Pies zamknięty w samochodzie – reaguj, szczególnie w upał!

Co roku w trakcie trwania słonecznych ciepłych tygodni powraca ten sam, smutny i przerażający problem: pies zamknięty w samochodzie. Chociaż media coraz głośniej alarmują o realnym zagrożeniu życiu i konsekwencjach, jakie czekają nieodpowiedzialnego właściciela, świadomość tego, co dzieje się z psem pozostawionym w nagrzanym samochodzie nadal nie działa na wyobraźnię wielu osób.

Dlaczego pozostawiony pies w aucie latem powoduje tyle emocji? Przyczyna jest prosta: zamknięcie psa w samochodzie podczas upałów skazuje go na wolną i bolesną śmierć. Brak świadomości nie oznacza braku odpowiedzialności, dlatego każdy właściciel czworonoga musi wiedzieć, czego pod żadnym pozorem nie powinien robić swojemu psu, gdy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura.

Pies w aucie latem – dlaczego to takie niebezpieczne

Do najczęstszych sytuacji, w których odchodzi do tragedii, często również dla samego właściciela, nieświadomego konsekwencji swojego czynu, dochodzi na parkingach przed supermarketami. To tutaj właściciele psów decydują się na pozostawienie swoich pupili „tylko na 15 minut”, w celu zrobienia szybkich zakupów. Szybkie zakupy zamieniają się jednak w minimum pół godziny spędzone w sklepie, w którym zdarzają się kolejki w poszczególnych działach lub w kasach przy wyjściu. Tymczasem każda minuta oznacza wielkie cierpienie dla Twojego psa i dosłowne gotowanie się jego organizmu. Jak do tego dochodzi?


Kiedy na zewnątrz panują upały, ludzie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie temperatura i słońce może mieć nie tylko na nich, ale też na ich czworonożnych pupili. Pies w nagrzanym samochodzie zostaje zamknięty w pomieszczeniu, które działa jak piekarnik. Samochód to miejsce, które bardzo szybko się nagrzewa.


W środku samochodu panuje zazwyczaj temperatura o kilkanaście stopni wyższa niż na zewnątrz, co oznacza, że jeśli na zewnątrz jest 20 stopni, w samochodzie jest ponad 30. Łatwa kalkulacja pozwala obliczyć, jakie warunki panują w aucie przy fali upałów sięgających 35 stopni. W takich warunkach żaden organizm nie jest w stanie długo wytrzymać, a w szczególności dotyczy to właśnie psów oraz innych zwierzątek domowych.

pies w aucie w lato

Pies zamknięty w samochodzie umiera z przegrzania organizmu

Dlaczego pies a upały to tak niebezpieczne zestawienie? Psy w przeciwieństwie do ludzi nie wydzielają potu, gdzie pisaliśmy w artykule:
Czy pies się poci? To musisz wiedzieć – zwłaszcza latem.

Swoją temperaturę ciała regulują głównie poprzez dyszenie, które jest utrudnione w miejscu, w którym brakuje świeżego powietrza. W zamkniętym aucie powietrze jest suche i bardzo ciepłe, co sprawia, że pies ma coraz poważniejsze problemy z ochłodzeniem własnego organizmu. Przez to dochodzi do szybkiego wzrostu temperatury ciała i do przegrzania organizmu.


Pamiętaj, że pies nie jest w stanie sam sobie pomóc, nie otworzy drzwi, a nieraz brakuje mu sił na szczekanie, czy zwrócenie uwagi przechodniów. Zostawiając go w aucie, wydajesz na niego wyrok powolnej śmierci spowodowanej przegrzaniem. Czas nie ma tutaj znaczenia, niektóre psy mogą szybciej reagować na skrajne warunki, dlatego pozostawienie psa nawet na kilka minut w aucie może przynieść tragiczne skutki.

zagrożenia dla psa w aucie

Pies a upały – jak pomóc?

Jak pomóc, kiedy zobaczysz swojego lub obcego psa, który doznał skutków zbyt wysokiej temperatury? Jeśli w upalny dzień na parkingu zobaczysz psa zamkniętego w samochodzie, zgodnie z polskim prawem możesz wybić szybę bez poniesienia konsekwencji. Najlepiej od razu zadzwoń na policję i zgłoś całe wydarzenie.


Psa, który doznał przegrzania organizmu, należy położyć w cieniu i powoli obniżać temperaturę ciała. Podaj mu ciepłą wodę, a nie zimną, ponieważ może ona wywołać szok dla organizmu. Jeśli pies nie wraca do formy, jak najszybciej zawieź go do lekarza weterynarii, który poda mu kroplówkę oraz odpowiednio się nim zajmie.


Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie, nawet jeśli na zewnątrz nie panuje bardzo wysoka temperatura. Pies inaczej odczuwa ciepło, a samochód działa jak piekarnik, dlatego pozostawienie go w aucie to jednoznaczny wyrok na jego życie i zdrowie. Żadne zakupy czy załatwienia nie są warte cierpienia, jakie serwujesz swojemu pupilowi, który nie potrafi sam sobie pomóc. Uświadamianie innych właścicieli o konsekwencjach tak lekkomyślnego czynu z pewnością przyczyni się do zmniejszenia liczby tragicznych w skutkach przypadków psów pozostawionych w szczelnie zamkniętym aucie

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Historie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.