American Staffordshire Terrier – w skrócie Amstaff

Amstaff – jakie skojarzenie przywołuje u Ciebie ta rasa? Wokół american staffordshire terriera krąży wiele mitów, które mają swoje źródło w jego krwawej przeszłości. Czy amstaff to rasa niebezpieczna? Zdecydowanie nie! Przynajmniej w dobrych rękach. Dowiedz się, skąd wziął się stereotypowy obraz american staffordshire terriera. Czy popularny amstaff blue naprawdę może być pociesznym towarzyszem? Czy amstaffy innej maści są trudniejsze w wychowaniu? Jeśli zastanawiasz się nad powiększeniem swojej rodziny o amstaffa, koniecznie przeczytaj ten artykuł, by zapoznać się z opisem rasy.

American Staffordshire Terrier Blue

Pies amstaff – historia rasy

Amstaff to amerykańska rasa psów, która została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i otrzymała wzorzec nr 286. Rasa została sklasyfikowana do:

  • grupy III – teriery,
  • sekcji 3 – teriery typu “bull”.

Amstaff – A jakie inne organizacje kynologiczne uznały rasę?

Amstaff jest uznawany przez większość największych organizacji kynologicznych na świecie. Rasy nie uznaje Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) oraz United Kennel Club (UKC). Organizacje, które również nadały wzorzec rasie to:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy terierów (Terrier Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy terierów (Terriers),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 3.04, który znajduje się w grupie terierów,
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec IV-2 w grupie terierów (Terriers),

Historia rasy – od wojownika do opiekunki

Przodkiem amstaffa jest staffordshire bull terrier, a ojczyzną Stany Zjednoczone. Jego niedalekim kuzynem jest american pit bull terriera i boston terriera. Staffordshire bull terrier należał kiedyś do psów walczących. Został stworzony do bardzo krwawej walki. Powstał w wyniku skrzyżowania buldogów z terierami – celem było stworzenie psa, który będzie silny, wytrzymały, zawzięty i waleczny. Można powiedzieć, że cel został zrealizowany z niesamowitą skutecznością. Na szczęście, walki psów przestały cieszyć publiczność i zostały zakazane. Długotrwałe wysiłki hodowców opłaciły się i udało się zmienić bezwzględnego wojownika w sympatycznego, opiekuńczego pieszczocha. Nie można jednak zapominać o korzeniach amstaffa, który nadal ma wolę walki we krwi. Tylko właściwe postępowanie z amstaffem gwarantuje oglądanie jego dobrej strony. Tak dobrej, że niektórzy nazywają amstaffa nianią na czterech łapach.

Amstaff – popularność rasy

Amstaff jest bardzo popularny w naszym kraju. Szturmem zdobywa serca miłośników psów. Rasa cieszy się powodzeniem na całym świecie, jednak nie jest wszędzie legalna, lub posiadanie psa wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takie kraje to:

  • niektóre stany w USA,
  • Francja,
  • Niemcy,
  • Australia,
  • Kanada,
  • Irlandia,
  • Turcja,
  • Wielka Brytania,
  • Norwegia.
Amstaff blue

Jak wygląda amstaff?

Amstaff (dokładniej american staffordshire terrier) to dobrze wszystkim znany, krótkowłosy pies-mięśniak. Jego muskulatura jest dobrze widoczna gołym okiem. Imponuje też wielkością zębów i siłą szczęki, zapewniającej mu stalowy uścisk.

Amstaff – budowa ciała

Amstaff, krępy, silny i wyraźnie umięśniony pies, który prezentuje się elegancko. Jego głowa ma średnią wielkość. Na niej możemy zauważyć czarny nos, ciemne, okrągłe, szeroko osadzone oczy oraz krótkie uszy, które mogą być w kształcie płatka róży. Szyja jest mocna i bez podgardla. Grzbiet psa opada w stronę zadu. Klatka piersiowa jest długa, głęboka i z wysklepionymi żebrami. Kończyny mają mocne kości i są szeroko rozstawione. Amstaff ma krótki, nisko osadzony ogon, który nosi poniżej linii grzbietu.

Amstaff – wielkość

Wzorzec FCI ogranicza wzrost dla rasy. Jest to wysokość mierzona w kłębie, czyli do najwyższego szczytu grzbietu:

  • psy 46 – 48 cm,
  • suki 43 – 46 cm.

Waga dorosłych osobników według wzorca WKU powinna wynosić około 22 – 30 kg.

Umaszczenie i wygląd amstaffa

Amstaff może, zgodnie ze wzorcem, mieć umaszczenie dowolnego koloru. Niepożądane jest jednak, by sierść była biała w ponad 80%, a tym bardziej całkowicie. Podobnie, kolor czarny podpalany albo wątrobowy też są uznane za najmniej atrakcyjne. Najbardziej popularny jest błękitny American staffordshire terrier (amstaff blue). Inne, popularne umaszczenia amstaffa mogą mieć kolor płowy, czerwony albo czarny. Dopuszczalne są pręgowania w każdym odcieniu oraz pręgowania z białym. Na ciele amstaffa nie ma podszerstka, nie posiada więc dobrej ochrony przed deszczem albo zimnem. Na rynku dostępne są specjalne ubranka, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Amstaff błękitny

Pielęgnacja amstaffa – czy jest skomplikowana?

American staffordshire terrier to rasa psa, która nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji. Warto regularnie sprawdzać stan uszu oraz szczotkować swojego amstaffa. Kąpiele powinny odbywać się na miarę potrzeb.

Amstaff – szczotkowanie i kąpiele

Amstaffa szczotkujemy dwa razy w tygodniu gumową szczotką. Wcześniej sierść spryskujemy odżywką w aerozolu. W przypadku kąpieli stosujemy szampon, który odpowiada aktualnym potrzebom:

  • proteinowy szampon dla psów – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla poprawy stanu przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor szampon dla psów – dla poprawienia barwy sierści.

Po kąpieli nanosimy na sierść odżywkę, na osuszoną sierść, spłukujemy ją po paru minutach. Susząc psa powinniśmy wykorzystywać ręczniki oraz suszarkę z nie gorącym strumieniem powietrza.

Amstaff – higiena

Już wspominaliśmy o ważnej higienie uszu amstaffa, ale oprócz nich, powinniśmy doglądać:

  • okolice oczu,
  • okolice intymne,
  • skórę,
  • zęby,
  • pazury.

Przy oczach, a także w okolicach intymnych może dojść do infekcji, dlatego one powinny być utrzymane w czystości. Możemy je oczyścić chusteczkami nasączonymi odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym dla psa. Na skórze może dojść do zadrapań i ran, w takich przypadkach powinniśmy ją opatrzyć. By ochronić ją przed niebezpiecznymi pasożytami – takimi, jak pchły i kleszcze, możemy zakładać psu obroże owadobójcze lub stosować specjalne preparaty. Na zębach psa może się pojawić kamień nazębny. Usuniemy go podając psu przekąski dentystyczne, albo szczotkując zęby szczoteczką dla psów z nałożoną na nią pastą do zębów dla psów. Pazury nadają się do przycięcia wtedy, gdy wystają poza opuszki palców psa. Obcinając je, nie możemy używać zwykłych obcinaczek dla ludzi, koniecznie to muszą być obcinaczki dla psów.

American staffordshire terrier, jako pies obronny – Charakter

Amstaff, mimo posiadania groźnych zębów i aparycji wojownika, z sympatią spogląda na świat i raczej nie ma zamiaru go podbijać. Przełamujemy stereotypy, by ukazać w pełni charakter rasy

Amstaff – jakim jest psem?

Amstaff to pies, który nie zna strachu. Protoplasta jego rasy został stworzony, by walczyć do upadłego i pokonywać swoich przeciwników. Wprawdzie lata pracy hodowców sprawiły, że american staffordshire terrier bardzo złagodniał, jednak pierwotne instynkty nadal mogą się pojawić. Szczególnie podczas zabawy, gdy zostanie pobudzony do gonienia czy szarpania. Nadal potrafi szybko reagować, dlatego w jego obecności lepiej zachowywać się spokojnie. Wprawdzie nie jest bardziej niebezpieczny dla ludzi niż inne psy, jednak zdecydowanie nie polecamy opieki nad amstaffem osobom, które nie potrafią właściwie interpretować zachowania psa. Właściwie socjalizowany jako szczenię, amstaff nauczy się pozytywnej reakcji na inne zwierzęta. Niestety, w rękach nieodpowiedzialnego opiekuna może stać się niebezpieczny.

Przeznaczenie amstaffa – komu polecamy tą rasę?

Amstaff z założenia jest zwierzęciem sympatycznym i kochającym ludzi. Kiedyś należał do walczących psów. Dziś z powodzeniem może odgrywać rolę obrońcy. Wobec własnej rodziny, amstaffy są bardzo opiekuńcze, lubią też dzieci. Dobrze radzą sobie ze sportem i ewidentnie go lubią – to zdecydowanie psy dla osób aktywnych, lubiących ruch na świeżym powietrzu. Kluczowym wymogiem wobec opiekuna jest stanowcza postawa pozbawiona szorstkości. American staffordshire terrier to pies dla osoby, która umiejętnie wprowadzi dyscyplinę, jednak nie będzie bronić się przed okazywaniem psiej miłości, której w amstaffach jest całkiem dużo. Podobnie jak siły, z którą amstaff może ciągnąć smycz, dlatego osoby o delikatnej budowie ciała mogą mieć problem z psem, który nie przeszedł właściwej socjalizacji i treningu, chociażby chodzenia na smyczy.

Amstaff a inne zwierzęta domowe i dzieci

Amerykańskie staffordshire terriery mogą zostać wyszkolone w taki sposób, by zarówno inni pupile jak i nasze własne pociechy mogły być przy nich bezpieczne. W jaki sposób wyszkolić amstaffa by tak było? Przede wszystkim, stosując się do wskazówek zamieszczonych powyżej. Pies od najmłodszych lat powinien poznawać zarówno swojego opiekuna jak i pozostałych domowników, w tym dzieci (jako pies stróżująco-obronny może zadbać o ich bezpieczeństwo, jeśli czuje się do nich przywiązany i nie budzi wątpliwości, że byłaby to naprawdę skuteczna ochrona) oraz różne zwierzaki. Dzięki temu jest duża szansa, że w przyszłości dobrze będzie odnajdywał się w towarzystwie innych psów.

American Staffordshire Terrier Fci

Wychowanie rasy amstaff

American staffordshire terriery to lojalne, kochające i opiekuńcze psy, które są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi. Przyjęcie amstaffa do domu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o wychowaniu Amstaffa. Po pierwsze, Amstaffy potrzebują dużo ruchu. Codzienny spacer lub bieg pomoże utrzymać je w szczęściu i zdrowiu. Po drugie, Amstaffy są bardzo inteligentnymi psami i wymagają dużej stymulacji umysłowej.

Żaden pies nie jest z natury agresywny. Szkolenie jest doskonałym sposobem na zapewnienie stymulacji umysłowej, a także może pomóc w budowaniu więzi między Tobą a Twoim psem. Wreszcie, Amstaffy są znane z łagodności wobec dzieci, ale mogą być agresywne wobec innych psów. Pamiętaj, aby socjalizować swojego Amstaffa od najmłodszych lat, by w przyszłości nie miał problemu z akceptacją innych psów, które spotka na swojej drodze. Przy odrobinie troski i uwagi, Amstaff może stać się wspaniałym dodatkiem do każdej rodziny.

Amstaff – wymagania wobec opiekuna

Jak osiągnąć sukces w wychowaniu amstaffa? Przede wszystkim, warto wziąć szczeniaka z hodowli gwarantującej czystość rasy i właściwą socjalizację młodego psa. Tylko wtedy można będzie oczekiwać, że charakter psa będzie zgodny z opisywanym we wzorcach. Właściwie wychowany american staffordshire terrier jest wiernym psem, który beztrosko okazuje miłość opiekunowi, z którym czuje więź. Aby mogło być tak pięknie, trzeba poświęcić małemu amstaffowi dużo czasu i cierpliwości. Dobrze jest stawiać go jak najwcześniej w sytuacjach, które później będą dla niego codziennością. Dzięki temu wyrobi sobie właściwe nawyki i w przyszłości będzie umiał właściwie się zachować.

Psy tej rasy uwielbiają aportowanie. To popularna zabawa wśród opiekunów amstaffów, z którą te psy radzą sobie bardzo dobrze. Na pewno też świetnie się przy tym bawią. Pomocne w szkoleniu mogą się okazać przysmaki, które można podawać jako nagrodę za dobrze wykonane ćwiczenie. Nagradzać trzeba też inne sytuacje, w których pies zachował się prawidłowo. Pozwala to budować prawidłową postawę, jaką powinien zachowywać amstaff.

Jakie zabawki dla amstaffa będą najlepsze?

Amstaff, jako duży, żywiołowy pies potrzebuje zabawek, które wytrzymają jego szaleństwa. Posiada potężną szczękę, która z łatwością kruszy nawet bardzo twarde materiały. Zabawki dla amstaffa powinny być wykonane w taki sposób, by ich nagłe pęknięcie nie poskutkowało skaleczeniami w jamie ustnej psa, ani co gorsza zadławieniem odłamkami. Z tego powodu nie powinno się dawać im zwykłych przedmiotów codziennego użytku. Poza tym, pies może zacząć bawić się również tym, czego wziąć mu nie pozwoliliśmy. Lepiej jest kupić zabawkę opracowaną z myślą o amstaffach. Dobrze sprawdzą się tu solidne szarpaki i akcesoria do aportowania, np. frisbee. Nie polecamy maskotek, ponieważ raczej nie są w stanie przetrwać szaleństw american staffordshire terriera.

Amstaff – jakich warunków wymaga?

Przyjęcie do domu psa rasy american staffordshire terrier wymaga wcześniejszych przygotowań. Podobnie jak w przypadku psów innych ras albo innych zwierzaków, trzeba zapewnić mu:

  • miejsce do odpoczynku,
  • akcesoria do jedzenia,
  • akcesoria na spacer,
  • akcesoria do pielęgnacji.

Wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie zoologicznym ZooArt!

Jak już wspomnieliśmy, amstaffy nie są odporne na zimno, dlatego najlepiej jest, gdy mieszkają w domu. Mają krótką sierść, którą wystarczy wyczesać, więc nie będą powodowały bałaganu. Pies rasy amstaff potrzebuje miękkiego, odpowiednio dużego legowiska. Popularnym rozwiązaniem są klatki, które można wstawić do mieszkania. W razie potrzeby można zamknąć w niej psa, który może potraktować klatkę, jak swoją strefę komfortu. W żadnym razie nie traktujmy jej, jak kary!

Amstaff na spacerze

Ze względu na swoją siłę, amstaff jest psem, którego nie wyprowadza się na smyczy przypiętej do obroży, a do szelek. Szczególnie opiekunowie o drobnej budowie ciała mogliby mieć problem z utrzymaniem energicznego psiaka. Zwłaszcza, gdy pies jeszcze nie został nauczony właściwego chodzenia na smyczy. Z kolei odpowiednio silna osoba mogłaby uszkodzić przy mocniejszym szarpnięciu szyję amstaffa. Szelki zapewniają komfort rozłożenia siły w taki sposób, że odczuwalne szarpnięcia psa są o wiele słabsze. Wystarczy właściwie dobrać rozmiar i gotowe! Smycz dla amstaffa koniecznie musi być wytrzymała. Popularne są smycze wykonane ze stalowego łańcucha. Na pewno się nie zniszczy, do tego pasuje do amstaffa. Na spacerze przyda się też kaganiec. Najlepiej taki, w którym pies będzie mógł bez przeszkód pić czy oddychać.

Jak bawić się z amstaffem?

Wiemy już, jak spacerować z amstaffem. Teraz przyszła pora na większe szaleństwa. Mamy dla Was kilka propozycji, które obowiązkowo trzeba wypróbować. Każdy american staffordshire terrier na pewno będzie nimi zachwycony! A należy do nich:

  • bieg przy rowerze – trzymając biegnącego psa na smyczy, opiekun jedzie rowerem. To trudniejsze niż zwykły spacer, jednak dobre na początek.
  • aportowanie – klasyka gatunku. Który pies nie lubi pobiec za piłką czy patykiem? Aportowanie to świetna zabawa, szczególnie na początku współpracy z nowym psem. Nauka aportowania jest względnie prosta i może stanowić świetne podłoże do dalszej nauki.
  • weight pulling – przeciąganie ciężarów. Aby można było uprawiać ten sport, pies musi umieć chodzić w szelkach. W przypadku amstaffów to nie problem, ponieważ uczy się ich noszenia szelek od najmłodszego wieku. To doskonały sposób na wyrobienie dyscypliny i uspokojenie psa. Zacząć należy od samych szelek, później można dodać niewielki ciężar, zwiększany w miarę postępów w treningach. To idealny sport dla amstaffów, zważywszy na ich muskulaturę.
  • agility – jeden z rodzajów psich sportów. Wymaga ścisłej współpracy między opiekunem a psem. Po przygotowanym wcześniej torze, opiekun prowadzi psa za pomocą komend i gestów. Może do tego używać głosu i ruchów ciała. Zadaniem psa jest zaliczenie wszystkich przeszkód w sposób zgodny z zasadami. Na przykład musi przejść przez całą równię pochyłą i nie może przeskoczyć z końca na koniec. Przeszkody na torze powinny być dobrane do wielkości psa.
Miski, stojaki i dozowniki dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Pies rasy amstaff – Hodowla

American Staffordshire Terrier jest rasą popularną w Polsce, a na terenie całego kraju można znaleźć wielu renomowanych hodowców. Przy wyborze hodowcy American Staffordshire Terrier ważne jest, aby znaleźć takiego z dobrą reputacją.

Amstaff – wybór hodowli

Szukając idealnej hodowli psów rasy amstaff w Polsce, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze i najważniejsze, hodowla powinna być czysta i dobrze utrzymana. Psy powinny mieć dużo miejsca do biegania i zabawy, a personel hodowli powinien być troskliwy i kompetentny. Ponadto ważne jest, aby upewnić się, że wybrana przez Ciebie hodowla ma dobrą reputację i jest zarejestrowana w renomowanym stowarzyszeniu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zapytaj o rekomendacje i poszukaj opinii w Internecie.

Idealna hodowla amstaffów będzie koncentrować się na rozmnażaniu zdrowych psów. Przynależność do rasy hodowle poświadczają rodowodami, bądź metryką, na podstawie której możemy wyrobić rodowód. Hodowla powinna również zapewnić szczeniętom wiele możliwości socjalizacji, aby mogły wyrosnąć na dorosłe, dobrze rozwinięte psy. Biorąc pod uwagę te czynniki, możesz mieć pewność, że wybierzesz renomowaną hodowlę psów rasy amstaff w Polsce, która zapewni Ci zdrowe, dobrze wychowane szczenię.

Amstaff – ogłoszenia w internecie

Wiele osób zwraca się do Internetu, aby znaleźć ogłoszenia o sprzedaży szczeniąt rasy amstaff. Chociaż istnieje wiele renomowanych hodowców, to są też tacy, którzy nie są uczciwi. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, szukając ogłoszeń sprzedaży rasy amstaff w Internecie:

  • Po pierwsze, upewnij się, że masz do czynienia tylko z profesjonalnymi hodowcami. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, w tym sprawdzenie opinii innych klientów, które są zamieszczone w internecie.
  • Po drugie, bądź świadomy oszustw. Są osoby, które podają się za hodowców, aby sprzedać chore lub źle wychowane szczenięta. Jeśli ogłoszenie wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. Sprawdź przynależność hodowli do organizacji, a także dokładnie zapoznaj się z praktykami organizacji.
American Staffordshire Terrier Szczeniak

Amstaff – Zdrowie

Amstaffy to zdrowe psy, odporne na większość chorób. Rasę można uznać za długowieczną, gdyż średnia długość życia psów tej rasy wynosi około 12 – 16 lat.

Amstaff – odporność na pogodę

Z racji braku podszerstka, amstaffy są wrażliwe na niskie temperatury, szczególnie w czasie opadów śniegu i deszczu. Długotrwałe wystawianie na tak niesprzyjające warunki może obniżyć odporność amstaffa. Skutkiem będzie podatność na katar i inne dolegliwości towarzyszące przeziębieniu.

Amstaff – choroby

Psy rasy Amstaff mogą mieć genetyczne predyspozycje do kilku chorób, w tym do:

  • dysplazji biodrowej i łokciowej – to przypadłość, w którym staw biodrowy lub łokciowy nie rozwija się prawidłowo, powodując ból i kulawiznę,
  • wrodzonych wad serca – nieprawidłowości w budowie serca, które występują przy urodzeniu. Istnieje wiele różnych rodzajów wrodzonych wad serca, które mogą mieć charakter od łagodnego do ciężkiego. Najczęstszym rodzajem wrodzonej wady serca u Amstaffów jest zwężenie zastawki płucnej.

Leczenie tych schorzeń różni się w zależności od stopnia zaawansowania i może obejmować operację, leki lub zmianę stylu życia.

Higiena jamy ustnej dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Amstaff – Żywienie

American staffordshire terrier potrzebuje zbilansowanej diety. Może być żywiony dobrej jakości karmą komercyjną lub posiłkami, które przyrządzimy mu sami. Istnieją plusy i minusy obu sposobów. Karmy komercyjne są zbilansowane pod względem odżywczym i kompletne, co czyni je wygodną opcją dla zapracowanych opiekunów zwierząt. Mogą być jednak drogie, a niektóre psy lepiej radzą sobie z domową dietą. Domowe posiłki dają Ci większą kontrolę nad tym, co je Twój Amstaff, ale ich przygotowanie może być czasochłonne.

Amstaff – żywienie karmą komercyjną

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej karmy dla Twojego amstaffa, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, musisz wziąć pod uwagę wagę swojego psa. Amstaffy występują w różnych rozmiarach, dlatego ważne jest, aby wybrać karmę dostosowaną do konkretnej wagi psa. Po drugie, musisz wziąć pod uwagę etap rozwoju swojego psa. Szczenięta i dorosłe psy mają różne potrzeby żywieniowe, więc ważne jest, aby wybrać karmę, która jest odpowiednia dla etapu życia Twojego psa. Po trzecie, musisz wziąć pod uwagę poziom aktywności swojego psa.

Przy komponowaniu diety dla amstaffa należy pamiętać, że to bardzo żywiołowy i zwinny pies, dlatego ważne jest, aby wybrać karmę, która dostarczy mu niezbędnej energii (psy dorosłe potrzebują jej ciut mniej niż szczeniaki). Wreszcie, musisz wziąć pod uwagę wielkość porcji, częstotliwość i czas podawania posiłków względem zaleceń producenta, które są umieszczone na opakowaniu. Szczenięta powinny być karmione trzy do czterech razy dziennie, natomiast dorosłe psy mogą być karmione dwa razy dziennie. Ważne jest, aby karmić swojego amstaffa w regularnych odstępach czasu i unikać przekarmiania. Kiedy nadejdzie czas wyboru odpowiedniej karmy dla Twojego amstaffa, pamiętaj o tych kwestiach, a na pewno znajdziesz karmę idealną dla swojego pupila.

Amstaff – żywienie posiłkami domowymi

Jeśli chodzi o karmienie twojego amstaffa, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Po pierwsze, powinieneś skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że jesteś świadomy wszystkich specyficznych potrzeb żywieniowych swojego psa. Po drugie, musisz upewnić się, że przygotowujesz zdrowe posiłki, które są uzupełnione o wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój pies. Dobrym sposobem na to jest przestrzeganie diety BARF. Ta dieta składa się z surowego mięsa, kości, warzyw i owoców, a także jest uzupełniona o witaminy i minerały. Wreszcie, powinieneś zawsze mieć pod ręką specjalistyczną literaturę, abyś mógł się do niej odwołać w razie potrzeby.

Należy pamiętać, że amstaffy mają skłonność do otyłości, więc ich posiłki powinny być starannie porcjowane. Należy zrezygnować z podawania im resztek ze stołu lub innych wysokokalorycznych pokarmów, ponieważ może to prowadzić do przyrostu wagi. Przy odrobinie troski i uwagi możesz z łatwością przygotować zdrowe i smaczne posiłki dla swojego amstaffa, które zapewnią mu szczęście i zdrowie na długie lata.

Amstaff – Wybór sposobu żywienia

Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji, które podejście jest odpowiednie dla Twojego Amstaffa, jest rozmowa z lekarzem weterynarii. Może on pomóc Ci ocenić indywidualne potrzeby Twojego psa i zalecić najlepszy sposób postępowania.

Amstaff – Przysmaki

Amstaff to chętny do nauki i zdolny uczeń, dlatego warto poświęcić czas na jego szkolenie. Gdy wykona zadanie “na piątkę”, warto go nagrodzić. Najlepiej przysmakiem o ulubionym smaku naszego pupila. Większość przysmaków produkowana jest w kształcie, który ściera kamień nazębny, wspierając higienę jamy ustnej. Przysmak można podać również wtedy, gdy pies zachowuje się grzecznie i chcemy, by taką postawę przyjmował jak najczęściej. Stosując przysmaki należy pamiętać, że zawierają kalorie i inne składniki odżywcze, podobnie jak karma. Oznacza to, że wartość odżywcza, zawarta w przysmaku, musi zostać odliczona od kolejnego posiłku. Podawane przysmaki nie powinny dostarczyć więcej, niż 10% dobowego zapotrzebowania psa.

Amstaff – Cena i koszty utrzymania

Możemy zakupić amstaffa w polskich hodowlach w cenie około 1000 – 1500 zł. Cena szczeniaka amstaffa może się różnić w zależności od hodowcy i rodowodu psa. A jakie są inne koszty związane z utrzymaniem psa tej rasy?

Amstaff – miesięczne koszty opieki

W ciągu miesiąca nasze wydatki przede wszystkim dotyczą uzupełniania zapasów:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

W przypadku rasy amstaff miesięczny koszt zakupu wyniesie nas około 150-200 zł.

Amstaff – roczne koszty opieki

W ciągu roku do wydatków miesięcznych musimy doliczyć koszty związane z zakupem środków pielęgnacyjnych i kosmetyków:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

Roczny koszt opieki nad Amstaffem może być bardzo różny, w zależności od używanych produktów i częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych. Na przykład wysokiej jakości szampon i odżywka dla psów mogą kosztować około 200 zł, podczas gdy tańsza opcja może kosztować o połowę mniej. Podobnie obroże przeciw insektom należy wymieniać co kilka miesięcy. W sumie roczny koszt opieki nad Amstaffem może wynosić od 2000 do 3000 zł.

Amstaff – koszty opieki w ujęciu dwuletnim

Do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać akcesoria, które są przeznaczone dla psa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że działają niezawodnie i pozostają bezpieczne dla naszego pupila. Akcesoria, które pasują do amstaffa to:

  • miski dla psa,
  • obroże dla psa,
  • smycz dla psa,
  • kaganiec fizjologiczny dla psa,
  • szelki na spacer,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa gumowa
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa,

Łączny koszt zakupów związanych z opieką nad psem rasy amstaff w ciągu dwóch lat, będzie wynosił około od 5000 zł do 7000 zł.

Amstaff – inne koszty związane z opieką

Opiekunowie psa tej rasy muszą dodatkowo liczyć się z pewnymi kosztami, które są związane z usługami. Jednym z największych wydatków będzie ubezpieczenie, ponieważ psy te są podatne na problemy zdrowotne, których leczenie może być kosztowne. Będziesz musiał także zaplanować regularne wizyty u weterynarza oraz ewentualne zajęcia szkoleniowe, na które będziesz chciał się zapisać. Chociaż początkowe koszty posiadania Amstaffa mogą być wysokie, długoterminowe korzyści z posiadania tego wiernego i kochającego towarzysza u boku są tego warte.

Amstaff – Podsumowanie

Amstaffy to bardzo ciekawe czworonogi, o których z pewnością warto opowiedzieć. Opieka nad nimi wymaga mnóstwa czasu i energii, ale chyba udowodniliśmy, że warto. Wokół tej rasy krąży dużo krzywdzących mitów, w które czasem łatwo jest uwierzyć. Mamy nadzieję, że niektóre z nich udało się definitywnie obalić. Naszym zdaniem, amstaff to uroczy łobuz w skórze wojownika. Nieliczne przypadki niewłaściwego zachowania nie powinny go przekreślać. Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić sukces hodowców, którzy zmienili psiego wojownika w dzisiejszego pupila. Niezależnie od maści, wszystkie amstaffy są jednocześnie imponujące i urocze. Naszym faworytem jest amstaff blue. A wam, który podoba się najbardziej?

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
2 komentarzy do “American Staffordshire Terrier – w skrócie Amstaff
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.