Wilczak czechosłowacki – pies o wyglądzie wilka. Opis rasy

Wilczak czechosłowacki to wieczny indywidualista. Swojego opiekuna obdarza wielkim szacunkiem. Najbliższych członków rodziny traktuje jak stado. Uwielbia ruch i aktywność fizyczną. Ten dzielny i nieustraszony pies jest efektem skrzyżowania wilka karpackiego i owczarka niemieckiego. Ma wiele cech wspólnych ze swoim dzikim przodkiem, jednak najbliższym chętnie okazuje czułość. To wyjątkowe zwierzę o ciekawym charakterze, ale nie nadaje się dla każdego. Jak go wychowywać? Dla kogo ta rasa będzie najlepsza? Ile żyją wilczaki czechosłowackie? Przeczytaj i dowiedz się sam.

Wilczak czechosłowacki hodowla

Wilczak czechosłowacki – wzorzec rasy FCI, AKC, WKU i nie tylko…

Wilczak czechosłowacki jest jedną z dwóch ras, będących połączeniem psa z wilkiem i jednocześnie uznanych przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI). Drugą taką hybrydą jest wilczak saarloosa.

Wilczak czechosłowacki według FCI należy do grupy I psów pasterskich i zaganiających, sekcji I psów pasterskich. Jego numer wzorca to 332. Poza tym zarejestrowany jest przez American Kennel Club (AKC), organizacja ta przyjęła wzorzec FCI. Kolejną, która uznała tę rasę jest United Kennel Club (UKC). Tam wilczak czechosłowacki również został zaklasyfikowany do psów pasterskich.

Niektóre organizacje kynologiczne nie uznały wilczaka słowackiego, a jest to:

  • Australian National Kennel Council (ANKC),
  • World Kennel Union (WKU),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK),
  • Canadian Kennel Club (CKC).

Wilczak czechosłowacki – historia rasy

Wilczak czechosłowacki to połączenie psa i wilka. Jak do tego doszło? Opowiemy trochę więcej o historii powstania tej osobliwej rasy.

Wilczak czechosłowacki – pochodzenie

Nietrudno się domyślić, że wilczak czechosłowacki pochodzi z Czechosłowacji. Stanowi krzyżówkę wilka z owczarkiem. Na świecie istnieją tylko cztery takie rasy, pozostałe to: wilczak włoski, kunming wolfdog, wilczak saarloosa (saarlooswolfhond).

Kynolog Karel Hartl jako pierwszy wyhodował i opisał tę rasę. Chciał stworzyć niezwykle odporne psy, które wiernie służyłyby straży granicznej. W wyniku eksperymentu został wykształcony nowy gatunek. Pierwsze wilczaki czechosłowackie urodziły w 1955 roku. Dzięki genom odziedziczonym po owczarku niemieckim chętnie poddają się szkoleniu. Natomiast po wilku stały się niezwykle odporne i nieufne wobec obcych.

Rozwój i popularność rasy

W 1982 roku w Brnie został ustalony wzorzec i w tym samym roku wilczak został uznany za rasę narodową Czechosłowacji. Natomiast w 1989 wilczak czechosłowacki został oficjalnie zarejestrowany przez FCI. Po rozpadzie Czechosłowacji patronat nad rasą przejęła Republika Słowacka. Została ona oficjalnie uznana w 1999 roku i funkcjonuje do dziś.

W Polsce wilczak czechosłowacki nie jest zbyt popularny, jednak zyskuje coraz większe uznanie wśród szerokiego grona entuzjastów. Idealnie sprawdza się w roli psa stróżującego, można uprawiać z nim różne spoty. Często pełni również funkcje psiego stróża oraz ratownika górskiego.

Wilczak czechosłowacki

Jak wygląda wilczak czechosłowacki? Opis rasy

Wilczaka czechosłowacki swoim wyglądem bardzo przypomina wilka. Jakie jego cechy charakterystyczne możemy wyróżnić?

Budowa ciała i wygląd ogólny wilczaka czechosłowackiego

To pies o mocnej budowie ciała. Jego tułów jest w kształcie trójkąta. Posiada proporcjonalną, umięśnioną głowę. Oczy wilczaka czechosłowackiego są skośne, zazwyczaj mają bursztynowy kolor. Natomiast uszy są trójkątne i sterczące. Pies ten ma lekkie, płynne ruchy – porusza się z dużą gracją. Ogon jest długi i wysoko osadzony.

Wilczak czechosłowacki – ważne wymiary

Wysokość w kłębie wilczaka czechosłowackiego powinna wynosić 65 cm w przypadku samców. Suczki są nieco niższe, standardowo mierzą one nie mniej niż 60 cm. Waga wynosi 26 kg w przypadku psów, natomiast samice ważą 20 kg.

Rodzaj sierści i umaszczenie

Sierść wilczaka czechosłowackiego jest prosta i przylegająca. Podszerstek tworzy warstwę ochronną przed zimnem. W lecie sierść ma tendencję do przerzedzania się.

W przypadku psa tej rasy umaszczenie może występować od żółtawoszarego do srebrzystoszarego z jasną maską.

Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki – pielęgnacja

Pielęgnacja wilczaka czechosłowackiego nie należy do szczególnie skomplikowanych. Mimo wszystko dla niektórych może okazać się czasochłonna. Poniżej przedstawiliśmy tajniki pielęgnacji psa tej rasy.

Pielęgnacja sierści

Sierść psa tej rasy powinniśmy wyczesywać raz w tygodniu (nie da się ukryć, że linieje naprawdę obficie). W okresie letnim, kiedy gęste futro się przerzedza, warto robić to nawet codziennie. Najlepiej przy użyciu furminatora, który dobrze zbiera martwy włos, dzięki czemu sierść zachowa piękny, lśniący wygląd.

Kąpiel wilczaka czechosłowackiego

Wilczak czechosłowacki nie wymaga częstych kąpieli. Po wielogodzinnych wycieczkach ich futro może się zabrudzić. Regularne wyczesywanie śladów błota i brudu w zupełności wystarczy. Możemy użyć również specjalnych pudrów lub chusteczek nawilżanych (oczywiście dedykowanych dla psów, nie powinniśmy używać zwykłych chusteczek przeznaczonych dla ludzi).

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Dodatkowo kontrolujmy stan uszu, oczu i pazurów naszego pupila. Gdyby coś budziło nasz niepokój, koniecznie udajmy się do lekarza weterynarii. Najlepiej, abyśmy systematycznie sprawdzali stan skóry psa. Może się okazać, że po powrocie ze spaceru w lesie, w jego ciało wbił się kleszcz. W takim przypadku musimy jak najszybciej usunąć pasożyta. Aby temu zapobiec możemy zaopatrzyć się w specjalne obroże i preparaty przeciw kleszczom.

Wilczak czechosłowacki – charakter i usposobienie

Wilczak czechosłowacki stanowi połączenie najlepszych cech wilka i owczarka niemieckiego, które wyodrębniono w wyniku dokładnej selekcji hodowlanej. Poniżej opowiedzieliśmy trochę więcej o charakterze wilczaka czechosłowackiego.

Wilczak czechosłowacki w stosunku do ludzi

Wilczak czechosłowacki szybko przywiązuje się do opiekuna, jest w stanie stworzyć z nim wyjątkową więź opartą na wzajemnym szacunku. Czułością obdarza wszystkich członków rodziny, ale zaufa bezgranicznie tylko jednej osobie. Do obcych ludzi podchodzi z dystansem, z natury jest nieufny. Goście, którzy w domu gospodarza są mile widziani nie muszą się jednak bać, generalnie to pies bardzo towarzyski i rodzinny. Lubi bawić się z dziećmi, jest w stosunku do nich bardzo troskliwy. Trzeba jednak uważać i uczyć pociechy delikatnego obchodzenia się z psem, który ma swoje granice cierpliwości.

Wilczak czechosłowacki wobec innych zwierząt

Pies tej rasy będzie dobrze się czuł w towarzystwie innych zwierząt pod warunkiem, że zostanie poddany socjalizacji. Najlepiej, jeśli będzie wychowywał się z innymi psami i kotami od małego – wtedy szanse na przyjaźń zdecydowanie wzrastają. Pamiętajmy jednak, że wilczak obdarzony jest silnym instynktem terytorialnym. Jego wilcza natura może uaktywnić się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego powinniśmy uważać podczas spacerów i oswajać psa z obcymi zwierzętami.

Co lubi robić wilczak czechosłowacki?

Warto wspomnieć, że wilczak czechosłowacki to niezwykle inteligentne zwierzę, potrafi wyczuć intencje i emocje ludzi. Dodatkowo jest podatny na szkolenie. Lubi ruch i nie znosi nudy. Dobrze poczuje się w towarzystwie aktywnych osób, które lubią nowe wyzwania. Najbardziej ucieszą go długie wędrówki po lesie. Bardzo szybko się regeneruje, więc nawet chwile po intensywnym wysiłku jest gotów do dalszej aktywności. Najszczęśliwszy czuje się podczas wspólnego biegania ze swoim opiekunem.

Wilczak czechosłowacki

Wychowanie psa rasy wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki swoją rodzinę traktuje jak stado, lecz mimo wszystko jest urodzonym indywidualistą. Jak zatem należy wychowywać tego psa? Podpowiadamy!

Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?

Wilczak czechosłowacki powinien być wychowywany w odpowiednich warunkach – otoczenie ma duży wpływ na jego zachowanie. Nie odnajdzie się w ciasnym mieszkaniu. Najlepszym miejscem do życia będzie dla niego dom z dużym ogrodem, najlepiej na wsi. Wilczak czechosłowacki potrzebuje dużej ilości ruchu i przestrzeni. Nie nadaje się do życia wśród hałaśliwej przestrzeni miejskiej. Mimo wszystko zawsze powinniśmy pamiętać o spacerach poza terenem posesji. Wędrówki w towarzystwie ukochanego opiekuna to dla wilczaka prawdziwa frajda.

Zostawianie go samego na cały dzień nie jest dobrym pomysłem. Wilczak potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Znudzony będzie gryzł przedmioty znajdujące się w domu lub przekopywał ogródek. Powinniśmy poświęcać mu dużo uwagi i zainteresowania, w przeciwnym razie popadnie w lęk separacyjny może zdziczeć lub stać się agresywny. Zdecydowanie nie nadaje dla osób zapracowanych oraz takich, które prowadzą siedzący tryb życia. Pamiętajmy, że jest dobrym stróżem domowego ogródka, jednak nie nadaje się do życia w budzie.

Akcesoria niezbędne w wychowaniu wilczaka czechosłowackiego

By wilczak czechosłowacki był psem spokojnym i dobrze ułożonym, musimy zapewnić mu odpowiednią stymulację fizyczną i umysłową. Przydadzą się do tego celu odpowiednie akcesoria. Do długich, wspólnych wędrówek niezbędna jest solidna smycz oraz szelki, które powinny być dopasowane do rozmiaru psa – dlatego przed zakupem odpowiedniego modelu, warto wcześniej zmierzyć swojego pupila. By pobudzić umysł i zmysły wilczaka, możemy zaproponować mu zabawy przy pomocy maty węchowej – szukanie ulubionych przysmaków to rozrywka, która z pewnością przypadnie mu do gustu. Aportowanie rzucanej przez właściciela piłeczki również sprawi mu dużo frajdy, to także dobra forma umacniania więzi ze swoim pupilem. Budowanie dobrych relacji znacznie przydaje się w szkoleniu.

Miski, stojaki i dozowniki dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Wilczak czechosłowacki – szkolenie

Wilczak czechosłowacki należy do ras psów o trudnym charakterze, praca nad nim wymaga dużo uwagi i zaangażowania. Zdecydowanie nie nadaje się na pierwszego psa. Potrzebuje doświadczonego opiekuna, który poważnie podejdzie do jego szkolenia.

Nauka posłuszeństwa i podstawowe zasady szkolenia

Wilczaka czechosłowackiego warto socjalizować jak najwcześniej. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny i trzeba nauczyć go właściwej reakcji na gości. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego szkolenia łatwo będzie dogadywał się z innymi zwierzętami z najbliższego otoczenia. Pies tej rasy jest podatny na szkolenie, ale bardzo niezależny. Jego treningi trzeba urozmaicać. Machinalnie wykonywanie w kółko tej samej czynności może go zniechęcić. W tym wypadku opiekun musi wykazać się dużą kreatywnością.

Podstawowym błędem popełnianym podczas wychowywania psa jest pozwolenie mu na wszystko. Istotne jest także ustalenie hierarchii. Wilczak powinien widzieć w swoim opiekunie lidera, przewodnika. W przeciwnym razie może stać się niesforny. Ważne, by już od samego początku ustalić zasady i ich przestrzegać. W żadnym wypadku nie powinno się niczego egzekwować krzykiem i agresją – potrzebna jest duża dawka cierpliwości. Przede wszystkim trzeba spędzać z pupilem dużo czasu i poświęcać mu swoją uwagę. Dobrym pomysłem jest zapisanie się z wilczakiem czechosłowackim na indywidualne szkolenie z trenerem. Tam szczegółowo podpowiedzą nam, jak należy obchodzić się z psami tej rasy.

Metoda pozytywnych wzmocnień

Wilczaka czechosłowackiego warto odpowiednio zachęcać do treningów. Motywacja jest kluczem do sukcesu. Dobrą formą zachęty mogą być smaczki treningowe. Chrupiące kąski sprawią, że pies chętniej będzie wykonywał dane komendy. Oczywiście przysmaki powinniśmy stosować z umiarem. W początkowym etapie będziemy ich potrzebować naprawdę dużo, ponieważ w tym okresie należy nagradzać psa za każdy, nawet najmniejszy postęp. Pamiętajmy, że nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Z czasem przysmaki możemy zastąpić, np. pochwałami słownymi lub pieszczotami.

Sporty dla wilczaka czechosłowackiego

Wilczaki bardzo dobrze będą czuły się na ćwiczeniach związanych z tropieniem. Mogą uprawiać także najrozmaitsze psie sporty, np. canicross (to nic innego jak bieg z psem, przy pomocy elastycznej smyczy, która jest przymocowana do pasa opiekuna, zwierzę biegnie przed opiekunem) lub agility (to dyscyplina sportowa związana z pokonywaniem przeszkód). Ważna jest odpowiednia motywacja i regularne ćwiczenia.

Hodowla wilczaka – wszystko, co musisz wiedzieć

Wilczak czechosłowacki w Polsce nie cieszy się dużą popularnością, mimo to możemy znaleźć w naszym kraju kilka hodowli psa tej rasy. Jak znaleźć dobrą hodowlę? Podpowiadamy.

Dokumenty ważne w hodowli

Metryka i rodowód psa to dokumenty, które są niezbędne do potwierdzenia pochodzenia i czystości rasy. Dlaczego jest to tak ważne? Rzetelni hodowcy badają o to, by wilczaki czechosłowackie były badane pod kątem występowania chorób genetycznych, m.in. dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz karłowatości. Poza tym nie łączą ze sobą psów nieznanego pochodzenia, a także nie dopuszczają do rozmnażania wilczaków, u których wykryto wady dziedziczne. Kupując psa ze sprawdzonego źródła mamy pewność, że jego wygląd i charakter będzie zgodny z ustalonymi standardami. Po za tym ryzyko wystąpienia chorób genetycznych jest znacznie mniejsze.

Metryka psa, często nazywana „psim aktem urodzenia” zawiera podstawowe dane na temat młodego wilczaka czechosłowackiego oraz jego rodziców, takie jak data urodzenia, płeć, umaszczenie. Z kolei w rodowodzie znajdziemy informacje o przodkach psa, do czterech pokoleń wstecz. W zależności od organizacji kynologicznej, do której przynależy wybrana przez nas hodowla, hodowca może być zobowiązany do wydania metryki – wtedy na jej podstawie wyrabiamy rodowód, lub rodowód przekazywany jest nam od razu wraz ze szczeniakiem tej rasy.

Dobry hodowca – jak go poznać?

Warto odwiedzić wybraną hodowlę, by przekonać się na własne oczy, jak żyją psy. Możemy także poprosić o pokazanie rodowodów rodziców szczeniąt, aby upewnić się, że są oni czystej krwi. Hodowcy mają obowiązek zaszczepić szczeniaka i wyrobić mu książeczkę zdrowia. Dbają także o ich odpowiednią socjalizację oraz zapewniają wyżywienie i pielęgnację. Z całą pewnością będą chcieli wiedzieć, w jakie ręce trafią ich psy, dlatego zapewne zapytają nas o doświadczenie. Jednocześnie chętnie odpowiedzą na nasze pytania odnośnie wychowania i opieki nad rasą.

Uważaj na pseudohodowców!

Na rynku funkcjonują też pseudohodowle, które wyrabiają psom fałszywe rodowody i mieszają rasy. Nabycie wilczaka czechosłowackiego z niesprawdzonego źródła jest ryzykowne, ponieważ zwierzę może być obciążone chorobami. Dodatkowo jego zachowanie może odbiegać od ustalonego wzorca. Psy z pseudohodowli często są trzymane w złych warunkach, a także nie jest zapewniana im należyta opieka, dlatego często są agresywne i nieobliczalne. Warto zatem kupować psy od sprawdzonych hodowców.

Wilczak czechosłowacki szczenięta

Wilczak czechosłowacki – zdrowie

Wilczaki czechosłowackie nie są obciążone wadami genetycznymi i generalnie rzadko chorują. Żyją ok. od 12 do 16 lat. To psy wytrzymałe i odporne. Szybko się regenerują. Dożywają sędziwego wieku, i prawie do samej starości są chętne do zabawy. Psy tej rasy również dobrze znoszą niskie temperatury. Natomiast latem powinniśmy zapewnić im miejsce w cieniu i stały dostęp do świeżej wody.

Jako przedstawiciele ras dużych, wilczaki czechosłowackie, w sporadycznych przypadkach mogą cierpieć na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych. W szczególnych wypadkach zalecana jest operacja lub odpowiednia rehabilitacja. Aby temu zapobiec powinniśmy stworzyć wilczakowi odpowiednio zbilansowaną dietę. Nie możemy też narażać szczeniąt na zbyt duży wysiłek fizyczny.

Wilczak czechosłowacki – żywienie

Wilczak czechosłowacki nie jest psem, który wymaga specjalnej diety. Mimo wszystko jego pożywienie powinno zawierać zbilansowaną dawkę niezbędnych składników odżywczych.

Dostępne metody żywienia

Wilczak czechosłowacki z racji swoich korzeni ma duże zapotrzebowanie na białko. Możemy wybrać karmy komercyjne, które zawierają dużo mięsa. Dostarczą mu one wszelkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Przy wyborze tej odpowiedniej musimy kierować się przede wszystkim jakością. Przed zakupem warto przeczytać skład, by upewnić się, że wybierzemy najlepszą karmę. Na rynku funkcjonuje wiele karm dobrych jakościowo, które mogą dodatkowo poprawić wygląd sierści albo wspomóc układ trawienny.

Drugą opcją jest stosowanie BARF, czyli diety polegającej na podawaniu psu głównie surowego mięsa. W takim przypadku potrzebna jest dodatkowa suplementacja. Jednak musimy uważać, bez wiedzy w tym zakresie możemy wręcz zaszkodzić naszemu czworonogowi. Najlepiej skontaktować się z osobą doświadczoną w temacie żywienia tą metodą.

Możemy również zdecydować się na samodzielne gotowanie dla psa w domu. To z całą pewnością zdrowa alternatywa. Pamiętajmy, że jest to zajęcie czasochłonne. Będziemy musieli też poświęcić długie godziny na zaznajomienie się z tajnikami prawidłowego przygotowania posiłków swojemu podopiecznemu.

Jak powinna wyglądać dieta wilczaka czechosłowackiego?

Żywienie psa należy dostosować do jego wieku, wagi, zdrowia i poziomu aktywności. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, który pomoże nam w wyborze odpowiedniej diety.

Mięso powinno stanowić podstawę diety wilczaka czechosłowackiego, ponieważ jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego, uważanego za cenny budulec mięśni. Do wyboru mamy różne smaki, pamiętajmy, by wybierać karmy dobrej jakości, o dużej zawartości mięsa. Zdrowe tłuszcze są uważane za dobry nośnik energii, warto wybierać karmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wspomagają wiele funkcji organizmu, a także korzystnie wpływają na stan skóry i sierści. Warto pamiętać, że szczeniaki mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, w związku z tym potrzebują zwiększonych ilości białka i tłuszczy.

Pamiętajmy, że nadmiar węglowodanów w diecie źle wpływa na zdrowie i ogólną kondycję psa. Z diety pupila najlepiej wyeliminować uczulające zboża, dobrym źródłem węglowodanów jest ryż, kasza lub bataty. Pamiętajmy, że w diecie każdego psa ważne są również witaminy i minerały, które wspierają jego zdrowie i ogólny rozwój.

Co jest ważne w żywieniu ras dużych?

Psy ras dużych jedzą bardzo dużo i szybko, dlatego powinniśmy kontrolować ich wagę, by nie nabawiły się otyłości. Wilczakowi czechosłowackiemu warto podzielić posiłki na kilka mniejszych porcji, możemy również zaproponować mu miski spowalniające jedzenie, które zajmą go na jakiś czas i pomogą uniknąć problemów trawiennych, w tym skrętu żołądka. Nie ma tendencji do nadwagi, ale ważne jest, aby monitorować jego wagę i nie nakładać zbyt dużych porcji.

Warto podkreślić, że psy ras dużych są bardziej narażone na problemy ze stawami, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Właśnie dlatego ich dieta powinna zawierać składniki wspierające zdrowie stawów, takie jak glukozamina i chondroityna.

Wybierając karmę, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona przeznaczona dla psów dużych ras. Takie karmy są odpowiednio zbilansowane pod kątem najważniejszych składników odżywczych, posiadają także odpowiednią wielkość granulek.

Ile kosztuje wilczak czechosłowacki? Cena i koszty utrzymania

Cena szczeniaka wilczaka czechosłowackiego może wynosić od 3000 do 4500 tysiąca złotych, wszystko zależy od renomy hodowli i predyspozycji wystawowych psa.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Do wydatków miesięcznych możemy zaliczyć:

  • karmę,
  • przysmaki,
  • worki na nieczystości,

ponieważ te artykuły zużywają się na bieżąco. Zapłacimy za nie ok. 300-400 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

W wyprawce dla wilczaka czechosłowackiego powinno znaleźć się również:

  • wygodne legowisko,
  • zabawki,
  • miski na jedzenie i wodę,
  • smycz i szelki,
  • obroża,
  • artykuły pielęgnacyjne: takie jak szczotka do wyczesywania sierści, szampon dla psów, obcinaczki do pazurów, preparaty do czyszczenia uszu i oczu.

Za wszystkie te artykuły zapłacimy ok. 600-700 zł.

Pod uwagę powinniśmy wziąć także wydatki związane z usługami, np. wizytami w gabinecie lekarza weterynarii lub (nieobowiązkowymi) konsultacjami ze zwierzęcym dietetykiem, bądź szkoleniem pod okiem profesjonalnego trenera. Cena w tym przypadku zależy od wielu czynników i jest kwestią mocno indywidualną.

Podsumowanie

Wilczak czechosłowacki to wyjątkowy pies, który jest efektem skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem. Podobieństwo do praprzodka jest bardzo widoczne – nie tylko pod względem wyglądu, ale również charakteru. Przybliżyliśmy trochę historię tej wyjątkowej rasy. Wilczak ma wiele cech wspólnych z wilkiem, m.in. nieufność wobec obcych i zdolność do przetrwania w trudnym terenie. Potrafi być uparty i niezależny. Mimo wszystko jest też bardzo czuły i towarzyski. Dobrze dogaduje się również z dziećmi. Zaprezentowaliśmy jego charakter od A do Z.

Psy tej rasy potrzebują konkretnego i zdecydowanego opiekuna, który odpowiednio pokieruje ich szkoleniem. Nie polecamy wilczaka czechosłowackiego dla osób bez doświadczenia w wychowywaniu psów. Nie będą odpowiednie również dla ludzi, którzy nie lubią ruchu. Opowiedzieliśmy trochę o szkoleniu i wychowaniu psa tej rasy. Wilczaki są przede wszystkim bardzo aktywne – lubią świeże powietrze i różnorodne formy aktywności. Najlepiej czują się w otoczeniu natury, miejski zgiełk zdecydowanie nie jest dla nich. Warto pamiętać, że psy te są wytrzymałe i rzadko podupadają na zdrowiu, a ich pielęgnacja nie należy do szczególnie skomplikowanych. W niniejszym wpisie przedstawiliśmy tajniki odpowiedniego żywienia, pielęgnacji i zdrowia, byście mogli poznać, jak najwięcej informacji o rasie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.