Świnka morska nie je i nie pije – co robić?

Świnki morskie (a od pewnego czasu właściwie kawie domowe) jak każde żywe stworzenie wymagają odpowiedniej opieki. Czasami może się zdarzyć, że świnka morska odmówi przyjmowania pokarmów. Co wtedy? Zdecydowanie musisz zacząć działać, bo głodówka może mieć dla niej opłakane skutki. Brak apetytu u świnki morskiej jest bardzo groźny i nie możesz go lekceważyć. Co zatem robić?

Jak długo świnka morska może nie jeść?

Istnieje głęboko zakorzenione w ludzkiej świadomości przekonanie, że jednodniowa głodówka nie zaszkodzi zwierzęciu. Zgadza się, pod warunkiem, że tym zwierzęciem jest pies. W przypadku innych zwierząt to wcale nie musi być prawdziwe stwierdzenie i bardzo krzywdzące jest przykładanie tych samych kryteriów.



Jak długo świnka morska może nie jeść? Już jednodniowa głodówka jest powodem do zmartwień i wymaga natychmiastowego zabrania świnki do lekarza weterynarii. Wszystko przez fizjologię zwierzątka – jego układ pokarmowy skonstruowany jest tak, że właściwie bez przerwy trawi. Dlatego zdrowa świnka morska je właściwie bez przerwy.


Wszelkie odstępstwa od tej zasady są niebezpieczne, dlatego jeśli zauważysz, że Twoja świnka morska nie je i nie pije, zabierz ją do lekarza weterynarii. Nie czekaj dłużej niż dobę – zwlekanie dwa lub trzy dni może spowodować nieodwracalne szkody w organizmie zwierzaka.

świnka morska nie ma apetytu

Co może być odpowiedzialne za brak apetytu Twojej świnki morskiej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Brak apetytu u świnek morskich to problem bardzo złożony. Czasami nawet nie jest możliwe ustalenie, dlaczego zwierzątko zaczęło odmawiać przyjmowania posiłków. Po prostu przestaje jeść, choć przyczyny tego zjawiska nadal pozostają nieznane.


Wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest konieczność karmienia świnki morskiej na siłę. Hodowcy wskazują, że ta dolegliwość odchodzi tak samo tajemniczo jak przychodzi – po prostu pewnego dnia świnka morska wraca do jedzenia. Najczęściej jednak przyczyny braku apetytu u kawii domowej są dużo mniej tajemnicze i bardzo łatwe do ustalenia przez lekarza weterynarii – dlatego właśnie do niego powinieneś się skierować, jeśli Twój pupil odmawia jedzenia.

A jakie mogą być prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy?

brak apetytu u świnki morskiej

Problemy z zębami

Kawia domowa może być głodna, ale nie być w stanie złapać jedzenia do pyszczka lub jedzenie sprawia jej ból, więc go unika. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być krzywy zgryz. To bardzo poważna wada, bo krzywe ząbki nie ścierają się prawidłowo, przeszkadza w tym też zbyt miękkie jedzenie lub za mała ilość pożywienia. Za krzywy zgryz odpowiada zła dieta, uraz mechaniczny lub choroba, świnka może mieć też do tego uwarunkowania genetyczne.

Ropień w jamie ustnej

Ropnie powstają w przyzębiu i mają związek z jego zapaleniem. To kolejna z chorób związanych z zębami, która może znacząco utrudnić lub wręcz uniemożliwić śwince przyjmowanie pokarmów. Ropień może tworzyć się przez kilka dni lub kilka tygodni, w zależności od przebiegu choroby.


Tworzy się w wyniku infekcji – w miejscu nią dotkniętym zaczyna zbierać się ropa, a gdy organizm świnki nie jest już w stanie poradzić sobie z ilością bakterii, zaczyna bronić się przed nimi i tworzyć ropień. Ten może sięgnąć aż do mięśni i kości, tworząc guzowate deformacje. Z czasem będzie sprawiał coraz większy ból, który zmusi świnkę do podjęcia głodówki – jedzenie w takim stanie zdrowia nie będzie dla niej możliwe.


Jeśli Twój zwierzak cierpi z powodu ropnia, musisz zacząć karmić go ratunkowo na siłę, by mógł dotrwać do operacji przeprowadzonej przez lekarza weterynarii.

Pasożyty

Pchły, wszy i świerzbowce – należą do grona najczęściej atakujących świnkę pasożytów. Powodują uporczywy świąd, zaczerwienienie skóry, pogarszają stan sierści, która może nawet zacząć wypadać. Jednak mają też spory wpływ na apetyt świnki. Zaatakowane przez pasożyty zwierzę może stracić energię, stać się ospałe, osowiałe i właśnie pozbawione apetytu. Będą tylko siedzieć smutno z nastroszoną sierścią.


Pozbycie się pasożytów wymaga wizyty u lekarza weterynarii – świnki są bardzo delikatne i wybór odpowiedniego specyfiku musi zostać dokonany przez osobę z odpowiednią wiedzą i wykształceniem. W innym wypadku podany środek na pasożyty może zaszkodzić zamiast pomóc.

Odwodnienie

Odwodniona świnka morska jest zwierzęciem apatycznym, pozbawionym energii i bez apetytu. Samo odwodnienie jest równie groźne dla zwierzątka, jak głodówka. Kawia domowa powinna mieć zawsze dostęp do czystej, świeżej wody. Nie lekceważ tego, że nagle przestała pić i zabierz ją do lekarza weterynarii. W przypadku ciężkiego odwodnienia konieczna może okazać się kroplówka. Odpowiednio nawodniona świnka morska, jeśli tylko nie dolega jej nic więcej, może bardzo szybko odzyskać swój apetyt.

Stres

Świnki morskie są bardzo delikatne, dlatego stres dotyka je bardzo mocno. Nieodpowiednie traktowanie – ściskanie, tarmoszenie, czy niewprawne ręce opiekuna mogą bardzo mocno zestresować świnkę morską. Do innych źródeł stresu należy hałaśliwe otoczenie – kawie domowe bardzo cenią sobie ciszę i spokój. Zestresowana może być też świnka, która jest osamotniona – Twój zwierzak potrzebuje Twojego towarzystwa do szczęścia i relaksu.


Odpowiednio duża klatka i wybieg, by Twój gryzoń mógł zażyć odpowiedniej dawki ruchu też niweluje poziom jego stresu. Kawie domowe są bardzo ciekawskie i ruchliwe – zbyt mała klatka i brak ruchu unieszczęśliwi je i zestresuje. Stresująca dla nich może być też obecność innych zwierząt lub dzieci, które mogą zakłócać jej spoczynek.

odwodnienie u świnki morskiej

Jak możesz pomóc swojej śwince morskiej?

Leczenie

Brak apetytu może być przyczyną wielu chorób, ale sam w sobie bardzo często jest też objawem jakichś dolegliwości, które dręczą Twoją kawię domową, dlatego tak istotne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. O jego przebiegu najlepiej zadecyduje lekarz weterynarii.



Świnki morskie to bardzo delikatne zwierzątka, dlatego nigdy i pod żadnym pozorem nie lecz ich samodzielnie, tylko wiedza wykwalifikowanego lekarza weterynarii jest wystarczająca do określenia tego, co dolega Twojej śwince. Gdy będzie zdrowa na pewno szybko wróci jej apetyt.

Karmienie na siłę

Już trwająca dobę głodówka jest dla świnki bardzo groźna, dlatego musisz ją natychmiast przerwać. Hodowcy w takich wypadkach polecają karmienie świnki na siłę – podawanie jej pokarmu prosto do pyszczka może być dość trudne i nieprzyjemne dla zwierzątka, ale może uratować mu życie. Jeśli będziesz zmuszony karmić swoją świnkę w ten sposób, nie zapomnij o podawaniu jej również odpowiedniej ilości wody.

Lepsze warunki bytowe

Odpowiednie traktowanie świnki jest bardzo ważne dla jej zdrowia i szczęścia. Powodem tego, że świnka morska nie je i chudnie może być niewłaściwa dieta i złe traktowanie. To zwierzątka bardzo towarzyskie, skazane na samotność mogą popaść w depresję, która pozbawi je apetytu.



To samo może spowodować za mała klatka, stresogenne warunki, życie w hałasie, niewłaściwe obchodzenie się z kawią – ściskanie jej, tarmoszenie i inne nieprzyjemne dla niej doznania, a także brak higieny w klatce. Apetyt może jej odebrać także niewłaściwe jedzenie.

Świnka nie je i nie pije – podsumowanie

Kawie domowe są bardzo popularnymi zwierzątkami domowymi. Przyjazne i towarzyskie są materiałem na wspaniałego kompana, muszą być jednak odpowiednio traktowane. Jeśli Twoja świnka odmawia przyjmowania pokarmów – musisz zacząć działać natychmiast. Jak długo świnka morska może nie jeść? Przez wzgląd na swoją budowę – już doba bez jedzenia jest dla niej bardzo groźna.


Za brak apetytu może być odpowiedzialne wiele czynników, do najczęstszych należą choroby i stresujące sytuacje. Zawsze dobrze obserwuj swoją świnkę morską, bo przy braku apetytu najważniejszy jest czas. Im szybciej zabierzesz zwierzątko do lekarza weterynarii, tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
12 komentarzy do “Świnka morska nie je i nie pije – co robić?
  • Avatar

    U mojej świnki morskiej zdjagnozowano ropień w pyszczku mimo podania zastrzyków i pierwszej dawki antybiotyku w domu i karmienia na siłę karmą ratunkową świnka nie chce pic i jeść oraz siedzi cały czas w jednym miejscu strasznie schudła waży500g co robić

    • Avatar

      Moja świnka nie jadła i nie piła i stękała z bulu i nikt nie chciał ją przyjąć bo było wolne i tego samego dnia zdechła

      • Avatar

        Moja świnka w 3 miocie w ciąży, mało piła i jadła i była markotna, tj nie wychodziła po za klatkę i nie jadła siana. I następnego dnia zdechła, niestety nas nie było, bo wyjechaliśmy, a była pod opieką sąsiadki

  • Avatar

    Tata dał śwince jemiołę, świnka najprawdopodobniej część zjadła, w tym momencie nie chce jeść, nie chce pić, do weterynarza się nie wybiorę, ponieważ to mała wioska i nie mam takiej możliwości, świnka postękuje i leży, co robić? Jak jej ulżyć?

    • Avatar

      możesz zacząć karmić ją przez szczypawkę ja tak robię, kupujesz szczypawkę np w aptece rozpuszczasz śwince karmę w małej ilości wody i karmisz ją przez szczypawkę

  • Avatar
    Anastazja pisze:

    Moja jedna świnka przestała jeść pojechałam ze świnką do weterynarza który podał jej zastrzyk i dał jedzenie przez strzykawkę niestety na drugi dzień świnka musiała zostać uśpiona teraz mam taki sam problem z moją drugą świnką i mam nadzieję że wyjdzie z tego cała 😭

    • Avatar

      Kupiłam moja świnkę w poniedziałek.Nic nie je i nie pije…bardzo się martwię.Klatkę ma duża i ma w miseczkach dużo warzyw i karmę dla świnek.Wody tez jej nie brakuje.

      • Avatar

        Najlepiej kupować z hodowli bo moja kuzynka kupiła wczoraj świnkę z sklepu zoologicznego i jej odeszła a ja kupiłam z hodowli i mam ją 2 lata

  • Avatar
    Agnieszka pisze:

    Moja świnka przestała jeść byłam u weterynarza okazało się że świnki są zwierzęciem trudnym do leczenia. Karmione była przez strzykawke ale wszystko miala jedzenie w policzkach jej układ trawienne nie chcial przetrawic i pani nie dawała 100% gwarancji na wyzdrowienie i niestety musiała zostać uspiona

    • Avatar

      POMOCY!!! Dwie godziny temu zauważyłam że świnka jest osłabiona leży poprostu nic nie chce jesc pić taka jest bezsilna nie porusza się tylko czołga natomiast mniejsza świnka (jej młode) tam samo się zachowuje i z czasem zdechło pomocy może uda mi się uratować mamę!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.