Zastanawiasz się, co jedzą ryby w akwarium? Sprawdź!

Hodowla rybek akwariowych to duża przyjemność, jednak też obowiązek. Rybki potrzebują zapewnienia optymalnych warunków do życia pod każdym względem – temperatury, napowietrzenia wody czy poziomu jej twardości. Bardzo ważny jest też odpowiedni pokarm – rybki akwariowe to bardzo złożona grupa, która ma bardzo zróżnicowane potrzeby żywieniowe. Co jedzą ryby akwariowe i jak często je karmić? Co jest ważne w żywieniu rybek? Dowiedz się!

co jedzą ryby akwariowe?

Co jedzą ryby w naturze?

Sposób żywienia zwierząt domowych i hodowlanych bardzo często opiera się na tym, czy te zwierzęta lub ich krewniacy żywią się w naturze. Co jedzą ryby w naturze, w takim razie?

Wszystko zależy od jej gatunku – wśród ryb występują te roślinożerne, wszystkożerne i mięsożerne, co wymusza na nich konieczność poszukiwania odpowiedniego rodzaju pokarmu. Duże znaczenie ma też miejsce ich bytowania – na przykład, jeśli na ogół trzymają się przy dnie stawu, nie będą zainteresowane tym, co można znaleźć tuż pod powierzchnią wody.

Nie bez znaczenia jest również miejsce ich występowania – ryba morska, ze stawu, jeziora, czy rzeki ma zupełnie inne możliwości zdobywania pożywienia. Zależnie od swych możliwości i potrzeb, ryba może połasić się na plankton, muchy owocówki, larwy komarów, rureczniki, inne, mniejsze ryby, części podwodnych roślin, łącznie z korzeniami i wiele innych rzeczy.

Jak żywić rybki akwariowe?

Żywienie rybek akwariowych to skomplikowany temat, który wymaga wiedzy na temat ich pochodzenia, upodobań w naturze i trybu życia. Tylko w ten sposób zapewnisz swoim rybkom to, co najlepsze.

Obecnie masz do wyboru bardzo dużo najrozmaitszych pokarmów dla rybek – zarówno wielo- jak i jednoskładnikowych, opartych o składniki roślinne, mięsne i mieszankę ich obu. Dostępne są też w najróżniejszych formach – jako granulki, płatki, tabletki, pałeczki i inne. W takim razie co jedzą rybki akwariowe i jak je karmić, by dostarczać im wszystkich potrzebnych składników odżywczych?

Pokarm liofilizowany

Pokarm liofilizowany to pokarm, który został zamrożony, a następnie umieszczony w próżni, co spowodowało, że cała woda z niego znika. Liofilizacja nie wpływa na jakość pokarmu, który nadal jest tak samo wartościowy, jak ten naturalny – walory smakowe, odżywcze i zapachowe pozostają bez zmian, dlatego rybki chętnie po niego sięgają.

Pokarm preparowany

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów pokarmu dla ryb akwariowych. Powstaje z naturalnych składników, ale jest też wzbogacany o inne składniki, przez co też ma bardzo długi termin przydatności do spożycia w porównaniu do innych rodzajów karmy.

Dostępny jest w różnorodnej formie: jako płatki, które początkowo unoszą się na powierzchni wody, a z biegiem czasu zaczynają tonąć, wydajne granulki, które mogą albo opadać na dno, albo unosić się na wodzie, dlatego łatwo je dopasować do gatunku ryby i sposobu jej żerowania, samoprzylepne tabletki, odpowiednie na przykład dla glonojadów, a także jako pałeczki, które są doskonałe dla ryb drapieżnych, bo przypominają larwy owadów.

Pokarm suszony

Pokarm ten charakteryzuje się bardzo wysoką ilością białka, dlatego często jest odpowiedni dla młodych ryb akwariowych, które mają bardzo duże zapotrzebowanie właśnie na ten składnik, często sięgają po niego również hodowcy skorupiaków.

W pokarmie suszonym często dodawane są przez producentów barwniki, które pomagają rybkom się wybarwić i pokazać pełnie swojej urody.

Pokarm naturalny

Karma naturalna to po prostu naturalne składniki podawane rybkom. Uważana jest za najzdrowszą formę karmienia. Do pokarmu naturalnego zalicza się organizmy żywe, które zaspokoją potrzeby ryb drapieżnych, a także glony, warzywa i inne rośliny odpowiednie dla ryb wszystkożernych i roślinożernych.

Możesz kupować karmę naturalną i nią karmić ryby, ale możesz też wyławiać samodzielnie larwy owadów, glony i inne składniki, prosto z jeziora lub innego zbiornika wodnego, pod warunkiem, że jest miejscem czystym i wolnym od zanieczyszczeń. 

Jak często karmić rybki?

Poza jakością i rodzajem pożywienia ryb akwariowych ważna jest również jego ilość. Jak często karmić rybki w akwarium? Wszystko zależy od wielu czynników – ich gatunku, rodzaju podawanego pożywienia, a także liczby rybek w danym akwarium – w końcu trzeba podać go tyle, by zaspokoił potrzeby wszystkich osobników. Znaczenie ma też wiek ryby, bo młode sztuki mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Podobne kryteria obowiązują nie tylko przy częstotliwości karmienia, ale też przy jego dawkowaniu. Hodowcy często przyjmują, że odpowiednia ilość pokarmu dla rybek to taka, którą są w stanie zjeść w ciągu pięciu, maksymalnie dziesięciu minut – jeśli po tym czasie w akwarium coś pozostaje, można przyjąć, że dawka była za duża.

Dawkowanie konkretnego rodzaju pokarmu bardzo często podane jest przez producenta danego rodzaju karmy dla rybek, warto się zapoznać ze wskazaniami i stosować do nich. Na opakowaniach podana jest dawka dobowa, dlatego należy ją podzielić na liczbę karmień. W razie wątpliwości dobrym pomysłem będzie też konsultacja z lekarzem weterynarii.

W takim razie jak często karmić rybki? Po przeanalizowaniu wszystkich indywidualnych potrzeb mieszkańców danego akwarium może okazać się, że karmę można im podawać nawet kilka (od dwóch do pięciu) razy na dobę, choć należy pamiętać o niewielkich dawkach, z którymi te zwierzęta poradzą sobie w ciągu kilku minut.

Dawka i częstotliwość mają też bardzo duże znaczenie przy rybach żarłocznych, bo te są w stanie jeść praktycznie bez przerwy, zawsze, gdy mają dostęp do pożywienia – skorzystają z niego. W ten sposób bardzo łatwo o przekarmienie.

Dieta ryb akwariowych – podsumowanie

Żywienie ryb to temat złożony i skomplikowany. Wszystko zależy od wielu indywidualnych czynników – wieku, gatunku, tego, czy są one roślinożerne, wszystkożerne czy mięsożerne, a także od środowiska, w którym żyją.  

W tym, jak karmić ryby, ważny jest nie tylko rodzaj pokarmu, ale też jego ilość i częstotliwość dawkowania – tutaj też decydują o tym indywidualne składniki, ale ważna jest także liczba rybek w danym akwarium.

Rybki akwariowe możesz karmić wieloma rodzajami pokarmów, których skład i forma dostosowane są do konkretnych potrzeb tych zwierząt.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.