Chow chow jest psem, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Jego charakterystyczny wygląd przyciąga uwagę i sprawia, że już od dawna cieszy się popularnością. Nawet w Polsce ten orientalny przecież pies rasy chow chow jest powszechnie rozpoznawalny. Przypomina trochę lwa, a trochę niedźwiadka, ma niebieski język i ciepłe, grube, długie futro, co sprawia, że wygląda na jeszcze masywniejszego i groźniejszego. Czy należy się go bać? Jaka właściwie jest rasa chow chow? Odpowiedzi na te pytania udzieliliśmy w poniższym artykule.
- 1. Rasa chow chow w organizacjach kynologicznych
- 2. Chow chow – pochodzenie i historia psów
- 3. Chow chow – wygląd. Pies z niebieskim językiem
- 4. Pielęgnacja chow chow. Czy jest bardzo wymagająca?
- 5. Pies rasy chow chow – charakter. Niezależny, oddany, powściągliwy
- 6. Chow chow – uparty, niezależny, czujny. Jak go wychować?
- 7. Szkolenie chow chow
- 8. Hodowla psów chow chow
- 9. Wyprawka dla szczeniaka chow chow
- 10. Zadbaj o zdrowie chow chowa
- 11. Wszystko o żywieniu chow chow
- 12. Ile kosztuje chow chow? Cena i koszty utrzymania
- 13. Chow chow – podsumowanie w pigułce
Rasa chow chow w organizacjach kynologicznych
Chow chow to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Została oficjalnie uznana przez wiele organizacji kynologicznych. Należy do nich. m.in. Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna – w skrócie FCI. Tu chow chow został zaklasyfikowany następująco:
- Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych,
- Sekcja 5 Szpice azjatyckie i rasy pokrewne,
- Numer wzorca: 205.
Klasyfikacja chow chow w innych organizacjach kynologicznych wygląda tak:
- AKC (American Kennel Club) – psy niesportowe,
- ANKC (Australian National Kennel Council) – grupa 7 psy niesportowe,
- CKC (Canadian Kennel Club) – grupa 6 psy niesportowe,
- KC-UK (Kennel Club in the United Kingdom) – psy użytkowe,
- UKC (United Kennel Club) – rasy północne,
- WKU ( World Kennel Union) – 5.32.1 chow chow długowłosy, 5.32.2 chow chow gładkowłosy – psy do towarzystwa.
Chow chow – pochodzenie i historia psów
Historia rasy chow chow jest dość długa i znana już od ponad dwóch tysięcy lat. Chow chow wywodzą się z Mongolii, chociaż powszechnie kojarzone są z Chinami i to właśnie tam przypisuje się oficjalne pochodzenie rasy. Mają wspólne korzenie z mastifami i szpicami nordyckimi. Do Chin psy te dotarły wraz z wędrownymi pasterzami, pomagały im przy wypasie stad.
Chow chow – użytkowość. Pies cesarzy i pasterzy
Chow chow nie odgrywały jedynie roli psów pasterskich i stróżujących. Mongolscy pasterze słynęli nie tylko z wypasu stad, ale też z doskonałych umiejętności łowczych. Jako myśliwi często wykorzystywali chow chowy do pomocy przy polowaniu. Korzystano z nich też jako z psów zaprzęgowych, by mogły ciągnąć pasterski dobytek i upolowaną zwierzynę. Przez ich dość wszechstronne zastosowanie szybko zostały wypatrzone przez klasę wyższą i podbiły serca chińskiej arystokracji, a nawet samych cesarzy. Upodobanie w tych zwierzętach znaleźli też chińscy kapłani, którzy widzieli w nich psy walczące z demonami i chroniące przed napływem złych mocy. To wszystko przez ich bardzo charakterystyczny, „lwi” wygląd.
Chow chow wykorzystywano również do walk psów. Niestety, na przestrzeni wieków psy tej rasy były zwierzętami rzeźnymi w Chinach. Sama ich nazwa odnosi się do kantońskiego określenia na „mięso” lub „przysmak”. Chow chow trafił do Europy, dzięki angielskim marynarzom, którzy wyprawiali się na Daleki Wschód. Szybko zrozumieli jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie psa tej rasy i zaczęli je sprowadzać do rodzimego kraju.
W jakich krajach chow chow jest najpopularniejszy?
Właśnie w Anglii rozpoczęła się pierwsza, celowa hodowla chow chow i ustalony został wzorzec. W 1895 roku miłośnicy rasy założyli związek chow chow. Obecnie największymi „fanami” tych psów w Europie są Holendrzy – jednak oni preferują krótkowłosą wersję chow chow, która nigdzie indziej nie jest tak pożądana. Najliczniej natomiast chow chowy występują w Stanach Zjednoczonych.
Chow chow – wygląd. Pies z niebieskim językiem
Zazwyczaj bywa tak, że współczesne psy konkretnej rasy bardzo mocno różnią się od swoich przodków sprzed wieków. Psy chow chow są pod tym względem bardzo wyjątkowe. Bo choć celowa hodowla doprowadziła do uwypuklenia w pewnym stopniu niektórych ich cech, to nadal możesz obejrzeć wizerunki tych psów sprzed setek lat, które właściwie niczym szczególnym się nie różnią od swoich współczesnych odpowiedników. Jak konkretnie wygląda chow chow? Uchylamy rąbka tajemnicy.
Wygląd ogólny chow chow i jego cechy charakterystyczne
Chow chow to pies zbudowany proporcjonalnie, ma mocną i zwartą sylwetkę, która uwydatnia jego siłę i dumę. Posiada on duży i szeroki nos (który powinien być zawsze czarny), a także silną szczękę z prostymi i mocnymi zębami. Cechą charakterystyczną dla tej rasy psa jest niebieski język. Niewiele ssaków może pochwalić się tak nietypowo wyglądającym językiem – poza chow chowami można taki spotkać na przykład u psów rasy shar pei, żyraf i niektórych ras bydła, a także niedźwiedzi polarnych. Niebieskie, granatowe lub wręcz fioletowe mogą być też jego dziąsła i podniebienie. Oczy chow chow zazwyczaj są ciemne, mają owalny kształt. W przypadku psów o umaszczeniu błękitnym lub cynamonowym barwa oczu może być dostosowana do koloru sierści. Uszy są natomiast dość szeroko rozstawione, małe i grube. Lekko zaokrąglają się na końcach. Psy chow chow posiadają również wysoko osadzone, obficie owłosiony ogon.
Wzrost i waga chow chow
To psy średniej wielkości, choć przez gęstą, bujną sierść i grubą skórę wydają się znacznie masywniejsze niż są w rzeczywistości. Samce mogą mierzyć między 48 a 46 cm, a wzrost samic waha się w granicach od 46 do 51 cm. Psy ważą od 48 do 56 kg, a suki od 20 do 27 cm.
Umaszczenie chow chow
Chow chow może mieć krótką lub długą sierść – bardziej znane są osobniki długowłose, za wyjątkiem Holandii. Tam większą popularnością cieszą się chow chow krótkowłose.
W przypadku osobników o krótkiej odmianie sierści, włos jest prosty i odstający. Chow chow długowłose mają obfite i gęste futro oraz zwarty, wełnisty podszerstek. Włos tworzy charakterystyczną dla tych psów lwią grzywę. Przy łapach tworzy bryczesy lub portki.
Maść może być jednolicie czarna, kremowa, ruda, niebieska, biała lub cynamonowa. Dopuszcza się występowanie znaczeń, ale nie mogą to być łaty ani plamy. Tylna część ud i spodnia część ogona mogą być nieco jaśniejsze od reszty ciała.
Pielęgnacja chow chow. Czy jest bardzo wymagająca?
W pielęgnacji chow chow bardzo ważna jest systematyczność. Podpowiemy, jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pies tej rasy.
Jak pielęgnować gęstą sierść chow chow?
Sierść chow chow wymaga regularnego, dokładnego szczotkowania. Zwłaszcza w przypadku odmiany długowłosej. Psa tego warto czesać dwa razy w tygodniu lub nawet częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystko po to, by sierść była lśniąca oraz nie znajdowały się na niej kołtuny i splątania. Przy codziennej pielęgnacji konieczne jest też zadbanie o tak charakterystyczne elementy psiego wyglądu, jak portki przy łapach, czy grzywa. Warto wiedzieć, że chow chow mają tendencje do bardzo obfitego linienia, więc w okresie zmiany szaty z zimowej na letnią lub na odwrót, czesaniu trzeba poświęcić jeszcze więcej czasu i uwagi, by skutecznie pozbyć się martwych, wypadających włosów.
Psa nie należy szczotkować na sucho – to najprostsza droga do naelektryzowania i zniszczenia włosia. Najlepiej używać specjalnych psich odżywek, które pomogą zadbać o jego futro. Do czesania gęstej sierści chow chowa, przyda się szczotka włosiana lub druciana z gładko zakończonymi igłami. Natomiast z pomocą furminatora dokładnie wyczeszemy martwe włosy.
Czy kąpiel chow chow jest konieczna?
Sama kąpiel psa może być nieco kłopotliwa, ponieważ gęstą sierść ciężko dokładnie spłukać i wysuszyć. Zwłaszcza że nawet przy pomocy bardzo dobrego sprzętu, potrafi zająć to kilka godzin. Na szczęście chow chow nie trzeba kąpać często, głównie wtedy kiedy zauważymy, że jest po prostu brudny i jego sierść wymaga „odświeżenia”. By jego sierść była czysta i lśniła, warto użyć szamponu dla psów. Dokładne wysuszenie jest z kolei konieczne, by nie rozwinęła się choroba skóry lub nie pojawiła się, na przykład grzybica. Mokry pies też może się bardzo łatwo przeziębić.
Pies rasy chow chow – charakter. Niezależny, oddany, powściągliwy
Chow chow to rasa psów o wyjątkowym wyglądzie i niepowtarzalnym charakterze. Nie nadaje się jednak dla każdego. Chcesz wiedzieć, co ją wyróżnia? Odpowiemy na to pytanie. Przedstawiamy charakter chow chow.
Chow chow – jaki jeszcze jest w stosunku do ludzi?
Choć chow chowy mają poczciwy wygląd misiów, zdecydowanie nie są psami dla każdego. To pies obdarzony silnym temperamentem. Typowy przedstawiciel tej rasy jest niezależny, uparty i dumny. Trudno go nazwać psem rodzinnym – wybierze sobie jednego, ulubionego członka rodziny, do reszty będzie miał stosunek pozytywny, choć chłodniejszy. Chow chow nie jest zbyt wylewny w okazywaniu uczuć. Jeśli jednak sam przyjdzie do nas na pieszczoty, taki gest powinien być dla nas dużym komplementem.
Choć chow chow wybiera sobie jednego członka rodziny, którego darzy największym uczuciem, to nie ma też problemów z akceptacją innych domowników, jeśli tylko jest traktowany z szacunkiem. Raczej nie nadaje się do domu z małymi dziećmi. Dogada się z tymi starszymi, pod warunkiem że nauczymy pociechy traktowania psa z należnym szacunkiem.
Chow chow w stosunku do obcych
Chow chow do obcych ludzi podchodzi bardzo ostrożnie, jest raczej zdystansowany i zawsze czujny. Nadaje się na psa stróżującego. Na co dzień nie jest zbyt szczekliwy, jednak jeśli zauważy niebezpieczeństwo, poinformuje o tym swoich opiekunów, którym jest bardzo oddany.
Chow chow wobec innych zwierząt
Chow chow nie należy do zbytnio towarzyskich zwierząt. Raczej nie zaprzyjaźni się z innymi psami i kotami. Oczywiście socjalizacja jest podstawą w oswajaniu się z kontaktem z różnymi zwierzętami, ale chow chow raczej nie nadaje się do życia z nimi pod jednym dachem.
Chow chow a aktywności
Chow chow nie przepada za nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Zdecydowanie nie dla niego jest ganianie za piłką, czy też wykonywanie skomplikowanych sztuczek. Musimy jednak pamiętać o regularnych spacerach, by nie nabawił się otyłości i mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. Chow chow nie wymaga zbyt wiele ruchu, dlatego nawet jeśli nie mamy zbyt wielkiej ochoty lub czasu na długie spacery z psem, chow chow będzie doskonałym towarzyszem.
Chow chow – uparty, niezależny, czujny. Jak go wychować?
Obustronna relacja z chow chow musi opierać się na szacunku i bliskości. To psy bardzo niezależne i nieokazujące zbyt wielu uczuć, ale zdolne do silnego przywiązania się do jednego człowieka. Potrzebują serdecznego, bliskiego kontaktu z człowiekiem, bo w innym wypadku mogą zdziczeć i stać się agresywne. Opowiemy trochę o wychowaniu tej niezależnej rasy.
Jakich warunków potrzebuje chow chow?
Chow chow to spokojny, wręcz flegmatyczny psiak. W domu lubi wylegiwać się na kanapie. Bez znaczenia jest dla niego czy będzie mieszał w bloku, czy w domu z ogrodem. Jego niezależna natura sprawia, że sam chętnie znajdzie sobie zajęcie. Nie wykazuje przy tym tendencji do niszczenia przedmiotów. Chow chow lubi towarzystwo swoich opiekunów, mimo swojej powściągliwości w okazywaniu uczuć. Może bez problemu zostawać sam w domu, ale musi być do tego przyzwyczajony od małego.
Akcesoria dla chow chow
Chow chow najlepiej czuje się w towarzystwie swoich opiekunów. Lubi jednak chodzić własnymi ścieżkami. Nie powinniśmy narzucać mu pieszczot – jeśli będzie miał na nie ochotę, przyjdzie do nas sam. Warto zapewnić temu psu miejsce do relaksu, w którym będzie mógł odpocząć od domowego zgiełku. Bowiem ponad wszystko ceni sobie spokój. Dobrze sprawdzi się tu legowisko z oparciem na głowę. Powinno być miękkie i wygodne, dopasowane do rozmiarów psa.
Szkolenie chow chow
Niezależny, uparty i bardzo inteligentny – taki jest właśnie chow chow. Pies ten nie jest najłatwiejszy w obyciu, mówi się, że to kot w psiej skórze. Nie znaczy to jednak, że nie da się go nauczyć sztuczek czy wychować. Da się, ale to wymaga mnóstwa samozaparcia, silnego charakteru i zbudowania więzi z psem. Podpowiemy, jak szkolić chow chow.
Nauka posłuszeństwa chow chow – czy jest w ogóle możliwa?
Inteligencja tych psów w połączeniu z dużą niezależnością sprawia, że chow chowy raczej nie wykonują poleceń od razu. To psy, które najpierw zastanowią się, czy polecenie ma sens i czy warto je wykonać. Są bardzo czujne i choć obecnie hodowane są raczej jako psy do towarzystwa, nadal mogą pełnić funkcje psa stróżującego.
Idealny właściciel psa tej rasy to człowiek z silnym charakterem ze skłonnościami przywódczymi. Nie decyduj się na tego psa jeśli liczysz na ślepe posłuszeństwo – to zupełnie nie leży w jego charakterze. Zakup chow chow nie jest też dobrym pomysłem dla osób, które nigdy wcześniej nie zajmowały się psami – amatorzy mogą sobie nie poradzić z jego ułożeniem, a nawet dać się zdominować w relacji. Do ułożenia chow chow z całą pewnością przyda się dużo cierpliwości, konsekwencji i doświadczenia.
Smaczki w szkoleniu chow chow
Psa chow chow ciężko nakłonić do wykonywania poleceń. Treningi powinny być przede wszystkim krótkie i urozmaicone. Dobrą zachętą do nauki posłuszeństwa może być podawanie pupilowi smaczków treningowych. Chow chow nie pogardzi ulubionym przysmakiem w zamian za poprawnie wykonaną komendę. By zadbać o prawidłową sylwetkę psa, powinniśmy kontrolować ilość spożywanych przez niego smaczków. Nie powinny przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego.
Hodowla psów chow chow
Psy chow chow nie są zbyt popularne w Polsce. Mimo to w naszym kraju funkcjonuje kilka dobrych hodowli tej rasy. Poniżej zawarliśmy najważniejsze informacje na temat hodowli.
Rodowód i metryka w hodowli
Jeśli szukasz hodowli idealnej, w pierwszej kolejności musisz poprosić o dokumentację rodziców szczeniaka, czyli rodowód, który dokumentuje osiągnięcia i przedstawia przeprowadzone badania na przodkach psa, cztery pokolenia wstecz. Rodowód powinien posiadać każdy pies i suka hodowlana, dopuszczona do rozrodu w zarejestrowanej hodowli. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ rozmnażane powinny być jedynie osobniki zdrowe, które spełniają kryteria opisane we wzorcu.
Rodowód możemy wyrobić na podstawie metryki. Każde szczenię opuszczające hodowlę powinno obowiązkowo otrzymać metrykę. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje odnośnie urodzenia młodego chow chow. Warto zaznaczyć, że nie niektóre organizacje od razu wydają rodowód.
O czym warto wiedzieć przed zakupem chow chow?
Decydując się na nabycie psa chow chow, musisz pamiętać, że jest on niezależny i nie odnajdzie się w mieszkaniu z małymi dziećmi lub innymi psami. Poza tym potrzebuje doświadczonego opiekuna. Suki są zdecydowanie łagodniejsze i odrobinę bardziej skłonne do współpracy. Podjęcie świadomej decyzji odnośnie zakupu konkretnej rasy psa jest bardzo ważne – w końcu każdy chow chow zasługuje na kochających właścicieli, którzy otoczą go właściwą opieką.
Jeśli zdecydujemy się na nabycie chow chow, powinniśmy osobiście odwiedzić hodowlę. Warto zobaczyć, czy szczeniaki wyglądają na zdrowe i czy są zapewniane im dobre warunki do życia. Młode chow chow powinny być zaczipowane, zaszczepione i odrobaczone. Dobry hodowca dba o socjalizację swoich szczeniąt, nie trzyma ich w komórce lub przydomowym kojcu, lecz zapewnia im stały kontakt ze wszystkimi członkami rodziny.
Wyprawka dla szczeniaka chow chow
Dobry hodowca pozostaje w kontakcie z nowymi opiekunami swoich podopiecznych, nawet jeśli szczeniak mieszka już w innym domu. Wraz z opuszczeniem hodowli, młody chow chow dostaje symboliczną wyprawkę na dobry start. Może znaleźć się w niej:
- miska na jedzenie i wodę,
- mały worek karmy,
- smycz,
- obroża,
- ulubiona zabawka.
Zadbaj o zdrowie chow chowa
Pies tej rasy jest niestety dość chorowity. Ile zatem żyje chow chow? Średnia długość jego życia wynosi 10-15 lat. Już wiemy, że pochodzi z Mongolii – jest przystosowany do tamtejszego klimatu. Jego grube futro miało za zadanie chronić go przed dużymi wahaniami temperatur, występującymi tam w ciągu doby i tak zostało do dziś. Gruba warstwa sierści chroni go przed zimnem i wilgocią, źle znosi za to upały. W gorące dni warto ograniczyć spacery i zapewnić psu miejsce do odpoczynku w cieniu oraz świeżą wodę (oczywiście nie tylko latem, ale codziennie).
Choroby chow chow
Chow chow często cierpią z powodu problemów skórnych. Ich skóra jest bardzo gruba, zwisa i układa się w charakterystyczne fałdy. Mogą dokuczać im m.in. alergie skórne, egzema. Dlatego warto dbać o higienę psa.
Jeśli fałd jest szczególnie dużo, zwłaszcza na głowie, pies może urodzić się z wywiniętą powieką. Rzęsy z wywiniętej powieki trą o rogówkę, co może doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych. To znacząco obniża komfort życia psa. Konieczna będzie wówczas interwencja chirurgiczna lekarza weterynarii.
W przypadku tej rasy może wystąpić dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, mimo że chow chow nie należą do ras dużych. Ich stawy są też stosunkowo słabe, więc starsze psy mogą cierpieć z powodu ich bólu i mieć problemy z chodzeniem. Szczeniakom również może dokuczać dysplazja stawów (łokciowych i/lub biodrowych), jeśli ich rodzice również ją mieli. Dlatego przed zakupem młodego chow chow warto zapytać o badania jego rodziców pod kątem występowania chorób genetycznych.
Wszystko o żywieniu chow chow
Chow chow należy do psów o dużym apetycie – by nie doprowadzić go do otyłości, musimy zadbać o jego kondycję i właściwą, pełnowartościową dietę. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze informacje o żywieniu chow chow.
Dostępne sposoby żywienia
Swojemu chow chow możemy zaproponować karmę dla psów lub dietę BARF. Oba sposoby są dobre, ale ostatecznie to my decydujemy o wyborze jednego z nich. Karma dla psów zawiera odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze. Oczywiście pod warunkiem, że wybieramy produkty pozbawione sztucznych barwników i konserwantów.
Natomiast dieta BARF (biologicznie odpowiednie surowe jedzenie) stworzona jest na wzór żywienia dziko żyjących przodków psów. Według jej założeń psy powinny być karmione surowym mięsem, podrobami i kośćmi oraz niektórymi owocami i warzywami. Natomiast z menu psa żywionego dietą BARF eliminuje się węglowodany, nie podaje się mu kasz, ryżu itp. Musimy pamiętać, że zwierzę w pokarmie musi mieć dostarczone składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Nadmiar lub niedobór może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Poza tym podawane mięso nie jest poddawane obróbce termicznej, trzeba więc odpowiednio je przechowywać, by było świeże i nie zaszkodziło naszemu chow chow.
Jak i czym żywić chow chow?
Chow chow nie należy do psów o wybrednym guście. Podawane jedzenie w mig znika z miski. Oczywiście nie jest to regułą, bo każdy pies jest inny, i jego żywienie trzeba dostosować do wagi, wzrostu, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia.
Przede wszystkim powinniśmy dostosować ilość posiłków do wieku psa, by nie nabawił się otyłości, a w następstwie cukrzycy, bądź innych problemów zdrowotnych. Posiłki szczeniaków powinny być bardziej kaloryczne w porównaniu do psów dorosłych, ponieważ młode psy mają duże zapotrzebowanie na energię, co wynika z lepszej przemiany materii. Możemy podawać im karmę ok. 4-5 razy dziennie i w miarę upływu czasu zmniejszać ilość porcji. Dorosłe psy mogą być żywione od 2 do maksymalnie 3 razy dziennie.
Pamiętajmy przy tym, by zwierzęciu zapewnić stały dostęp do świeżej wody. By chow chow nie jadł za szybko, możemy zdecydować się na zakup specjalnych misek lub zabawek interaktywnych, spowalniających jedzenie.
Dieta psa powinna opierać się na mięsie, które jest cennym źródłem białka i tłuszczy – te składniki odżywcze są bardzo istotne w diecie chow chow. Podawane we właściwych proporcjach dobrze wpływają na jego zdrowie i ogólne dobre samopoczucie. W posiłkach każdego psa nie może zabraknąć również witamin (np. witamina C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem) i składników mineralnych. Warto zwracać uwagę na dodatek chondroityny i glukozaminy w karmach, ponieważ te związki wzmacniają stawy i kości psa, a także chronią je przed urazami.
Ile kosztuje chow chow? Cena i koszty utrzymania
Chow chow może kosztować mniej więcej od 2000 do 4000 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na jego nabycie, kolejnym krokiem jest skomponowanie wyprawki. Jaki może być jej koszt? Poniżej krótko podsumowaliśmy najważniejsze wydatki.
Koszt utrzymania w ujęciu miesięcznym
Chow chow powinien na co dzień być odżywiany dobrej jakości karmą. Dodatkowo przydadzą mu się smaczki i worki na nieczystości. Produkty te mogą kosztować ok. 200-300 zł.
Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Wyprawka dla chow chow oprócz wyżej wymienionych produktów, powinna składać się z:
- misek dla psa na jedzenie i wodę,
- smyczy dla psa,
- obroży dla psa,
- szelek dla psa,
- zabawek dla psa,
- legowiska dla psa,
- szamponu dla psa,
- szczotki dla psa,
- karmy dla psa,
- innych artykułów pielęgnacyjnych dla psa, takich jak preparaty do czyszczenia uszu i oczu,
- obcinaczek do pazurów dla psa.
Zapłacimy za wszystko ok. 400-500 zł.
Pod uwagę warto wziąć także wydatki związane z wizytami u lekarza weterynarii i usługi nieobowiązkowe, czyli konsultacje u dietetyka zwierzęcego i szkolenie w psiej szkole pod okiem profesjonalnego trenera. Tu koszty mogą się od siebie różnić.
Chow chow – podsumowanie w pigułce
Chow chow to pies uparty i niezależny. Mimo to mają wiele zalet – opisaliśmy krótko ich najważniejsze cechy charakteru. Podpowiedzieliśmy również, jak poradzić sobie z ich silnym temperamentem. Powiedzieliśmy, że psy te pochodzą z północy Mongolii, choć powszechnie za kraj ich pochodzenia uważa się Chiny, do których przywędrowały wraz z pasterzami. To jedna z najstarszych znanych ras. W naszym artykule nie mogło zabraknąć informacji na temat jej powstania.
Przedstawiliśmy również najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu chow chow, które zdecydowanie wyróżniają go spośród tłumu. Wbrew mocnej posturze to nie są zbyt odporne psy – opisaliśmy choroby typowe dla tej rasy. Opowiedzieliśmy także o hodowli, a na koniec podsumowaliśmy koszty. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył wam trochę postać tego wyjątkowego psa i pomógł podjąć decyzję o jego nabyciu.
Sprawdź również: