Twój kot wydaje dziwne dźwięki? Sprawdź, co oznaczają!

Koty to fascynujące zwierzęta, których zachowanie czasami może nas zaskakiwać. Nasz kot wydaje dziwne dźwięki? A my nie potrafimy ich zrozumieć? Nie ma powodów do zmartwień, kociego języka można się nauczyć. Wbrew pozorom nie jest on skomplikowany. Powiedzmy sobie zatem, co oznaczają dźwiękowe sygnały dawane przez kota?

Dźwięki kota – bardziej różnorodne niż się wydaje

\Wszyscy wiedzą, że koty mruczą i miauczą. Uczymy się o tym, już we wczesnym dzieciństwie. Dźwiękowe sygnały dawane przez kota są jednak o wiele bardziej różnorodne i złożone. Kot warczy, kot charczy, prycha, syczy, parska, wyje.

Nawet zwykłe miauczenie przybiera różne formy, zależnie od emocji, które zwierzę w danej chwili odczuwa. Nie sądźmy jednak, że dźwięki kota są wyłącznie odzwierciedleniem nastrojów naszych pupili. Spełniają jeszcze jedną ważną funkcję: służą porozumiewaniu się. Jeśli więc zna się ich znaczenie, gadanie z kotem będzie o wiele łatwiejsze.

Miauczenie, mruczenie i inne „zwykłe” kocie dźwięki

Można spotkać się ze stwierdzeniem, iż koty miauczą tylko do ludzi. Nie jest to zgodne z prawdą, gdyż nasze zwierzaki wydają ten dźwięk również w interakcjach z innym kotami.  

W relacjach z ludźmi jednak miauczą w pewien specyficzny sposób. Kocie dźwięki mają wówczas nieco płaczliwy i proszący ton. Płaczący kot to nic dziwnego, ponieważ w ten sposób zwierzęta chcą przyciągnąć naszą uwagę i coś od nas uzyskać.

Poza miauczeniem, najbardziej znanym dźwiękiem kota jest mruczenie. Wbrew stereotypom jednak futrzaki mruczą nie tylko, gdy są szczęśliwe. Uważa się, że dźwięk ten oznacza po prostu potrzebę bliskiego kontaktu.  

Kocia mowa składa się się ponadto z warczenia, buczenia i wrzasków, które towarzyszą agresywnym zachowaniom. Zwierzęta także syczą i prychają. Prychanie kota to próba odstraszenia silniejszego wroga.

Kot wydaje dziwne dźwięki

Mówiąc szczerze, określenia, „normalne kocie dźwięki” i „dziwne dźwięki kota” są czysto umowne. Dla naszych pupili wszystkie one są całkowicie zwyczajne. Jednak dla ludzkiego ucha, niektóre z nich mogą rzeczywiście brzmieć niezwykle. Zwłaszcza jeśli nie mamy jeszcze zbyt dużego doświadczenia z kotami.  

Jakie są to odgłosy kota, co oznaczają? Myślę, że z całej ich gamy, można wybrać kilka szczególnych. Takich, które mogą nas zaskakiwać. Poznajmy je zatem.

Dźwięki kota – szczekanie

Szczekanie to chyba najdziwniejszy z dźwięków kota, jaki zdarza się usłyszeć opiekunom i chyba najmniej zrozumiały. Niektórzy nazywają go szczękaniem albo kłapaniem, a futrzaki wydają go najczęściej, gdy siedząc na parapecie, przez szybę wpatrują się w uwijające się za oknem ptaki.  

Szczekanie powstaje, gdy nasz mruczący przyjaciel rytmicznie i szybko porusza szczękami. I rzeczywiście przypomina trochę szczekanie psów, ale może się również kojarzyć ze szczękaniem zębami.  

Ten zaskakujący koci dźwięk jest interpretowany jako wyraz ekscytacji, wywołanej widokiem potencjalnej zdobyczy – nasi podopieczni chętnie polują na ptaki. Jednocześnie można go uznać za przejaw frustracji, gdyż potencjalna ofiara jest poza zasięgiem futrzaka.  

Behawioryści uznają to szczekanie za tzw. ruch intencjonalny. Takim mianem określamy zachowania zwierząt, które uzewnętrzniają ich intencje. W omawianym przypadku chodzi o chęć schwytania i zabicia ptaka. Koty zabijają swoje ofiary szybkim i silnym ugryzieniem w kark, które przerywa rdzeń kręgowy na odcinku szyjnym. Widząc potencjalną zdobycz, ale nie mogąc jej dosięgnąć, kot wykonuje ruch zabijania, zupełnie jakby wyobrażał sobie, że to robi.  

Szczekanie u naszych pupili pojawia się jednak w innych sytuacjach. Chociażby wtedy, gdy zwierzak widzi, gdy nakładamy sobie na talerz jedzenie i chciałby, byśmy się z nim podzielili. Czasami ten koci dźwięk możemy usłyszeć, gdy nasz podopieczny jest rozzłoszczony.

Dźwięki kota – ćwierkanie

Ćwierkanie pojawia się w podobnych sytuacjach, jak szczekanie, czyli wtedy, gdy zwierzak obserwuje niedostępną zdobycz. Nasi mruczący pupile ćwierkają także wtedy, gdy w zasięgu ich wzroku pojawia się coś intrygującego. Mogą to być przedmioty lub odgłosy, które w jakiś sposób kojarzą się zwierzęciu ze zdobyczą lub zjedzeniem albo są jedzeniem. Ten dźwięk kota ma więc podobne znaczenie, co szczekanie.  

Kocie ćwierkanie przypomina trochę śpiew ptaków lub piski gryzoni – stąd wzięła się jego nazwa. Spotkałem się ze stwierdzeniem, jakoby ten koci odgłos był naśladowaniem dźwięków wydawanych przez gryzonie i ptaki. Oczywiście nie ma tu mowy o świadomym naśladownictwie.

Dźwięki kota – gruchanie

Drugi na liście najbardziej dziwnych dźwięków kota nazywany bywa trylowaniem – od angielskiego słowa „trilling”. Wolę jednak bardziej swojsko brzmiącą nazwę „gruchanie”. Tym bardziej, że ten element kociego języka naprawdę przypomina gruchanie gołębi. Gruchając, koty bardzo często ocierają się o różne przedmioty, o meble, o ludzi lub o inne zwierzęta.  

Koty gruchają zarówno do ludzi, jak i do innych, zaprzyjaźnionych z nimi zwierząt. Kotki bardzo często używają tego dźwięku w kontaktach ze swoimi dziećmi.  

Trylowanie, to jeden z sygnałów dawanych przez kota, który wyraża pozytywne emocje. Możemy go uznać za jeden z elementów kocich rytuałów powitalnych, ponieważ futrzaki używają go często podczas powitania. Oznacza wówczas zarówno radość z powrotu opiekuna lub ze spotkania z zaprzyjaźnionym zwierzakiem, jak i przyjazne zamiary wobec nich.  

Bardzo często koty gruchają po prostu dlatego, że dobrze się czują. Albo że są zadowolone z towarzystwa człowieka lub innego zwierzęcia.  

W niektórych sytuacjach gruchanie możemy interpretować jako chęć zwrócenia na siebie uwagi lub prośbę o kontakt, np. głaskanie. W ten sposób wiele kotów stara się nakłonić opiekuna, by za nimi poszedł, gdy chcą mu coś pokazać – jak chociażby pustą miskę.  

Dźwięki kota – śpiewanie

Kolejny dziwny koci dźwięk. Słyszymy go głównie w wykonaniu niewysterylizowanych kotek. Niedoświadczony kociarz może być bardzo zaskoczony, gdy zetknie się z nim po raz pierwszy. Może nawet zaniepokoić się o zdrowie swoje podopiecznej, gdyż śpiewając samica dziwnie się również zachowuje.  

Koci śpiew to emocjonalne, żałosne nawoływanie, w którym pojawiają się elementy miauczenia, gruchania i wycia. Ten koci dźwięk jest długi i wznoszący. Kończy się często głośnym, gardłowym wyciem, który sprawia wrażenie, jakby wydobywał się z kocich wnętrzności – wydając je, zwierzak wciąga gwałtownie brzuch.  

Śpiewają kotki w rui. W ten sposób oznajmiają całemu światu, że są gotowe wydać na świat kocięta oraz wabią potencjalnych ojców swoich nienarodzonych jeszcze dzieci. Kocury, które wyczują samice w rui również mogą śpiewać. W ich wykonaniu brzmi to nieco bardziej zaczepnie, jakby bardziej agresywnie. W ten sposób starają się zwrócić na siebie uwagę kotki.  

Mówiąc szczerze, nie wiadomo dlaczego ten dźwięk kotów, ktoś kiedyś nazwał śpiewem. Nie jest bowiem specjalnie przyjemny do ludzkiego ucha. Bywa wręcz nie do zniesienia.

Dźwięki kota – skrzypienie

Skrzypienie to również trochę zadziwiający odgłos kota. Jest zmodyfikowaną wersją klasycznego kociego miauczenia. Brzmi jednak bardziej szorstko. Możemy odnieść wrażenie, że nasz pupil ma chrypkę lub zrobiło mi się sucho w gardle. Wydawany dźwięk może być krótki, urywany, lub długi.  

Tego dźwięku koty używają w kontaktach z ludźmi. Skrzypienie najczęściej oznacza, że nasz czworonożny podopieczny coś od nas chce lub pragnie zwróć naszą uwagę. Ten dźwięk kota jest zatem rodzajem proszenia.

Dźwięki kota – piszczenie

Inny koci dźwięk, piszczenie można uznać za jaśniejszą, wyższą formę zwykłego miauczenia. Używają go kocięta, gdy z różnych powodów, potrzebują pomocy swojej matki. Na przykład wtedy, gdy są głodne albo gdy czują się zagubione. Gdy kotka usłyszą to płaczliwe wołanie swojego potomstwa, natychmiast do niego biegnie.  

Typowo domowe koty, nawet te dorosłe, do pewnego stopnia traktują swoich ludzkich opiekunów, jak własną matkę. Dlatego nierzadko zachowują się wobec nich jak małe kocięta. Nic zatem dziwnego, że dorosłe futrzaki czasami piszczą do ludzi. Ma to miejsce wtedy, gdy go potrzebują, gdy czują się samotne lub czegoś się boją.

Dźwięki kota – Jęczenie

Jęczenie jest płaczliwą i smutną wersją zwyczajnego miauczenia. To także jakby bardziej emocjonalna wersja piszczenia. Brzmi jakby ciemniej, głębiej. Kocie odgłosy, jak jęczenie czy piszczenie, możemy usłyszeć, gdy nasz mruczący pupil czuje się zagubiony, jest nieszczęśliwy i przygnębiony. Zwierzęta mogą jęczeć również wtedy, gdy coś im dolega – coś je boli lub są chore.  
Płaczący kot silnie wpływa na emocje swoich opiekunów. Być może dlatego, że tego typu sygnały dawane przez kota silnie kojarzą się nam z płaczem ludzkich dzieci.

Gadanie z kotem

Gadanie z kotem nie tylko jest bardzo przyjemne dla ich opiekunów. Pomaga również zacieśniać więzi między zwierzęciem i człowiekiem. Zrozumienie kociego języka nie jest trudne. Przede wszystkim powinniśmy uważnie obserwować i słuchać pupila, gdy z nami „rozmawia”. Dzięki temu dowiemy się, co oznaczają wydawane przez niego odgłosy. A wtedy żadne kocie dźwięki nie będą dla nas dziwne!

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
13 komentarzy do “Twój kot wydaje dziwne dźwięki? Sprawdź, co oznaczają!
  • Avatar

    Dzień dobry!:) Moja kotka, wykastrowana, zdrowa, kiedy leży z brzuszkiem na wierzchu żeby ją miziać, to podczas miziania jęczy i tylko wtedy. Odbieram to jako sygnał ze jest jej dobrze, tak też to brzmi,aczkolwiek zaczęłam o tym czytać i niby nie jest to dobry sygnał. Po jęczeniu przechodzi w mruczenie. Martwić się? Kotka ma ok. 2 lata, jest zdrowa, energiczna, mamy ją zaraz rok i takie jęczenie jest od zawsze podczas miziania po brzuszku, który z resztą sama nadstawia.

    • Moderator ZooArt

      Nie musisz się martwić! 😊 Jeśli twoja kotka jest zdrowa, energiczna i nie wykazuje żadnych innych niepokojących objawów, to jęczenie połączone z mruczeniem podczas miziania brzuszka może być po prostu jej sposobem na wyrażenie przyjemności i komfortu. 🐱❤️ Koty są różne i mają różne sposoby wyrażania emocji. Dopóki zachowuje się normalnie i nie ma żadnych zmian w apetycie, zachowaniu czy wypróżnieniach, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Jednak zawsze warto obserwować jej zachowanie i w razie wątpliwości skonsultować się z weterynarzem. Bezpieczeństwo i zdrowie naszych futrzastych przyjaciół jest najważniejsze! 🐾👩‍⚕️

  • Avatar

    dzień dobry, moja kotka jakby grucha/miauczyb (coś pomiędzy) przy zeskakiwaniu z wyższych miejsc, przy lądowaniu. Czy to może byc objaw bólowy? Nadmieniam ze jest to kotka szkocka zwisloucha i ma 3 lata.

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry!😀
      Dobrze, że zauważyłaś iż Twoja kotka wydaje dźwięki przypominające gruchanie lub miękkie miauczenie podczas zeskakiwania z wyższych miejsc, może być naturalnym zachowaniem, ale nie można wykluczyć, że jest to objaw dyskomfortu lub bólu. Rasa kotów szkockich zwisłouchych jest znana z pewnych predyspozycji genetycznych do problemów ze stawami, w tym z dysplazją stawu biodrowego.

      Warto obserwować jej zachowanie, czy występują inne objawy, takie jak zmniejszony ruch, problemy z chodzeniem, czy unikanie skakania. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w jej zachowaniu, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Weterynarz może przeprowadzić dokładne badanie i, jeśli będzie to konieczne, zalecić odpowiednie leczenie lub modyfikacje w opiece nad Twoją kotką.

      Pamiętaj, że dbanie o zdrowie zwierzęcia to również regularne wizyty kontrolne u weterynarza, nawet jeśli na pierwszy rzut oka kotka wydaje się być w dobrej kondycji.😉

  • Avatar

    Dzień dobry. Kot ok. 5 lat, wydaje dziwne dźwięki. Takie jak koty gdy się gryzą. Co jakiś czas, jeden taki przeraźliwy odgłos. Ma do tego kłopoty z oddaniem moczu. Większość czasu leży albo śpi.

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry!😎
      Opisane przez Ciebie objawy u Twojego kota mogą być powodem do niepokoju i zdecydowanie wskazują na to, że powinieneś jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Dziwne dźwięki, które przypominają odgłosy kotów podczas walki lub bólu, mogą być oznaką dyskomfortu lub bólu. Trudności z oddawaniem moczu są szczególnie niepokojące, ponieważ mogą wskazywać na problemy z układem moczowym, takie jak zakażenie, kamienie moczowe lub inne poważne schorzenia.

      Dodatkowo, fakt, że kot większość czasu leży lub śpi, może wskazywać na ogólne osłabienie, ból lub inne problemy zdrowotne. Koty często ukrywają swoje dolegliwości, więc każda zauważalna zmiana w zachowaniu powinna być traktowana poważnie.

      Nie czekaj z wizytą u weterynarza. Problemy z oddawaniem moczu mogą szybko prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza jeśli kot nie jest w stanie w ogóle oddać moczu, co może być stanem nagłym wymagającym natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Weterynarz przeprowadzi odpowiednie badania, takie jak badanie moczu, badania krwi, a być może także USG, aby zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie.🤠

  • Avatar
    Joanna. pisze:

    Witam. Mój kot dziwnie mruczy. Zachowanie się nie zmieniło,nie gubi sierści,nie ma wycieków itd oto ale jak ją glaszczę mruczy ostatnio inaczej ( jakby miała chrypę , takie gulgotanie jak u człowieka który ma za dużo flegmy) . Nie wiem czy pędzić do weterynarza.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Jeśli Pani kot zachowuje się normalnie, nie ma innych objawów i jedynie jego mruczenie jest nieco inne, prawdopodobnie nie ma potrzeby natychmiastowego pędzenia do weterynarza. Niech Pani obserwuje dalsze zachowanie kota przez kilka dni i jeśli stan się pogarsza lub pojawiają się inne symptomy, może się Pani skonsultować się z weterynarzem.

  • Avatar

    Witam, nasza kotka 4-letnia, od jakiegoś czasu wydaje dźwięki, jakby stękania. Cichutkie i w trakcie gdy leży sobie „na chlebek”. Zachowuje się normalnie, ma apetyt, pije; bawi się. Jest kotem niewychodzącym i żyje w zgodzie z dwoma psami. Co mogą oznaczać takie stękania. Nie jest to żaden z tych opisanych powyżej dźwięków, które też czesto wydaje, ale to id zawsze, a stękania od jakiegoś czasu dopiero.

    • Avatar
      tomaszek pisze:

      Wydaje się że kotka cierpi od nadmiernego „picia”.
      Prosze dac jej więcej swobody, niech wyjdzie… Może jeszcze jakis kocur ją zechce

      Pani tez by sie przdało wyjscie 🙂

  • Avatar
    RADIOHEAD IN RAINBOWS pisze:

    najlepsze jest to Priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii na powitanie każdego dnia. dlatego warto mieć kotka, chociażby dla ttego wysokiego priiiiiiiiiii

    • Avatar

      Witam serdecznie, mam problem, w domu sa dwa zaprzyjaźnione koty kotka brytyjczyk krótkowłosy i kocurek bengalski. Kotka sie się okociła , kocurek czasami zajrzał powarkując i odchodził ale na ogrodzie wykrzykiwal nieznośne melodie,oczywiście wyszukuje możliwości ucieczki choć ogród jest zabezpieczony,zaczęli sie skarzyc sąsiedzi, co można zrobić . Dorota

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.