Króliki cieszą się sympatią i całkiem sporą popularnością jako niewielkie zwierzątka domowe. Są jednak całkiem delikatne, dlatego, żeby mogły cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem, trzeba o nie bardzo mocno dbać. Ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków bytowych oraz żywienie ich w najlepszy możliwy sposób. Jak osiągnąć to wszystko? Czy suplementacja witamin jest dla królika istotna? Jakie witaminy dla królika są najważniejsze? Przeczytaj!
Królik – popularne niewielkie zwierzątko domowe
Króliki cieszą się sporą popularnością. Są puchate, towarzyskie i nie takie drogie w utrzymaniu. Stąd przekonanie, że doskonale nadają się na zwierzątka dla dzieci. To tylko częściowo prawda. Dużo lepsze i bliższe prawdy jest stwierdzenie, że królik jest doskonałym zwierzątkiem rodzinnym. Dziecko może się nim zajmować, ale pod nadzorem osób dorosłych – tylko w ten sposób zwierzakowi nie stanie się krzywda. Dziecku też nie, bo królik, jeżeli tylko poczuje się zagrożony, potrafi ugryźć i to całkiem boleśnie.
Żeby zwierzak był szczęśliwy i zdrowy, należy o niego dbać. Zapewnić mu odpowiednie wyżywienie, a także warunki bytowe. To bardzo wrażliwe zwierzątka, dlatego ich zdrowie jest niezwykle delikatne. Zadbać trzeba też o to, by się nie stresowały – stres to czynnik, który może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jak dbać o królika?
Króliki są bardzo delikatne, dlatego wymagają bardzo szczególnych warunków. Na szczęście zapewnienie ich nie jest wcale takie trudne. Ważna jest już sama klatka – nie może być za mała, to aktywne stworzenia, które muszą mieć przestrzeń. Dobrze też stworzyć im bezpieczny wybieg, by mogły przebywać poza obrębem klatki.
To stworzonka towarzyskie, co oznacza, że potrzebują towarzystwa. W naturze żyją one gromadnie, w dużych rodzinach, dlatego dobrym pomysłem jest zakup nie jednego, a dwóch królików, by nie czuły się one samotnie. Niektórzy próbują trzymać królika w jednej klatce ze świnką morską, ale to nie jest dobry pomysł. Zwierzaki te mogą z czasem nauczyć się tolerować, ale prawdopodobnie będzie tak, że świnka morska będzie przez większego zwierzaka dominowana i może stać jej się krzywda.
Króliki są bardzo podatne na stres, dlatego należy zapewnić im jak najlepsze warunki bytowe. Trzymać je z dala od hałasu i innych czynników, które mogą wyzwolić stres. Także poza zasięgiem innych, nawet najłagodniejszych zwierząt domowych oraz dzieci, które są jeszcze zbyt małe, by uszanować prawo królika do spokoju.
Trzymaj je też w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze – w przeciągu, w pokoju zbyt zimnym lub w takim, w którym jest za gorąco, bardzo łatwo mogą zachorować, bo spadnie ich naturalna odporność.
Absolutnie nigdy nie podnoś królika za uszy! To bardzo rozpowszechniony i okrutny mit, który może sprawić, że Twojemu zwierzakowi stanie się poważna krzywda. Pamiętaj też, że to żywe stworzenie – nawet jeśli wygląda jak pluszowa zabawka. Dlatego potrzebuje czasu, by się przekonać do nowych opiekunów, a sam proces oswajania może trochę potrwać.
Jeśli zauważysz, że z Twoim zwierzakiem dzieje się coś niedobrego – nie ma apetytu, jest smutny, kicha, z jego noska wydobywa się wydzielina – innymi słowy, jeżeli zauważysz coś, co odbiega od normy i Cię zaniepokoi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że tylko lekarz może zadecydować, jakie leki dla królika będą wskazane, dlatego nigdy samodzielnie o tym nie decyduj, niezależnie od tego, co się dzieje zwierzęciu.
Odpowiednie żywienie Twojego pupila
Dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia. To właśnie ona dostarcza wszystkie niezbędne witaminy dla królika, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zbilansowane. Co jest podstawą króliczej diety?
Przede wszystkim siano – to absolutna podstawa i jako taka powinna stanowić około osiemdziesięciu procent całego wyżywienia królika. Siano dostarcza mu witamin i wapnia. Dobrze jest wybierać to wysokiej jakości, z ziołami i suszone na słońcu – takie jest najzdrowsze.
Pozostałe dwadzieścia procent diety to zioła i inne rośliny zielone, warzywa i owoce. Z ziół i roślin zielonych możesz podawać babkę lancetowatą, mniszka lekarskiego, liście malin, tymotkę łąkową, liście brzozy, pięciornik gęsi, krwawnik, liście truskawki i wiele innych.
Z warzyw królik nie pogardzi pietruszką burakiem, marchewką czy pietruszką. Spośród owoców podawaj mu banany, jabłka, gruszki, jeżyny, aronię, arbuzy czy melony. Pamiętaj jednak, że owoce nie mogą być podawane zbyt często – są bardzo słodkie, dlatego na dłuższą metę mogą bardzo zaszkodzić Twojemu pupilowi.
Witaminy dla królika – czy ich suplementacja jest niezbędna?
Witaminy dla gryzoni i królików często są dostępne w formie rozmaitych preparatów. Czy zawsze należy z nich korzystać? Niekoniecznie. W przypadku zdrowych królików, które mają zróżnicowaną, zbilansowaną dietę nie jest to potrzebne.
Inaczej w przypadku królików chorych, osłabionych lub starszych. Suplementacja może być potrzebna też w sytuacji, w której królik nie może liczyć na najlepszą dietę i nie dostaje wraz z nią wszystkiego, co potrzebuje. Choć suplementacja w takiej sytuacji jest tylko środkiem doraźnym, mającym za zadanie uzupełnić braki w organizmie zwierzęcia. Na dłuższą metę trzeba będzie jednak zmienić króliczą dietę na lepszą.
Jeśli nie wiesz, czego tak naprawdę potrzebuje Twój pupil, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Najlepiej takim, który specjalizuje się w leczeniu królików – w ten sposób zdobędziesz cenną wiedzę. Możesz też poprosić o radę bardziej doświadczonych hodowców królików.
Nigdy nie podawaj witamin na własną rękę – ich rodzaj i ilość zależy od wielu indywidualnych czynników. Pamiętaj, że każdy królik jest inny i nie należy przykładać do nich tej samej miary. To, że jakiś preparat pomógł jednemu zwierzęciu, nie oznacza, że będzie tak samo skuteczny w przypadku innego. O suplementacji witamin i podawaniu leków zawsze powinien decydować lekarz weterynarii. Tylko on ma wiedzę, która na to pozwala, a przez to Twojemu zwierzakowi nie stanie się żadna krzywda. Sam proces leczenia czy dochodzenia do siebie w przypadku jakichś problemów zdrowotnych będzie w ten sposób też odpowiednio krótszy.
Jak podawać królikowi witaminy?
Jeżeli już zapadnie decyzja, że Twojemu zwierzakowi potrzebna jest dodatkowa porcja witamin, musisz sprawić, by chciał ją zjeść. Dlatego tak dobrym pomysłem są witamy dla królików do wody. Nie wpływają one na smak samej wody i zwierzak wypije je, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Nie przesadzaj z ilością witamin – trzymaj się zaleconych porcji. Nie zwiększaj ich samodzielnie, podawanie zwierzęciu dwukrotności zalecanej dawki nie sprawi, że szybciej dojdzie do siebie i polepszy się jego stan zdrowia. Może za to bardzo poważnie zaszkodzić. Ta sama zasada dotyczy także lekarstwa – wskazania lekarza weterynarii są najlepszym wyznacznikiem.
Można też mieszać je z jedzeniem w formie papki i podawać strzykawką do pyszczka. Możesz też posypać ulubiony przysmak królika witaminami w formie proszku i mu podać. Weź pod uwagę to, że jeżeli trzymasz kilka królików, a tylko jeden potrzebuje specjalnego żywienia czy suplementacji – najlepiej będzie go odizolować od innych na czas leczenia czy rekonwalescencji, by porcje lekarstw i witamin trafiały właśnie do tego konkretnego zwierzaka, a nie do jego towarzyszy.
Niezwykle istotne jest zadbanie o właściwą dietę królika. To w niej powinny znaleźć się wszystkie składniki odżywcze, jakich zwierzak potrzebuje. Siano jako absolutna podstawa i różnorodne dodatki, które urozmaicają posiłki, zapewniają zwierzakowi codzienną porcję witamin. Suplementacja witamin musi być traktowana jak lekarstwo i służyć zwierzętom, będącym w złej kondycji.
– lek. wet. Hanna Pietruszka- lek. wet. Hanna Pietruszka
Witaminy dla królika – podsumowanie
Króliki są bardzo popularnymi zwierzątkami, dlatego często gości w domach. Wybierany bywa jako zwierzę odpowiednie dla dzieci, ale to nie jest do końca dobry pomysł. Dziecko może samo nie podołać trudom opieki, a przy tym zachowywać się w stosunku do zwierzęcia niedelikatnie, co odbije się na jego zdrowiu.
Bardzo ważne dla królika jest zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych, a także dobrej, zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Najważniejszym pokarmem i podstawą wyżywienia jest siano dobrej jakości. Najlepsze jest takie z dodatkiem ziół i suszone naturalnie, na słońcu. Uzupełnieniem diety powinny być świeże zioła i zielenina, a także warzywa i owoce.
Czasami konieczna jest suplementacja witamin, choć decyzję na ten temat pozostaw w rękach lekarza weterynarii i nie decyduj o tym samodzielnie, bo możesz zrobić zwierzakowi krzywdę.