Maltańczyk – pies, który podbija serca Polaków! Informacje o rasie

Maltańczyki cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi. I to od naprawdę długiego czasu. Są kojarzone ze słodyczą, urokiem, piękną białą sierścią i niewyczerpaną radością. A jak to jest z nimi naprawdę? Czy ludzie słusznie przypisują im te cechy charakteru, czy może kierują się tylko ich niewinnym wyglądem? Skąd się wzięła rasa psa maltańczyk?

To naprawdę nie jest aż takie proste, jak mogłoby się wydawać! Możesz się bardzo zdziwić! Jakie naprawdę są psy tej rasy? Dla kogo będzie najlepszym towarzyszem? Dowiedz się – w maltańczykach bardzo łatwo się zakochać. Sprawdź dlaczego.

Maltańczyk cena

Maltańczyk – podstawowe informacje, historia rasy

Maltańczyk to rasa małych psów, która szybko podbiła świat. Obecnie oficjalnie uznany jest przez wszystkie największe organizacje kynologiczne. A tak przedstawia się klasyfikacja rasy maltańczyk w Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI):

  • grupa IX;
  • sekcja 1;
  • wzorzec nr 65.

Wzorzec rasy został opracowany nie tylko przez FCI. Inne organizacje kynologiczne zaklasyfikowały maltańczyka następująco:

  • American Kennel Klub (AKC) – psy do towarzystwa;
  • Australian National Kennel (ANK) – grupa 1 psy do towarzystwa;
  • World Kennel Union (WKU) – psy do towarzystwa;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy ozdobne do towarzystwa;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – psy „zabawki”;
  • United Kennel Club (UKC) – psy do towarzystwa.

Maltańczyk – pochodzenie, czyli skąd się wziął? Niejasności wokół nazwy

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd się wziął maltańczyk? Rasa ta dość jednoznacznie kojarzy się z Maltą. Pochodzi on jednak z krajów basenu Morza Śródziemnego. Wbrew pozorom nazwa rasy nie pochodzi od Malty. Obecnie istnieje wiele hipotez na temat pochodzenia rasy maltańczyk. Informacje od słynnego greckiego geografa Strabona, faktycznie umiejscawiają je na Malcie, nazywanej niegdyś „Melita”.

Obecnie jednak nie przyjmuje się tej wersji za prawdziwą. Bardziej prawdopodobne wersje umiejscawiają maltańczyki na jednej z wysp Morza Śródziemnego, Meledzie lub na jednej z dalmatyńskich wysp, Mljet. Inna teoria mówi, że nie da się jednoznacznie określić, skąd wzięły się maltańczyki. A to dlatego, że nazwa rasy pochodzi od członu „malat”, co oznacza po prostu port. Człon ten używany był w nazewnictwie wielu miast portowych.

Maltańczyk – jedna z najstarszych ras na świecie

Sam maltańczyk jednak najprawdopodobniej od samego początku był psem wyłącznie do towarzystwa. A jak daleko sięga jego rodowód? Jest wręcz zaskakująco długi i bardzo ciekawy.

Większość ras psów przeszła jakąś drogę. Hodowane były w jednym celu, by finalnie skończyć jako psy do towarzystwa. Czy z maltańczykami było tak samo? Niezupełnie! Badacze uważają, że bezpośrednimi przodkami maltańczyka były pieski hodowane do polowań na niewielkie gryzonie.

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że jedną z najstarszych ras psów jest właśnie maltańczyk. Pies ten towarzyszy ludziom już od przeszło trzech tysięcy lat. Jego historia sięga czasów Starożytnego Egiptu. Towarzyszyły również faraonom. W grobie samego faraona Ramzesa II odnaleziono niewielkie rzeźby tych psów. A faraon ten zmarł w 1225 roku p.n.e. Antyczne wazy powstałe siedemset lat później też przedstawiają tego małego psiaka.

Maltańczyk na świecie

Maltańczyki są wiernymi towarzyszami ludzi już od czasów starożytnych. Sztuka antyczna utrwaliła ich wizerunki w malowidłach i statuetkach. Jak to jednak było z maltańczykiem w późniejszych wiekach? Prawdziwą furorę maltańczyki zrobiły w Wielkiej Brytanii w XVI wieku. Przybyły na Wyspy Brytyjskie dużo wcześniej, bo już w I wieku naszej ery. Jednak właśnie wtedy, w XVI wieku, zasłynęły jako rasa psów dla arystokracji. Maltańczyk bez trudu podbił serca angielskich szlachciców i arystokratów. Błyskawicznie zadomowił się na brytyjskich dworach.

Był pupilem królowej Marii Stuart, święcił też triumfy za czasów Henryka VIII, a szczyt jego popularności przypadał na czasy panowania Elżbiety I. Ich posiadaczką była również austriacka księżniczka Maria Antonina. Dość powszechnie wierzono wtedy, że maltańczyki są magiczne. Przypisywano im uzdrowicielskie moce. Przodowali w tym zwłaszcza Turcy, którzy zwykli sypiać z maltańczykami tuż przy nogach.

Miały one leczyć bóle reumatyczne i szereg innych dolegliwości. To właśnie maltańczyki z Wielkiej Brytanii rozeszły się po świecie. Zawędrowały do USA, Niemiec, Kanady czy Francji, a stamtąd podbiły resztę świata.

Maltańczyk w Polsce

Maltańczyki obecne są również w Polsce. Wydaje Ci się, że ten stan rzeczy trwa od stosunkowo niedawnych czasów? Nic bardziej mylnego! Pierwsze wzmianki o Maltańczykach na terenie Polski pochodzą z okolic roku 1320. Maltańczyka miał też jeden z Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Kilka wieków później o maltańczyku pisał nawet poeta Jan Andrzej Morsztyn w swoim wierszu „Nagrobek Perlisi”. Natomiast Julian Ursyn Niemcewicz napisał odę ku czci maltańczyka.

Maltańczyk na wystawie w Polsce został zaprezentowany w 1900 roku. Wiadomo, że maltańczyki cieszyły się dużą popularnością w okresie międzywojnia. Niestety, do współczesnych czasów nie przetrwały żadne informacje na temat hodowli z tamtego okresu. II wojna światowa zdziesiątkowała populację maltańczyków. Rasa została przywrócona i częściowo zrekonstruowana po II wojnie światowej. Miano pierwszej suczki rasy maltańczyk po II wojnie światowej nosi suczka o wdzięcznym imieniu Psina.

Maltańczyk hodowla

Maltańczyk – wygląd, który przykuwa wzrok

Maltańczyk na pewno przykuwa wzrok. Szybko też zaskarbia sobie ludzką sympatię. W dużej mierze odpowiedzialny jest za to jego wygląd. Jak wygląda wzorcowy maltańczyk? Opis rasy przedstawia psa naprawdę uroczego. Takiego, który potrafi roztopić ludzkie serce w przeciągu sekund. Przekonaj się osobiście, zaglądając do dalszej części wpisu.

Wygląd ogólny maltańczyka

Maltańczyk to pies niewielkich rozmiarów, ma wydłużone ciało. Jego oczy są całkiem spore i okrągłe. Uszy maltańczyka są wysoko osadzone i w zasadzie trójkątne, niekiedy porasta je bujna sierść, dlatego ciężko dostrzec ich faktyczny kształt. Jego nos jest duży i okrągły, powinien być wyłącznie czarny. Ogon jest gruby u nasady i zwęża się przy końcu. Maltańczyk porusza się szybkimi, płynnymi ruchami.

Wzrost i waga maltańczyka

Maltańczyk to niewielki piesek. Samce w kłębie osiągają około 21-25 cm, a samice mogą mieć około 20-23 cm. Dorosły maltańczyk waży 3-4 kg.

Jaki maltańczyk ma kolor i rodzaj włosia?

Maltańczyk ma długą, jedwabistą sierść. Zazwyczaj jest śnieżnobiała, choć dopuszczalne są też odcienie kości słoniowej. Sierść jest niezwykle gładka, zawsze prosta, nigdy nie pofalowana lub kręcona. Włosy kędzierzawe są dopuszczalne ewentualnie tylko na łapkach. Na pewno ucieszy Cię też informacja, że te psy praktycznie nie linieją.

Maltańczyk długie włosy

Maltańczyk – przygotowanie do wystawy

Jeśli planujesz wystawiać swojego maltańczyka, musisz szczególnie mocno dbać o jego sierść. Należy go codziennie szczotkować, kąpać nawet dwa razy w miesiącu, a w razie konieczności odpowiednio częściej. Włos psa wystawowego wymaga też nakładania papilotów. Dzięki temu długą sierść maltańczyka będzie utrzymana w idealnym stanie.

Musisz wiedzieć, że włos tej rasy psów rośnie dosyć wolno, dlatego osoby wystawiające swoje psiaki w pokazach nie przycinają go wcale. Poza tym, byłoby to niezgodne ze wzorcem. Ważne, by jego sierść była zadbana i nie utrudniała widzenia oraz chodzenia.

Perfumy dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Maltańczyk – pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja maltańczyka wymaga od opiekuna całkiem sporych nakładów pracy. Musisz koniecznie znaleźć na to wszystko dość czasu i chęci. Opowiemy konkretniej, jak faktycznie wygląda pielęgnacja tego małego psiaka.

Szczotkowanie maltańczyka

Długa sierść maltańczyka wymaga regularnej pielęgnacji, jego włosy można czesać raz w tygodniu lub nawet częściej, w zależności od potrzeb. Ważne, by sierść nie plątała się w supły. Dobra wiadomość jest taka, że maltańczyki w zasadzie nie linieją, mogą jedynie gubić pojedyncze włosy. Do jego czesania potrzebne są dwa rodzaje szczotek – włosiana i druciana oraz grzebień do wyczesywania trudno dostępnych miejsc. Szczotka metalowa dokładnie rozczesuje sierść, a włosiana wygładza ją i nadaje schludnego wyglądu. Jest także przydatna szczeniakom, które nie wymieniły jeszcze puchu na prawdziwe futro.

Kąpiel maltańczyka

Maltańczyka kąpiemy w zależności od jego potrzeb. Wcześniej trzeba dokładnie rozczesać jego sierść, pod nogi do wanny można położyć antypoślizgową podkładkę. Do umycia maltańczyka warto użyć szamponu dla białych psów, by wydobyć piękny kolor jego sierści. Szampon należy nakładać delikatnie i równomiernie go rozprowadzać, a następnie dokładnie spłukać. Na koniec można nałożyć odżywkę, która ułatwi rozczesywanie, a ponadto zapobiega plątaniu się sierści i odżywia włos.

Czy maltańczyka trzeba strzyc?

W przypadku psa rasy maltańczyk, który nie będzie pojawiał się na wystawach, jest nieco łatwiej – możesz przycinać psie włosie (samodzielnie lub u groomera dla psów). Nadal jednak musisz go regularnie czesać i dbać o kolor jego białej sierści.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Niektóre maltańczyki mają tendencję do infekcji uszu, dlatego trzeba je czyścić. Musisz pilnować, by włosie nie zarosło uszu i regularnie je przystrzygać w tym miejscu. Maltańczyk, jak każda mała rasa, narażony jest na intensywnie odkładający się kamień nazębny, który wymaga usuwania. W związku z tym trzeba dokładnie szczotkować zęby maltańczyka specjalną szczoteczką i pastą dla psów. Jego pazury rosną dość szybko, dlatego w razie potrzeby trzeba przycinać je specjalnymi obcinaczkami.

Maltańczyk – charakter pełen radości

Jaki jest maltańczyk? Jego charakter to niewyczerpane źródło radości dla jego właścicieli. Trudno o psy bardziej żywotne, szczęśliwe, skore do harców, zabawy i ogromnych wybuchów radości. Jeśli chcesz wiedzieć, dla kogo maltańczyk będzie psem idealnym, przeczytaj poniższy wpis. Zapraszamy!

Maltańczyk wobec bliskich

Maltańczyki lubią towarzystwo swoich opiekunów i nie cierpią samotności. Nie mogą zostawać same sobie, po dłuższej rozłące będą bardzo nieszczęśliwe. Stracą swoją radość życia, mogą nawet nabawić się depresji, co może przerodzić się w lęk separacyjny. Opiekun maltańczyka powinien zapewnić mu rozrywkę na czas krótkich nieobecności. Poza tym, od małego należy przyzwyczajać go do zostawania (nawet na niedługo) samemu w domu.

Maltańczyki nie powinny mieszkać w domu z małymi dziećmi. Nie dlatego, że są agresywne, bo to psy rasy niezwykle mądre, cierpliwe i łagodne. Dziecko może obchodzić się z nim jednak nieumiejętnie. Maltańczyk jest małym psem, delikatnym i bardzo narażonym na urazy. Zdecydowanie lepiej będzie żyło mu się w domu ze starszymi pociechami.

Maltańczyk wobec obcych

Usposobienie maltańczyka sprawia, że uchodzi on za czujne, choć niezwykle łagodne zwierzę. Nie znaczy to jednak, że pokocha wszystkich obcych. Do ludzi, których nie zna, podchodzi z pewnym dystansem. Musi się najpierw do nich przekonać i przyzwyczaić. Zdecydowanie woli przebywać ze swoimi właścicielami.

Zajęcia dla maltańczyka

Maltańczyk nie jest kłopotliwym towarzyszem. Nie ujada, nie wyje, chętnie będzie też robił cokolwiek. Bawił się z Tobą lub zwyczajnie leniuchował. Jest też niezwykle mądry i bardzo łatwo uczy się nowych sztuczek. Najważniejsze dla niego jest to, że może to robić z ukochanym opiekunem. Dlatego warto zaopatrzyć się w zabawki dla maltańczyka, by nieco urozmaicić mu wspólne spędzanie czasu. Znaleźć je można w naszym internetowym sklepie zoologicznym ZooArt.

Maltańczyk biały

Wychowanie psów ras małych

Maltańczyk to przedstawiciel psów małych ras, jest łagodny i szybko się uczy, a w związku z tym idealnie nadaje się na pierwszego psa. Poniżej dowiesz się, jakich warunków potrzebuje do życia i co może być przydatne w jego wychowaniu.

Dom dla maltańczyka – gdzie będzie mu się żyło najlepiej?

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, pies maltańczyk nadaje się zarówno do domów jednorodzinnych, jak i mniejszych mieszkań. Poza tym nie ma skłonności do ucieczek, więc nie musimy dodatkowo zabezpieczać terenu naszej posesji. Zdecydowanie nie nadaje się jednak do życia na dworze.

Legowisko najlepsze dla maltańczyka

Nasz dzisiejszy bohater jest bardzo żywiołowy i lubi różnego rodzaju aktywności. Po wysiłku, pies rasy maltańczyk chętnie odpocznie na kolanach ukochanego opiekuna lub w komfortowym legowisku. Nie musi być duże, więc nie zajmie zbyt wiele miejsca. Dla naszego pieska wystarczy takie w rozmiarze S.

Wspólne spędzanie czasu

W wychowaniu maltańczyka bardzo ważne jest wspólne spędzanie czasu. Pies będzie chętniejszy do współpracy z opiekunem, którego dobrze zna i rozumie. Dobrą formą zabawy jest aportowanie piłeczek, spacery i pieszczoty.

Pieluchy i majtki dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Jak wygląda szkolenie maltańczyka?

Maltańczyk należy do psów, które szkoli się dość łatwo i bezproblemowo. Warto wiedzieć o kilku prostych trikach, które przydadzą się podczas treningów.

Nauka posłuszeństwa maltańczyka

Szkolenie najlepiej rozpocząć jak najwcześniej od nauki czystości, by szczenięta maltańczyka wiedziały, gdzie powinny się załatwiać. Każdą komendę trzeba ćwiczyć do skutku, póki pies jej nie opanuje. Treningi nie powinny być jednak zbyt długie i monotonne. Sesje szkoleniowe można podzielić na kilka krótszych w ciągu dnia.

Trenować można w zasadzie wszędzie – w domu lub na dworze. Dobrze, by pierwsze treningi odbywały się w domowym zaciszu, gdzie nic nie będzie rozpraszać naszego maltańczyka. Nauczoną komendę warto powtarzać na zewnątrz i włączać w cały proces szkolenia innych domowników, by wiedzieli, jak wdrażać poszczególne polecenia.

Istotna kwestia: Smaczki w szkoleniu maltańczyka

Maltańczyki lubią otrzymywać nagrody za poprawnie wykonaną komendę. Dobrą formą nagradzania psiaka jest podawanie mu przysmaków treningowych. To dobra zachęta, która musi być podawana z umiarem. Powinna stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki niej maltańczyk z pewnością będzie bardziej skory do współpracy.

Zabierz swojego psa na spacer - Sklep Zoologiczny Zooart

Maltańczyk – hodowle tej rasy psów

Maltańczyk to rasa, która w Polsce jest dość popularna. Obecnie w internecie możemy natrafić na mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży tego psa. Jak wybrać tę najlepszą ofertę? Podpowiadamy.

Czy metryka i rodowód jest ważna przy zakupie maltańczyka?

Zakup psa z legalnie działającej hodowli to najlepsza opcja, ponieważ mamy pewność co do „czystości” rasy. Poza tym, ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest wykluczane, dzięki dokładnym badaniom psów biorących udział w rozrodzie. Jak zatem rozpoznać, czy pies jest rasowy? W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na jego metrykę. To dokument, który potwierdza przynależność do danej rasy. Możemy też poprosić o okazanie rodowodu rodziców szczeniaka, ponieważ upoważnia on do założenia hodowli.

O czym warto pomyśleć przed zakupem maltańczyka?

Musimy się bardzo poważnie zastanowić, zanim przyjmiemy psiaka pod swój dach. To nie tylko źródło ogromnej radości. To też zobowiązanie na wiele długich lat. Poza tym, pielęgnacja maltańczyka jest dość wymagająca. Powinniśmy zastanowić się, czy będziemy w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Jeśli jednak stwierdzimy, że maltańczyk to pies dla nas, nie pozostaje nic innego, jak wybór właściwej hodowli.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hodowli?

Dobrą hodowlę możemy poznać głównie po warunkach, jakie zapewniane są szczeniętom oraz po nastawieniu samego hodowcy. Swoich psów nie traktuje, jak żywy towar. Dba o ich prawidłową socjalizację i chce, by trafiły w dobre ręce. Chętnie również odpowie na nasze pytania i będzie chciał wiedzieć, czy jesteśmy w stanie należycie zająć się maltańczykiem. Może dać nam małą wyprawkę na początek, znajdzie się w niej:

  • karma;
  • dwie miski;
  • smycz i mała obroża;
  • ulubiona zabawka pieska.
Maltańczyk szczeniak jaka karma

Maltańczyk – zdrowie

Maltańczyki nie są zbyt wymagające pod względem zdrowotnym. Żyją bardzo długo. Nie jest niczym dziwnym maltańczyk, który dożywa nawet dwudziestu lat! Zazwyczaj omijają je nawet dolegliwości typowe dla piesków tak małej rasy, w tym na przykład wypadanie rzepek kolanowych. To nie znaczy jednak, że żadne problemy zdrowotne nie mogą się pojawić! Opowiemy o nich trochę więcej.

Choroby typowe dla maltańczyków

U maltańczyków mogą wystąpić takie choroby i dolegliwości, jak:

  • zespół drżenia białych psów – objawia się delikatnymi lub mocniejszymi drganiami ciała. Choroba ta występuje głównie u psów o białej sierści – zazwyczaj chorują na nią psy młode lub nieco starsze. Drgawki leczy się farmakologicznie, leki przepisuje lekarz weterynarii na podstawie szeregu niezbędnych badań;
  • zapalenie spojówek – oczy maltańczyka zaczynają intensywnie łzawić, są czerwone i podrażnione. Psa trzeba zabrać do lekarza weterynarii, mimo wszystko bardzo ważne jest regularne czyszczenie oczu przeznaczonymi do tego preparatami;
  • niedrożność kanalików łzowych – może być m.in. skutkiem zapalenia spojówek, wtedy pojawiają się przebarwienia w okolicy oczu. Kanaliki łzowe można oczyścić, w takich wypadkach najlepiej powierzyć swojego pupila fachowej opiece lekarza weterynarii;
  • alergie – mogą być pokarmowe lub wziewne, w tym przypadku wskazane jest zastosowanie diety eliminacyjnej i wykonanie niezbędnych badań, by móc wykluczyć alergizujący czynnik ze środowiska maltańczyka.
Pielęgnacja oczu i uszu psów- Sklep Zoologiczny Zooart

Żywienie psa rasy maltańczyk

Maltańczyki mają skłonność do nadwagi. Bardzo ważne jest, byś pilnował wagi i diety Twojego pieska. Za nadwagą mogą przyjść inne, bardzo nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Podpowiemy więc, jak prawidłowo karmić maltańczyka.

Dieta BARF a karma komercyjna

Opiekunowie najczęściej karmią psy, korzystając z dwóch możliwości, do których należy podawanie karmy komercyjnej lub stosowanie specjalnej diety opartej na surowym mięsie. Obie te metody żywienia mają swoje plusy i minusy. Gotowe karmy można podać swojemu maltańczykowi szybko i bez problemu. Zaoszczędzamy przy tym dużo czasu i mamy pewność, że dostarczamy psu potrzebnych składników odżywczych. Ważne jest jednak wybieranie karm dobrych jakościowo o prostym, czytelnym składzie.

BARF to sposób żywienia, który na całym świecie zyskał duże grono zwolenników. Dieta ta zaspokaja pierwotne instynkty psa, przez co jest jak najbardziej naturalna i dostosowana do wykształconego w procesie ewolucji przewodu pokarmowego psa. Jeśli chcemy, by nasz maltańczyk był odżywiany w ten sposób, powinniśmy poradzić się zwierzęcego dietetyka lub sami sięgnąć po fachową literaturę w tym zakresie.

Nie wolno jednak przy tym zapominać o okresowych badaniach, które pozwalają potwierdzić skuteczność stosowanej diety.

Żywienie maltańczyka od szczeniaka do dorosłego psa

Podstawą żywienia każdego psa jest mięso. Jest odżywcze i dostarcza cennych aminokwasów. W dobrych jakościowo karmach znajduje się na pierwszym miejscu w składzie i procentowo powinno być go najwięcej. Szczeniaki potrzebują więcej energii niż dorosłe psy. Zbilansowane składniki pokarmowe dostosowane do wieku młodych psów można znaleźć w karmach dla szczeniąt. Dla maltańczyków, które zmagają się z alergiami pokarmowymi, polecane są hipoalergiczne karmy o obniżonej zawartości zbóż. Dobrym dodatkiem jest olej z łososia, który stanowi cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Niemniej ważne są takie składniki, jak: biotyna, tauryna i niacyna.

Jak powinno wyglądać żywienie ras małych?

Małe psy takie, jak maltańczyki mają delikatne żołądki i szybszy metabolizm w przeciwieństwie do ras dużych. Powinny otrzymywać posiłki o stałych porach. Najlepiej, by dostawały mniejsze porcje kilka razy dziennie. Karma dla maltańczyka to małe granulki, które są łatwiej przeżuwanie i połykanie. W tym przypadku dobrze powinna sprawdzić się dedykowana karma rasowa, która ma optymalną ilość błonnika i białka oraz szereg witamin i minerałów odpowiedzialnych za zdrową skórę i lśniącą sierść.

Koszty utrzymania maltańczyka

Cena maltańczyka z rodowodem waha się od 4000 do 5000 tysięcy złotych. Dużo zależy od prestiżu hodowli oraz tego, czy zamierzamy startować z psem w pokazach. Oprócz kosztów zakupu musimy liczyć się także z dodatkowymi wydatkami, w ich skład wchodzi m.in. wyprawka i różnego rodzaju usługi. Z przyjemnością opowiemy o nich trochę więcej.

Koszt utrzymania w ujęciu miesięcznym

Maltańczyk zupełnie tak, jak każdy inny pies na co dzień potrzebuje pożywienia. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zakup karmy dobrej jakości. Potem możemy myśleć już o innych rzeczach, których pies będzie potrzebował w ciągu dnia. Jedną z nich są smaczki, które przydadzą się podczas treningów oraz worki na nieczystości na spacery. Łączny koszt tych produktów może wynosić ok. 300-400 zł.

Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Do produktów, które zużywają się mniej albo wręcz bardzo rzadko, możemy zaliczyć: szampon, odżywkę, szczotkę, grzebień, zabawki, legowisko, miski, smycz, obrożę – częstotliwość wymiany tych artykułów na nowe zależna jest od jakości i tego, jak często korzysta z nich nasz pies. Wszystko to może kosztować ok. 400-500 zł.

Oprócz produktów wyprawkowych ważne są też usługi m.in. wizyty u lekarza weterynarii oraz (nieobligatoryjnie) wizyty u psiego fryzjera oraz szkolenie z trenerem. Cena wynika z indywidualnych potrzeb psa.

Maltańczyk – pies idealny? Zależy dla kogo!

Co charakteryzuje psa rasy maltańczyk? Może on jawić się jako pies idealny. Śliczny, zdrowy, bardzo inteligentny, niezwykle łagodny, pełen radości życia… Zalety maltańczyków można wymieniać naprawdę długo. Nic w tym dziwnego! Od tysiącleci są hodowane jako idealny przykład psów do towarzystwa. Na przestrzeni wieków podbiły serca wszystkich – zwykłych ludzi, szlachty i arystokracji.

Czy to jednak oznacza, że to pies dla każdego? Zdecydowanie nie. Nie warto decydować się na maltańczyka, jeśli nie masz zbyt wiele czasu. Praco- i czasochłonna jest też ich właściwa pielęgnacja. Nie podołasz, jeśli nie masz na to dość czasu.

Decyzja o nabyciu maltańczyka powinna być dokładnie przemyślana, dlatego opowiedzieliśmy trochę o jego żywieniu, pielęgnacji, zdrowiu i potrzebach, byście mogli dokonać świadomego wyboru.

Sprawdź również:

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.