Zapalenie dziąseł u kota – przyczyny i leczenie

Mocne i ostre zęby są dla kotów niezwykle istotne, ponieważ odżywiają się przede wszystkim mięsem. Jednak same zdrowe zęby nie wystarczą, konieczne są również zdrowe dziąsła. Ich zapalenie, czyli czerwona linia widoczna tuż nad zębami kota, może bardzo utrudnić pobieranie pokarmu. Bez odpowiedniego leczenia problem będzie się stale pogłębiał, aż zwierzak zupełnie straci apetyt.

weterynarz sprawdzajacy uzebienie kota

Przyczyny zapalenia dziąseł u kota

Zapalenie dziąseł u kota ma różne przyczyny. Najczęstszą jest kamień nazębny oraz związany z nim rozrost bakterii. Kamień długimi miesiącami odkłada się na zębach naszego pupila – w końcu jest go tak dużo, że podrażnia dziąsła, szczególnie podczas gryzienia. Inną przyczyną jest obniżenie odporności, towarzyszące tak poważnym chorobom jak białaczka kotów lub wirusowy niedobór immunologiczny kotów.

Jednak nie tylko te wirusy są odpowiedzialne za zapalenie dziąseł. Kaliciwirus wywołujący katar koci również. Niestety w przypadku chorób wirusowych zapalenie lubi nawracać.

Kolejnym problemem jest limfocytarno-plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota. Tu przyczyn choroby może być wiele, ale zawsze objawem będzie przedłużający się stan zapalny dziąseł, a dodatkowo zmiany zapalne w innych częściach jamy ustnej.

zapalenie dziąseł u kota

Kiedy zasięgnąć porady lekarza?

Jeżeli nasz kot odmawia jedzenia lub próbuje jeść, ale zaraz odchodzi od miski, zawsze należy udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Przyczyn zapalenia dziąseł jest wiele, dlatego w każdym przypadku należy wykonać dokładne badanie. Często, poza przekrwieniem części dziąseł przylegającej do korony zębów, widać ich cofanie się i odsłanianie korzeni zębowych, a także nadżerki w różnych miejscach jamy ustnej oraz ślinotok.

Zapalenie dziąseł u kota – jak leczyć chorobę?

Jeżeli zostanie rozpoznane zapalenie dziąseł u kota, leczenie jest niezbędne i uzależnione od przyczyny problemu. W przypadku kamienia nazębnego, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko jego usunięcie. Czasem w trakcie zabiegu należy również usunąć chore zęby lub oczyścić ropnie okołozębowe. Konieczna będzie również antybiotykoterapia i leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jeżeli przyczyną są choroby wirusowe, należy działać wspomagająco na organizm, a także zapewnić ulgę w bólu, by zwierzę mogło jeść i tym samym się wzmacniać. Zapalenie limfocytarno-plazmocytarne wymaga specyficznego leczenia dobranego indywidualnie do każdego czworonoga i niestety zwykle prowadzone jest pulsacyjnie przez całe życie kota.

Bez względu na przyczynę problemu, poza leczeniem ogólnym, warto zadbać również o miejscową pielęgnację. Pasty i żele do zębów zawierające składniki odkażające jamę ustną są bardzo pomocne. Nie musimy smarować konkretnie obolałych miejsc – wystarczy nałożyć niewielką ilość preparatu na prawą i lewą stronę zębów, a kot językiem rozprowadzi sobie go po całym pyszczku. Takie żele często mają również składniki wspomagające gojenie i przynoszą ulgę zwierzęciu.

Pasty warto stosować również po wyleczeniu zapalenia – działanie odkażające, a często pomagające w eliminacji płytki nazębnej, minimalizuje nawrót choroby.

jak leczyć zapalenie dziąseł u kota?

W każdym przypadku zaburzeń przyjmowania pokarmu przez naszego pupila, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Najważniejsze jest przywrócenie apetytu kota. Zapalenie dziąseł to choroba, która ma bardzo przykry, bolesny przebieg. Nieleczona, prowadzi do zupełnego braku apetytu i dalszych, coraz cięższych zmian w jamie ustnej. Warto zadbać o to, by nasi podopieczni mieli zawsze zdrowe zęby i dziąsła i mogli czerpać radość ze swoich posiłków.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
4 komentarzy do “Zapalenie dziąseł u kota – przyczyny i leczenie
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.