Bokser – dzielny obrońca i czuły towarzysz

Bokser to pies, którego wygląd w dużej mierze kojarzy nam się z agresją. Kiedy spotykamy go po raz pierwszy, raczej nie widzimy w nim uroczego pieska skorego do pieszczot. Jego majestatyczna sylwetka i mocna postawa sugeruje nam, że mamy do czynienia z czworonogiem silnym, odważnym i nieustępliwym. Po części jest to prawda – boksery to psy odporne na ból, jednak są wrażliwe na działanie niskich temperatur. To czworonogi z natury łagodne, lubiące przytulanie i mocno zżyte ze swoją rodziną. Zawsze chętne i gotowe stanąć w obronie najbliższych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Ich zaciętość połączona z czułym, delikatnym podejściem sprawia, że ta rasa może być wykorzystywana zarówno w pracy w służbach mundurowych, jak i dogoterapii. Osoby, którym zależy na posiadaniu psa z takim zestawem cech zastanawiają się – ile kosztuje bokser? ile żyje ten pies? Udzielimy odpowiedzi na te pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Bokser hodowla

Bokser – podstawowe informacje na temat rasy

Bokser to pies wokół, którego krąży wiele mitów. Tak jak każdy czworonóg posiada zbiór zalet i wad właściwych dla danej rasy. Postaramy się przedstawić zbiór ogólnych informacji, które przybliżą nieco specyfikę psa tej rasy i dadzą wgląd do jego historii. 

Bokser – pies rasowy

Bokser w obecnej odsłonie znany był już od końca XIX wieku, rasa ta pochodzi z Niemiec. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zajmująca się m.in. opracowaniem wzorców ras, przyznała go również naszemu czworonogowi. Bokser doczekał się również własnego opisu. Jest zaklasyfikowany do grupy 2 (sznaucerów, pinczerów, molosów, szwajcarskich psów pasterskich i psów pokrewnych) sekcji 2.1 (molosów, typu dogowatego). Szczegółowe wytyczne odnośnie tego czworonoga można znaleźć pod numerem 144.

Organizacje kynologiczne

Bokser jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VI – Psy użytkowe (Utility),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 2.10 w grupie psów pracujących.
  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów pracujących (Working Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pracujących (Working),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec III-6 i został przypisany do grupy psów pracujących (Working Dogs)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów stróżujących (Guardian Dog Group).

Bokser kiedyś – historia walecznego psa

Przodkiem boksera jest brabancki bullenbeisser. Obecnie pies ten uznawany jest za rasę wymarłą. W ówczesnych czasach pomagał myśliwym i rzeźnikom. Był wykorzystywany również do walk z bykami i niedźwiedziami. Hodowano go wyłącznie w celach użytkowych, toteż musiał być silny, porywczy i mieć szeroką kufę z ostrymi zębami, by z łatwością móc chwycić swoją ofiarę. Z czasem jego rola poszła w niepamięć, pies znacznie złagodniał i zaczął pełnić inne zadania.

BOKSER

Bokser dziś – jaka obecnie jest jego rola użytkowa?

Bokser, jakiego znamy dziś nie jest agresywny – to czuły, troskliwy czworonóg, który ma przyjazne podejście do ludzi. Nie można jednak odmówić mu odwagi i zaciętości. Świetnie pełni funkcję psa stróżującego i w takiej roli możemy spotkać go najczęściej. To również dobry pies rodzinny, wyjątkowo oddany i opiekuńczy w stosunku do dzieci. 

Jak wygląda bokser?

Bokser na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie silnego i majestatycznego psa. Jego wygląd wzbudza respekt i o to właśnie chodzi. To piękny pies , który zachwyci niejednego miłośnika czterech łap. Jakie są inne cechy wyglądu tego nieustępliwego stróża?

Wrażenie ogólne

Bokser to dobrze umięśniony pies o kwadratowej sylwetce, ma dość krępą budowę ciała. Jego duży, czarny nos z szerokimi nozdrzami jest lekko zadarty. Czworonogi tej rasy mają ciemne oczy, które (według wzorca) nie powinny być zbyt wyłupiaste, ani głęboko osadzone. Ich uszy naturalnie są zwisające i oklapnięte, przylegają do głowy zwierzęcia. Niegdyś były one kopiowane (przycinane), zatem niektóre osobniki rodzą się z krótkimi, spiczastymi uszami. Ogon boksera jest osadzony stosunkowo wysoko, jest standardowej długości, może być też bardzo krótki (w przypadku ogonów kopiowanych). 

Waga i wzrost boksera

Boksery to czworonogi średniej wielkości, samce mają od ok. 57 do 63 cm w kłębie, a ich waga powinna wynosić powyżej 30 kg (jeżeli pies mierzy ok. 60 cm). Samice są trochę mniejsze, ich wysokość wynosi od ok. 53 do 59 cm. Suki mogą mieć ok. 25 kg (przy wzroście ok. 56 cm). 

Umaszczenie boksera – rodzaje szaty i kolory sierści

Sierść boksera jest krótka i ściśle przylega do ciała. Pies ten może mieć żółte lub pręgowane umaszczenie w różnych odcieniach. W przypadku bokserów pręgowanych ich czarne pręgi muszą wyraźnie odznaczać się na żółtym tle i przebiegać w kierunku żeber. Czworonóg powinien mieć obowiązkowo czarną maskę (przednia cześć głowy). 

Bokser sylwetka

Bokser – przygotowanie do wystawy

Jeśli chcemy startować z bokserem w wystawach psów rasowych, musimy go do tego odpowiednio przygotować. Najlepiej zabrać się za, to kiedy czworonóg jest jeszcze szczeniakiem – wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że nauczymy go pożądanych zachowań. Przede wszystkim powinniśmy wyćwiczyć  posłuszeństwo. Pies wystawowy musi nauczyć się chodzenia przy nodze na smyczy. Nie może być porywczy w stosunku do innych zwierząt oraz sędziów, którzy bacznie będą mu się przyglądać i oceniać jego prezencję. Musimy nauczyć psa poruszania się po ringu, dobrym pomysłem byłoby odwiedzenie wystawy, by sprawdzić, jak inne czworonogi radzą sobie na wybiegu. 

Powinniśmy także zadbać o jego zdrowy wygląd oraz  kondycję fizyczną boksera. Żywienie w tym przypadku ma tu niebagatelne znaczenie. Warto dostarczać zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych i stosowną suplementację, a także nie przekarmiać go, ponieważ wtedy mógłby stracić wzorcową sylwetkę. Przed wystawą warto wykąpać psa i dokładnie go wyszczotkować, by sierść była lśniąca i wyglądała dobrze. Może również przyciąć odstające włosy między palcami. 

Pielęgnacja psa gładkowłosego

Pielęgnacja boksera nie jest trudna, jednak nie powinniśmy jej zaniechać, ponieważ w przeciwnym razie pies będzie wyglądał nieestetycznie. Brudne uszy, czy za długie pazury mogą być przyczyną przewlekłych problemów zdrowotnych, dlatego o nie również trzeba regularnie dbać. Podpowiemy, jak pielęgnować boksera.

Czesanie psa z krótką sierścią

Opiekunowie boksera nie znają problemu plączącej się sierści, ponieważ włosy tego czworonoga są gładkie, zwarte i krótkie. Mimo wszystko, tak jak w przypadku większości psów, może on gubić sierść, najmocniej dwa razy w roku – w okresie linienia. Aby nie dokładać sobie wysiłku związanego z dodatkowym odkurzaniem kanapy, warto systematycznie szczotkować sierść boksera specjalną włosianą lub gumową szczotką, 2-3 razy w tygodniu. Musimy pamiętać, by czesać go z włosem i pilnować, aby cały proces był jak najmniej stresujący dla zwierzęcia. 

Kąpiel boksera

Boksera nie trzeba kąpać przesadnie często, najlepiej robić to wtedy, kiedy widać na nim wyraźne ślady brudu. Najlepiej myć go w wodzie o temperaturze jego ciała, do tego celu najlepiej używać szamponów dla psów. Po kąpieli czworonoga trzeba dokładnie osuszyć, ponieważ na wilgotnej skórze mogą pojawiać się infekcje i stany zapalne. 

O jakich dodatkowych zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać?

Należy kontrolować stan uszu i pazurów psa, by w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Jeśli pazury psa nie ścierają się samoistnie i są ewidentnie za długie, należy je przycinać obcinaczkami przeznaczonymi dla psów – by zrobić to poprawnie, możemy zapytać się o radę lekarza weterynarii. Kiedy z uszu boksera zacznie wydzielać się brzydka wydzielina o nieprzyjemnym zapachu (psy z opadającymi uszami są bardziej podatne na infekcje narządu słuchu), powinniśmy interweniować. Uszy zwierzęcia należy czyścić przy użyciu specjalnych preparatów. Najbardziej polecane są te od producenta Vetoquinol . Mają delikatną formułę, która skutecznie czyści i nie podrażnia przewodu słuchowego. 

Charakter boksera – jaki temperament ma ten niemiecki pies?

Bokser posiada zestaw charakterystycznych cech, które czynią go dobrym psem obronnym. Jaki charakter ma naprawdę? Opowiemy trochę o jego usposobieniu, podejściu do ludzi oraz najważniejszych wadach i zaletach. 

Bokser – pieszczoch do kochania dla najbliższych

Bokser to wierny pies, który jest lojalny w stosunku do swoich opiekunów. Lubi być przy nich naprawdę blisko, dlatego źle znosi samotność i jest mocno przywiązany do terytorium, na którym przyjdzie mu żyć. Na co dzień rozpiera go energia, więc musi ją jakoś spożytkować – najlepiej w zabawie z dziećmi. W stosunku do pociech wykazuje się dużą dozą cierpliwości, jest bardzo przyjacielski i kocha spędzać czas z maluchami. Od najmłodszych lat musimy uświadamiać swoim pociechom, że psy to delikatne zwierzęta i trzeba podchodzić do nich z empatią.  

Bokser – czujny i nieustępliwy dla obcych

Głównym zadaniem boksera jest ochrona swojego opiekuna i rzeczy, które zostaną powierzone mu do pilnowania. Pies ten znany jest, jako odważny stróż, który nieufnie podchodzi do nieznajomych osób. Jeśli obcy wkroczy na jego teren, z całą pewnością go obszczeka. Boksery to generalnie psy dość głośne i szczekliwe. Głos, który wydają, w połączeniu z groźnym wyglądem sprawia, że skutecznie odstraszają intruza. Mogą za to z powodzeniem zaprzyjaźnić się z innymi psami oraz kotami. Będzie im się dobrze żyło pod warunkiem, że hodowla bokserów zadba o ich socjalizację, a my, jako opiekunowie, będziemy pielęgnować dobre nawyki. 

Jak bokser lubi spędzać czas wolny?

Bokser to bardzo energiczny pies, nie usiedzi długo w jednym miejscu. Uwielbia się zmęczyć podczas wysiłku fizycznego. Świetnie nadaje się dla ludzi, którzy prowadzą aktywny tryb życia i chcą, by pies również w nim uczestniczył. Bokser chętnie będzie angażował się w udział w psich sportach. Dodatkowo ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł powonienia, który warto ćwiczyć za pomocą mat węchowych lub dywaników węchowych.  

Bokser

Wychowanie boksera

Bokser to zacięty, odważny, towarzyski i wierny pies – by zachował wszystkie te cechy charakteru, musimy go właściwie traktować i zapewnić mu odpowiedni komfort życia. Kochający opiekun pragnie dać mu to, co najlepsze, by szczeniak wyrósł na dobrego psa. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy wychowaniu boksera.

Miejsce do życia dla boksera

Bokser może mieszkać zarówno w mieszkaniu w bloku, w domu jednorodzinnym i na podwórku. W tym ostatnim przypadku powinniśmy zapewnić mu stały kontakt z najbliższymi oraz pamiętać o regularnych spacerach poza terenem posesji. Jeśli bokser będzie mieszkał w bloku, musimy wziąć pod uwagę jego szczekliwość i skłonność do niszczenia przedmiotów – jeżeli nie zapewnimy mu wystarczająco dużo aktywności, psiak ten może być bardzo destrukcyjny. Musimy wziąć pod uwagę również to, że bokserowi nie będzie dobrze mieszkało się w ciasnej kawalerce – będzie czuł się tam mało komfortowo. 

Własny kąt dla psa

Bokser potrzebuje miejsca do odpoczynku, które zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i przynależności do reszty rodziny. Bez znaczenia, czy decydujemy się na legowisko, czy na budę – miejsce takie musi być wygodne i dostosowane do aktualnych rozmiarów zwierzęcia. Powinno być także usytuowane tam, gdzie najczęściej przebywają domownicy. Bokserowi przyda się również mocna smycz i wygodne szelki, które nie ciągną, a także nie krępują ruchów.  

Wypracowanie dobrych nawyków

Bokser to pies, który potrzebuje kontaktu z człowiekiem, wspólne spędzanie czasu traktuje jak najlepszą nagrodę. Poświęcanie mu swojej uwagi to klucz do właściwego wychowania tego zwierzęcia. Zabieranie go w nowe miejsca i poznawanie z innymi psami, to bardzo dobry trening z socjalizacji – dzięki temu nasz bokser będzie oswojony w przebywaniu z różnymi rasami. Warto również pracować nad szczekliwością pupila – pomocne w tym mogą okazać się nagrody w postaci wspólnych pieszczot, ulubionego przysmaku lub aportowania piłeczki

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Bokser – szkolenie uroczego twardziela

Boksery to zrównoważone zwierzęta, są inteligentne, więc łatwo się je szkoli. Nie mają większych problemów z przyswajaniem komend – może dlatego są czasem wykorzystywane przez policję i służby ratownicze. Aby dobrze spełniać powierzone im zadania, muszą być odpowiednio wyszkolone. Podpowiadamy, jak szkolić psy tej rasy.

Posłuszeństwo, jako ważny aspekt szkolenia

Nietrudno wyszkolić psa, jakim jest bokser, szkolenie z posłuszeństwa najlepiej zacząć jak najwcześniej. W stosunku do boksera musimy wykazywać się dużą pewnością siebie, pies wyczuwa nasze nastroje, chętniej będzie słuchał się osoby skoncentrowanej, stanowczej i łagodnej w obyciu. Pies podczas treningu musi być w 100% skupiony na wykonaniu danego ćwiczenia. Nie może być zmęczony czy głodny, ale również wypoczęty i najedzony. Dana sekwencja ćwiczeń nie może być zbyt długa ani monotonna, ponieważ pies szybko może się zniechęcić. Na początek warto zacząć od podstawowych komend i stopniowo przechodzić do trudniejszych. Ważna jest też konsekwencja – jeżeli pies za pierwszym razem nie załapie danej komendy, nie ma sensu się zrażać i trzeba próbować do skutku.

Pozytywne metody szkoleniowe

Jeśli chcemy dobrze wychować psa, jakim jest bokser, szkolenie musi odbywać przy pomocy pozytywnych metod szkoleniowych. Trening będzie przynosił zamierzone efekty wtedy, gdy pies obdarzy nas szacunkiem i zaufaniem. Krzyczenie na boksera może jedynie blokować jego postępy w szkoleniu. Dużo lepszym sposobem jest chwalenie i nagradzanie go za każdy, nawet najmniejszy sukces. Tu z pomocą przychodzą smaczki treningowe – w tym przypadku warto zastanowić się nad rodzajem podawanych przekąsek. Wybór dostępnych smakołyków jest bardzo duży, więc z całą pewnością uda nam się wybrać ten najlepszy dla boksera. Przysmaki przede wszystkim muszą być dostosowane do rozmiaru psa. Nie powinny być również zbyt twarde. Musimy pamiętać, że mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego zwierzęcia. Pies nie może przejadać się przekąskami, dlatego z czasem możemy zastąpić je innymi nagrodami w zależności od tego, co bokser lubi robić najbardziej. 

Jakie aktywności pokocha nasz bokser?

Bokser to bardzo aktywny i posłuszny pies, udział w psich sportach nie będzie sprawiał mu większych problemów. W zasadzie mogą brać udział w większości dyscyplin, należy do nich, m.in: 

  • agility – pokonywanie przez psa toru przeszkód, zwierzę jest kierowane komendami słownymi opiekuna;
  • dogtrekking – to wędrówki na orientację z psem, zazwyczaj odbywają się na górzystym lub leśnym terenie. Pies wraz z właścicielem ma trafić do wyznaczonego punktu docelowego. W trakcie pies ma zamocowane szelki z liną, która przymocowana jest do pasa opiekuna;
  • flyball – pies musi pokonać specjalny tor przeszkód, by dobiec do piłki, która znajduje się w specjalnym podajniku, nacisnąć łapą zapadnie, by piłka wyskoczyła, złapać ją w pyszczek i podać właścicielowi.

Bokser – hodowla idealna, jak ją rozpoznać?

Bokser cieszy się dużą popularnością, jest chętnie wybierany zarówno na psa rodzinnego, jak i użytkowego. Wybór dobrej hodowli bokserów nie jest trudny, jednak można dać łatwo się nabrać i paść ofiarą pseudohodowców. Podpowiemy, co zrobić, by nie dać się oszukać. 

Jakie dokumenty są istotne?

Metryka to podstawowy dokument wydawany przy zakupie każdego psa, tak również jest w przypadku rasy bokser, szczeniak z miotu obowiązkowo powinien dostać metrykę. Stanowi ona odpowiednik ludzkiego aktu urodzenia. Jeżeli hodowca nie będzie chciał nam go dać, będzie tłumaczył, że dośle ją później lub za dodatkową opłatą, lepiej zrezygnujmy z nabycia psa z takiej hodowli. 

Rodowód psa zawiera informacje o przodkach szczeniaka (4 pokolenia wstecz). Jego rodzice muszą posiadać rodowody, ponieważ przy zakładaniu hodowli wymagane jest ich wyrobienie rasowym psom, które są dopuszczone do rozmnażania. Rodowód wymagany jest również przy startowaniu z psem w pokazach. Jednak jeżeli nie chcemy, by nasz bokser brał udział w wystawach i nie planujemy zakładać własnej hodowli, dla samego potwierdzenia rasowości psa wystarczy nam jedynie metryka.

Bokser – hodowla spełniająca wszystkie oczekiwania

Psa rasowego wybieramy zazwyczaj z bardzo prostych powodów – chcemy mieć gwarancję, że będzie posiadał cechy psychiczne i fizyczne zgodne z opisem zawartym we wzorcu. Bokser to wspaniały pies, każdy szanujący się hodowca o tym wie i ma wiedzę na temat ich usposobienia i wychowania. Chętnie opowie nam więcej o tej rasie, odpowie na nurtujące nas pytania i udzieli cennych wskazówek. Ponadto sam będzie chciał sprawdzić naszą wiedzę z zakresu doświadczenia i sprawowania opieki nad rasą bokser, szczeniak musi trafić w dobre ręce i hodowca z pewnością o to zadba. 

Bokser do adopcji

Zanim zobaczymy ogłoszenie o treści “sprzedam boksera” warto wcześniej zweryfikować hodowcę. Można sprawdzić, w jakich warunkach żyje pies, poprosić o okazanie rodowodów rodziców szczeniaka i ich wyniki badań. Jeśli nic nie wzbudzi naszych podejrzeń, oznacza to, że osoba, która sprzedaje boksera, jest godna zaufania. Niektórzy oddają boksery do adopcji, można zneleźć je w schroniskach i fundacjach, więc jest szansa, że tam znajdziemy swojego wymarzonego pupila. To dobra alternatywa dla ludzi, których nie stać na nabycie rasowego psa. 

Bokser szczeniak

Bokser – zdrowie rasy i jej najczęstsze choroby

Każdy pies, nawet najbardziej wytrzymały i odporny może zachorować, tak jest również w przypadku rasy bokser, zdrowie tego psa w dużej mierze zależy od jego opiekuna. Musimy dbać o jego dobrą kondycję fizyczną i odpowiednią dietę. Mimo wszystko zdarza się, że zwierzęta te zachorują.

Choroby nowotworowe

Mogą wystąpić u psów tej rasy, zdarza się, że u suk występują nowotwory macicy, a u psów guz jąder. Tak jak w przypadku ludzi, nowotwory u psów leczy się chemioterapią lub przy pomocy operacyjnego wycięcia guza. U bokserów choroby tego typu mogą występować częściej niż u innych ras, dlatego trzeba dbać o odpowiednią profilaktykę – kastracja i sterylizacja w przypadku suczek, minimalizuje ryzyko powstawania nowotworów.

Choroby skóry

Często wywołują je alergie, które dzielimy na skórne, wziewne, kontaktowe i pokarmowe. Alergii często towarzyszy świąd, zaczerwienienie skóry lub wysypka. Jeśli zauważymy takie objawy u swojego pupila, warto zrobić mu testy antyalergiczne, które wskażą szkodliwy alergen. W zależności od tego, z jakim rodzajem alergii mamy do czynienia, musimy zastosować odpowiednie leczenie, czy to poprzez zastosowanie odpowiedniej diety dla psa rasy bokser (karma hipoalergiczna powinna znacznie ułatwić to zadanie), czy poprzez wyeliminowanie czynnika alergizującego.

Trudności z oddychaniem

Bokser cierpi na tzw. syndrom brachycefaliczny. Jest związany z budową jego kufy (jest nieco spłaszczona). Tej dolegliwości mogą towarzyszyć objawy takie jak: chrapanie, trudności w oddychaniu, spłycony oddech, czy ulewanie pokarmu.

Dysplazja

To choroba dziedziczna, dlatego hodowla bokserów powinna dbać o badania rodziców szczeniaka pod kątem występowania tej właśnie choroby. Chory pies kuleje, zaczynają pojawiać się problemy ze wstawaniem, chodzeniem i wchodzeniem po schodach. Podczas wystąpienia tej choroby stosuje się odpowiednie środki farmakologiczne i właściwą suplementację. W cięższych przypadkach konieczna jest operacja i rehabilitacja. Musimy co jakiś czas profilaktycznie badać o swoje psy, dbać o ich dietę i nie forsować ich stawów (zwłaszcza w okresie szczenięcym, gdy kości rosną i organizm się rozwija).

Skręt żołądka

Pies cierpiący na tę dolegliwość ma odruch wymiotny (chce zwymiotować, ale nie może), wzdęcia, apatia, ślinotok. Skręt żołądka likwiduje się operacyjnie, dlatego lepiej zapobiegać poprzez zastosowanie odpowiedniej profilaktyki. Należy wdrożyć lekkostrawną dietę, umożliwiać psu odpoczynek przed i po jedzeniu oraz pilnować, by pupil się nie przejadł.

Bokser – jak karmić energicznego psiaka?

By dieta boksera była odpowiednio zbilansowana, musi zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin i składników mineralnych. Starajmy się karmić najlepszymi produktami psa, jakim jest bokser, żywienie to bowiem ważny element życia psa. Odpowiednio zbilansowana dieta to dobry start szczeniaka w dorosłość. Podpowiemy, co jest ważne w żywieniu bokserów. 

Bokser – żywienie od podstaw

Pierwsze, co jest ważne w karmieniu bokserów, to wybór odpowiedniej metody żywienia. Wyróżniamy dwie podstawowe, zalicza się do nich:

  • karma komercyjna – od razu gotowa do spożycia przez naszego pupila, to wygodna forma podawania posiłków, ponieważ nie wymaga od opiekuna dużego zaangażowania czasowego. Jednak musimy patrzeć na składy – warto wybierać karmy z dużą zawartością białka, zbóż i konserwantów lepiej unikać.
  • dieta BARF – ta naturalna metoda żywienia polega na serwowaniu psu surowego mięsa, podrobów i kości. Dietę tą trzeba również wzbogacać suplementami, nie uwzględnia podawania zwierzęciu węglowodanów, ani zbóż. Jeśli zdecydujemy się na taką alternatywę, warto wcześniej zdobyć wiedzę w tym temacie lub skonsultować się ze specjalistą.

Bokser – jaka karma będzie dobra dla szczeniaka, a jaka dla dorosłego psa?

Tak samo, jak w przypadku ludzi, dieta psów będzie różniła się, w zależności m.in. od fazy ich rozwoju. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co lubi jeść bokser. Karma powinna być dostosowana do jego wieku. Oczywiste jest, iż maluch będzie potrzebował innych składników odżywczych, niż dorosły bokser, szczeniak dużej rasy rośnie dość szybko i późno dorasta. Dlatego bardzo ważne jest, by go nie przekarmiać, maluchy mogą jeść 4-5 razy dziennie w mniejszych ilościach. Mają delikatne żołądki, dlatego warto wybierać karmy bogate w lekkostrawne białko zwierzęce, które zawarte jest, np. w drobiu. Karmy dla szczeniąt powinny zawierać też odpowiednie ilości wapnia, który wspomaga prawidłowy rozwój kości. 

Potrzeby żywieniowe dorosłych bokserów nieco się różnią. Na rynku istnieją karmy specjalnie dedykowane dla danej rasy, tak jest również w przypadku bokserów. Dobrze zbilansowana idealnie będzie nadawała się dla psa, jakim jest bokser. Oprócz odpowiedniego poziomu niskostrawnego białka (ze względu na występowanie na skręt żołądka), może być wzbogacona o taurynę, która usprawnia pracę serca, a także składniki chroniące mięśnie i stawy, czyli glukozaminę i chondroitynę. 

Bokser – żywienie ras średnich

Bokser nie należy do najmniejszych psów. Ważną rolę w ich odżywianiu pełnią kwasy omega-3 i omega-6, a także witaminy oraz mikroelementy. Ważne jest, by dietę psa dopasować do jego wieku oraz poziomu aktywności fizycznej psa rasy bokser, karma z wołowiną jagnięciną, bądź rybami, stanowią świetne źródło dobrego jakościowo białka i tłuszczy. Przykładowo, firma Royal Canin posiada w swojej ofercie bogaty wybór karm dostosowany dla naszych dużych pupili. 

Bokser – ile kosztuje jego utrzymanie?

Niemałą kwotę musimy zapłacić za psa, jakim jest bokser, hodowla FCI liczy sobie za rasowe szczenię od 3000 do 4000 tysięcy złotych. To dopiero początek wydatków, musimy uwzględnić także wyprawkę dla malucha oraz dodatkowe usługi, z których nasz pupil będzie korzystać. Opowiemy, jakie są koszty utrzymania boksera. 

Wydatki stałe

Jakie są koszty związane z utrzymaniem rasy bokser? Karma to podstawowy element każdej wyprawki. Ten produkt musimy uzupełniać raz na jakiś czas. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku smaczków i worków na nieczystości, ponieważ te produkty zużywają się dość szybko. Łącznie za te wszystkie artykuły zapłacimy ok. od 300 do 450 zł. 

Kilkuletnie koszty utrzymania

Niektóre elementy wyprawki psa zużywają się raz na jakiś czas, więc nie trzeba wymieniać ich przesadnie często (oczywiście wszystko zależy od jakości), na dłuższą metę będziemy musieli zainwestować w produkty takie jak: smycz z obrożą , pas do dogtrekkingu z linką amortyzującą (jeśli będziemy chcieli uprawiać ten sport wraz z naszym psiakiem), dwie miski, szczotka, szampon, preparat do uszu, suplementy, obroża przeciwkleszczowa, legowisko – na to wszystko wydamy ok. od 550 do 700 zł. 

Dodatkowo musimy zapewnić psu opiekę weterynaryjną, koszt jednej wizyty wynosi ok. 100 zł. Istnieje również wachlarz usług dodatkowych, które możemy zaoferować psu, jakim jest bokser, szkolenie indywidualne psa kosztuje od 600 do 1000 zł (pełny kurs). Możemy zdecydować się również na wykupienie ubezpieczenia (ok.100 zł) oraz konsultacje z psim dietetykiem (ok. 300 zł). 

Podsumowanie

Ze wpisu dowiedzieliśmy się więcej na temat bokserów, poznaliśmy ich historię i powiedzieliśmy o użytkowości i pochodzeniu tych psów. Opowiedzieliśmy trochę na temat wychowania rasy bokser, szkolenie to kluczowy element nauczenia psa dobrych manier. Pomocne mogą okazać się smaczki, jednak trzeba dawkować je racjonalnie. Dbanie o właściwą dietę jest bardzo istotne w życiu psa, jakim jest bokser, żywienie wolne od konserwantów i zbóż będzie miało na niego zbawienny wpływ. Ustaliliśmy, że zdarza się chorować rasie bokser, zdrowie jest bardzo ważne, dlatego musimy pamiętać o badaniach profilaktycznych i zabiegach pielęgnacyjnych. Dodatkowo omówiliśmy kilka kwestii związanych z hodowlą bokserów. Zatem wiemy już, co zrobić, zanim odpowiemy na ogłoszenie “sprzedam boksera”. Ludzie czasami oddają również boksery do adopcji. Taką drogę również polecamy sprawdzić.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.