Usuwanie kamienia nazębnego u psa – w domu czy u specjalisty?

Wspólne zabawy, przytulanie, odpoczynek – właściciele psów czerpią dużą przyjemność z czasu spędzonego ze swoim podopiecznym. Problem pojawia się, kiedy wokół czworonoga czuć przykry zapach. Choć przyczyn tego stanu może być wiele, to jednak najczęstszą jest kamień nazębny.

szczesliwy pies z otwartym pyskiem patrzacy w obiektyw

Kamień nazębny u psa – czym jest?

Wszystko zaczyna się od odkładania na zębach, w pobliżu dziąseł, niewidocznej płytki nazębnej, która nieusuwana, z czasem przekształca się w pomarańczowo-brązowy kamień nazębny. Kamień taki powoduje przewlekłe stany zapalne dziąseł oraz wiele innych groźnych schorzeń. Dlatego też lepiej zapobiegać jego powstawaniu, a w razie konieczności – usuwać go.

Kamień nazębny w dużej mierze składa się z bakterii, w związku z tym wraz ze śliną mogą one rozejść się po całym organizmie. Kamień może też przyczynić się do odsłaniania szyjek zębowych i psucia się zębów, a jeśli jest go dużo – sprawia ból przy gryzieniu i żuciu, a nawet może doprowadzić do utraty zębów.

Właśnie dlatego, warto regularnie dbać o higienę zębów naszego psa. Na wytworzony już kamień nazębny u psa, domowe sposoby mogą być niewystarczające. Wiele jednak możemy zrobić, by pozbyć się płytki nazębnej i przez to nie dopuścić do jej przekształcenia w kamień.

kamień nazębny u psów

Kamień nazębny u psa – domowe sposoby

Od momentu, kiedy pies pojawia się w naszym domu, warto dawać mu gumowe lub sznurkowe gryzaki. Początkowo przyniesie to ulgę przy wymianie zębów, jednak z czasem dzięki takim zabawom płytka nazębna będzie się ścierała, a dziąsła będą regularnie masowane. Można również stosować specjalistyczne karmy lub proszki dodawane do jedzenia, które ułatwiają codzienne czyszczenie zębów.

Przede wszystkim jednak warto pomyśleć o pastach. Wystarczy nałożyć je na prawą i lewą stronę zębów przy pomocy gazika nawiniętego na palec. Można też oczywiście używać szczoteczek lub nakładek napalcowych, jednak nie każdy pies się na to zgodzi. Dobre pasty dla psów maja składniki odkażające, ale także enzymy rozpuszczające płytkę nazębną. Regularne ich stosowanie daje bardzo dobrą ochronę przed kamieniem nazębnym u psa.

Czasem jednak pies ma wyjątkowo silną tendencję odkładania kamienia. Nasze zabiegi znacznie opóźniają jego nawarstwianie, jednak nie usuwają problemu całkowicie. Wtedy pozostaje udać się do lekarza weterynarii.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa w gabinecie

Jeżeli lekarz uzna, że kamień należy usunąć mechanicznie, wyznaczy termin zabiegu i odpowiednio przygotuje do niego psa. Zabieg taki ze względu na bezpieczeństwo zwierzęcia, zawsze wykonuje się w narkozie. Lekarz ultradźwiękami usuwa nagromadzony kamień, a następnie poleruje zęby i nakłada pastę ochronną.

Niestety szkliwo po takim zabiegu ulega delikatnemu naruszeniu. W przyszłości możemy spodziewać się więc dalszego odkładania kamienia, dlatego dokładna pielęgnacja jest koniecznością.

usuwanie kamienia na zębach u psa

W domu czy u lekarza – gdzie zatem usuwać kamień?

Jeżeli na zębach psa już jest znaczna ilość kamienia, jedynym sposobem będzie usunięcie go w gabinecie. Jeżeli jednak zęby naszego czworonoga są piękne i białe – nie zwlekajmy i wykonujmy czynności chroniące je przed osadzaniem kamienia.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa narkozie niesie ze sobą niewielkie ryzyko związane ze znieczuleniem. W wielu wypadkach nie ma wyjścia i ze względu na zdrowie i komfort zwierzaka, musimy wykonać zabieg. Zawsze jednak warto zapobiegać takim przypadkom i działać profilaktycznie, by po kilku latach nie zastanawiać się, jak usunąć kamień z zębów psa i tym samym pozbyć się nieprzyjemnego oddechu pupila.

Spełnia się zawodowo w gabinecie małych zwierząt w Kielcach. Prywatnie mama dwójki dzieci i opiekunka zwariowanego psa
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Usuwanie kamienia nazębnego u psa – w domu czy u specjalisty?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.