Każdy właściciel kota chciałby, by jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Choroby są bardzo podstępne i mogą dotknąć każdego pupila. Co wtedy? Po pierwsze – bez paniki! Twój kot potrzebuje przede wszystkim Twojej opieki. Panika mu nic nie pomoże.
Niewydolność nerek to choroba, która może dotknąć każdego kota. Nauka ciągle idzie do przodu – koty z niewydolnością nerek żyją coraz dłużej. Zapewnij mu odpowiednią opiekę.
Dotyczy to też diety. Bo właściwe żywienie kota z niewydolnością nerek jest bardzo ważne. Czy jest trudne? Nie bój się. Pomożemy Ci poznać i oswoić tę chorobę. Dowiesz się też, czym karmić kota chorego na nerki.
- 1. Niewydolność nerek u kota – czym jest?
- 2. Jaki kot narażony jest na niewydolność nerek?
- 3. Czy niewydolność nerek to wyrok? Pomóż swojemu kotu
- 4. Czym karmić kota chorego na nerki? Odpowiednia dieta to podstawa!
- 5. Białko
- 6. Fosfor
- 7. Tłuszcze i witaminy
- 8. Kupować czy gotować samodzielnie?
- 9. Czy wiesz już, czym karmić kota chorego na nerki? Podsumowanie!
Niewydolność nerek u kota – czym jest?
Choroby nerek to bardzo częsta kocia przypadłość. Statystycznie występują o wiele częściej niż u psów. Najczęściej diagnozowana jest niewydolność nerek. Czym konkretnie jest ta niewydolność nerek? Czy powinieneś się bać tej choroby? Przede wszystkim musisz ją poznać. Jeśli ją poznasz, jeśli zrozumiesz mechanizmy, które za nią stoją – łatwiej będzie Ci się zaopiekować Twoim chorym kotem.
Niewydolność nerek to choroba nieuleczalna. Sprawia, nerki przestają pełnić swoje funkcje i coraz słabiej filtrują krew, niewystarczająco regulują gospodarkę elektrolitową i wodną, przez co zaburzona jest też praca innych narządów. Choroba na początku często przebiega bezobjawowo – a to dlatego, że koty to naprawdę dzielne stworzenia i nie dają po sobie poznać, że coś jest nie tak. Póki ma siłę, koci organizm stara się walczyć samodzielnie.
Dopiero po przekroczeniu pewnego etapu choroby rozpoczynają się objawy – to niestety świadczy o utracie sporej części sprawnie funkcjonujących nerek. Samopoczucie kota pogarsza się – i zwykle dopiero wówczas orientujemy się, że dzieje się coś złego.
Jaki kot narażony jest na niewydolność nerek?
Niestety, każdy kot narażony jest na wystąpienie niewydolności nerek. W dowolnej formie – ostrej lub przewlekłej. Na ten fakt rzeczy wpływa w dużej mierze dieta kota. Kot jako mięsożerca przyswaja bardzo dużo białka i składników, które są mu potrzebne do życia, jednak mogą obciążać nerki. Innym czynnikiem jest wiek.
Choć niewydolność nerek może wystąpić u każdego kota, nawet u bardzo młodego to z wiekiem ryzyko chorobowe wzrasta. Z biegiem lat nerki kota mogą pracować coraz gorzej. Dlatego kotom po siódmym roku życia powinny mieć regularnie robione badania okresowe.
Czy niewydolność nerek to wyrok? Pomóż swojemu kotu
Niewydolność nerek to bardzo groźna i niestety, w tym momencie, nieuleczalna choroba. Nauka postępuje jednak szybko. Jeszcze nie tak dawno temu koty z niewydolnością nerek nie miały przed sobą najlepszych perspektyw. Obecnie kot z niewydolnością nerek może przeżyć od kilku miesięcy do roku, a nawet dwóch, trzech lat (choć zdarza się to niestety rzadko).
Musisz tylko bardzo na niego uważać. Bardzo często bywa tak, że kot z niewydolnością nerek nie chce jeść. To często oznacza, że choroba jest już zaawansowana. Wtedy konieczna jest płynoterapia i odpowiednie leczenie. Dopiero po ustabilizowaniu stanu kota można próbować nakłaniać go do jedzenia, a z czasem – do trzymania właściwej diety.
Czym karmić kota chorego na nerki? Odpowiednia dieta to podstawa!
Na pewno zastanawiasz się, czym karmić kota chorego na nerki. To bardzo dobrze o Tobie świadczy. Nie martw się, skomponowanie posiłków dla takiego kota wymaga nieco wprawy i wiedzy. Nie jest na szczęście żadną sztuką tajemną. Pamiętaj, że najlepszym źródłem informacji będzie dla Ciebie Twój lekarz weterynarii.
To on, poza wdrożeniem odpowiedniego leczenia, pomoże Ci ustalić też sposób opieki i karmienia, jeśli zdiagnozuje niewydolność nerek u kota. Dieta jest kluczowa. Samo leczenie bez odpowiedniej diety nie zda się na nic i na odwrót.
Czym karmić kota chorego na nerki? Samodzielnie przyrządzanymi posiłkami (najlepiej po konsultacji z lekarzem – specjaliści znają przepisy na diety niskobiałkowe dla kotów) lub karmą dobrej jakości. A co to konkretnie oznacza? Jakie składniki odżywcze musi mieć taka karma?
Białko
Karma dla kota z niewydolnością nerek przede wszystkim musi być niskobiałkowa. Biało bardzo obciąża kocie nerki. Białko w diecie chorego kota bezwzględnie musi być bardzo wysokiej jakości. Nie może być też pochodzenia roślinnego, jedynie zwierzęcego. Białko roślinne bardzo mocno obciąża kocie nerki.
Fosfor
Ilość fosforu też musi być obniżona względem ilości, która znajduje się w karmach dla kotów zdrowych. Zbyt duża ilość fosforu może jeszcze dodatkowo obciążyć nerki. Może też doprowadzić do kolejnych problemów, w tym wypadku z przyswajaniem wapna.
Tłuszcze i witaminy
Witaminy są bardzo ważne. W przypadku niewydolności nerek zadbaj szczególnie o obecność w karmie witamin z grupy B i witaminy C. One wzmocnią organizm Twojego kota. Nie zapominaj również o tłuszczach. Zwłaszcza tych nienasyconych. Ich obecność w diecie kota z chorymi nerkami jest bardzo ważna. One wpływają pozytywnie na ciśnienie w kłębuszkach nerkowych. Walczą też ze stanami zapalnymi.
Kupować czy gotować samodzielnie?
Jednym z dylematów, przed którymi staniesz w przypadku kota chorego na nerki, jest ten dotyczący rodzaju karmy. Czy lepiej będzie samodzielnie komponować i gotować takiemu kotu posiłki? A może lepiej będzie postawić na sprawdzone rozwiązania i gotowe karmy suche? Przecież producenci karm weterynaryjnych na pewno mają konieczną wiedzę i doświadczenie, których Tobie może brakować.
Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Musisz zrobić to, co uważasz za słuszne. Nie obawiaj się jednak – producenci karm dla kotów chorych na nerki naprawdę wiedzą, co robią. W ofercie naszego sklepu znajdziesz spory wybór wysokiej jakości karm dla takich kotów. Niskobiałkowych, z obniżoną ilością fosforu, za to pełne witamin i zdrowych tłuszczy. Jeśli nadal masz wątpliwości, zapytaj o poradę Twojego lekarza weterynarii.
Czy wiesz już, czym karmić kota chorego na nerki? Podsumowanie!
Niewydolność nerek u kota to ciężka i nieuleczalna choroba. Przy odpowiedniej opiece jednak możesz zapewnić kotu szczęśliwe życie. A w tej opiece najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze stały kontakt z lekarzem weterynarii. Po drugie odpowiednia dieta. Bez względu na to, czy zdecydujesz się samemu gotować posiłki Twojemu kotu, czy kupić gotowe karmy, musisz wiedzieć, czym karmić kota z niewydolnością nerek.
Dopiero ta wiedza pozwoli Ci wybrać lub stworzyć karmę odpowiednią dla Twojego kota. Przy niewydolności nerek bardzo ważne jest nieobciążanie ich dodatkowo.
Niska zawartość białka, składniki jedynie wysokiej jakości, brak białka roślinnego – to wszystko ma ogromne znaczenie. Tak samo znaczenie mają witaminy, zwłaszcza witamina C i te z grupy B. W ofercie ZooArt znajdziesz karmy, które pomogą Ci w walce o dobre życie Twojego kota. Jeśli nie chcesz, nie umiesz lub zwyczajnie boisz się gotować choremu kotu samodzielnie – wcale nie musisz tego robić.
Proszę o konkretne podanie nazwy wit. z grupy B i C dla kota chorego na nerki. I czy taki kot może jeść surowe żółtko.
Dzień dobry, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego internetowego sklepu zoologicznego. Tam przygotowaliśmy specjalną podkategorię z produktami przeznaczonymi na dolegliwości, z jakimi boryka się Pani mruczek, oto link: https://zooart.com.pl/pol_n_Koty_Zdrowie_Witaminy-odzywki_Podzial-ze-wzgledu-na-przeznaczenie-witamin-2560.html
Oczywiście dietę i suplementację warto skonsultować z lekarzem weterynarii.
Oczywiście dla kotów nerkowych bezwzględnie podajemy Azodyl.
Dwa tygodnie temu stwierdzono u mojego kota niewydolność nerek,mimo opieki weterynaryjnej ciągle się pogarszało,kotek został uśpiony.Została mi karma KATTOVIT NIERE/Rental w związku z tym mam pytanie ,czy mogę od czasu do czasu podać tą karmę innym,zdrowym kotom?
Jeśli masz karmę specjalistyczną dla kotów z niewydolnością nerek, taką jak KATTOVIT NIERE/Rental, nie zaleca się podawania jej zdrowym kotom jako rutynowej diety. Ta karma jest skomponowana specjalnie dla kotów z problemami nerek i ma specjalne proporcje składników odżywczych, które są potrzebne w przypadku tej choroby.
Podawanie specjalistycznej karmy dla kotów z niewydolnością nerek zdrowym kotom może prowadzić do nieodpowiedniego bilansu składników odżywczych. Zdrowe koty potrzebują innego zestawu składników odżywczych, które pomagają w utrzymaniu ich ogólnego zdrowia.
Jeśli masz inne zdrowe koty, zalecam skonsultować się z weterynarzem w celu określenia odpowiedniej diety dla nich. Weterynarz będzie w stanie doradzić Ci w kwestii najlepszego wyboru karmy dla zdrowych kotów, uwzględniając ich wiek, wagę, aktywność fizyczną i inne czynniki indywidualne.
Pamiętaj, że zrównoważona dieta jest ważna dla zdrowia każdego kota, dlatego warto skonsultować się z weterynarzem w celu ustalenia najlepszego planu żywieniowego dla Twoich pozostałych kotów.
Dzień dobry, dzisiaj u mojego kota p.weterynarz stwierdził dużą niewydolność nerek, jestem tym przerażona… chętnie przyjmę karmę dla mojego pupila. Marta
Czym i jak mogę karmić kotka z niewydolniscią nerek? Kotek nie ma ząbków i jadł tylko kocie jedzenie w formie pasty
W przypadku kotka z niewydolnością nerek ważne jest, aby dostarczać mu pokarm łatwy do jedzenia i odpowiedni dla jego stanu zdrowia. 🐱 Skoro Twój kotek nie ma zębów, najlepsza będzie miękka karma w formie pasty lub puszki, specjalnie przeznaczona dla kotów z problemami nerkowymi. Te karmy mają zazwyczaj mniejszą zawartość białka, fosforu i sodu, co pomaga odciążyć nerki. Możesz również rozważyć podawanie mu domowych posiłków przygotowanych zgodnie z zaleceniami weterynarza, jak gotowane i rozdrobnione białe mięso kurczaka bez dodatku przypraw. Pamiętaj o regularnych konsultacjach z weterynarzem, aby dostosować dietę do potrzeb Twojego kota. 🌸
Nie chcę nic pisać ale cały czas to okno z komentarzem mi się wyświetla
Polecam karmę Virbac. Kot miał delikataie przekroczone: mocznik i kreatinina. Odkąd dostaję tę karmę wyniki wróciły do normy 🙂 Konto do zakupu karmy online, zakłada weterynarz 🙂
Do tego porostawiaj z kilka misek z wodą w duzej odległosci od siebie (tak zmusiłam kota do przyjmowania większej ilości płynów. Ma 3 miski + fontanne, każda w innym miejscu w mieszkaniu. Zawsze robi obchód i pije z każdej po trochu, a najwiecej z tej połozonej najdalej od miski z jedzeniem)
Witam. Gdzie się kupuje karme Virbac. Moja kicia nic nie je czasami dwa dni. Proszę o szybką odpowiedź. Kicia jest bardzo słaba. Ale ciągle mam nadzieję że ja uratujemy. Pozdrawiam. Renata
Gorąco zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty na https://zooart.com.pl/ tam zawsze znajdziesz coś dla swojego pupila! 😉
Mój kot ma 15lat i chore nerki je jedziecie od vet. Specjalne na nerki Hills
Ostatnio nie chce jeść ani suchego ani mokrego jedzenia. Martwię się! Chętnie by jadł nasze jedzenie
Co mam mu dać? Dwa miesiące temu zmarł jego przyjaciel kotek miał 14lat i bardzo chore nerki. Proszę o radę.
Nic dziwnego, że ma chore nerki jak je suchą karmę. Karma dla kota nerkowego nie może zawierać zbóż i MUSI BYĆ MOKRA. Większość karm podpisanych jako „renal” robi więcej szkody niż pożytku. Weterynarze zazwyczaj niestety nie znają się na żywieniu. Tak jak w artykule: karma ma zawierać jedynie białko zwierzęce i mało fosforu. Wkleję ci skład suchej hills
zboża, roślinne ekstrakty białkowe, oleje i tłuszcze, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, jajka i produkty jajeczne, minerały, produkty uboczne pochodzenia roślinnego. Źródła białka: kleik kukurydziany, mączka drobiowa, suszone jajko
Foforu ma 0,48 % czyli naprawdę bardzo dużo. Producenci zrobią wszystko żeby wcisnąć kit. Niestety, jak kot już nie je to jest bardzo źle. Skonsultuj to z innym wetem, może trzeba będzie nakarmić przez rurkę. Ja mojego aktualnie karmię feringą pure, 3 smaki mają fosfor 0.2%, czyli ponad dwa razy mniej niż hills, który ma niby oszczędzać nerki. No i skład bardzo ładny.
Mam kota z niewydolnoscia nerek. Nie chce jesc karmy mokrej dla nerkowcow, za to sucha mu bardzo smakuje… I jestem w kropce… Czy w przypadku suchej karmy „producenci karm dla kotów chorych na nerki naprawdę wiedzą, co robią” czy to dotyczy tylko karm mokrych, bo sucha bedzie zawsze sucha, a przez to nie odpowiednia?
Moja prawie 18 letnia kotka jest nerkowcem, chorobę zdiagnozowano kilka miesięcy temu. Kilka razy jeździłem z nią do weterynarza na kroplówki podskórne, nie za bardzo to pomagało, więc przez 5 dni jeździłem z nią na kroplówki dożylne, a wyniki się pogarszały. Za namową weterynarza, z bólem serca, oddałem ją na trzy dni do całodobowych kroplówek dożylnych, wyniki się trochę poprawiły, ale nadal były (mocznik, kreatynina) powyżej normy. Zacząłem jej podawać suchą karmę (mokrej nie chce jeść) Virbac, tę przeznaczoną dla nerkowców, wraz z płynem (dwa razy dziennie) Pronefra, produkowanym chyba przez tę samą firmę co Virbac. Jednocześnie, przez dwa tygodnie codziennie, potem co drugi dzień, sam podawałem kroplówkę podskórnie, 250ml każdorazowo. Podawanie kroplówki, po przeszkoleniu przez weterynarza, okazało się nietrudne. po niedługim czasie, gdzieś po miesiącu, wyniki wróciły do normy, a kotka nabrała sił i sama wskakuje na łóżko, czy parapet, choć wcześniej osłabła na tyle, że musiałem ją do łóżka wnosić na rękach.
Witam,
Ten płyn pronefra przepisał lekarz weterynarii czy się go kupuje ?
Oraz jak się go podaje ?
Dzięki
Pronefra to preparat dostępny bez recepty, ale warto, żeby był zalecony przez weterynarza, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie nerek u zwierząt. 🐾 Można go kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt lub aptekach weterynaryjnych. Podaje się go doustnie, bezpośrednio do pyszczka lub dodając do jedzenia, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 🍲💧
Moja kotka ma prawie 20 lat, jest cały czas w domu i jest chuda waży 2,8 kg (max waga była 3,5 kg). Okresowo miała badania krwi i były dobre. W sierpniu br badanie krwi wykazało przekroczony poziom mocznika i kreatynina. Lekarz zalecił (7) kroplówki i karmę inną (Renal). Była poprawa ale za miesiąc znowu za wysokie wyniki. Oprócz tej karmy podawałam surowe mięso (jak poprzednio zawsze). Obecnie tylko karma, mięso nie. Za miesiąc kontrolne badanie krwi. Kot ma apetyt, pije normalnie wodę. Czy mogę dawać mięso surowe w małych ilościach ?
Nie zaleca się mieszania karm mokrych z suchymi i mięsem, w ogóle, u wszystkich kotów i w każdym wieku. Każde z nich trochę inaczej się trawi, przy czym karma sucha, jako najbardziej przetworzona trawi się najgorzej i ze względu na małą wilgotność koty z chorymi nerkami nie powinny być nią karmione, bezwzględnie. Jeżeli kot nie chce za żadne skarby jakiejkolwiek mokrej karmy renal, to należy strzykawką codziennie podawać mu wodę do pyszczka, musi pozostać maksymalnie nawodniony. Jeżeli kot je karmę suchą, mokrą i mięso jednocześnie to jego żołądek się rozstroi bo nie będzie nadążał ze sposobem dostrajania do typu karmy którą ma trawić. Kot będzie miał biegunki i może wymiotować. P.S. Wybór karmy renal oczywiście zależny jest od budżetu jakim się dysponuje, lecz należy unikać karm rozpopularyzowanych i wspieranych marketingowo przez weterynarzy, typu Royal czy Hills. Nie maja dobrych opinii u właścicieli i hodowców i ukrywają pełne składy swoich karm, co świadczy tylko o tym, że mają co. Pisze to jako właściciel dwóch kotów ponad 10 letnich, u których weterynarz z popularnej i znanej z wysokich cen lokalnej kliniki wmówił nam, że koty mają przewlekle chore nerki, co podpierał badaniami krwi z własnego laboratorium. Przez wiele miesięcy regularnie, co kilka tygodni chodziliśmy na wlewki, robili badania krwi i co tylko przyszło do głowy. Wydaliśmy sporo pieniędzy niepotrzebnie. W końcu poszedłem po rozum do głowy i skontaktowałem się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w nefrologii, co gorąco polecam wszystkim właścicielom kotów u których stwierdzono problem z nerkami. Weterynarzy z tą specjalizacją jest niewielu ale warto się poświęcić i pojechać dalej. Po kilku wizytach stwierdził, że koty tak właściwie nie mają problemu z nerkami i zaprzestaliśmy podawania kotom Renalvet, które zawapnia nerki. Polecił jedynie pozostać na karmie nerkowej z tego powodu, że starsze koty z zasady powinny przyjmować karmy z ograniczoną ilością białka o wysokiej jakości, jak również o niskiej zawartości fosforu i wapnia, to są podstawy.
miałam bardzo podobną historię ze zwykłym weterynarzem i mówionym końcowym stadium choroby, wydaną masą pieniędzy, po czym po wizycie u nefrologa całkowita zmiana sposobu leczenia, okazało się, że ma normy tylko lekko przekroczone. Polecam wszystkim od razu jak najszybciej szukać w swojej okolicy nefrologa.
Całkowita zmiana sposobu leczenia tzn?
Witam,
mój prawie 4-latek, kastrat, miał pierwszy raz w życiu pobraną krew. Koszmarnie to przeżyliśmy, bo z aniołka zamienił się w diabła z horrorów, walka o pobranie trwała pół godziny. Tydzień wcześniej był zaszczepiony i odbyło się to w prawie niezauważony przez niego sposób.
Stwierdziłam, że jeśli już mu tą krew pobrano, to niech zrobią morfologię i chemię.
Wirusowo jest ujemny ale inne wyniki ma podobno bardzo złe.
T4: 2,7 (a max to : 2,5)
Kreatynina: 172,4 (norma to: 1-168) (mocznik w normie 9,35 [norma 5 – 11,3]
Potas: 5,22 (norma to: 3 – 4,8)
Glukoza: 11,5 (norma 3,05 – 6,1)
Morfologia:
Erytrocyty: 12,8 (norma 5-10)
Hemoglobina: 18,1 (norma 9-15)
Hematokryt: 54,8 (norma 30-44)
Tydzień wcześniej kot był zaszczepiony.
Neutrofile ilościowo: 2,42 (3-11)
Limfocyty ilościowo: 4,15 (1-4)
Weterynarz, który pobierał krew kotu powiedział, że kot ma nadczynność tarczycy i na 3-6 miesięcy ma przejść na suchą karmę weterynaryjną Hill’s „Prescription Diet Thyroid Care y/d”. Natomiast co do reszty wyników stwierdził, że kot jest odwodniony.
Inny weterynarz powiedziała, że ona by się tarczycą nie przejmowała ale wg niej to nerki wysiadają.
Niestety kot mało pije a ma 3 miseczki rozstawione w mieszkaniu, w tym tygodniu kupię fontannę. W dodatku pije wodę nieefektywnie, bo uderza języczkiem o brzeg miseczki. Bardzo nie lubi mokrej karmy oraz surowego mięsa (czasem zjada pierś kurczaka ale max ilość mieszczącą się na łyżeczce). Co tydzień próbuję z różnymi karmami mokrymi a on sosik wypija ale zjada max wielkość 1 łyżeczki. Pasztetów nie lubi.
Co sądzi Pan o tych wynikach krwi?
Kupiłam karmę „tarczycową” Hill’s i młody chętnie ją chrupie ale ona nie ma dobrego składu.
Czy faktycznie nerki mu już wysiadają?
Jeśli nie ma szansy na jedzenie karmy mokrej to jaką mam mu podawac?
Czyli jaką proponujesz ?
Dzień dobry dwa tygodnie temu zdiagnozowano u mojego kota niewydolność nerek niestety nie chce przyjmować posiłków są dni że je nie chce jeść karmy na nerki kupiłam suchą z hilsa nie tknął czym mam go karmić
Masz mądrego kota, chyba wie, że sucha karma mu szkodzi. Przeczytaj mój post powyżej. Ja karmię jednego kota VET Gussto Cat puszka – Renal, ale drugi nie jest tak mądry jak Twój i nie zje dosłownie żadnej mokrej karmy, za to suche owszem. W związku z tym znalazłem po długich analizach suchą karmę FARMINA VET LIFE RENAL CAT, która suplementowana jest codziennie dawką wody bezpośrednio do pyszczka kocura.
Dzień dobry. Właśnie tydzień temu u mojego 12-letniego kocurka zdiagnozowano albo i nie ( bo vet zaczął się zastanawiać czy to nie jest z racji wieku przekroczone normy ) problem z nerkami. Problem w tym , że mój kociak nie chce ani jeść ani pić . P.Arturze – może pan podać namiary na nefrologa kociego ?Jestem zdesperowania więc pojadę wszędzie .
U mojej kotki również tydzień temu zdiagnozowana została zaawansowana niewydolność nerek. Kotka zawsze była bardzo wybredna, na szczęście zasmakowała jej karma Royal Canin Renal Feline z kurczakiem/ tuńczykiem (wołowiny nie chce).
Moja kotka – która uwielbia od małego wołowinę – tej od Royal Canin Renal też nie chce jeść, za to Hills nie smakuje jej żadna. Ostatnio w ogóle odmawia tych renal, idzie ją karmić tylko niespecjalistycznymi, co mnie rozbraja. A że jej głównie zagraża choroba serca, to nie wmuszam, bo jak się denerwuje, zaczyna jej zbyt szybko bić. Za to uwielbia wyciskane leki na nerki, traktuje to jak codzienną radość i w niektórych momentach nagrodę, gdy musi dostać coś, czego nie znosi. W związku z tym, że jej większość tych karm nie smakuje, nawet ulubionej przez nią formy karmy (sosu) nie chce tknąć, ostatnio ciągle poluje na wróble w ogródku, nawet stosuje przy tym dźwiękonaśladowcze (do wróbli) techniki, gdy się do nich zbliża w akacji… I tak zaczęła więcej jeść poza domem, bo ma wprowadzoną dietę nerkową… Ale sama z siebie dużo więcej pije.
Wiadomo, coś za coś, a że to obecnie dieta zapobiegawcza przez obciążenie lekami, będę pytać po najbliższych badaniach, na ile to ma sens, skoro ona i tak je co chce, łącznie z trawą i coraz częściej chwastami (co akurat jest nowością, trawy je zaś o wiele więcej niż kiedyś). I właśnie szukamy dobrych przepisów kulinarnych, bo zawsze uwielbiała domowe sosy, ale zapewne nie każdy jest odpowiedni.
Zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga, tam znajdzie Pani wiele przepisów na domowe posiłki dla swojego kota. Oto link do artykułu:
https://zooart.com.pl/blog/domowe-jedzenie-dla-kota-jak-zrobic-swojska-karme