Zimny czy ciepły nos u psa? Jaki powinien być? Odpowiadamy!

Psi nos to fascynujący narząd. Głównie za jego pomocą psy „widzą” świat – zapachy są dla nich niezwykle ważne. Naukowcy szacują, że psi nos jest aż dziesięć tysięcy razy wrażliwszy niż nos człowieka. To sprawia, że węch jest dla psów najważniejszym i najbardziej rozwiniętym zmysłem. Co warto wiedzieć o psim nosie? Czy ciepły nos u psa zawsze jest powodem do zmartwień? Co sprawia, że psi nos jest tak ciekawy? Co nos jest w stanie powiedzieć Ci o zdrowiu Twojego psa? Dowiedz się!

Psi nos – fascynujący narząd

Psi nos inaczej nazywany jest truflą – nazwa ta wzięła się ze względu na podobieństwo psiego noska właśnie do trufli. Nie ma dwóch takich samych psich nosów – to unikalna cecha każdego psa. Z tego powodu psi nos można porównać do odcisków palców u ludzi – odcisk nosa jest tak samo unikalny jak odcisk ludzkich linii papilarnych. 

Psi węch jest aż o dziesięć tysięcy razy lepszy od ludzkiego. Pies potrafi też rozpoznać około pół miliona najróżniejszych zapachów, podczas gdy ludzki nos jest w stanie rozpoznać maksymalnie do około czterech tysięcy zapachów.

Pies potrafi poruszać każdym nozdrzem osobno – to pozwala mu szybciej namierzać źródło zapachu i kierunek, z którego zapach dochodzi. Pies jest w stanie też rozszerzać nozdrza, dzięki czemu może pochłonąć większą ilość powietrza, a przez to szybciej wytropić interesujący go obiekt. Nos psa jest też doskonałym miernikiem jego zdrowia, bo jest wrażliwy i szybko reaguje na to, co dzieje się w psim organizmie. 

Co nos mówi o zdrowiu psa?

Na podstawie nosa psa człowiek jest w stanie przynajmniej w przybliżeniu określić w jakim stanie akurat znajduje się jego pies. Oczywiście, taka domowa diagnoza w niczym nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii, jednak może być już dla Ciebie znakiem, że warto psa obserwować i w razie potrzeby udać się z nim właśnie do gabinetu lekarza weterynarii, by ten postawił diagnozę i ewentualnie zdecydował o dalszym leczeniu psa. 

Jaki nos powinien mieć pies? Zimny i mokry – to najzupełniej normalny stan psiego nosa. Jeśli pies ma zimny nos – to bardzo dobrze, on właśnie taki powinien być. Powinien być też wilgotny. A wszystko dlatego, że psy bardzo często oblizują sobie nosy – co mogłeś na pewno niejednokrotnie już zauważyć. Dzieje się tak z powodu nadprodukcji łez – one są odpowiedzialne za opływanie psich gałek ocznych i nawilżanie ich. Nadmiar spływa jednak do nosa, a pies je odruchowo oblizuje. To sprawia, że nos zawsze pozostaje zimny i wilgotny. To jak najbardziej prawidłowa reakcja, dlatego nie powinieneś się niczym martwić.

Suchy nos u psa

Dość powszechnie uważa się, że ciepły i suchy nos u psa jest powodem do zmartwień. Jednak suchość i wzrost temperatury nosa mogą być czymś najzupełniej normalnym. Wszystko zależy od okoliczności. Suchy i ciepły nos u psa może wystąpić wtedy, gdy pies śpi. To zupełnie normalne – zwierzak zażywa właśnie snu, więc nie oblizuje swojego nosa, który wysycha i przez to podnosi swoją temperaturę.

Pies ma ciepły nos, który jest też przesuszony także wtedy, gdy przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach. Powietrze w takich miejscach jest suche, w przypadku ludzi doprowadza do wysuszenia skóry – co można zaobserwować często na swoim własnym przykładzie. Z kolei u psów przyczynia się do obniżenia poziomu wilgotności ich nosów. Pamiętaj, że psie nosy są bardzo wrażliwe i szybko reagują w takich sytuacjach, dlatego nawet dość krótki czas, w którym pies przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu może doprowadzić, że nos będzie suchy. Nie oznacza to jednak, że psu dzieje się krzywda, czy w jego organizmie zachodzą niepokojące zmiany. Nos wraca do siebie niedługo po tym, gdy pies opuści klimatyzowane pomieszczenie.

Nos psa może stać się też suchy z powodu otarcia naskórka. Ta sytuacja może wystąpić w przypadku psów aktywnych, które często kopią, czy pocierają pyskiem o podłoże. 

Suchy i gorący nos u psa może być też następstwem upałów. Nikt nie lubi być wystawianym na wysokie temperatury, a niektóre psy znoszą ten okres bardzo źle. W skrajnych przypadkach może to się skończyć nawet udarem cieplnym. Suchy nos jest też jednym z objawów odwodnienia, dlatego zawsze dbaj o to, by pies miał dostęp do świeżej, chłodnej wody. Szczególną uwagę zwracaj na to zwłaszcza podczas upałów, gdy pies pije więcej niż normalnie.

Ciepły nos u psa – kiedy trzeba się martwić?

Nie zawsze ciepły nos u psa świadczy o chorobie. Jeśli jednak ten stan się przedłuża – pies ma gorący nos, który jest przesuszony – to może być oznaka, że dzieje się z nim coś niedobrego. Obserwuj zwierzaka. Wzrost temperatury nosa sam w sobie może świadczyć o jakimś normalnym zjawisku, jeśli jednak dochodzą do niego inne niepokojące objawy – pies jest smutny, apatyczny, pozbawiony energii, nie chce jeść ani pić – zgłoś się z nim do lekarza weterynarii.

Jeśli się niepokoisz i wiesz jak to zrobić – możesz też zmierzyć psu temperaturę w domu, by sprawdzić, czy zwierzak nie ma gorączki. Pamiętaj jednak, że psy mają inny zakres temperatury niż ludzie i temperatura rzędu około 37,5-39,5 jest u nich najzupełniej normalna. W przypadku wyższych temperatur faktycznie Twojego pupila dręczy gorączka.

Zwracaj uwagę na to, jak się zachowuje Twój pies. Ciepły nos w połączeniu z innymi objawami chorobowymi – nie tylko zmianą zachowania, czy brakiem apetytu, ale też biegunką, wymiotami, zataczaniem się i wszelkimi odstępstwami od normy – to oznaka, że dzieje się z nim coś niedobrego. W takich przypadkach zabierz go do lekarza weterynarii.

Psi nos – podsumowanie

Psie nosy są niesamowicie wrażliwe na zapachy, dlatego to właśnie głównie za pomocą nosów psy poznają świat. Wilgotny i zimny nos u psa to stan najzupełniej normalny, więc nie powinien Cię martwić. Psy często oblizują swoje nosy, by zlizać z nich łzy, które do niego spływają.

Istnieje przekonanie, że suchy i ciepły nos u psa zawsze jest oznaką dręczącej go choroby, jednak to nie do końca prawda. Psi nos może stać się suchy i podnieść swoją temperaturę na przykład dlatego, że pies śpi, czy przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Może też jednak być oznaką, że psa dręczy gorączka, czy inne problemy zdrowotne – obserwuj, czy u zwierzaka nie występują inne objawy, które Cię niepokoją. Jeśli tak jest, zabierz go do lekarza weterynarii. 

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Zimny czy ciepły nos u psa? Jaki powinien być? Odpowiadamy!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.