Snowshoe, czyli Grumpy Cat. Opis rasy kota w skarpetkach

Snowshoe to rasa kota, która stała się bardziej rozpoznawalna dzięki kociemu internetowemu celebrycie. Grumpy Cat, czyli bohater – a raczej bohaterka – słynnych memów. Kotka, której prawdziwe imię brzmiało Tardar Sauce, słynęła z charakterystycznej miny, która zapewniła jej przezwisko. Kotka wyglądała na wiecznie niezadowoloną, za co pokochali ją ludzie na całym świecie. Choć Tardar Sauce pożegnała się z życiem 14 maja 2019 roku, nadal żyje w sercach ludzi. To ona też sprawiła, że koty rasy snowshoe stały się szerzej znane. Choć sama Grumpy Cat nie zaliczała się do kotów tej rasy. Jej opiekunowie mówili, że to zwyczajna, amerykańska kotka. Samo podobieństwo do kotów snowshoe jednak było tak duże, że rasa ta przeżywała ogromny wzrost popularności. Jakie są koty tej rasy? Skąd się wzięły? Czego potrzebują i kto stworzy im dobry dom? Przeczytaj!

Jaki jest kot rasy showshoe?

Snowshoe -historia kota o śnieżnych łapkach

Rasa snowshoe należy do młodych. Pochodzi bowiem z lat 60. XX wieku. Wszystko zaczęło się w roku 1960, w Filadelfii. To właśnie tam, w hodowli kotów syjamskich starego typu – obecnie nazywanych kotami tajskimi – w hodowli prowadzonej przez Dorothy Hinds-Daugherty, na świat przyszły koty syjamskie o charakterystycznych białych skarpetkach. To w przypadku kotów syjamskich uważane było za ogromną wadę i natychmiast wykluczało z dalszej hodowli. Wszystko dlatego, że w przypadku kotów syjamskich ceniono ciemne znaczenia na łapach.

Tutaj historia nie jest do końca jasna. Jedne źródła mówią, że Dorothy Hinds-Daugherty bardzo się ucieszyła z takich kociąt i rozpoczęła celowe prace mające na celu stworzenie nowej, niesamowitej rasy zwierząt. Inne źródła natomiast mówią o tym, że była to przykra niespodzianka i dalsza hodowla miała na celu wyrugowanie tej niechcianej, negatywnej cechy, za którą uważano białe skarpetki u kotów syjamskich.

Faktem jest, że w celu dalszej hodowli skrzyżowano te koty z krótkowłosymi dwubarwnymi kotami amerykańskimi. Białe skarpetki nie zniknęły, pojawiła się za to charakterystyczna biała maska.

Już w latach 60. XX wieku udało się koty nowej rasy, nazywane wtedy Silver Lace, zaprezentować na kilku wystawach. Oficjalnie za rasę, określaną wtedy mianem eksperymentalnej, snowshoe został uznany jednak dopiero w 1974 roku. Niedługo potem, bo pod koniec lat 70. rasa była już zagrożona całkowitym wyginięciem – w tamtym okresie żyło bowiem już tylko czterech jej przedstawicieli. Rasę udało się jednak uratować dzięki wzbudzeniu zainteresowania nią u innych hodowców. Wtedy zaistniała konieczność ustalenia nowego wzorca rasy, co uczyniono i  kolejno w 1982 i w 1989 roku rasa została uznana na nowo przez najważniejsze kocie organizacje.

Snowshoe cat, czyli Grumpy Cat

Snowshoe w Polsce

Snowshoe cat to niezwykle rzadka rasa. Zaliczana jest do jednej z najrzadszych na świecie. Największe zainteresowanie nią notuje się w Stanach Zjednoczonych, czyli w ojczyźnie tych kotów. Jednak również w Polsce można spotkać te koty. Pierwsza hodowla w kraju powstała stosunkowo niedawno, bo w roku 2008. Ile kosztuje snowshoe? Cena może być naprawdę bardzo wysoka, musisz też być przygotowany na czekanie. Koty tej rasy są bardzo rzadkie.

Nie kupuj jednak kotów w pseudohodowlach, nie szukaj jak najtańszych przedstawicieli tej rasy – w ten sposób możesz zakupić koty chore i z obciążeniem genetycznym. Dodatkowo przyczyniasz się w ten sposób do zwiększenia cierpienia zwierząt.

Nie tylko charakterystyczne skarpetki! Jak wygląda kot snowshoe?

Większość osób wie, jak wygląda słynny grumpy cat. Nie myśl jednak, że każdy kot snowshoe tak wygląda. Tardar Sauce była tylko podobna z wyglądu do kotów tej rasy, nic nie wskazuje na to, by była w pełni rasowa. W dodatku jej charakterystyczny wygląd związany był z kocią karłowatością, wadą zgryzu i problemami genetycznymi.

Nie znaczy to jednak, że kot snowshoe nie zasługuje na uwagę. Wygląda naprawdę uroczo. To koty średniej wielkości. Samce mogą ważyć od około 4 do około 6 kilogramów. Samice są nieznacznie mniejsze. To koty o bardzo proporcjonalnej budowie ciała. Mocnej, zwartej i stosunkowo długiej, choć nie tak długiej, jak koty w typie orientalnym.

Snowshoe doskonale łączy w sobie zwartą, silną budowę krótkowłosych dwubarwnych kotów amerykańskich oraz wydłużoną, delikatną sylwetkę kota syjamskiego.

Nos zawsze powinien być różowy, z kolei oczy niebieskie. Dozwolony jest każdy odcień tej barwy. Same oczy są duże i mają kształt orzechów włoskich. Nie mogą być aż tak okrągłe jak w przypadku persów, ale są większe od oczu kota syjamskiego.

Nie występuje podszerstek. Sierść jest miękka, błyszcząca i jedwabiście gładka. Ściśle przylega do ciała. Dozwoloną maścią zgodnie z obowiązującym wzorcem jest maść seal point, blue, lilie, chocolate, red i cynamone. Znaczenia mogą być w dowolnym kolorze. Pewną ciekawostkę stanowi fakt, że wszystkie kociaki tej rasy są początkowo białe. Wybarwiają się dopiero z biegiem czasu.

Mały kot snowshoe

Czy snowshoe to zdrowa rasa?

Rasa ta jest jeszcze bardzo młoda, a przy tym niezwykle rzadka. Nie należy też do najpopularniejszych, dlatego trudno jest wyrokować, jak kwestie zdrowotne będą wyglądały w przypadku tych kotów w przyszłości, gdyby doszło do zanotowania wzrostu zainteresowania kotami tej rasy i byłaby potrzeba rozszerzenia prowadzonych obecnie hodowli.

Obecnie można jednak stwierdzić, że to rasa bardzo zdrowa i odporna. Ile żyje kot snowshoe? Hodowla prowadzona w sposób odpowiedni, zapewnienie kotu doskonałej, zbilansowanej diety i odpowiednich warunków środowiskowych może sprawić, że koty te przeżyją nawet około 20 lat. To już jednak bardzo dużo. Średnio koty te żyją około 14 lat.

To, że to rasa zdrowa, nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o zdrowie kota. Pilnuj kalendarza szczepień, regularnie odrobaczaj zwierzaka i reaguj, gdy tylko zobaczysz coś, co Cię zaniepokoi. Szybka wizyta u lekarza weterynarii może być tą ratującą kotu życie w wielu przypadkach.

U kotów tej rasy występuje też tendencja do zeza oraz załamania ogona. To wady, które wynikają z ich rodowodu – częste są u kotów syjamskich, z których snowshoe się wywodzi.

Kot snowshoe - cena i hodowla

Przeczytaj także: Szczepienia dla kota – o czym musisz wiedzieć?

Pielęgnacja kota rasy snowshoe

Pielęgnacja kotów tej rasy wcale nie należy do trudnych czy specjalnie czasochłonnych. Koty te linieją w bardzo niewielkim stopniu. W zupełności wystarczy jak dwa razy w tygodniu, wyczeszesz kota miękką szczotką lub gumową rękawicą. Koty tej rasy mogą nawet bardzo lubić taką formę poświęcania im czasu i same się będą do tego garnąć, jeśli tylko odpowiednio je tego nauczysz.

Wymagają dobrej, mięsnej diety. Wybieraj dla nich karmy komercyjne wysokiej jakości – pozbawione zbędnych dla kotów węglowodanów. Możesz też przygotowywać tym kotom posiłki samodzielnie, a nawet zdecydować się na specjalny rodzaj diety, na przykład BARF. Potrzebujesz do tego jednak sporo czasu, a także wiedzy. Jeśli nie wiesz, czym konkretnie powinieneś karmić swojego kota, by miał szansę na zachowanie zdrowia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Koty te mogą mieć pewne skłonności do nadwagi, dlatego musisz bardzo uważać na to, co im podajesz. Uważaj też na węglowodany – one w zasadzie nie są kotom potrzebne do życia, mogą za to prowadzić do nadwagi, otyłości, a w rezultacie również do cukrzycy.

Snowshoe – charakter, temperament, usposobienie

Snowshoe to prawdziwe żywe srebro. To kot bardzo ekstrawertyczny, żywy i chętny do działania. Jest też bardzo ciekawski i aktywny. Praktycznie nigdy się nie nudzi, choć jeśli nie zapewni mu się odpowiedniego zajęcia, sam zacznie szukać sobie rozrywek. A potrafi być w tym aspekcie bardzo kreatywny, przez co może coś zniszczyć lub wpaść w kłopoty.

Szybko i chętnie się uczy. Można mu tworzyć rozmaite tory przeszkód, czy nawet brać udział w agility. Najszczęśliwsze są wtedy, gdy poświęca im się dużo uwagi. Jeśli czują się osamotnione, mogą bardzo głośno i natarczywie domagać się ludzkiej uwagi. Nie nadają się do spędzania życia w samotności, potrzebują towarzystwa. Nie są też typem leniwych kotów kanapowych – ich energiczność i pomysłowość sprawia, że czasami bardzo trudno jest za nimi nadążyć.

Choć zdarzają się ciche osobniki, to część z kotów tej rasy jest też bardzo gadatliwa. Ma melodyjny i raczej delikatny głos. Gadatliwy snowshoe będzie głośno komunikował się ze swoimi opiekunami – skarżył się, zwracał na siebie uwagę, zaczepiał i domagał się uwagi, jedzenia lub zabawy. Można wykształcić z nim ten rodzaj komunikacji. Ich hałaśliwość może być jednak dla niektórych osób irytująca, co też musisz mieć na uwadze.

Snowshoe - leżący kot

W jakim domu odnajdzie się snowshoe?

Kot snowshoe zdecydowanie nie jest stworzony do życia w samotności. Jeśli nie ma Cię całymi dniami w domu, nie decyduj się na kota tej rasy. Nie wystarczy mu bowiem tylko swoje własne towarzystwo. Potrzebuje mnóstwa uwagi i poświęcania mu sporej ilości wolnego czasu. Jeśli nie jesteś w stanie mu tego zapewnić, poszukaj kota innej rasy, bo snowshoe będzie nieszczęśliwy.

Jego towarzyskość sprawia jednak, że kot ten bez problemu dogada się z dziećmi. Należy je jednak nauczyć odpowiedniego obchodzenia się z kotem, by nie zrobiły zwierzakowi krzywdy. Dla starszych dzieci może być on niezmordowanym i wesołym towarzyszem zabaw.

Snowshoe nie ma też nic przeciwko innym zwierzętom. Może dogadać się z innymi kotami, a nawet z psami. Jest przyjacielski i z natury raczej niekonfliktowy. Pamiętaj jednak, że towarzystwo innych zwierząt nie zastąpi mu towarzystwa ludzi. Ten kot bardzo się garnie do ludzi i jest w stanie zaprzyjaźnić się z każdym człowiekiem, który będzie poświęcał mu czas.

Oczy kota snowshoe

Snowshoe – podsumowanie

Snowshoe to rasa stosunkowo młoda. Koty o białych skarpetkach pojawiły się spontanicznie w latach 60. XX wieku w hodowli kotów syjamskich starego typu. Taka cecha wyglądu w przypadku kotów syjamskich jest dyskwalifikująca, jednak dała zaczątek zupełnie nowej rasie.

To koty bardzo przyjacielskie, otwarte i ekstrawertyczne. Potrzebują kontaktu z człowiekiem. Są raczej długowieczne i zdrowe. Nadal jednak koty tej rasy zaliczane są do grona najrzadszych na świecie.

Potrzebują doskonałej, dobrze zbilansowanej i wysokomięsnej diety, jak każdy kot – urodzony mięsożerca. Potrzebują też mnóstwa uwagi ze strony ludzi, osamotnione są bardzo nieszczęśliwe.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.