Co może jeść chomik dżungarski? Dieta na 6!

Chomik dżungarski jest jednym z najczęściej spotykanych pupili domowych. Nieco bardziej towarzyski niż chomik syryjski jest uważany za idealnego w hobbystycznej hodowli. Nie należą do najbardziej wymagających, choć potrzebują odpowiedniej diety. Co właściwie może jeść chomik dżungarski?

Co może jeść chomik dżungarski?

Pierwszym zaskoczeniem może być fakt, że chomiki dżungarskie nie do końca są zwierzętami roślinożernymi. Wbrew pozorom i obiegowej opinii to stworzenia wszystkożerne, dlatego białko pochodzenia zwierzęcego jest im potrzebne i musisz o nim pamiętać, planując dietę Twojego pupila.



Żywienie chomika dżungarskiego nie jest zbyt skomplikowane – wystarczy, że poznasz kilka zasad i będziesz mógł karmić zwierzę bez większych obaw o jego życie i zdrowie. Na początek zadbaj o to, by jedzenie zawsze było świeże i dobrej jakości. Nie może być spleśniałe ani zanieczyszczone.


Pilnuj też tego, by chomik miał dostęp do świeżej wody. Niektórym osobnikom wystarczy woda, którą pobierają z pokarmu, ale nie wszystkim, dlatego jej obecność jest bardzo ważna i chroni przed odwodnieniem. Czym karmić chomika dżungarskiego, by mieć pewność, że dostaje wszystko to, co powinien?

dieta dla chomika dźungalskiego

Ziarna i nasiona

Możesz kupić gotową mieszankę – różne je rodzaje kupisz bez problemu lub pokusić się o szykowanie własnych. Chomiki dżungarskie bardzo cenią sobie owies, proso, pszenicę i żyto. Lubią też pestki dyni i słonecznika, ale z nimi musisz być ostrożny. Zwłaszcza słonecznik jest dość tłusty, przez co łatwo o wpędzenie chomika w problemy z nadwagą i otyłością.

Gotowe karmy gotowe w sklepach bardzo często są wzbogacone o witaminy, w tym o witaminę D i E, które mają istotny wpływ na zdrowie zwierzęcia. Takie karmy to nie tylko ziarna, zawierają w sobie suszone warzywa i owoce, które też są bardzo istotne dla Twojego chomika.

Siano i suszone zioła 

Suszone zioła są pełne witamin i minerałów, które są konieczne chomikowi do prawidłowego funkcjonowania. Z kolei siano, choć nie jest podstawą chomiczej diety, to jest w niej bardzo ważne. Pomaga ścierać zęby, przez dużą zawartość błonnika wspomaga działanie układu pokarmowego.

Warzywa i inne rośliny jadalne

Są nieodzowne w prawidłowej diecie chomika, dostarczając mu tak ważnych dla niego witamin i składników odżywczych. Chomik dżungarski z przyjemnością schrupie marchewkę, zje rzeżuchę, dynię, seler czy cukinię. Niegdyś hodowcy zalecali też karmienie chomików sałatą, dzisiaj już się tego nie poleca, uznając, że sałata stanowi dla zwierzęcia zbyt duże zagrożenie, jako jarzyna, która często bywa pryskana i kumuluje w sobie trudne do wypłukania azotany i pestycydy.


Z tego samego powodu musisz też uważać na nowalijki. Chomik bardzo chętnie zje też mniszka lekarskiego, czyli popularny mlecz lub pożywi się liśćmi babki lancetowatej. Nie podawaj mu za to gałązek drzew iglastych, żołędzi ani kasztanów – są dla niego trujące.

owoce dla chomika

Owoce

Owoce też są tym, co może jeść chomik dżungarski, ale tu musisz być ostrożny. Te zwierzątka są bardzo podatne na cukrzycę, dlatego owoce musisz dawkować uważnie, by nie przyczyniły się do rozwoju tej choroby. W jego jadłospisie mogą znaleźć się pozbawione pestek jabłka, byle nie były bardzo kwaśne, gruszki, banany i niewielkie ilości świeżych truskawek. Chomik dżungarski nie pogardzi tez melonem czy arbuzem.

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego

To bardzo ważna część ich diety – chomiki są wszystkożerne i wymagają obecności białka w diecie. Możesz podawać mu larwy mącznika, chrząszcze, świerszcze i szarańcze. Od czasu do czasu możesz podać mu też niewielki kawałek chudego mięsa, na przykład indyka.


Czasami możesz też urozmaicić chomiczą dietę przez podanie mu odrobiny gotowanego jajka. Niegdyś polecano też podawanie chomikom nabiału, na przykład jogurtu, śmietany lub sera, ale dzisiejsze zalecenia żywieniowe od tego odchodzą, wskazując na minusy tego rozwiązania, choć kawałek białego, chudego twarogu mu nie zaszkodzi.

Ciężarne, karmiące samice i młode chomiki – czy mają szczególne wymagania dietetyczne?

Wiesz już co je dorosły chomik dżungarski. Żywienie młodych osobników nie różni się zbyt wiele, jeśli chodzi o konkretne produkty. O te najmłodsze dba matka, tym starszym możesz już wprowadzać te same grupy produktów, co dorosłym osobnikom. Tym, co naprawdę robi różnicę, są proporcje.


Młode chomiki, tak jak ciężarne i karmiące samice, muszą mieć dietę z proporcjonalnie większą ilością białka. Średnio przyjmuje się, że dieta chomika dżungarskiego w 12-15 procentach składa się z mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku osobników młodych, samic ciężarnych i karmiących ilość otrzymywanego pożywienia należy powiększyć średnio o 1/3. Pozbawione odpowiedniej ilości białka samice mogą dopuścić się nawet aktów kanibalizmu.

co może jeść chomik dżungalski?

Chomik dżungarski – dieta idealna

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna dieta idealna przeznaczona dla wszystkich chomików dżungarskich. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i cech osobniczych. Jadłospis powinien być zróżnicowany – żyjące w naturze chomiki często jedzą najróżniejsze rzeczy, ich dieta zmienia się też wraz z porami roku i – przede wszystkim – dobrze zbilansowany. Karm je codziennie, codziennie też wymieniaj niezjedzony pokarm na świeży. Codziennie podawaj chomikowi ziarna i zboża – w formie gotowej, kupionej mieszanki lub takiej przyrządzonej w domu i uzupełniaj ją kawałeczkami warzyw.


Co drugi, trzeci dzień możesz podać kawalątki owoców – nie rób tego częściej ze względu na zagrożenie cukrzycą. Dwa-trzy razy w tygodniu (częściej jeśli masz chomiczkę ciężarną lub karmiącą) podawaj też białko zwierzęce. To mogą być zmielone larwy mącznika, odrobina gotowanego jajka, a nawet świerszcz czy troszeczkę chudego mięsa. Nie zapomnij też o podawaniu twardych produktów, które pomogą chomikowi ścierać jego ciągle rosnące zęby.


W tej roli najlepiej sprawdzą się gałązki – byle nie były to gałązki drzew iglastych lub drzew, które mają owoce z jedną, dużą pestką. Prawidłowa opieka nad chomikiem nie jest wcale tak skomplikowana, istnieje wiele produktów spożywczych, które chomiki mogą i lubią jeść, a gotowe mieszanki zbożowe są właściwie powszechnie dostępne. Tutaj znajdziesz szereg innych zasad, które pozwolą Ci dobrze zająć się Twoim pupilem.

chomik i jego dieta

Żywienie chomika dżungarskiego – podsumowanie

Chomik dżungarski jest bardzo doceniany w hodowli domowej. Co może jeść? Przede wszystkim to stworzenie wszystkożerne, dlatego w jego diecie nie może zabraknąć nie tylko warzyw, owoców, zbóż i ziaren, ale też białka zwierzęcego. Nie pogardzą świerszczami i mącznikami, lubią też jajka. Owoców nie podawaj codziennie – chomiki dżungarskie są szczególnie narażone na cukrzycę. Dbaj o to, by chomik miał na czym ścierać zęby i zawsze miał dostęp do świeżej wody.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
23 komentarzy do “Co może jeść chomik dżungarski? Dieta na 6!
  • Avatar

    Może się wydawać że chomik początkowo dużo je, ale tak na prawdę on nie zjada tego wszystkiego co ląduje w pyszczku. Reszta ląduje w gnieździe. Proponuję codziennie o określonej porze wsypywać do miseczki małą łyżeczkę karmy. Na początku oczywiście wszystko będzie znikać, ale należy też pamiętać o tym żeby regularnie robić sprzątanie całej klatki i likwidację zapasów. Początkowo chomikowi może się to nie spodobać (nasz wyszedł oburzony z domku i zaczął na nas krzyczeć), ale jeśli będziemy konsekwentni to chomik się oduczy chomikowania całego jedzenia, bo będzie pamiętał że w miseczce zawsze znajdzie pożywienie. Do momentu kiedy zwierzak się nie nauczy tego, nie instalowałbym kolb. Od samego początku w klatce powinno się znaleźć wapienko z ziołami oraz… lizawka solna 🙂 tak lizawka. Chomik co prawda nie będzie często z niej korzystać, ale jak będzie potrzebował to się obsłuży. Przysmaki i inne tego typu łakocie to już sprawa indywidualna chomika. Kolejna ważna sprawa to nauczyć korzystać zwierzaka z poidełka, pomaga to w zachowaniu higieny, kolejna sprawa to to czym poimy naszego zwierzaka w dwóch przypadkach nasze chomiki zaczęły mieć problemy z układem pokarmowym, pomocny okazał się napar z rumianku podawany normalnie w poidełku zamiast wody (zaparzyć dokładnie tak jak mówi instrukcja na opakowaniu, wystudzić i napełnić poidełko). Jeden z chomików tak przyzwyczaił się do rumianku że ma teraz tylko ziółka do picia (weterynarz w trakcie wizyty stwierdził że jest to trochę nietypowe, ale jeżeli zwierzak czuje się dobrze i problemy z układem pokarmowym nie nawracają, to nie należy na siłę wracać do wody, chomik został zaklasyfikowany jako bardzo zdrowe narzędzie do wykonywania morfologii i innych badań krwi :D)

      • Avatar

        Mój chętnie zjada marchewkę, suszone brokuły które dostaniesz w sklepie zoologicznym, suszone jabłka, owies i pestki słonecznika.

      • Avatar

        jeśli nie je karmy ,warzyw idź do weterynarza! mój poprzedni chomik nie jadł i po oaru dniach nie pamiętam dokładnie zmarł. Jednak nie musi byc to choroba- jeśli klatka chomika jest mała i spędzasz z nim mało czasu chomik może być poprostu smutny.Zwróć też uwagę na karmę, jest to bardzo ważne. Najlepszą karmą jest karma Mixerama ,chomiki bardzo ją lubią a dostarcza im mnóstwa niezbędnych mu do życia wartości odżywczych. Karma jest chyba najważniejsza w życiu chomika , dowód? Mój poprzedni chomik jadł okropną karmę ( mialabtakie chrupki kolorowe jeśli są w twojej karmie wyjmuj je- to sama chemia) chyba vitapol i żył półtora roku .Mój teraźniejszy chomik ma tylko nieco większą klatkę ,reszté warunków ma identyczną, spożywa karmę mixerama ,ma dwa lata i miewa się dobrze.
        Mam nadzieję że pomogłam

    • Avatar

      nie dawajcie siana, ludzie jak chomik wepchnie je sobie do policzków pokaleczy je sobie!!!! jest dużo innych zródeł błonnika, do ścierania zębów może używać gałązek(np. gruszy)

  • Avatar
    Mój_chomiczek_Maglo pisze:

    super artykuł! bardzo pomocny, ale mam pytanie czy do ścierania zębów mogą służyć kraty. Mój chomiczek bardzo często je gryzie.

    • Avatar
      Ola Serafin pisze:

      Dzień dobry, chciałbym powiedzieć,że nie powiem. Gryzienie prętów klatki jest objawem sterotypii- jest to choroba czasem wyleczalna, czasem nie. Nie jest groźna. Jej objawy to gryzienie prętów i wspinanie się po nich. Jest to spowodowane za małą klatką, brakiem gałązek lub korzenie do gryzienia oraz nudą w klatce. Czasem zmiana klatki na większą wystarczy a czasem poprostu nic nie pomoże… Napewno polecam odpowiedni kołowrotek najlepiej Trixie dla karłowatych chomików min. 20 cm, lecz dla syryjka już min.27 cm. A minimalne wymiary klatki to 60*40 dla karłowatych chomików (hybrydy czyli tak zwane ,, dżungarskie,” chińskie, campbelle) a dla syryjka to 80*40. Ja preferuję większe klatki, bo to tylko minimum. Mam nadzieję że coś pomogłam. Miłego dnia!

      • Avatar

        To znaczy, ze mu sie nudzi i dostaje na głowę. Urozmaic mu życie: duże akwarium, zabawki, różnorodne jedzenie. Kraty nie zetrą mu zębów

      • Avatar
        Chomik_Pimpek pisze:

        Bardzo dziękuję za taki komentarz. Mój chomik też gryzł pręty i się po nich wspinał, kupiłam mu inny kołowrotek i kilka zabawek. Po kilku dniach przestał już się wspinać i gryźć pręty. Miłego dnia!

    • Avatar

      Twój chomik gryzie kraty bo ma za małą klatkę. Musisz mu robić wybiegi. Inaczej będzie nieszczęśliwy. W naturze biega do 9 km dziennie!! Kołowrotek nie wystarczy. Trzeba mu dostarczać bodźców, aktywności.

    • Avatar

      a ty chciałabyś jeść opiłki z krat? bo to właśnie robi chomik jak gryzie kraty. Daj mu gałązki np.gruszy są smaczniejsze i lepiej ścierają zęby . Dodatkowo na tych kratach są bakterie. Mój chomik gryzł kraty i zaczął chorować,wydałuśmy na niego 2 tys. złotych jeżdżąc cały czas po weterynarzach. NIE ŻARTUJE!!!!!

    • Avatar

      Gryzie poniewaz chce się wydostać. Zapewne masz za małą klatkę. Odpowiednią srednica to 100 na 50. Duze akwarium oraz duży kolowrotek , jak najwiecej ściółki ,do tego domek i inne akcesoria to podstawa zeby nasz pupil byl szczęśliwy.

    • Avatar

      Są dwa powody, jeden to że mu się nudzi, drugi to że chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Na pierwsze to niestety większa klatka i urozmaicenie otoczenia, na drugie to zajęcie się swoim pupilem 🙂

  • Avatar

    Bardzo ciekawy artykuł, dzięki niemu będę więcej wiedział na temat mojego chomika. Żywienie dla chomików to bardzo ważna rzecz pisze to dzień po przeczytaniu artykułu. Naprawdę Polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.