Pies chow chow – uparty miś z niebieskim językiem. Opis rasy

2019-10-16
Pies chow chow – uparty miś z niebieskim językiem. Opis rasy

Chow chow to pies, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Jego charakterystyczny wygląd przyciąga uwagę i sprawia, że już od dawna cieszy się popularnością. Nawet w Polsce ten orientalny przecież pies jest powszechnie rozpoznawalny. Przypomina trochę lwa, a trochę niedźwiadka, ma niebieski język i ciepłe, grube, długie futro, co sprawia, że wygląda na jeszcze masywniejszego i groźniejszego. Czy należy się go bać? Jaki właściwie jest pies chow chow?

Chow chow – pies cesarzy i pasterzy 

Rasa chow chow powszechnie kojarzona jest z Chinami, choć to nie tam badacze doszukują się ich początków. Te najprawdopodobniej miały miejsce w Mongolii, a do Chin psy te dotarły wraz z wędrownymi pasterzami, przez których były chętnie wykorzystywane. Nie pełniły jednak tylko roli psów pasterskich i stróżujących. Mongolscy pasterze słynęli nie tylko ze swoich stad, ale też z doskonałych umiejętności łowczych.

Jako myśliwi często wykorzystywali chow chowy do pomocy przy polowaniu. Korzystano z nich też jako z psów zaprzęgowych, by mogły ciągnąć pasterski dobytek i upolowaną zwierzynę. Przez ich dość wszechstronne zastosowanie szybko zostały wypatrzone przez klasę wyższą i podbiły serca chińskiej arystokracji, a nawet samych cesarzy. Upodobanie w tych zwierzętach znaleźli też chińscy kapłani, którzy widzieli w nich psy walczące z demonami i chroniące przed napływem złych mocy. To wszystko przez ich bardzo charakterystyczny, „lwi” wygląd.

Niestety, na przestrzeni wieków chow chowy były też zwierzętami rzeźnymi w Chinach. Sama ich nazwa odnosi się do kantońskiego określenia na „mięso” lub „przysmak”. W Europie rozpowszechniły się dzięki angielskim marynarzom, którzy wyprawiali się na Daleki Wschód i szybko zrozumieli jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie psa tej rasy.

Właśnie w Anglii rozpoczęła się ich pierwsza, celowa hodowla i ustalony został wzorzec. Obecnie największymi miłośnikami chow chowów w Europie są Holendrzy – jednak oni preferują krótkowłosą wersję tych psów, która nigdzie indziej nie jest tak pożądana. Najliczniej natomiast chow chowy występują w Stanach Zjednoczonych.


Pies chow chow – nie tylko niebieski język go wyróżnia! 

Zazwyczaj bywa tak, że współczesne psy konkretnej rasy bardzo mocno różnią się od swoich przodków sprzed wieków. Psy chow chow są pod tym względem bardzo wyjątkowe. Bo choć celowa hodowla doprowadziła do uwypuklenia w pewnym stopniu niektórych ich cech, to nadal możesz obejrzeć wizerunki tych psów sprzed setek lat, które właściwie niczym szczególnym się nie różnią od swoich współczesnych odpowiedników.

To psy średniej wielkości, choć przez gęstą, bujną sierść i grubą skórę wydają się znacznie masywniejsze niż są w rzeczywistości. Ich sierść może być krótka lub długa – znacznie popularniejsze są osobniki długowłose, tylko w Holandii większą popularnością cieszą się te krótkowłose. Włos tworzy tak charakterystyczną dla tych psów kryzę lub grzywę, która upodabnia je do lwów. Przy łapach tworzy bryczesy lub portki.

Maść może być jednolicie czarna, kremowa, ruda, niebieska biała lub cynamonowa. Może wystąpić cieniowanie, ale nie łaty ani plamy. Tylna część ud i spodnia część ogona mogą być nieco jaśniejsze od reszty ciała. Do innych, bardzo charakterystycznych cech wyglądu zalicza się język. To w końcu pies z niebieskim językiem.

Niebieskie, granatowe lub wręcz fioletowe mogą być też jego dziąsła i podniebienie. Niewiele ssaków może pochwalić się tak egzotycznym językiem – poza chow chowami można taki spotkać na przykład u psów rasy shar pei lub u żyraf, a także niedźwiedzi polarnych. Za tak egzotyczne ubarwienie języka odpowiada bardzo rzadkie, jednolite umiejscowienie pigmentu.


Zadbaj o zdrowie chow chowa 

Wbrew temu jak wyglądają są to zwierzęta raczej delikatnego zdrowia. Pies chow chow może cierpieć przede wszystkim z powodu problemów skórnych. Ich skóra jest bardzo gruba, zwisa i układa się w charakterystyczne fałdy. Częste są problemy z alergią skórną, egzemą i innymi dolegliwościami związanymi ze skórą. Jeśli fałd jest szczególnie dużo, zwłaszcza na głowie, pies może urodzić się z wywiniętą powieką.

Konieczna będzie wówczas interwencja chirurgiczna lekarza weterynarii, bo to znacząco obniża komfort życia psa – rzęsy z wywiniętej powieki trą o rogówkę, to może też doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych. Stawy tych psów są też stosunkowo słabe, przez co, szczególnie seniorzy rasy, mogą cierpieć z powodu ich bólu i mieć problemy z chodzeniem.

Do tego dojść może też w przypadku przerostu stawu skokowego, co zdarza się, jeśli hodowla nie jest prowadzona prawidłowo. Przez gęstą, obfitą sierść i grubą skórę są to psy bardzo odporne na mrozy, ale też niezwykle wrażliwe na upały. Wysoka temperatura może szybko wywołać udar. Podczas upałów musisz psu zapewnić wypoczynek w chłodnym, zacienionym miejscu i stały dostęp do świeżej wody.

Pamiętaj, że te psy bardzo dużo piją. Chow chowy na ogół nie potrzebują dużo ruchu, ale w lecie zminimalizuj spacery do absolutnego minimum i unikaj wychodzenia z psem podczas największego natężenia słońca.


Pielęgnacja – czy chow chow jest bardzo wymagający? 

Najtrudniejsze w pielęgnacji psa rasy chow chow jest zadbanie o jego sierść. Wymaga ona codziennego, dokładnego szczotkowania. Psy te mają też tendencje do bardzo obfitego linienia, więc w okresie zmiany szaty z zimowej na letnią lub na odwrót, czesaniu trzeba poświęcić jeszcze więcej czasu i uwagi.

Przy codziennej pielęgnacji konieczne jest też zadbanie o tak charakterystyczne elementy psiego wyglądu, jak portki przy łapach, czy grzywa. Psa nie należy szczotkować na sucho – to najprostsza droga do naelektryzowania i zniszczenia włosia. Najlepiej używać specjalnych psich odżywek, które pomogą zadbać o jego futro.

Sama kąpiel psa też należy do tych bardziej uciążliwych. Zwłaszcza, że wraz z suszeniem nawet przy pomocy bardzo dobrego sprzętu, potrafi zająć kilka godzin. Dokładne wysuszenie jest z kolei konieczne, by nie rozwinęła się choroba skóry lub nie pojawiła się, na przykład grzybica. Mokry pies też może się bardzo łatwo przeziębić.

Od czasu do czasu warto też, zamiast kąpieli, potraktować psa specjalnym pudrem pielęgnacyjnym, czyli tzw. suchym szamponem, który pomoże zadbać o stan i kondycje sierści. Psy krótkowłose są rzadziej spotykane, ale są też nieco łatwiejsze w pielęgnacji. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, by regularnie przemywać ich fałdy skórne, zwłaszcza te na głowie, mokrą szmatką.


Chow chow – uparty, niezależny, czujny – jaki jeszcze jest? 

Niezależny, uparty i bardzo inteligentny – taki jest właśnie chow chow. Pies ten nie jest najłatwiejszy w obyciu, nazywany jest w końcu wręcz kotem w psiej skórze. Nie znaczy to jednak, że nie da się go nauczyć sztuczek czy wychować. Da się, ale to wymaga mnóstwa samozaparcia, silnego charakteru i zbudowania więzi z psem.

Obustronna relacja z tym psem musi opierać się na szacunku i bliskości. To psy bardzo niezależne i nieokazujące zbyt wielu uczuć, ale zdolne do silnego przywiązania się do jednego człowieka. Potrzebują serdecznego, bliskiego kontaktu z człowiekiem, bo w innym wypadku mogą zdziczeć i stać się agresywne.

Choć wybierają sobie jednego członka rodziny, którego darzą największym uczuciem, to nie mają też problemów z innymi domownikami, jeśli tylko traktują go z szacunkiem. Inteligencja tych psów w połączeniu z dużą niezależnością sprawia, że chow chowy raczej nie wykonują poleceń od razu.

To psy, które najpierw zastanowią się, czy polecenie ma sens i czy warto je wykonać. Są bardzo czujne i choć obecnie hodowane są raczej jako psy do towarzystwa, nadal mogą pełnić funkcje psa stróżującego. Pod warunkiem, że nie mieszkają w budzie lub kojcu – bez bliskiego kontaktu z człowiekiem szybko wyzwala się w nich agresja.


Kto da sobie radę z chow chowem? Z kim będzie najszczęśliwszy? 

Choć chow chowy mają poczciwy wygląd misiów, zdecydowanie nie są psami dla każdego. To nie są flegmatyczne, spokojne i łagodne psy. To stworzenia niezależne, uparte i dumne. Nie mają też w zwyczaju wylewnie okazywać uczuć. Trudno go nazwać psem rodzinnym – wybierze sobie jednego członka rodziny, za którym będzie podążał, do reszty będzie miał stosunek pozytywny, choć chłodniejszy.

Może też nie zechcieć ich słuchać. Raczej nie nadaje się też do domu z małymi dziećmi. Dogada się z tymi starszymi, pod warunkiem, że nauczysz wcześniej dziecko traktowania psa z należnym szacunkiem. Idealny właściciel chow chowa to człowiek z silnym charakterem ze skłonnościami przywódczymi. Nie decyduj się na tego psa jeśli liczysz na ślepe posłuszeństwo – to zupełnie nie leży w jego charakterze.

Nie jest też dobrym pomysłem dla osób, które nigdy wcześniej nie zajmowały się psami – amatorzy mogą sobie nie poradzić z jego ułożeniem, a nawet dać się zdominować w relacji. Nie wymaga zbyt wiele ruchu, dlatego nawet jeśli nie masz zbyt wielkiej ochoty, czy zbyt dużo czasu na długie spacery z psem, chow chow będzie doskonałym towarzyszem. Choć jeśli pies często miałby zostawać sam w domu, przemyśl jeszcze wybór chow chowa – te psy bardzo potrzebują kontaktu z człowiekiem i nie mogą zostawać same na dłużej.


Chow chow – podsumowanie w pigułce 

Chow chowy to psy o silnym charakterze – uparte i niezależne, choć lojalne. Pochodzą z północy Mongolii, choć powszechnie za kraj ich pochodzenia uważa się Chiny, do których przywędrowały wraz z pasterzami. To jedna z najstarszych znanych ras. To masywny pies z fioletowym językiem – cechą równie charakterystyczną dla rasy jak kryza lub grzywa.

Ich sierść jest gęsta, a gruba skóra tworzy specyficzne fałdy. Występują również w wersji krótkowłosej, choć znacznie popularniejsze są długowłose. Wbrew wyglądowi to nie są zbyt odporne psy – należą do raczej chorowitych, choć doskonale radzą sobie podczas niskich temperatur i mrozy są im niestraszne. Bardzo źle jednak znoszą upały. Nie potrzebują dużo ruchu, ale ich wychowanie wymaga silnej ręki, bo mają tendencje do dominacji.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel