie thai psa

Długość tułowia thai ridgeback jest nieco większa w porównaniu do wzrostu, co oznacza, że jego sylwetka jest prostokątna. Pies ten ma wyraźnie zaznaczone mięśnie – ich wielkość powinna być adekwatna do ogólnej postury zwierzęcia. Kiedy psiak jest skupiony i bardzo się nad czymś zastanawia, to na jego czole pojawiają się drobne zmarszczki. Oczy thai ridgeback są dość małe, mają zazwyczaj ciemnobrązowy lub bursztynowy kolor. Ma on trójkątne i sterczące uszy, a jego ogon jest lekko zagięty, nosi go w pionie. Zawsze unosi głowę, cechą charakterystyczną jego wyglądu jest pręga, którą tworzy sierść rosnąca w innym kierunku (może ona występować aż w 8 kształtach). Ciągnie się przez całą długość grzbietu.

Wzrost i waga tajskiego psa

Thai ridgeback to pies średniej wielkości. Wzorzec przyjmuje, że może mieć od 56 do 61 cm, a suki od 51 do 56 cm z przyjęciem tolerancji 2,5 cm (w przypadku obu płci). Jego waga nie została konkretnie określona, różne źródła podają sprzeczne informacje. Najbezpieczniej byłoby przyjąć, że samiec przy podanym wzroście powinien mieć od ok. 23 do 34 kg, a samica od 15 do 25 kg.

Umaszczenie – czyli kolory i rodzaje sierści tajskiej rasy

Thai ridgeback ma delikatną, cienką skórę. Jego sierść jest bardzo krótka i przylegająca, a przy tym delikatna w dotyku. Może występować w kilku wariantach kolorystycznych, umaszczenie może być koloru:

  • niebieskiego;
  • czarnego;
  • izabelowatego (bardzo jasny płowy);
  • rudego – pies o tej barwie powinien mieć czarną maskę na pyszczku.

Co ciekawe, pies tej rasy może mieć czarne znaczenia na języku.

Thai ridgeback - para

Przygotowanie do wystawy

Thai ridgeback to duma narodowa Tajlandii, jednak nieliczne osobniki coraz częściej zaczynają pojawiać się na wystawach na całym świecie. Oryginalny wygląd psa, może przyczynić się do osiągnięcia wysokich wyników. Najważniejsze jest to, by jego prezencja była, jak najbardziej zgodna z obowiązującym wzorcem. Warto podkreślić umięśnioną sylwetkę tajskiego ridgebacka, w tym celu trzeba go wykąpać i przeczesać jego sierść trymerem. Pazury (jeśli dotykają podłogi) należy przyciąć przy pomocy obcinaczek dla psa lub skorzystać z pomocy specjalisty. Poza wyglądem liczy się również umiejętność prezentowania się na ringu wystawowym i nienaganne maniery. 

Smycz ringowa powinna być dobrana pod kolor sierści pupila. Przed wystawą musi być on wypoczęty i zrelaksowany, warto wcześniej zabrać go na krótki spacer, by mógł rozprostować kości. Publiczne wystąpienia mogą być stresujące nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. W podbramkowych sytuacjach można podać psu środki uspokajające. Tabletki Zylkene od Vetoquinol to skuteczny lek w walce ze stresem, jest szczególnie polecany przez zwierzomaniaków, którzy mają na względzie dobro ukochanych czworonogów. Tabletki te wytworzone zostały w oparciu o naturalne składniki – peptydy, które występują w mleku matki. 

Pielęgnacja psa krótkowłosego

Thai ridgeback ma krótką sierść, która nie jest trudna w pielęgnacji. Nie trzeba więc mieć specjalistycznej wiedzy, by podołać temu zadaniu. Jednak warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach w dbaniu o zdrowy wygląd pupila – przypomnimy i opiszemy je wszystkie.

Kleszcze – jak chronić przed nimi swojego psa?

Piesze wycieczki z naszym ukochanym czworonogiem często mogą zakończyć się niemiłą niespodzianką. Po spacerze po lesie lub łące zawsze powinniśmy sprawdzać skórę psa, ze względu na krótką sierść thai ridgeback, łatwiej dostrzec kleszcza. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej – można wyciągnąć je za pomocą pęsety lub zapobiec zawczasu. Nieprzyjazne pajęczaki przenoszą poważne choroby, więc nie warto czekać, aż zaatakują naszego psa. Obroże Bayer Foresto zapewniają kompleksową ochronę w walce z kleszczami.  

Szczotkowanie i kąpiel

Thai ridgeback wymaga regularnego czesania, ponieważ pomimo że problemy plączącej się sierści go nie dotyczą, to linieje tak samo, jak każdy inny pies. Dlatego na co dzień warto czesać go przynajmniej raz w tygodniu (w okresie linienia kilka razy, w zależności od częstotliwości wypadania sierści). Można użyć do tego gumowej szczotki, która idealnie nadaje się do pielęgnacji włosów u psów krótkowłosych. 

Tajski ridgeback nie wymaga częstych kąpieli. To, jaki szampon dla niego wybierzemy, w dużej mierze zależy od stanu jego sierści. Można zdecydować się na zakup tego produktu, który dedykowany jest psom krótkowłosym. Jeśli pupil zmaga się z problemami dermatologicznymi, możemy sięgnąć po produkt hipoalergiczny. Po kąpieli możemy użyć odżywki regenerującej, która nada sierści połysk i zdrowy wygląd.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne 

Oczywiście obowiązkowo należy systematycznie kontrolować stan oczu, uszu, zębów i pazurów naszego psiaka. W razie wystąpienia niepokojących objawów trzeba działać. Uszy i oczy powinniśmy czyścić za pomocą kropli do tego przeznaczonych, pazury w razie konieczności obcinać. W trakcie całego procesu trzeba zachować szczególna ostrożność, by nie zrobić krzywdy pupilowi. O stan uzębienia najprościej dbać, podając zwierzęciu smaczki dentystyczne które skutecznie usuwają kamień nazębny. Jeżeli samodzielnie nie umiemy wykonać którychś z tych czynności, warto zapytać o radę lekarza weterynarii.

Thai ridgeback – charakter psa pierwotnego

Tajski ridgeback to psiak o ognistym temperamencie. Jest jednocześnie inteligentny i uparty – te cechy stanowią mieszankę wybuchową, ponieważ będzie testował naszą wytrzymałość i sprawdzał na, ile może sobie pozwolić. Rasa ta ma wiele, zalet – jeśli chcesz lepiej poznać każdą z nich, zachęcamy do przeczytania wpisu.

Stosunek do najbliższych

Mimo iż thai ridgeback zaliczany jest do pierwotnych ras psów, to charakteryzuje go duże przywiązanie do swojego opiekuna. To sprawia, że nie lubi zostawać sam na dłuższy czas. Thai pies lubi okazywać najbliższym czułość, jest także skory do wspólnych zabaw, również z dziećmi. Maluchy będą się świetnie z nim bawić, pod warunkiem że wyznaczymy granicę i nauczymy pociechy, jak właściwie należy obchodzić się ze zwierzętami.

Jak reaguje na obcych?

Nie warto zaniedbywać socjalizacji thai ridgeback, szczeniaki muszą znać zasady wspólnego życia z ludźmi i innymi zwierzętami. W przeciwnym razie, kiedy dorośnie, może stać się agresywny wobec obcych. Z natury jest nieufny, ale nie szczeka bez potrzeby – zawsze czujny i lojalny wobec terytorium, którego pilnuje. Wszystkie te cechy czynią z niego dobrego psa stróżującego. Może mieszkać z innymi psami, jeśli od małego będzie przyzwyczajony do ich towarzystwa. Jego wrodzony instynkt łowiecki sprawia, chętnie uda się w pogoń za mniejszą zwierzyną. W związku z tym lepiej nie umieszczać ich z kotami pod jednym dachem.

Ulubione formy spędzania czasu

Tajski ridgeback to energiczny pies, dlatego świetnie nadaje się dla osób lubiących ruch. Najlepiej czuje się podczas spacerów na łonie natury. Do szczęścia potrzebuje codziennych długich wędrówek oraz aktywności umysłowych. Zakup maty węchowej lub piłek, do których można chować jedzenie, to dobra forma rozrywki – zaspokoi ona jego potrzebę węszenia. Jeśli nie zadbamy o to, by w ciągu dnia miał wystarczającą ilość ruchu, w domu może być niespokojny i niszczyć meble.

Thai ridgeback - dorosły w ruchu

Wychowanie upartej rasy

Dobrze ułożony thai ridgeback będzie świetnym kompanem. Aby nauczyć go właściwych zasad życia wśród ludzi i innych zwierząt, trzeba pamiętać o kilku rzeczach, m.in. o zapewnieniu mu właściwych warunków do życia. W tym miejscu poruszymy kwestie związane z jego wychowaniem – zapraszamy do lektury.

Thai ridgeback w domu czy mieszkaniu w bloku?

Pies thai ridgeback potrzebuje dużo miejsca i swobody. Dlatego najbardziej poleca się go dla osób, które posiadają dom z własnym podwórkiem. Ze względu na jego instynkt łowiecki, należy pamiętać, by teren, na którym znajduje się czworonóg, był ogrodzony, ponieważ może uciec. Mieszkanie w bloku również nie jest do końca wykluczone, pod warunkiem że psiak będzie zabierany na długie spacery. Za to zdecydowanie nie odnajdzie się w ciasnej kawalerce.

Jakich akcesoriów do domu potrzebuje thai pies?

Thai ridgeback, by czuć się pełnoprawnym członkiem rodziny, potrzebuje własnego miejsca jak każdy pies. Właśnie dlatego warto kupić mu wygodne, łatwe w czyszczeniu legowisko. Można zdecydować się na tradycyjne miejsce wypoczynku z oparciem lub wybrać matę dla psa, która umożliwi mu jednoczesne chłodzenie podczas wakacji. Jest niewielka, dlatego można ją z łatwością złożyć i schować do bagażnika. Z pozostałych akcesoriów, oprócz zabawek, przydadzą się także trwała smycz oraz szelki. By nie obcierały zwierzaka podczas chodzenia, muszą być dopasowane do jego rozmiarów.

Jak sprawić, by pies nas słuchał?

Thai ridgeback będzie najbardziej posłuszny jednemu członkowi rodzony. Taka osoba musi jednak nauczyć się rozumieć psa i umieć właściwie się z nim komunikować. Zwierzę musi czuć we opiekunie swój autorytet – konsekwentnego, ale i czułego człowieka, który uwielbia wspólne spędzanie czasu. Pies będzie nas słuchał w momencie, gdy najpierw powiemy na głos daną komendę, wykonamy stosowny gest, a kiedy zrobi to, co od niego chcemy – nagrodzimy go przysmakiem.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Szkolenie niesfornego psa – tajlandczyka

Thai ridgeback to cwana bestia, wrodzoną inteligencję wykorzystuje do osiągnięcia własnych celów, i możemy mieć pewność, że ma niecne zamiary. Szybko wyczuje niepewność swojego opiekuna i będzie próbował wykorzystać ją na swoją korzyść. Nie możemy pozwolić dać wejść sobie na głowę, opowiemy, jak należy szkolić psa tej rasy.

Jak nauczyć posłuszeństwa swojego pupila?

Pies thai ridgeback raczej nigdy nie będzie mistrzem obedience (dyscyplina sportowa, która polega na ocenie umiejętności posłuszeństwa), ale warto nauczyć go właściwych zasad życia wśród innych zwierząt i ludzi. To znacznie ułatwi wspólne egzystowanie – nie tylko psu, ale również jego opiekunowi. Podstawowe komendy, które nie tylko sprawią, że pies będzie posłuszniejszy, mogą nawet uratować go z opresji (np. komenda przywoływania jest potrzebna zwłaszcza w ruchliwym mieście).

Rasy pierwotne psów są dość niezależne, więc trzeba uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości. Każde zwierzę uczy się posłuszeństwa w swoim tempie, czasem nawet jedno polecenie trzeba powtarzać kilka razy. Na początek nie warto zamęczać psa mozolnymi, długimi treningami – w miarę postępów trzeba przechodzić do trudniejszych ćwiczeń. By trening przyniósł zamierzony rezultat, czworonóg musi być wypoczęty i najedzony (ale nie przejedzony).

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Ćwiczenia z posłuszeństwa będą chętniej wykonywane, jeśli w treningu zastosujemy metodę pozytywnych wzmocnień. Polega ona na nagradzaniu psa za wykonanie danej komendy. Dlatego warto zaopatrzyć się w smaczki treningowe oraz sakiewki na pokarm, by mieć je zawsze pod ręką (w pierwszych etapach szkolenia potrzebna będzie ich sowita garść). Przede wszystkim muszą być smaczne – wołowina cielęcina, czy drób? Wybierzmy smak, który pupil lubi najbardziej. Musimy pamiętać, że przysmaki nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a ponadto ich wielkość powinna być dostosowana do rozmiaru psa.

Thai ridgeback dog a psie sporty

Thai ridgeback ze względu na swoje zamiłowanie do aktywności (jeśli dobrze go wyszkolimy), może brać udział w psich sportach. To dość skoczny psiak, więc dobrze sprawdzi się w agility – ta dyscyplina sportowa polega na pokonywaniu toru przeszkód, pies jest prowadzony przez niego przy pomocy komend opiekuna.

Thai ridgeback – hodowla idealna

W naszym kraju nie jest łatwo nabyć psa rasy thai ridgeback. Hodowla, z której kupimy psa, musi być najpierw dokładnie przez nas sprawdzona. Rynek pseudohodowli prężnie się rozwija – musimy być uważni i nie zasilać portfeli oszustów, którzy chcą wzbogacić się kosztem zwierząt. Podpowiemy po czym poznać, i jak wybrać tę najlepszą.

Metryka i rodowód – co to jest i czym się różni?

Rasę danego psa najlepiej potwierdzają takie dokumenty, jak metryka i rodowód. Metryka to pierwsza rzecz, o którą powinniśmy upominać się przy zakupie psa thai ridgeback. Hodowla, w której znajduje się zwierzę, musi być oficjalnie zarejestrowana i jej założyciele mają obowiązek wydać nam metrykę. Jest ona tak ważna, ponieważ zawiera wszystkie dane szczeniaka (także numer jego tatuażu). Wszystkie rubryki powinny być wypełnione, łącznie z nazwą rasy i danymi ojca oraz matki. Bez niej wyrobienie rodowodu jest niemożliwe, pamiętajmy, że metryka i rodowód to dwa różne dokumenty – rodowód upoważnia do założenia własnej hodowli lub startowania w wystawach i nie jest obowiązkowy.

Pomoc w wyborze szczenięcia i porady na temat rasy

Pies thai ridgeback należy do ras aktywnych. Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni, więc jeśli nie lubimy uprawiać sportu i nie mamy wystarczająco miejsca w domu, by go trzymać, lepiej zdecydujmy się na inną rasę. Oprócz tego nie należy zapominać, że to dość niezależny zwierzak, potrzebuje doświadczonego opiekuna, który potrafiłby się nim należycie zająć. Na początku warto zadbać o socjalizację thai ridgeback. Szczeniaki w hodowli muszą być odpowiednio przygotowywane do życia w świecie zewnętrznym – powinny mieć kontakt także z innymi zwierzętami, różnymi miejscami i osobami. Ponadto hodowca jest zobowiązany do zaczipowania i odrobaczenia maluchów. Dodatkowo dobrze, by rodzice byli przebadani pod kątem występowania dysplazji stawów biodrowych, ponieważ wada ta jest powszechna wśród niektórych ras, w tym thai ridgeback. Szczeniaki muszą mieć komplet stosownych badań i dokumentów.

Co może zaoferować nam hodowca? Co może zaoferować nam hodowca?

Czasami zdarza się, że pies otrzymuje symboliczną wyprawkę od hodowcy thai ridgeback. Szczeniaki mogą dostać miskę, karmę oraz smycz z obrożą. Poza tym oczywiście maluch obowiązkowo powinien otrzymać książeczkę zdrowia. My, jako nowi opiekunowie, powinniśmy dostać także umowę kupna-sprzedaży i oczywiście metrykę thai ridgeback. Hodowla, w której pracują odpowiedzialni ludzie, nie będą mieli oporów z wydaniem stosownych dokumentów.

Thai ridgeback - szczeniaki

Pies thai ridgeback – jakie miewa problemy ze zdrowiem?

Rasa thai ridgeback jest stosunkowo zdrowa, ale ze względu na swoje pochodzenie, niezbyt odporna na zimno. W chłodniejsze dni warto skrócić czas spacerów i zaopatrzyć pupila w specjalne ubranko dla psa. Thai ridgeback może żyć ok. 12-13 lat, pod warunkiem że zadbamy o jego zdrowie i zapewnimy dobre warunki do życia. Niektóre osobniki narażone są na występowanie takich chorób, jak:

  • zatoka skórzasta – występuje dosyć rzadko, najczęściej u psów z charakterystyczną pręgą na ciele. Jest to wada wrodzona. Na skórze psa w obrębie grzbietu występują niewielkie wypustki – to wejście do zatoki skórzastej. Z reguły ciężko je zauważyć, ponieważ porasta ją sierść. Problem pojawia się w momencie, gdy zatoka skórzasta sięga aż do rdzeniu kręgowego, może być przyczyną poważnych problemów neurologicznych. Dlatego konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie.
  • dysplazja stawów biodrowych – to rozwojowa choroba układu ruchu, eliminuje się nią poprzez wykluczanie z rozmnażania osobniki obciążone tą wadą. Występuje ona głównie u ras dużych i olbrzymich, ale może też pojawiać się u thai ridgeback. Hodowla szczeniaków powinna być przez nas sprawdzana o stokroć. Tylko dzięki temu unikniemy długotrwałej rehabilitacji zwierzęcia.

Pies thai ridgeback – jak wygląda żywienie rasy?

Thai pies nie potrzebuje specjalnej diety, wystarczą mu regularnie podawane, zbilansowane posiłki, które uzupełnią jego zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Podpowiemy, jak powinien wyglądać dobrze skomponowany jadłospis tej rasy.

Karma komercyjna czy dieta BARF?

Pies thai ridgeback może być karmiony na dwa sposoby. To od nas zależy, którą metodę żywienia wybierzemy. Do wyboru mamy karmę komercyjną, suchą lub mokrą – można je ze sobą łączyć. Sucha nie psuje się tak szybko i jest łatwa w przechowywaniu, natomiast mokra jest smakowitsza. W przypadku gotowych karm warto sięgać po produkty premium, ponieważ wyróżniają się dobrą jakością. Nie ma w nich konserwantów, ani sztucznych barwników. 

Dobrym sposobem żywienia jest także dieta BARF, to naturalna metoda, której głównym założeniem jest dawanie psu do jedzenia surowego mięsa z dodatkiem podrobów, owoców i warzyw. Dieta ta wymaga dodatkowej suplementacji oraz wiedzy. Właśnie dlatego można zapytać o radę psiego dietetyka, by uniknąć ewentualnych błędów.

Żywienie na różnych etapach życia

To, co powinno znaleźć się w menu poszczególnych ras, w dużej mierze zależy od ich wieku thai ridgeback. Szczeniaki ze względu na szybszy metabolizm i delikatniejsze żołądki, powinny jeść częściej małe porcje – najlepiej 4-5 razy dziennie. Maluchom można urozmaicać posiłki i serwować im różne smaki – dobra będzie dla nich karma dla szczeniąt z kurczakiem lub rybą (kwasy omega-3 i omega-6 korzystnie wpływają na odprrnosć oraz stan sierści). Kiedy urosną, można przestawić je na karmę o obniżonej zawartości energetycznej. Posiłki dojrzałych psów można ograniczyć do 2-3 dziennie.

Thai ridgeback – cena w hodowli i dodatkowe koszty

Pies thai ridgeback i rhodesian ridgeback to dwie rasy z charakterystyczną pręgą umiejscowioną na grzbiecie. Mimo wszystko ich koszt nieco się od siebie różni. Od ok. 5000 do nawet 7000 tysięcy złotych zapłacimy za rhodesian ridgeback, znanego także, jako rodezjan pies. Cena za thai ridgeback jest nieco niższa – nabycie tego czworonoga kosztuje od 2000 do 4000 tysięcy złotych. Opowiemy trochę więcej na temat wydatków dodatkowych.

Thai ridgeback – cena w ujęciu miesiąca

Miesięczne utrzymanie tej rasy oscyluje w granicach 300 zł. Wlicza się w to przede wszystkim karma, a także przysmaki i worki na nieczystości. Oczywiście dużo zależy o jakości kupowanych przez nas produktów dla thai ridgeback. Cena za artykuły z wyższej półki może być nieco wyższa.

Thai ridgeback – cena za dwa lata utrzymania

Patrząc na koszty w ujęciu dwuletnim, musimy brać pod uwagę takie artykuły, jak: miska na wodę i picie, zabawki, szampon, szczotka, odżywka, krople do uszu i oczu, szelki oraz smycz, legowisko. Za wszystko to zapłacimy od ok. 600 do 700 zł. Oprócz tego należy pamiętać o wydatkach związanych z wizytą u weterynarza. Jednorazowy koszt wynosi 100 zł. Częstotliwość wizyt zależy od indywidualnych potrzeb psa.

Podsumowanie

Thai ridgeback to stara tajlandzka rasa psów pierwotnych. Zwierzak ten potrzebuje doświadczonego opiekuna, ponieważ jest dość niezależny – nie nadaje się na pierwszego psa. Opowiedzieliśmy o tym, co jest ważne i o czym warto pamiętać przy wychowaniu oraz szkoleniu tego czworonoga. To zdecydowanie pies dla osób aktywnych, dlatego wyjaśniliśmy, w jakich sportach sprawdzi się najlepiej i które aktywności przypadną mu do gustu. Nie wymaga zbytnio skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, więc będzie świetnym kompanem dla osób, które nie lubią lub nie mogą poświęcać dużo czasu na dbanie o wygląd psa. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zapominać o tym całkowicie. Przybliżyliśmy tajniki jego właściwej pielęgnacji. Porównaliśmy koszt tej rasy z inną pierwotną rasą – rodezjan pies, cena związana z ich nabyciem nieco się różni.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.