Koty nader często nazywane są małymi tygrysami – piękne, majestatyczne i pełne gracji koty domowe naprawdę potrafią je przypominać. I tak jak w tygrysach drzemie w nich instynkt drapieżnika. Bardzo łatwo zaobserwujesz go podczas zabawy kota, gdy wyzwala on wszystkie swoje łowcze instynkty. Jednak niektóre koty bardziej niż inne przypominają tygrysy. Jednym z takich kotów jest toyger. Skąd się wzięła ta rasa? Jak wygląda toyger? Co warto o nim wiedzieć? Kto będzie doskonałym opiekunem dla toygera? Poznaj tego bardzo rzadkiego kota, nad którego urodą i cudownym charakterem naprawdę nie można przejść obojętnie!
Toyger – historia małego tygrysa
Ludzie od dawna dopatrywali się w kotach małych tygrysów – ich dzikich kuzynów. Jednak na specjalną uwagę zawsze zasługiwały te koty, które jak najbardziej przypominały tygrysy fizycznie. W latach 80. XX wieku Judy Sugden postanowiła przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.
Koty pręgowane się, oczywiście, zdarzały od zawsze. Jednak w odróżnieniu od tygrysów, na ich skroniach nie było z reguły wyraźnego wzoru. Judy Sugden to hodowczyni, która postanowiła wyhodować kota pręgowanego, z takimi właśnie znaczeniami na pyszczku i głowie.
Pod koniec lat 80. XX wieku zauważyła, że jeden z jej kotów ma charakterystyczne punkciki na skroniach i uznała, że to właśnie jest dobra droga do wyhodowania tego typu kotów. Postanowiła skrzyżować pręgowanego kota domowego z kotem bengalskim.
Na tym się jednak nie skończyło, w 1993 roku przywiozła z Kaszmiru w Indiach kota, który miał charakterystyczne kropki za uszami, nie miał za to w tamtym miejscu umaszczenia typu tabby.
Plan był prosty: stworzyć kota, który będzie przypominał tygrysa. Umaszczonego w charakterystyczny, tygrysi sposób wzdłuż całego ciała, łącznie z głową. Miał to być też kot silny i mocny już na pierwszy rzut oka. W urzeczywistnieniu tej wizji pomogła jej jeszcze dwójka innych hodowców, a w toku celowej hodowli użyto aż czterdziestu kotów, które pochodziły z najróżniejszych krajów.
W ten sposób powstały koty tygrysie – przymilne, słodkie i uczuciowe zwierzaki o wyglądzie miniaturowych tygrysów. To właśnie do ich wyglądu nawiązuje nazwa – toyger, która jest połączeniem słów „toy” czyli zabawka, ale jest to też słowo określające miniaturowe rasy, jak na przykład maleńki toy pudel, a także słowa „tiger”, czyli tygrys.
Rasa ta nadal nie jest jeszcze uznawana przez FIFe, za to w 2007 roku została zaakceptowana w pełni przez inną kocią organizację – The International Cat Association (TICA).
Toyger w Polsce
Pierwsze toygery w Polsce pojawiły się dopiero kilka lat temu, bo w 2014 roku. Trzy toygery o imionach Julia, Star i Naja zostały sprowadzone z Niemiec. Do tej pory w Polsce działa tylko jedna hodowla kotów tej rasy, w Szczecinie. Prowadzona jest przez państwa Kozieł, czyli osoby odpowiedzialne za sprowadzenie pierwszych toygerów do kraju. Ile kosztuje toyger? Cena jest wysoka, bo to rasa nadal praktycznie jeszcze nieznana. Dlatego koszt może wynieść nawet osiem tysięcy złotych.
Jak wygląda toyger?
Toyger został wyhodowany właśnie po to, by przypominać tygrysa – tak się właśnie stało. Kocury ważą od czterech i pół do siedmiu kilogramów, kotki natomiast od trzech do czterech i pół kilogramów. Pyszczek w swoim kształcie najbardziej przypomina odwrócone serce, kufa jest bardzo mocno zaznaczona, szeroka, głęboka i długa.
Uszy są nachylone pod kątem czterdziestu pięciu stopni w kierunku oka, są małe, choć w stosunku do głowy szerokie. Są gęsto owłosione, chociaż nie powinny występować charakterystyczne dla rysiów pędzelki, czyli specyficzne owłosienie końcówek uszu.
Tułów jest bardzo muskularny, ma zaokrąglone kontury. Budowa ciała waha się od średniej do głębokiej. Koty te już na pierwszy rzut oka wyglądają na bardzo silne i umięśnione, choć ich tułów nie może być toporny. Ogon jest długi i bardzo gruby.
Oczy są szeroko rozstawione, głęboko osadzone. Przez hodowców najbardziej cenione są toygery, których oczy mają bardzo intensywny i głęboki kolor.
Sierść jest krótka, choć na podgardlu i przy szyi może być nieco dłuższe. Umaszczenie z kolei musi jak najbardziej przypominać to tygrysie. Rasa jest jeszcze bardzo młoda i wciąż ewoluuje w celu osiągnięcia pręg, które jak najbardziej przypominają te tygrysie. Dlatego bezwzględnie kot tej rasy musi mieć umaszczenie w rodzaju mackerel tabby, które ewoluowało w kilka odmian – mackerel tabby bold oraz mackerel tabby braided. W pierwszym przypadku pręgi są nieregularne, grube i pionowe. W tym drugim są grube, ale przeplatają się wzajemnie.
Na uwagę zasługuje też sposób, w jaki toygery chodzą – ich chód jest pełen gracji, ale też jest charakterystycznie toczący, czym przypomina sposób chodzenia właśnie tygrysów i innych dużych kotów.
Czy toyger to zdrowa rasa?
W tym momencie trudno jeszcze wyrokować na temat zdrowia tej rasy. Wszystko dlatego, że to wciąż jeszcze bardzo młoda rasa, słabo znana i ciągle jeszcze ewoluująca. Trudno orzec, na jakie choroby może być narażona w przyszłości, bo dużo zależy od kierunku, w którym będzie prowadzona hodowla.
Odnotowano już jednak jedną chorobę dziedziczną, na którą narażone są toygery – niedobór kinazy pirogronianowej – enzymu, którego niedostateczna ilość może doprowadzić do wystąpienia anemii. Kocięta tej rasy mogą też być narażone na spłaszczenie klatki piersiowej. U toygerów mogą pojawiać się też szmery w sercu, które mogą wskazywać na kardiomiopatię przerostową.
Jednak, biorąc pod uwagę wszystko to, co dotychczas udało się zaobserwować na temat rasy, można wskazać, że na chwilę obecną, jest to rasa zdrowa. Toyger ma szansę dożyć do dwunastu, a nawet piętnastu lat.
Pielęgnacja toygera
Toyger to kot, który nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, zajmowanie się nim nie należy do czasochłonnych. Jego krótką sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu, by pomóc kotu się pozbyć martwego włosa.
Poza tym kontroluj stan uzębienia, by móc zainterweniować, jeśli zacznie odkładać się kamień nazębny lub pojawią się inne problemy. Toygerom, jak innym kotom, trzeba też regularnie kontrolować stan uszu i oczu, by je czyścić i nie doprowadzić do pojawienia się problemów.
Toyger, jak każdy kot, to mięsożerca. Potrzebuje przede wszystkim diety opartej na wysokiej jakości białku pochodzenia zwierzęcego. Możesz zdecydować się na samodzielnie przygotowywanie posiłków swojemu toygerowi – jeśli masz na to dość czasu, wiedzy i umiejętności. Potrzeba ich, by móc odpowiednio zbilansować dietę i dostarczyć kotu wszystko, co niezbędne do życia.
Jeśli nie masz jednak czasu lub ochoty na to, by gotować kotu, możesz postawić na dobrej jakości karmy komercyjne dla kota suche lub mokre. Możesz też zdecydować się na karmienie kota oboma rodzajami karmy – podawać mu zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Musisz jednak pamiętać o tym, by nie przekraczać dziennej zalecanej dawki jedzenia, w innym razie kot może zacząć cierpieć z powodu nadwagi lub problemów z otyłością.
Przeczytaj także: BARF dla kota: dieta, karma, przygotowanie. Poradnik
Toyger – charakter, usposobienie, temperament
Kot toyger wygląda jak tygrys, ale tygrysem z całą pewnością nie jest. Ideą, która stała za stworzeniem tej rasy kota, było stworzenie zwierzaka, który wygląda jak groźny drapieżnik, ale zachowuje się jak pieszczoch. Taki właśnie jest toyger. To zwierzak, który uwielbia pieszczoty, towarzystwo ludzi, głaskanie czy przebywanie na kolanach. Jest bardzo otwarty i towarzyski, więc będzie dążył do kontaktów z ludźmi. Nie będzie nawet uciekał przed obcymi i chętnie przyjmie pieszczoty od osoby, którą widzi po raz pierwszy.
Jego ogromna towarzyskość i otwartość jednak sprawia, że jest to kot, który bardzo źle znosi samotność – nie powinien być zostawiany sam, bo będzie czuł się nieszczęśliwy.
Nie należy do specjalnie żywiołowych i aż nadto aktywnych, ale z całą pewnością nie można go nazwać kotem leniwym. Bardzo lubi zabawę, w ciągu dnia będzie też podążał za domownikami, by zawsze być w ich pobliżu. Jest bardzo inteligentny i jako taki jest w stanie dostosować się do zasad, jakie panują w danym domu i trybu życia swoich opiekunów. Nadal jednak ma swoje własne potrzeby, które muszą zostać zaspokojone. Potrzebują odpowiedniej aktywności – takiej, która dba o ich rozwój fizyczny, jak i umysłowy.
Łatwo uczy się nowych rzeczy, dlatego możesz nauczyć go aportować piłkę i innych sztuczek, które na ogół mogą kojarzyć się z psami. Możesz też nauczyć go wychodzić na spacery ze smyczą dla kota, co pomoże mu w zaspokojeniu jego naturalnej, kociej ciekawości oraz pozwolą zażyć odpowiedniej dawki ruchu.
Dla kogo toyger będzie idealnym towarzyszem?
Toyger to kot łagodny, cierpliwy i towarzyski. Doskonale odnajdzie się też w domu z ludźmi, którzy prowadzą spokojny tryb życia – będzie spędzał czas na kolanach, domagał się pieszczot i głaskania. Nie boją się ludzi i najlepiej czują się w ich towarzystwie, dlatego nie decyduj się na toygera wtedy, gdy długo Cię nie ma w domu. W takim przypadku wybierz kota niezależnego, który lubi i może przebywać w samotności. Toyger w takiej sytuacji będzie bardzo nieszczęśliwy. Będzie też dążył do przebywania w towarzystwie ludzi, może też domagać się pieszczot i zabawy.
Nadaje się jako towarzysz dla starszego dziecka, które wie już jak postępować ze zwierzętami – jest cierpliwy i przyjazny, a przy tym bardzo inteligentny i chętny do zabawy. Może też mieszkać w domu, w którym są inne zwierzęta – nawet psy. Z natury bardzo łagodny, nie będzie toczył z nimi wojen.
Jeśli jednak w domu na co dzień przebywa dużo ludzi, jest sporo małych dzieci czy większa liczba zwierząt, warto zadbać o komfort psychiczny toygera i przygotować mu w domu kryjówki – miejsca, w których będzie mógł się skryć i się zrelaksować w spokoju.
Kot toyger – podsumowanie
Koty jak tygrys – tak najlepiej określić toygery. To rasa jeszcze bardzo młoda, bo jej początki sięgają końcówki lat 80. XX wieku. Wszystko zaczęło się od chęci stworzenia kota, który będzie jak najbardziej przypominał tygrysa, jednak z zachowania będzie łagodnym pieszczochem. Rasa nadal jeszcze nie jest uznawana przez FIFe.
To koty pręgowane, których wygląd, a także charakterystyczny, chwiejny, choć nadal pełen gracji, chód przypominają tygrysy. Ich krótka sierść nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych – kota wystarczy wyczesać raz w tygodniu.
To koty łagodne i spokojne, choć potrzebują swojej dawki ruchu i zabawy, by stymulować swój rozwój fizyczny i umysłowy. Nadają się do domów z dziećmi i innymi zwierzętami. Nie nadają się jednak do domów, w których spędzałyby samotnie większość dnia – potrzebują one bowiem towarzystwa ludzi i bardzo źle znoszą samotność.