Płochacz niemiecki wachtelhund, czyli pies na przepiórki

Płochacz niemiecki to wszechstronna rasa psów myśliwskich. W pracy – zacięty i niezmordowany. W domu – przyjazny i skory do zabaw. Psiak ten jest idealnym towarzyszem dla pasjonatów łowiectwa. Dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi węchu dał się poznać, jako świetny tropiciel. Jego talent do polowań docenili nawet kanadyjscy myśliwi, którzy wykorzystywali go do polowań na czarne niedźwiedzie. Płochacz niemiecki to wspaniała rasa, jednak nie dla każdego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak go wychować i wyszkolić, koniecznie przeczytaj przygotowany dla Ciebie poniższy artykuł.

Płochacz niemiecki

Podstawowe informacje na temat rasy płochacz niemiecki

Płochacz niemiecki (wachtelhund) to pies rasowy, został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a tak wygląda jego klasyfikacja:

  • Grupa 8 Aportery, płochacze, psy wodne.
  • Sekcja 2 Płochacze.
  • Obowiązują próby pracy.

Inne organizacje kynologiczne

Rasa ta posiada również własny wzorzec w dwóch innych organizacjach kynologicznych, a jest to:

  • World Kennel Union (WKU) – 4.58 psy myśliwskie;
  • United Kennel Club (UKC) – psy myśliwskie.

Australian National Kennel Council (ANKC), Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK), Canadian Kennel Club (CKC) nie zaklasyfikowały płochacza niemieckiego do żadnej kategorii psów rasowych.

Wachtelhund – rasa psów myśliwskich, krzyżówka najwybitniejszych psów

Płochacz niemiecki to zwierzę niezawodne w polowaniach. Pewnie dlatego, że powstał w wyniku skrzyżowania ze spanielami, posokowcami i wyżłami długowłosymi. Rasa ta pochodzi z Niemiec i najpopularniejsza jest w swoim rodzimym kraju. W Europie nie jest szczególnie znana z wyjątkiem środowisk łowieckich. Pierwsze osobniki trafiły do Polski w 1963 roku, chociaż księgi hodowlane rasy założono już na przełomie XIX i XX w.

Rola użytkowa płochacza niemieckiego na przestrzeni wieków

Dzięki połączeniu z najlepszymi psami myśliwskimi płochacz niemiecki wachtelhund stał się psem niezwykle wszechstronnym. Potrafi znaleźć zwierzynę po zapachu, wypłaszać ją ze swojej nory, a także aportować zestrzelone ptaki. Ma wyczulony zmysł węchu i doskonale sprawdza się w pracy w wodzie. Tym zajmował się pierwotnie i z tego znany jest do dziś. Niektórzy uważają nawet, że płochacze niemieckie to dobre psy myśliwskie na dziki.

Jak wygląda płochacz niemiecki?

Płochacz niemiecki wyglądem zbliżony jest do wyżła długowłosego. Charakteryzuje go piękna, gęsta sierść. Chętnie opowiemy więcej o wyglądzie tej rasy.

Płochacz niemiecki – opis sylwetki i wygląd ogółem

Płochacz niemiecki jest stosunkowo dobrze umięśnionym psem. Długość jego tułowia nie może być mniejsza niż wysokość w kłębie – w przeciwnym razie mogłoby się wydawać, iż ma długie nogi, co jest niedopuszczalne według ustalonego wzorca. Psy te mają prostą górną linię tułowia, która płynnie przechodzi aż do ogona. Ogon ma stanowić zaś przedłużenie grzbietu. Uszy płochacza niemieckiego są długie i wysoko osadzone, zawadiacko zwisają z głowy psa. Dobrze, by jego oczy były jak najciemniejsze.

Jakie wymiary ma płochacz niemiecki?

Płochacz niemiecki to rasa psów średniej wielkości. Samce mają od 48 do 54 cm wysokości w kłębie, a samice od 45 do 52 cm. Waga w dużej mierze uzależniona jest od wzrostu. Wzorzec nie określa przedziału wagowego.Przyjmuje się, że psy tej rasy mogą ważyć od 18 do 25 kg – suki niewiele mniej.

Umaszczenie wachtelhunda

Płochacz niemiecki ma obfity podszerstek i dłuższy włos okrywowy. Jego sierść jest zwarta, a także dość mocno przylega do ciała. Kark, uszy, a czasem nawet zad porośnięty jest loczkami. Dłuższa sierść występuje na tylnej stronie nóg i na ogonie. Na szyi dłuższe futro tworzy fantazyjny żabot (gęste futerko pod szyją).

Umaszczenie tej rasy może występować w dwóch wariantach:

  • jednolicie brązowe z białymi lub dereszowatymi znaczeniami (maść dereszowata to drobne, często zlewające się ze sobą kropki, które mogą występować także z łatami) jedynie na plecach i klatce piersiowej,
  • brązowe dereszowate – umaszczenie to pomieszane jest z bielą.
Płochacz niemiecki

Płochacz niemiecki wachtelhund – jak go pielęgnować?

Płochacz niemiecki to pies, którego pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowa. Podpowiemy, jak należy dbać o jego wygląd, a także, jak ograniczyć wypadanie sierści u psa.

Ochrona przed pasożytami

Zdarza się, że pies ten podczas polowań długo przebywa na terenach zalesionych. Po powrocie do domu zawsze warto przejrzeć jego włosy i usunąć kawałki trawy, czy liści. Sierść płochacza niemieckiego nie należy do najkrótszych. W związku z tym dostrzeżenie kleszcza, który mógłby wbić się w jego skórę, jest znacznie trudniejsze. Właśnie dlatego trzeba przeglądać dokładnie jego sierść, by w razie potrzeby móc podjąć właściwe kroki. O codziennym martwieniu się o zdrowie płochacza, mogą zapomnieć osoby, które wcześniej zaopatrzą się w odpowiednie środki. Najlepiej jest korzystać z obroży przeciwpchelnych Bayer Foresto – są skuteczne i całkowicie bezpieczne dla psa.

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? Kilka słów o czesaniu płochacza niemieckiego

Płochacz niemiecki nie ma przesadnie długich włosów (choć nie są też najkrótsze), więc problem kołtuniącej się sierści nie dotyka go tak często, jak w przypadku psów długowłosych. Psy te mają podszerstek, który gubią obficie zwłaszcza w okresie linienia (zimą i latem). W tym czasie warto wyczesywać je nawet codziennie – to znacznie ograniczy wypadający martwy włos, który, zwłaszcza dwa razy w roku, obecny jest dosłownie wszędzie. Natomiast na co dzień można ograniczyć się do czesania ich minimum raz w tygodniu, najlepiej drucianą lub włosianą szczotką dla psa

Kąpiel płochacza niemieckiego

Psy tej rasy uwielbiają kontakt z wodą, więc ich kąpiel nie powinna być zbytnio kłopotliwa. Nie musi być ona przeprowadzana zbyt często – wszystko zależne jest od aktywności naszego pupila, a dokładniej od tego, jak często się brudzi. Aby sierść płochacza niemieckiego lśniła i zachwycała zdrowym wyglądem, można zakupić dla niego szampon pielęgnacyjny, który odżywi jego sierść. Po dokładnym rozprowadzeniu kosmetyku po ciele psa należy go spłukać, a następnie wysuszyć ręcznikiem lub suszarką.  

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Rasa ta ma długie uszy, które zasługują na szczególną uwagę, ponieważ nie są odpowiednio wentylowane. Dostająca się do nich wilgoć, może skutkować rozwojem infekcji. Dlatego od czasu do czasu należy czyścić je przy pomocy kropli do uszu dla psa i wacika. Pomóc w tym może lekarz weterynarii. Kontroli wymagają także oczy oraz pazury psa. Należy raz na jakiś czas sprawdzać ich stan. Zbyt długie pazury można obciąć przy użyciu cążek dla psa

Płochacz niemiecki – charakter psów myśliwskich

Płochacz niemiecki to żywiołowy i przyjazny pies myśliwski. Jest bardzo oddany swojej pracy i sprawdza się w niej znakomicie. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki charakter ma ta rasa, zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Płochacz niemiecki w stosunku do domowników

Płochacz niemiecki jest psem, który swoich opiekunów obdarza dużą dawką czułości. Dzieci odnajdą w nim dobrego towarzysza wspólnych zabaw. Warto jednak mieć pociechy na oku i pilnować, by zarówno zwierzęciu, jak i dziecku nie stała się krzywda. Czworonogi te uwielbiają spędzać czas wśród najbliższych, jednak mogą zostawać same w domu pod warunkiem, że będą do tego przyzwyczajone już od szczeniaka.

Jak wachtelhund zachowuje się wobec obcych?

Płochacz niemiecki raczej nie nadaje się na psa stróżującego. W stosunku do obcych zazwyczaj zachowuje się przyjaźnie, na pewno nie powinien wykazywać nadmiernego lęku, a tym bardziej agresji. Może zaprzyjaźnić się nawet z innymi psami i żyć pod jednym dachem z kotami pod warunkiem, że będziemy kontynuować, rozpoczętą w hodowli, naukę socjalizacji.

Ulubione zajęcia płochacza niemieckiego

Płochacz niemiecki to pies z dużym zacięciem myśliwskim. Uwielbia pływać i aportować, więc te aktywności z pewnością sprawią mu największą frajdę. Jednak przede wszystkim najlepiej sprawdzi się podczas polowań. Na co dzień potrzebuje dużo ruchu, jeśli mu go zapewnimy, w domu będzie spokojny. Znudzony płochacz niemiecki, który nie ma odpowiedniej dawki aktywności w ciągu dnia, może uciekać i niszczyć nasze rzeczy.

Płochacz niemiecki

Płochacz niemiecki – wychowanie rasy myśliwskiej

Płochacz niemiecki wachtelhund to inteligentny zwierzak, który może być posłuszny pod warunkiem, że zapanujemy nad jego niezależną naturą i zapewnimy mu odpowiednie warunki do życia. Podpowiemy, co zrobić, by pies ten był na co dzień spokojny i dobrze ułożony.

Mieszkanie dla płochacza niemieckiego

Płochacz niemiecki, mimo że nie należy do największych psów, potrzebuje dużo przestrzeni, dlatego najbardziej nadaje się dla osób, które posiadają dom na wsi. Lubi kontakt z naturą, więc długie wędrówki po lesie, albo kąpiel w przydomowym jeziorku to coś, co sprawi mu ogromną frajdę. Poza tym jest dość szczekliwy, co może okazać się przydatne podczas polowań, jednak niekoniecznie musi spodobać się sąsiadom z bloku.

Własny kąt dla płochacza wachtelhund

Płochacz niemiecki po intensywnym wysiłku zasługuje na odrobinę odpoczynku. W tym celu warto wygospodarować mu kawałek własnej przestrzeni, w której będzie czuł się dobrze. Przyda się do tego legowisko w typie materaca lub sofy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji psa, m.in. od jego zamiłowania do obserwacji otoczenia oraz od tego, czy woli spać na twardych, czy na miękkich powierzchniach.

Dodatkowe akcesoria oraz jak z nich korzystać?

Psy myśliwskie to zwierzęta bardzo pojętne, należy do nich również płochacz niemiecki. Szczeniakom tej rasy, warto wpajać odpowiednie zasady panujące w najbliższym otoczeniu, poczynając od nauki załatwiania się na dworze. W pierwszych dniach pobytu malucha w naszym domu przydatna może okazać się kuweta dla psa. Dzięki temu urządzeniu zwierzę szybciej nauczy się załatwiania w przeznaczonym do tego miejscu. 

Młodego płochacza niemieckiego warto przyzwyczajać do noszenia obroży i chodzenia na smyczy. Dzięki temu unikniemy jego nieprzewidzianych, samotnych wypraw. Dodatkowo można zaopatrzyć go w adresówkę, która zwiększa szansę na znalezienie małego uciekiniera. 

Z psem myśliwskim często trzeba dojechać w wyznaczone miejsce do polowania. W tej sytuacji przyda się, więc transporter, który umożliwia zwierzęciu bezpieczne podróżowanie. Czasem wyprawy samochodem mogą być stresujące dla płochacza niemieckiego. Szczeniaki należy od początku przyzwyczajać do jazdy. Najpierw mogą to być kilkuminutowe wyprawy. Podróże autem mogą być stresującym przeżyciem, zwłaszcza dla maluchów, które robią to po raz pierwszy. Właśnie dlatego młodym psom można kupić tabletki na uspokojenie. Tabletki Zylkene od Vetoquinol są chętnie polecane, ponieważ skutecznie redukują stres wywołany nieprzyjemnymi sytuacjami. 

Jak odpowiednio komunikować się z płochaczem, by współpraca była udana?

Mały płochacz niemiecki w momencie, gdy przekracza próg domu, staje się nowym członkiem naszej rodziny. Traktuje nas, jak nowe stado i powinniśmy odwdzięczyć mu się tym samym. Jeśli zbudujemy z psem silną więź, chętniej będzie wykonywał nasze polecenia. Kluczem do każdej przyjaźni jest wspólne spędzanie czasu, np. zabawy w aportowanie przy pomocy frisbee. Jego, już i tak świetny zmysł węchu, możemy trenować, kupując mu specjalne maty węchowe – to dobra zabawa i trening w jednym. 

Płochacz niemiecki – jak wyszkolić dobrego psa myśliwskiego?

Płochacz niemiecki to pies, którego da się wyszkolić na niezawodnego psa myśliwskiego i posłusznego towarzysza dnia codziennego. Przyszły opiekun nie tylko musi mieć rękę do zwierząt, ale również wiedzę na temat szkolenia ras z silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim. Opowiemy o tym nieco więcej.

Co jest ważne przy nauce posłuszeństwa psa?

Pies myśliwski w pracy wykazuje się dużą niezależnością, dlatego nauka posłuszeństwa jest kluczowa we wczesnym etapie wychowania płochacza niemieckiego. Szczeniaki musimy traktować z dużą dozą konsekwencji, bez nadmiernej stanowczości. Pamiętajmy, że jest to rasa typowo myśliwska i potrzebuje szkolenia właśnie pod tym kątem. Dlatego warto zapisać pupila do psiej szkoły oraz poczytać książki na ten temat.

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Nauka posłuszeństwa nie zawsze jest łatwa. Generalnie uważa się płochacza niemieckiego za dość pojętnego ucznia. Jednak, kiedy pies nie chce słuchać i wszystkie inne metody zawiodły, można pokusić się o zakupienie smaczków treningowych. Ich podawanie w trakcie szkolenia to jedna z pozytywnych metod szkoleniowych. W ten sposób zachęcamy psa do współpracy, zamiast wymuszać na nim posłuszeństwo krzykiem i niepotrzebnymi nerwami. Ważne jest również ich umiejętne używanie, a to oznacza, że:

  • w początkowych etapach szkolenia warto nagradzać psa za każdy postęp. z biegiem czasu stopniowo możemy wycofywać się z podawania przysmaków i zastępować je, np. pieszczotami;
  • podawanie smakołyka zawsze powinno iść w patrze z pochwałą słowną. Zasada jest prosta – najpierw chwalimy, potem nagradzamy przekąską;
  • aby naprowadzić psa na właściwą pozycję, możemy ułożyć palce w taki sposób, jakbyśmy trzymali w nich przysmak. Dopiero kiedy zwierzę będzie gotowe, dać mu smakołyk;
  • pamiętajmy, żeby urozmaicać psu nagradzanie, kupując przysmaki w różnych smakach (najlepiej takich, które zwierzę lubi najbardziej). Nie możemy także dawać psu nagrody, jeśli nie chce wykonać danego polecenia.

Często podczas treningu musimy mieć wolne ręce, by trzymać smakołyki zawsze przy sobie, możemy kupić sakiewki na pokarm, które są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Ich widok jest sygnałem dla psa, że na treningu musi dać z siebie 110%, ponieważ wtedy spotka go zasłużona nagroda. 

Sporty dla płochacza niemieckiego

Jego wszechstronność w polowaniu sprawia, że z sukcesami może brać udział w zawodach dla psów myśliwskich. Niektórzy twierdzą, że to dobry pies myśliwski na dziki, więc czasem można go spotkać nawet w konkursach pracy dzikarzy. Dobrze sprawdzi się też zapewne w tropieniu użytkowym.

Płochacz niemiecki – hodowla idealna

Płochacz niemiecki wachtelhund w Polsce znany jest głównie w środowiskach myśliwych. Rzadko można spotkać go w domach ludzi nie zarażonych pasją łowiecką. Niełatwo znaleźć uczciwego hodowcę rasy płochacz niemiecki. Hodowla, z której chcemy nabyć psy, musi zostać przez nas dokładnie sprawdzona. Podpowiemy, jak ją wybrać.

Metryka i rodowód

Metryka to dokument, który musi posiadać każde rasowe szczenię. Zawiera informacje odnośnie urodzenia malucha, m.in. numer tatuażu, płeć i datę urodzenia. Metryka stanowi podstawę do wyrobienia rodowodu, który jest ważny w przypadku psów przeznaczonych do pracy. To najlepsze świadectwo potwierdzające osiągnięcia poprzednich pokoleń. Jego wyrobienie nie jest obowiązkowe, jednak jeśli chcemy to robić i mieć pewność, że dokument nie jest fałszywy, lepiej upewnić się, że wszystkie jego rubryki są prawidłowo wypełnione.

Porady na temat rasy oraz po czym poznać dobrego hodowcę?

Musimy brać pod uwagę to, że płochacz niemiecki jest rasą hodowaną głównie dla myśliwych i wymaga specjalnego szkolenia pod tym kątem. Powinniśmy uwzględnić duże zapotrzebowanie na ruch psa, jakim jest płochacz niemiecki. Szczeniaki muszą mieć zapewnioną dużą dawkę aktywności każdego dnia. Warto pamiętać także o czasochłonnej pielęgnacji tego psiaka. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy mieli tyle czasu i energii, by właściwie go wychować. Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy twierdząco, to nie pozostaje nic innego, jak znalezienie dobrego hodowcy. Do obowiązków takiej osoby należy poinformowanie nas o zaletach i obowiązkach wynikających z utrzymania tej rasy. Zaopatrzyć on może malucha w wyprawkę, w której skład wchodzi:

  • karma;
  • miski;
  • smycz i obroża.

Oprócz tego obowiązkowo powinniśmy dostać umowę kupna-sprzedaży i książeczkę zdrowia dla psa, jakim jest płochacz niemiecki.

“Płochacz niemiecki – sprzedam” – uwaga na pseudohodowców

Skuszeni tanią ofertą nabycia, często decydujemy się odpowiedzieć na ogłoszenia typu “płochacz niemiecki, sprzedam tanio”. Trzeba uważać na takie treści i dobrze się zastanowić, zanim zechcemy zadzwonić pod podany numer. Faktem jest, że będziemy musieli zapłacić niemałą kwotę za rasę płochacz niemiecki. Szczeniaki pochodzące ze sprawdzonej hodowli są socjalizowane, a ich rodzicem badani pod kątem występowania dysplazji stawów biodrowych. Maluchy z pseudohodowli często obciążone są wadami genetycznymi, kupując szczeniaka z takiego źródła, nie mamy pewności, że będzie posiadał wszystkie cechy właściwe dla swojej rasy.

Płochacz niemiecki - szczeniak

Płochacz niemiecki – odporność i problemy ze zdrowiem

Płochacz niemiecki to pies stosunkowo zdrowy i odporny na choroby. Żyje ok. od 12 do 14 lat. Ma gruby podszerstek, który zapewnia mu ciepło w chłodniejsze dni. Jednak nie należy przesadzać i podczas minusowych temperatur, warto zapewnić zwierzęciu schronienie. Latem nie należy wystawiać go na największe słońce, a raczej dbać o to, by pił dużo wody i odpoczywał w cieniu.

Dolegliwością, z jaką może zmagać się płochacz niemiecki to. m.in. infekcje uszu. Właśnie dlatego warto sprawdzać stan ich uszu i osuszać je dokładnie po każdej kąpieli. Kiedy pojawi się w nich brunatna, śmierdząca wydzielina, należy ją usunąć przy pomocy specjalnych kropli. Musimy także pamiętać o tym, by dbać o stawy rasy płochacz niemiecki, szczeniaki nie mogą się zbytnio nadwyrężać. Warto wybierać hodowle, w których maluchy są przebadane w tym zakresie. Niektórzy przedstawiciele tej rasy cierpią także na dysplazję stawów biodrowych, to wada o podłożu genetycznym. Zawsze należy pytać hodowcę o badania rodziców szczeniaka pod tym kątem.

Płochacz niemiecki – żywienie

Planowanie jadłospisu płochacza niemieckiego nie należy do zbytnio skomplikowanych zadań. Pies ten nie wymaga specjalnej diety, ważne, by jego organizm miał dostarczone niezbędne składniki odżywcze. Opowiemy, jak wygląda żywienie tej rasy.

Karma komercyjna czy dieta BARF?

Decyzja o wyborze właściwej metody żywienia może odgrywać ważną rolę, jeśli chodzi o utrzymanie psa w dobrym zdrowiu i kondycji. Możemy zdecydować się na zakup gotowych karm, dostępnych w sklepach. Ich wybór jest ogromny, warto jednak sięgać po te z wyższej półki. Karmy premium będą najlepsze dla psa, jakim jest płochacz niemiecki. Cena za te produkty jest nieco wyższa, jednak wysoka jakość wynagradza wszystko. 

Dieta BARF to także dobry sposób żywienia, to tzw. powrót do korzeni. Wpisuje się ona w najbardziej pierwotne, naturalne metody żywieniowe. Polega na podawaniu psu surowego mięsa wraz ze szpikiem, kośćmi i podrobami. Dieta ta wzbogacona jest oczywiście o niektóre owoce i warzywa. Trzeba ją uzupełniać dodatkowymi suplementami, najlepiej skonsultować się z psim dietetykiem, który przybliży nam tajniki stosowania BARF.

Płochacz niemiecki a szczeniaki – żywienie na różnych etapach życia

Menu dorosłego płochacza niemieckiego wygląda nieco inaczej niż małego szczeniaka. Tak, jak w przypadku ludzi, psy w zależności od wieku, potrzebują różnych składników odżywczych. Młode mają małe, delikatne żołądki, dlatego warto serwować im lekkostrawne posiłki. Mogą być to karmy dla szczeniąt, zawierające mięso jagnięce lub drób. Należy dzielić je na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia. Maluchy szybko rosną, więc mają większe zapotrzebowanie na energię i tłuszcz. Z czasem, kiedy dorosną, można przestawić je na jedzenie wysokoenergetycznych karm dla psów dorosłych, które polecane są aktywnie polującym rasom. 

Płochacz niemiecki – cena w hodowli i inne wydatki

Jeśli zdecydujemy odpowiedzieć się na ogłoszenie “płochacz niemiecki – sprzedam” i wybierzemy tę jedyną, właściwą hodowlę, spełniającą wszystkie nasze oczekiwania, musimy liczyć się z niemałym wydatkiem. Koszt nabycia rasowego płochacza niemieckiego wynosi mniej więcej od 2000 do 3000 tysięcy złotych. Warto dodać do tego wydatki stałe, wyprawkę i usługi dodatkowe. Specjalnie dla was podsumowaliśmy te koszty.

Płochacz niemiecki – cena za miesiąc utrzymania

Płochacz niemiecki jest aktywny na co dzień, więc potrzebuje przede wszystkim dobrej jakości karmy dla psów pracujących, która uzupełni jego zapotrzebowanie na kalorie. Do treningów posłuszeństwa przyda się duża ilość smaczków, a na spacery – worki na nieczystości. Wszystko to łącznie może kosztować od ok. 300 do 400 zł.

Płochacz niemiecki – koszty w ujęciu dwuletnim

Oprócz produktów, które zużywają się na bieżąco, trzeba wziąć pod uwagę także te, które musimy wymieniać raz na jakiś czas. A jest to: legowisko, porządna smycz z obrożą, zabawki do aportowania, dwie miski na jedzenie i wodę, obroża Foresto, obcinacz do pazurów, krople do uszu i oczu. Płochaczowi niemieckiemu przyda się również szampon dostosowany do aktualnych potrzeb jego sierści oraz szczotka do pielęgnacji włosów. Za wszystkie te artykuły zapłacimy ok. od 600 do 700 zł.

Wizyty u weterynarza należą do usług obowiązkowych, za jednorazową wizytę zapłacimy ok. 100 zł, w zależności od potrzeb. Możemy zapisać płochacza niemieckiego do psiej szkoły oraz skorzystać z rad psiego dietetyka – te usługi nie są obligatoryjne.

Podsumowanie

Ustaliliśmy, że płochacz niemiecki to pies, który świetnie sprawdza się w polowaniach. Pewnie dlatego, że ta rasa psów myśliwskich to krzyżówka spanieli, wyżłów i innych czworonogów z wielką pasją łowiecką. Powinniśmy wziąć pod uwagę to, że płochacz niemiecki potrzebuje odpowiedniego szkolenie, opisaliśmy, jak powinno wyglądać. Przybliżyliśmy wszystkim zainteresowanym kwestie związane z jego wychowaniem. Okrywa włosowa tego zwierzęcia wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Powiedzieliśmy, jak ograniczyć wypadanie sierści u psa. Przedtem powinniśmy jednak wybrać dobrą hodowlę i weryfikować ogłoszenia o treści “płochacz niemiecki – sprzedam”, by mieć pewność, że zwierzę jest zdrowe i socjalizowane.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.