Rottweiler – usposobienie stróża idealnego. Opis rasy

Rottweiler to pies, który samą swą posturą potrafi wzbudzać lęk. Jego nieustępliwy charakter i poczucie własności czynią z niego stróża idealnego. Usposobienie tego psa jest zrównoważone. Ta rasa ma też wysoki próg pobudzenia, dlatego trudno jest ją wyprowadzić z równowagi. Jest też psem inteligentnym i wytrzymałym. To rasa dużo starsza niż mogłoby się też wydawać. Co warto wiedzieć o rottweilerach?

Wzorzec rottweilera według różnych organizacji kynologicznych

Rottweiler to rasa psa, która została uznana przez wiele organizacji kynologicznych. Między innymi przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Wzorzec rasy oznaczony jest w następujący sposób:

  • Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła,
  • Sekcja 2.1 Molosy w typie mastifa,
  • Numer wzorca: 147.

Rottweiler według innych organizacji kynologicznych został zaklasyfikowany w następujący sposób:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pracujące,
  • Australian National Kennel Club (ANKC) – grupa 6 psy użytkowe,
  • World Kennel Union (WKU) – 2.32 psy pracujące,
  • Kennel Club in the United Kingdom – psy pracujące,
  • Canadian Kennel Club (UKC) – III-26 psy pracujące,
  • United Kennel Club (UKC) – psy stróżujące.

Pies rzymskich legionistów – historia rasy rottweiler

Historia psów rottweiler jest naprawdę długa, sięga aż czasów rzymskich podbojów, czyli przeszło dwóch tysięcy lat. Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Przez długi czas rottweilery były kojarzone właśnie z legionistami. A z czym kojarzone są dziś? Z nami poznasz ich niezwykłą historię.

Skąd pochodzą rottweilery?

Bezpośrednimi przodkami rottweilerów są rzymskie molosy. Te z kolei wywodzą się od indyjskich i mezopotamskich mastiffów, którym udało się przywędrować do Europy. W tej wędrówce towarzyszyły wojskom Aleksandra Wielkiego i były świadkami jego podbojów. Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat rottweilerów pochodzą już z 74 roku. Wtedy rzymscy legioniści przywędrowali na tereny dzisiejszych południowo-zachodnich Niemiec i założyli tam obóz nad rzeką.

Osada szybko zyskała na znaczeniu i dostała nawet status jednego z miast Imperium Rzymskiego. W 260 roku Rzymianie wycofali się z tej okolicy, zostawili jednak swoje psy, które szybko trafiły pod opiekę miejscowej ludności. Tymi psami były właśnie rottweilery. Miasto na pewnym etapie historii zmieniło pierwotną nazwę na Rottweil. XV wiek był dla miasta czasem rozkwitu.

Użytkowość psa rottweiler kiedyś i dziś

Przodkowie rottweilera byli używani przez rzymskie wojsko do pędzenia bydła i opieki nad stadem. Psy te miały też za zadanie bronić stada przed złodziejami i atakami drapieżników.

Miasto Rottweil zasłynęło jako prężny ośrodek handlu – głównie zbożem i bydłem. Zjeżdżało tam naprawdę wielu kupców. Wspaniałymi stróżami, pilnującymi dużych stad przed niebezpieczeństwem, były ogromne psy, znane jako rottweilery. W tamtym okresie zwano je też psami rzeźnickimi. Były naprawdę ogromnym postrachem wśród złodziei. Do tego stopnia, że duże sumy pieniędzy nosiły w sakiewkach przywiązanych do obroży.

Pies rottweiler zaczął tracić na znaczeniu, wraz ze spadkiem znaczenia hodowli bydła. Nastąpiło to około roku 1890, rasie groziło zapomnienie i wyginięcie. Przed tym smutnym losem rottweiler zostały uratowane przez miłośników tej rasy. Już w 1910 roku uznano rottweilery za idealne psy policyjne, co było kolejnym przełomem w ich hodowli i sprawiło, że rasa ostatecznie nie wyginęła, tylko rozwinęła się jeszcze bardziej.

Dziś rottweilery uznawane są nie tylko, jako doskonałe psy stróżujące, obronne, policyjne i ratownicze, ale również psy rodzinne. Pamiętajmy jednak, że są one umieszczone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Żeby mieć w swoim domu rottweilera trzeba zdobyć specjalne pozwolenie.

Rottweiler – rozkwit popularności

Pierwszy Klub Rottweilera w Niemczech powstał w 1907 roku. W tym samym okresie powstał też drugi niemiecki Klub Rottweilera, do połączenia doszło dopiero w 1921 roku. Istnieje on i prężnie działa do tej pory jako Powszechny Niemiecki Klub Rottweilera. Co roku organizowana jest tam wystawa. Biorą w niej udział nie tylko hodowcy rottweilerów z Niemiec, ale zjeżdżają się hodowcy i miłośnicy tej rasy z całego świata.

Obecnie rottweilery to psy popularne w wielu krajach na całym świecie. W Polsce pierwsze rottweilery pojawiły się już przed II wojną światową. Wybuch wojny definitywnie zniszczył plany hodowli tych psów w naszym kraju. Odrodzenie nastąpiło dopiero w latach 60. XX wieku. Wtedy Eugeniusz Korszek, sprowadził z NRD pierwszą parę rottweilerów, które zapoczątkowały hodowlę.

Coraz częściej można usłyszeć o innym rodzaju rottweilera, który nazywa się rottweiler golden. Jest on mieszańcem rottweilera i golden retrievera. Te psy zyskują coraz większą popularność wśród ludzi. Choć nie są jeszcze uznawane za osobną rasę.

rottweiler czy golden?

Wygląd, który budzi respekt – jak wygląda rottweiler?

Rottweiler jest psem, który wygląda na silnego i groźnego. Jeśli chcesz poznać więcej jego cech charakterystycznych, zapraszamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Wygląd ogólny rottweilera

Rottweilera nie da się pomylić z żadnym innym psem. To masywny i krzepki zwierzak. Ma szeroką i doskonale umięśnioną klatkę piersiową. Jego nos jest duży, czarny i szeroki, oczy zaś owalne i zawsze ciemnobrązowe. Ogon w niektórych krajach obcinany jest do wysokości pierwszego lub drugiego kręgu. W Polsce zabrania się tego zwyczaju. Ogon naturalnie noszony jest w linii grzbietu, standardowo sięga do stawu skokowego, choć bywa też dłuższy i według standardu rasy nie jest to uznawane za wadę.

Rottweiler – ile waży i ile ma wzrostu?

Rottweiler może występować w rozmiarach od średniego do dużego. Psy osiągają wysokość w kłębie od 61 do 68 centymetrów, suki są wyraźnie mniejsze, bo mogą mieć od 56 do 63 cm w kłębie. Samce ważą około 50 kg, a samice około 42 kg.

Rodzaj i kolory umaszczenia rottweilera

Szata rottweilera jest dwuwarstwowa. Sierść okrywowa ma średnią długość, bardzo mocno przylega do skóry. Podszerstek w żadnym wypadku nie może wystawać ponad włos okrywowy. Maść tych psów jest ściśle określona. Powinna być czarna i zawsze ma charakterystyczne, ciemnorude podpalania – na kończynach, klatce piersiowej, przy ogonie, pod szyją, nad oczami, na kufie i policzkach. To jedyne umaszczenie dozwolone przez wzorzec – rottweiler biały (czy w innych kolorach) po prostu nie występuje.

rottweiler fakty

Pielęgnacja psa tej rasy

Pielęgnacja rottweilerów nie należy do najbardziej wymagających. Z nami dowiesz się, co zrobić, by sierść psa zachowała połysk i zdrowy wygląd.

Pielęgnacja sierści rottweilera

Sierść rottweilera jest krótka, dlatego nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy ją wyczesać raz w tygodniu włosianą szczotką lub gumową rękawicą z wypustkami. Rottweilery w okresie linienia tracą sierść dwa razy do roku, wtedy trzeba czesać je nawet codziennie. W przeciwnym razie sierść stanie się matowa, a martwy, wypadający włos będzie osadzał się na meblach.

Rottweiler – kąpiel

Kąp swojego rottweilera w miarę występowania takiej potrzeby. Do tego celu musisz użyć specjalnego szamponu dla psów. Wybierz taki, który będzie dostosowany do aktualnego stanu sierści pupila. Możesz wybierać wśród szamponów regenerujących, odżywiających, intensyfikujących barwę sierści i wielu innych. Pamiętaj, by dokładnie spłukać psa z mydlin i po kąpieli dokładnie wysuszyć go ręcznikiem lub suszarką.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Regularnie sprawdzaj oczy, uszy i zęby psa. Do oczyszczania uszu i oczu użyj specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. W dbaniu o higienę jamy ustnej rottweilera pomoże i szczoteczka dla psów lub smaczki dentystyczne. Jeśli psiak nie radzi sobie sam ze ścieraniem pazurów, musisz je obcinać przy użyciu obcinaczek.

Rottweiler – charakter, usposobienie, temperament

Rottweilery uważane są za zwierzęta groźne, wręcz niebezpieczne i bardzo agresywne. Czy powszechnie utarta opinia jest prawdą? Możemy powiedzieć na wstępie, że psy te są znacznie inne od tego, co mogłoby się wydawać. Z nami poznasz ich usposobienie i charakter. Krótko przedstawiliśmy charakterystykę rottweilera.

Stosunek rottweilera do bliskich

Właściciele opisują rottweilery jako psy niezwykle oddane, kochające i lojalne swoim właścicielom. Szybko nawiązują więź z człowiekiem, do swoich opiekunów mogą się bardzo szybko i mocno przywiązać. Nadają się do domów z dziećmi, bo wykazują silny instynkt opiekuńczy. Dlatego z przyjemnością będą pilnować słabszych członków swojego stada. Mimo wszystko kontakty rottweilerów z najmłodszymi członkami rodziny wymagają nadzoru osoby dorosłej. Pies może być nadopiekuńczy, na co trzeba uważać. Może uznać za zagrożenie osoby, które wcale nie chcą zrobić krzywdy dziecku.

Rottweiler wobec obcych

Rottweilery są znane ze swojego silnie rozwiniętego instynktu obronnego. Własności swojego opiekuna będą jednak strzec z zapałem i ogromnym zaangażowaniem. Na teren przez siebie chroniony nie wpuszczą żadnego intruza. Nie jest łatwo wyprowadzić je z równowagi – te psy są niezwykle spokojne. Do obcych podchodzą z pewną dozą nieufności. Gdy komuś jednak uda się zdenerwować rottweilera, pies zareaguje bardzo gwałtownie.

Właściwie wychowany rottweiler bez problemu zaakceptuje też wszystkich gości domowników. W stosunku do innych psów i kotów może wykazywać duży dystans. Niektóre osobniki, szczególnie samce, mają skłonność do dominacji w swoim otoczeniu. Jeśli dobrze opiekujesz się rottweilerem, uda Ci się poskromić jego charakterek. Musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednią socjalizację szczeniaka, która powinna być rozpoczęta już w hodowli.

Aktywności dla rottweilera

Rottweilery nie cierpią bezczynności, za to bardzo dobrze odnajdują się przy pracy. Nie przeszkadza im nawet długotrwały wysiłek, potrafią też doskonale skupić się na wykonywanym zadaniu. Na co dzień potrzebują odpowiedniej dawki ruchu połączonej z ćwiczeniami – zarówno fizycznymi, jak i umysłowymi. Psy tej rasy doskonale radzą sobie w wodzie – kąpiel w jeziorze, zwłaszcza w upalne dni, to dla nich prawdziwa frajda.

Jak wychować rottweilera?

Dobrze wychowany szczeniak rottweilera z pewnością wyrośnie na zrównoważonego psa. Warto pamiętać o tym, że opieka nad rottweilerem wymaga odpowiedniego podejścia ze strony opiekuna. Poniżej opowiedzieliśmy trochę więcej o wychowaniu psa tej rasy.

Jakie warunki do życia będą najlepsze dla rottweilera?

Rottweilerowi najlepiej będzie żyło się w domu z ogrodem, dużą frajdę sprawi mu pilnowanie wyznaczonego terenu. Może mieszkać również w mieszkaniu w bloku, trzeba jednak zapewnić psu odpowiednią dawkę aktywności każdego dnia. Zostawanie samemu w domu nie będzie stanowiło dla rottweilera większego problemu. Jeśli zostanie do tego wcześniej odpowiednio przygotowany. Mimo wszystko w całkowitym odosobnieniu będzie czuł się źle, samotność może prowadzić do pojawienia się problemów behawioralnych.

Akcesoria dla rottweilera

Rottweilery są obdarzone silnym instynktem terytorialnym. Nie uważa się ich jednak za psy agresywne – właścicielowi bez problemu pozwolą sobie zabrać psią miskę czy ulubioną zabawkę, pod warunkiem, oczywiście, że od małego będą dobrze wychowywane i uczone odpowiednich zachowań. 

Rottweilery z reguły nie przejawiają skłonności do ucieczek, ale dla zapewnienia im bezpieczeństwa podczas spacerów warto zakupić solidną smycz. Przyda się im także komfortowe legowisko, które powinniśmy postawić w centralnym punkcie domu. Dzięki temu pies będzie mógł obserwować otoczenie i poczuje się integralną częścią rodziny. Budowanie silnych więzi jest bardzo ważne. Dobre relacje przydadzą się podczas szkolenia. Pies bardziej zaufa osobie, którą zna i lubi.

Co jest ważne w wychowaniu rottweilera?

Rottweilery lubią przebywać ze swoimi ludźmi i angażować się w życie rodzinne, dlatego nie powinny zostawać długo same. Warto takiego psa już od szczeniaka zabierać ze sobą wszędzie, by nauczył się odpowiednio reagować i poznał swoje otoczenie. Ważne jest również zapewnienie mu wystarczającej ilości bodźców. Właściciel rottweilera powinien być doświadczony i świadomy tego, co niesie za sobą posiadanie psa tej rasy.

Pieluchy i majtki dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Rottweiler – o czym trzeba pamiętać podczas jego szkolenia?

Zastanawiasz się, dla kogo rottweiler będzie odpowiedni? Zdecydowanie nie jest dla każdego – wymaga pewnego prowadzenia już od szczeniaka. Potrzebuje opiekuna, który ma doświadczenie w opiece nad psami i potrafi się nimi zająć. Jeśli rottweiler jest agresywny to dlatego, że trafił na nieodpowiedzialnych właścicieli. Chcesz wiedzieć, jak powinno wyglądać jego szkolenie? Podpowiadamy.

Nauka posłuszeństwa przede wszystkim

Rottweiler to pies pewny siebie i dość uparty, jednocześnie jest bardzo inteligentny, uczy się chętnie i szybko. W jego szkoleniu potrzebna jest duża dawka konsekwencji i dyscypliny. Pamiętajmy, że awersyjne metody szkoleniowe (system kar wywołujący u psa lęk) nigdy nie przyniosą oczekiwanych efektów. Jeśli pies poczuje się zagrożony ze strony opiekuna, z pewnością zacznie się bronić. Musi poczuć, że może nam zaufać, dlatego silne więzi są tak istotne podczas szkolenia. Ważne, by właściwe zasady wpajać mu już od szczeniaka.

Dobrze wyszkolony, posłuszny rottweiler świetnie sprawdzi się w ratownictwie lub dogoterapii. Psy te lubią wyzwania, dlatego też, jeśli opanują podstawowe komendy, chętnie nauczą się różnych sztuczek.

Pozytywne metody szkoleniowe

Rottweilera należy traktować z szacunkiem i okazywać mu dużo miłości, a z pewnością odwdzięczy się tym samym. Dużo lepsze efekty w szkoleniu osiągniemy, dzięki zastosowaniu pozytywnych metod. Polegają na nagradzaniu psa za poprawnie wykonaną komendę. Może być to pochwała słowna, werbalna (np. pogłaskanie po głowie) lub ulubiona zabawa. Najbardziej skuteczne jednak okazuje się podawanie smaczków treningowych. Nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego psa. Warto wybrać smak, który nasz pupil lubi najbardziej.

Zabierz swojego psa na spacer - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla psa rasy rottweiler

W Polsce możemy znaleźć wiele hodowli psa rasy rottweiler. Warto wiedzieć, jak wybrać tę dobrą. Dowiesz się tego, czytając dalszą część artykułu.

Ważne dokumenty z hodowli

W pierwszej kolejności warto upewnić się, że wybrana przez nas hodowla jest zarejestrowana. Każdy hodowca, który legalnie prowadzi działalność, jest zobowiązany do wydania metryki szczeniaka. W metryce znajdziemy m.in. dane dotyczące urodzenia psa. Poza tym na jej podstawie możemy wyrobić rodowód. To dokument, który upoważnia psa do udziału w wystawach. Będziemy go potrzebować także wtedy, kiedy planujemy założyć własną hodowlę. Rodowód zawiera informacje odnośnie przodków szczeniaka.

Jeśli chcemy mieć pewność, że szczeniaki pochodzą z legalnej hodowli, powinniśmy poprosić o rodowody ich rodziców. Na naszą prośbę hodowca może pokazać również wyniki badań ojca i matki młodego rottweilera. Każdy szczeniak musi mieć założoną książeczkę zdrowia. Przed zakupem psa hodowca jest zobowiązany do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży.

Jak poznać dobrego hodowcę?

Decyzja o nabyciu rottweilera powinna być przez nas dokładnie przemyślana. Warto kupować rasowe psy, ponieważ posiadają one cechy wyglądu i charakteru zgodne z przyjętymi standardami – wiemy zatem czego można się spodziewać po psie konkretnej rasy. Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety rasy. Pamiętajmy, że rottweiler potrzebuje specjalnego podejścia, na pewno nie nadaje się dla osób niedoświadczonych. Dobry hodowca poinformuje nas o potrzebach tego psa i udzieli rad odnośnie jego żywienia i wychowania. Na pewno będzie chciał oddać swoje szczeniaki w ręce kochających i odpowiedzialnych właścicieli.

Hodowlą tej rasy powinny zajmować się osoby z dużym doświadczeniem. Uczciwi hodowcy podchodzą do swojej pracy z miłością i pasją. Dbają o psy – szczeniaki są socjalizowane, wypielęgnowane, odrobaczone i zdrowo odżywiane. Wcześniej powinniśmy odwiedzić daną hodowlę i zobaczyć, w jakich warunkach żyją psy. Przy okazji będziemy mogli obejrzeć rodziców szczeniaka.

rottweiler szczeniaki

Pies rasy rottweiler – zdrowie

Rottweiler pies zdrowy i bardzo wytrzymały. Nie przeszkadza mu mróz, deszcze, śnieg czy złe warunki atmosferyczne. Źle znosi upały, jest za to doskonałym pływakiem. Podczas gorących dni chętnie pobawi się w wodzie, będzie też szukał chłodniejszego schronienia.

Rottweiler to pies duży, dlatego ma tendencję do występowania dysplazji stawów łokciowych i biodrowych. Dlatego wymogi hodowlane wskazują na obowiązek prześwietlenia stawów biodrowych pod kątem występowania dysplazji. W przypadku stawów łokciowych nie jest to wymagane. Coraz więcej hodowców jednak decyduje się również na taki krok.

W przypadku samców, zwłaszcza tych, które znajdują się na etapie dorastania, może wystąpić enostoza. To nic innego jak młodzieńcze zapalenie kości. Rottweiler może zapaść też na zapalenie uszu lub skręt i rozszerzenie żołądka. Nie jest też całkowicie wolny od widma chorób nowotworowych, kardiologicznych czy problemów skórnych. Czasami też zdarzają się wady powiek.

Pamiętaj też o tym, że szczenięta rottweilerów są bardzo wrażliwe na wirusa parwowirozy. Ich wrażliwość na parwowirozę jest dużo większa niż w przypadku innych ras psów, dlatego zawsze dobrze pilnuj kalendarza szczepień. Długość życia tych psów to około od 8 do 10 lat.

Pielęgnacja oczu i uszu psów- Sklep Zoologiczny Zooart

Żywienie rottweilera

Rottweiler to pies duży i aktywny. Potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, by zachować wzorcową sylwetkę i być w pełni sił. Opowiedzieliśmy trochę na temat prawidłowego żywienia psa tej rasy.

Jakie są możliwe sposoby żywienia?

Rottweilery mogą być żywione karmami komercyjnymi lub dietą BARF. Sami musimy zadecydować, który sposób będzie lepszy dla naszego psa. Pamiętajmy, że potrzebuje on karm dobrej jakości. Wybierając pierwszą metodę, pamiętajmy, że rottweiler potrzebuje karm dobrej jakości. Najlepiej serwować mu wysokobiałkowe karmy dla psów. Możemy wybrać suchą lub mokrą, albo stosować naprzemiennie oba te rodzaje. 

Dobrą i sprawdzoną metodą jest karmienie psa surowym mięsem z kośćmi podrobami oraz wybranymi owocami i warzywami. Taki sposób żywienia to nic innego, jak dieta BARF, która w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Szczegółowe zasady dotyczące żywienia BARF warto skonsultować z dietetykiem weterynaryjnym. Nadmiar lub niedobór poszczególnych składników odżywczych może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia psa.

Żywienie młodego i dorosłego rottweilera

Komponując dietę naszego rottweilera, warto wziąć pod uwagę m.in. takie czynniki, jak jego wiek, waga, poziom aktywności fizycznej, czy też zdrowie. Żywienie psów powinno opierać się przede wszystkim na dobrej jakości mięsie. Zawiera ono białko i tłuszcze, które są dobrym źródłem energii. Białko dodatkowo wspomaga budowę mocnych mięśni, co jest istotne w przypadku psów bardzo aktywnych. Te składniki odżywcze są ważne, ale nie jedyne. W karmach naszego rottweilera nie może zabraknąć witamin i minerałów wspierających jego prawidłowy rozwój. Ważną substancją jest L-karnityna, która wspomaga wytrzymałość mięśni i chroni przed niedokrwieniem. Natomiast kwasy omega-3 i omega-6 przyczyniają się m.in. do utrzymania stanu sierści w dobrej kondycji. Dodatek glukozaminy i chondroityny chroni stawy psów przed urazami.

Pamiętajmy o tym, by nie przekarmiać naszego rottweilera. Szczeniaki powinny być karmione mniej więcej 4-5 razy dziennie małymi porcjami. Młode psy potrzebują znacznie więcej energii, niż dorosłe osobniki. Warto kupić im karmy przeznaczone dla szczeniąt. Zawierają składniki odżywcze we właściwych proporcjach, nie musimy martwić się więc o ewentualne niedobory w diecie. Dorosłemu rottweilerowi wystarczą 2-3 posiłki dziennie. Najlepiej, by były podawane o stałych porach.

Cena w hodowli i koszty utrzymania

Cena za rottweilera z renomowanych hodowli może wahać się od ok. 3000 do 5000 tysięcy złotych. Oczywiście dużo zależy od płci, prestiżu hodowli, czy też predyspozycji wystawowych psa. Musimy liczyć się także z kosztami, związanymi z wyprawką dla rottweilera. Poniżej krótko podsumowaliśmy wydatki.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Rottweilerowi w ciągu miesiąca skończy się karma, przysmaki treningowe i worki na nieczystości. Te produkty trzeba wymieniać na bieżąco. Mogą kosztować ok. 200-250 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

W wyposażeniu rottweilera nie może zabraknąć: wygodnego legowiska, dwóch misek na jedzenie i wodę, obroży, szelek, smyczy, szczotki, szamponu, szczoteczki i pasty do zębów, obcinaczek do pazurów, preparatu do czyszczenia uszu i oczu, zabawek (zwłaszcza w przypadku szczeniaków). Zapłacimy na te rzeczy ok. 400-500 zł.

Dodatkowo musimy liczyć się także z opłatami związanymi z usługami, np. wizytami u weterynarza i (opcjonalnie) konsultacją z psim dietetykiem, czy szkoleniem pod okiem profesjonalnego trenera. Cena w tym przypadku jest kwestią bardzo indywidualną.

Pies rottweiler – podsumowanie

Rottweiler to jedna z najstarszych ras świata. Na tereny dzisiejszych Niemiec, psy te zawędrowały razem z rzymskimi legionistami. Opowiedzieliśmy trochę szerzej o ich historii powstania rasy w powyższym wpisie. Pies ten budzi respekt samą swoją posturą. Jest duży, umięśniony i potężnie zbudowany. Ma też silny charakter, dlatego konieczne jest jego konsekwentne, świadome i spokojne prowadzenie przez całe życie, już od szczeniaka. Nie zapomnieliśmy poruszyć tematów związanych z wyglądem, charakterem i wychowaniem rottweilera. Dobrze ułożony rottweiler będzie bardzo spokojnym, lojalnym i oddanym członkiem rodziny. Opowiedzieliśmy o najważniejszych aspektach odnośnie hodowli rottweilera oraz chorobach zagrażających jego zdrowiu. Na koniec podsumowaliśmy koszty. Mamy nadzieję, że dzięki temu podjęcie decyzji odnośnie nabycia rottweilera będzie znacznie łatwiejsze.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.