Terier tybetański – Święty Pies Tybetu, który wcale nie jest terierem

Terier tybetański (tibetan terrier lub tybetan terrier) w swojej ojczyźnie jest nazywany dhoki apso. Jest to prastara rasa pięknych, długowłosych psów himalajskich, które w dzisiejszych czasach potrafią świetnie odnaleźć się nawet w metropoliach. Jest to zaledwie jeden spośród wielu atutów, z których słynie ta rasa. A jakie są pozostałe? Przedstawimy je wszystkie. W tym rozwikłamy kwestię – Czy prawda jest to, że jest idealną rasą psów dla dzieci? Może chcesz zostać opiekunem przedstawiciela tej rasy i chcesz wybrać odpowiedniego psa dla siebie. Terier tybetański czarny, lub złocisty to najpopularniejsze odmiany, a jakie jeszcze barwy może mieć szata psów tej rasy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule. Ponadto dowiesz jak zadbać o jego szatę i stworzyć przyjazny dom dla dobrodusznego tybetańczyka.

Terier tybetański

Terier tybetański – podstawowe informacje na temat rasy

Terier tybetański to rasa psów, która w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej otrzymała wzorzec nr 209. Rasa w klasyfikacji przynależy do grupy IX – Psy ozdobne i do towarzystwa, do sekcji 5 – rasy tybetańskie. 

Historia czczonej rasy

Terier tybetański wygląda jak miniaturowy owczarek staroangielski, ale podobnie jak dog tybetański wywodzi się z Tybetu. Jest to rasa bardzo stara. Od teriera tybetańskiego wywodzą się inne rasy:

  • lhasa apso,
  • shih-tzu,
  • polski owczarek nizinny.

Tybetański terier na swojej ojczyźnie był bardzo szanowany, a nawet otoczony kultem, postrzegano go jako “Świętego Psa Tybetu”, kolejne wcielenie człowieka w procesie reinkarnacji, a także amulet przynoszący szczęście. Psy tybetańskie były także wykorzystywane użytkowo, jako psy do towarzystwa, psy stróżujące i pasterskie. Ponadto, z jego sierści sporządzano tkaniny. Choć ten pies nie jest terierem, swoją nazwę zawdzięcza europejskim podróżnikom, którzy dostrzegli w nim podobieństwo do ras terierów. Do Europy terier tybetański trafił wraz z podróżującymi kupcami. Do Anglii dotarł na początku XX wieku i tam też nadano mu wzorzec. 

Tybetański terier – Obecnie

Tybetan terrier należy do ras ozdobnych i do towarzystwa, głównie taką rolę pełni w czasach obecnych. Wzorzec stwierdza, że rasa ma najbardziej żywe usposobienie spośród innych psów tybetańskich w tej grupie. Dhoki apso jest najbardziej popularny w ojczyźnie, a także w Wielkiej Brytanii.  

Terier tybetański – opis wyglądu

Terier tybetański to średniej wielkości pies o kwadratowej sylwetce. Jest o wiele mniejszy od doga tybetańskiego, ale podobnie jak on i pozostałe rasy psów tybetańskich, posiada bujną szatę praktycznie na całym ciele. Pod gąszczem włosów możemy znaleźć krzepkie ciało. A co jeszcze możemy zauważyć gdy się lepiej przyjrzymy dhoki apso?

Budowa ciała

Oprócz długich włosów możemy znaleźć na głowie psa rasy terier tybetański, czarny nos, ciemnobrązowe oczy i zwisające, wysoko osadzone uszy. Średniej długości szyja, jak i tułów psa są silne i umięśnione. Ogon jest wysoko osadzony i zakręcony nad grzbietem. Kończyny są proste i mocne.

Wielkość tybetańskiego teriera

Wzorzec ogranicza jedynie wysokość dla psów tybetańskich terierów, od 36 do 41 cm, przy czym zaznacza, że suki są nieco mniejsze. Choć waga nie została uwzględniona we wzoru, to możemy przyjąć, że przedstawiciele rasy ważą około 10-12 kg.

Szata i umaszczenie

Terier tybetański posiada dwuwarstwową szatę, która składa się z :

  • podszerstka, który jest delikatny i wełnisty,
  • długich włosów okrywowych, które są obfite, mogą być proste lub faliste.

Wzorzec dopuszcza każdą barwę umaszczenia oprócz czekoladowej i wątrobianej. U przedstawicieli rasy terier tybetański, czarny i biały są podstawowymi kolorami umaszczenia. Oprócz nich, typowe barwy dla tej rasy to:

  • złocista,
  • kremowa,
  • szara,
  • dymna,
  • łaciata,
  • trójbarwna.
terier tybetański czarny i biały

Terier tybetański – Pielęgnacja długowłosego psa

Terier tybetański nie należy do najłatwiejszych psów w pielęgnacji. Jego długa szata ma tendencje do supłania się, czyli plątania długiej sierści psa. Regularne zabiegi pielęgnacyjne to podstawa. Pies powinien być do nich przyzwyczajany od 2 miesiąca życia. Jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie trudu i nie narażać psa na niewygody oraz splątania sierści możemy ją po prostu ściąć u psiego fryzjera – groomera.

W jaki sposób szczotkować?

Tybetański terier powinien być szczotkowany dwa razy w tygodniu. Zabieg musimy wykonywać delikatnie i dokładnie. Ułóżmy odpowiednio psa, dzięki temu będziemy mieć swobodny dostęp do szaty, a pies nie będzie się męczył i wiercił. By samemu nie zaplątać się w jego długich włosach możemy skorzystać ze spinek i klamer. Psa czeszemy stopniowo, podążając od jego łap do głowy, rozczesujemy kosmyk po kosmyku. Kosmyk również czeszemy partiami, podążając od końcówki kosmyka w stronę skóry. Nie czeszemy pod włos. Każdą partię spryskujemy odżywką w aerozolu. Bardzo delikatnie rozplątujemy palcami wszelkie napotkane supły. 

Czego będziemy potrzebować do rozczesywania teriera tybetańskiego:

  • szczotka włosiana dla psów,
  • szczotka druciana dla psów,
  • grzebień metalowy dla psów z rzadkim rozstawieniem zębów,
  • grzebień metalowy ze średnim rozstawieniem zębów dla psów.

Przycinanie nożyczkami

Terier tybetański  będzie lepiej się prezentował, jeżeli nożyczkami przytniemy włosy w następujących miejscach:

  • wewnętrzne strony ud,
  • miejsca intymne, szczególnie w przypadku psów,
  • dolna część brzucha,
  • grzywkę, po to by nie zasłaniała psu oczu.

Kąpiel teriera

Jeżeli pies ma długie włosy, to należy go kąpać raz w tygodniu, jeśli włosy są skrócone to raz na dwa miesiące. Częste kąpiele są związane z tym, że długa sierść psa ma tendencję do zbierania wszelkich zanieczyszczeń. Przed kąpielą, musimy pozbyć się ich jak najwięcej, a także rozplątać supły. Psa kąpiemy dwukrotnie, starając się nie spienić szamponu, także musimy zadbać, aby woda docierała do skóry – trzymamy słuchawkę prysznicową możliwie najbliżej. Po dokładnym spłukaniu, odsączamy wodę z sierści ręcznikami i nanosimy na nią odżywkę, po czym spłukujemy ją i ostatecznie suszymy psa. Ważne jest to, by wysuszyć psa bardzo dokładnie, może to zająć dłuższy czas, więc możemy robić przerwy. 

Terier tybetański – higiena

Psy tybetańskie powinny mieć także zadbane inne części ciała takie, jak:

  • oczy,
  • uszy,
  • miejsca intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Oczy, uszy i miejsca intymne możemy przecierać wilgotnymi ściereczkami, nie powinniśmy wyskrobywać zaschniętych nieczystości, gdyż to może uszkodzić włosy, lepiej będzie użyć specjalnego preparatu pielęgnacyjnego dla psów. O uzębienie psa możemy zadbać podając mu przysmaki dentystyczne, albo używając specjalnej pasty i szczoteczki do zębów dla psów. Pazury przycinamy tylko wtedy, gdy są zbyt długie, zawsze specjalnymi obcinaczkami dla psów. Gdy jesteśmy z psem na zewnątrz warto jest założyć mu obroże owadobójczą, by uchronić go przed pchłami i kleszczami, po spacerze możemy ją ściągnąć, po to, by sierść się nie plątała. Najczęściej opiekunowie wybierają obrożę FORESTO od firmy Bayer.

Terier tybetański – charakter psa do towarzystwa

Terier tybetański jest wesoły, energiczny i czuły. Każdy może szybko ulec magii jego uroku. Pies robi wrażenie i przyciąga uwagę, której bardzo potrzebuje, gdyż pragnie być kochany, szczególnie przez swojego opiekuna. 

Zachowanie wśród rodziny

Tybetański terier jest kochającym psem rodzinnym i źle znosi samotność. Gdy pozostaje sam, potrafi narobić rumoru. Taki pies będzie szczęśliwy, jeżeli w domu mieszka wielu ludzi. W przypadku innych zwierząt, może przejawiać zazdrość o swojego opiekuna, ale na ogół ma przyjazne nastawienie. Zabawny i radosny, jest polecany jako rasa psów dla dzieci. Pociechy powinny podchodzić do niego z szacunkiem i postępować ostrożnie z jego szatą. Seniorzy również znajdą w nim dobrego przyjaciela, a jego zapotrzebowanie na ruch jest niewielkie, lecz codzienny spacer jest konieczny.

Stosunek wobec obcych

Przyjazny pies-tybetańczyk posiada instynkt stróża i potrafi pilnować swojego terenu. Do obcych podchodzi na początku z dystansem i czujnie, ale gdy przekona się do nowej osoby, to chętnie okaże swoją sympatię. Tak samo jest i w przypadku spotkanych podczas spaceru zwierząt. Pies nie uda się w pogoń za tropem, ponieważ zatracił instynkt myśliwski.

terier tybetański w ruchu

Terier tybetański – wychowanie, szkolenie i propozycje aktywności

Terier tybetański chętnie poddaje się tresurze i potrafi łatwo przystosować się do nowych warunków. Jest zwinny i nadaje się do sportów kynologicznych. Na pewno nie będziemy się z nim nudzić. A jak powinno wyglądać wspólne życie tybetana i jego opiekuna?

Środowisko życia

Psy tybetańskie teriery mogą być szczęśliwe zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem, potrafią dostosować się do miejsca zamieszkania, pod dwoma warunkami:

  1. nie będzie im brakować uwagi opiekuna,
  2. codzienny spacer.

Nauka posłuszeństwa i komend

Tybetański terier uchodzi za psa inteligentnego. Z jednej strony może szybko przyswoić to czego od niego się oczekuje, a z drugiej – musi zrozumieć czemu to robi i do tego się  przekonać. Wymuszanie reakcji nie przyniesie rezultatów. Nasza złość może jeszcze bardziej przeszkodzić. Musimy być wyrozumiali i zachęcać psa do wykonywania zadań. Zawsze dobrą zachętą i uzasadnieniem jest nagroda w postaci pieszczot i przysmaków. Jeżeli pies dostrzega dobrą zabawę w stawianych przed nim zadaniach, będzie szybko czynił postępy. 

Sporty i konkursy

Terier tybetański, jako przyjazna rasa psów dla dzieci, może swoje dzienne zapotrzebowanie na ruch zaspokoić zabawami, a także spacerami. Nie mniej jednak, jest bardzo odważnym psem i lubi stawiać czoła różnym wyzwaniom, w dodatku robi to z gracją. Wraz z nim możemy uczestniczyć w rozmaitych konkursach i uprawiać sporty kynologiczne, na przykład:

  • agility – tor przeszkód dla psów,
  • obedience – pokaz psiego posłuszeństwa,
  • rally-o – połączenie agility i obedience,
  • flyball – bieg sztafetowy z piłką przez przeszkody,
  • tropienie sportowe – pies przechodzi ścieżkę wyznaczoną śladami węchowymi i odnajduje różne ukryte przedmioty,
  • zawody pasterskie – konkursy z pracy psów pasterskich.
Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Terier tybetański – hodowla i ogłoszenia w sieci

Jest on dostępny do zakupu z hodowli w Polsce. W internecie możemy łatwo znaleźć ogłoszenia oferujące szczeniaki, a jak wybrać właściwie ofertę sprzedaży szczeniąt rasowych?

Hodowla FCI

Jeżeli chcemy otrzymać rodowodowego szczeniaka rasy terier tybetański, hodowla FCI jest pewnym rozwiązaniem. Z takich hodowli specjalizujących się w rozmnażaniu psów rasy terier tybetański, szczenięta otrzymamy wraz z metryką, na podstawie której możemy wyrobić rodowód. Oprócz tego, możemy mieć gwarancję, że otrzymamy zdrowego psa rasy terier tybetański – szczeniaki przechodzą socjalizację i otrzymują odpowiednią opiekę. Niemniej jednak przed zakupem warto wybrać się do hodowli rasy terier tybetański, szczeniaki i matka powinny przebywać w warunkach, które nie wzbudzają w nas zastrzeżeń. Po za tym możemy porozmawiać z hodowcami, by otrzymać wskazówki dotyczące opieki i przygotowania domu dla psa. Profesjonalni hodowcy pomagają w wyborze szczeniaka i przekazują wyprawki.

Olx i inne portale ogłoszeniowe

Swoje poszukiwania psa najczęściej rozpoczynamy od portali ogłoszeniowych, przede wszystkim olx. Tam możemy znaleźć ogłoszenia zatytułowane jako “terier tybetański sprzedam” oraz “terier tybetański oddam”. 

Ogłoszenia “terier tybetański – sprzedam”

W niektórych ogłoszeniach oferujących zakup szczeniaka rasy terier tybetański, cena może wydawać się kusząca. Nie bądźmy pochopni! Gdy zdecydujemy się na zakup z nieprofesjonalnej hodowli rasy terier tybetański, szczeniaki mogą okazać się obciążone  różnymi wadami genetycznymi. Pseudohodowcy nieodpowiedzialnie dobierają osobniki do rozrodu i oszczędzają na badaniach na choroby dziedziczne. Rozważając ogłoszenia o tytule “terier tybetański sprzedam”, powinniśmy zwrócić uwagę na hodowlę i stowarzyszenie, któremu ona podlega. Na szczęście, oferty dotyczące rasy terier tybetański, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia. Wybierajmy tylko hodowle, które należą do renomowanych i rzetelnych stowarzyszeń. 

Ogłoszenia “terier tybetański – oddam”

Musimy podchodzić ostrożnie nie tylko do ogłoszeń typu “terier tybetański sprzedam”, ale także “terier tybetański oddam”. Chociaż adopcja jest niewątpliwie czymś dobrym, to powinniśmy przemyśleć tę decyzję. Często, psy do adopcji  posiadają choroby, traumy lub są w podeszłym wieku. Te zwierzęta również potrzebują domu, lecz także doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna, który podoła takim trudnościom. Dlatego rozważając ogłoszenia o tytule “terier tybetański oddam” podobnie jak w przypadku “terier tybetański sprzedam”, powinniśmy mieć na uwadze stan zdrowia psa. Niemniej ważna jest przyczyna oddania. 

terier tybetański rodzice i szczeniaki

Terier tybetański – zdrowie, odporność i predyspozycje do chorób

Średnio żyje 15-16 lat. Jest to rasa długowieczna. Jeżeli będziemy właściwie dbać o psa, możemy osiągnąć ten wynik. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę troszcząc się o jego zdrowie.

Odporność na warunki pogodowe

Tybetański terier posiada długowłosą szatę nie ze względów estetycznych, tylko praktycznych. Dhoki apso został ukształtowany do życia w górzystych Himalajach, dlatego jest odporny na ciepło i zimno. Pomimo jego odporności, trzymajmy psa w komfortowych warunkach. Nie zapominajmy o tym by zapewnić mu schronienie w cieniu – latem oraz w cieple – zimą. Ważne też jest to, aby pies miał zawsze dostęp do świeżej wody.

Choroby typowe dla rasy

Teriery tybetańskie mają predyspozycje do następujących chorób:

  • dysplazja stawów biodrowych,
  • zwichnięcie rzepki,
  • postępujący zanik siatkówki,
  • zwichnięcie soczewki,
  • atrofia,
  • zaćma,
  • szmery serca.

Tych chorób można uniknąć kupując psa, którego rodzice zostali przebadani. Oprócz tego, powinniśmy regularnie zabierać psa na wizyty do lekarza weterynarii, który zbada go i w razie potrzeby zleci odpowiednią profilaktykę.

Terier tybetański – żywienie karmą sklepową i posiłki domowe

Terier tybetański ma skłonność do uczuleń na nabiał i zboża. Zatem powinniśmy odpowiednio dostosować jego dietę. Możemy podawać mu bezzbożową karmę sklepową wysokiej jakości lub przygotowane samodzielnie posiłki. 

Karma komercyjna

Psy tybetańskie teriery mogą otrzymać wszystkie wymagane dla życia składniki w karmie suchej lub mokrej dla psów. Przy jej wyborze powinniśmy uwzględnić wagę psa, wagę oraz wiek. Dzienną dawkę sugerowaną przez producenta karmy dzielimy na dwie porcje. Taki podział jest właściwy dla dorosłych osobników rasy terier tybetański, szczenięta powinny spożywać mniejsze porcje, za to częściej. Oprócz tego powinniśmy wliczyć w dzienny bilans spożywczy przysmaki, które nie mogą stanowić więcej niż 40% dziennego posiłku.

Żywienie domowe

Psy tybetańskie teriery mogą także spożywać posiłki przygotowane w domu. Taka forma żywienia wymaga, abyśmy mieli czas i wiedzę na temat przygotowania pożywienia dla psa. Taka dieta powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Często należy ją odpowiednio suplementować. Opiekunowie często korzystają z suplementów od VETOQUINOL

Terier tybetański – cena zakupu i wydatki związane z utrzymaniem

Za szczeniaki rasy terier tybetański, cena w hodowli może wynosić około 4000-5000 zł. Jednym z najbardziej poszukiwanych wśród przyszłych opiekunów jest terier tybetański czarny, osobniki o tym umaszczeniu mogą kosztować więcej. A z jakimi wydatkami powinniśmy się liczyć opiekując się terierem tybetańskim?

Wydatki miesięczne

W ciągu miesiąca wydamy około 150-200 zł na uzupełnienie:

  • karmy dla psów,
  • smaczków dla psów,
  • worków na nieczystości.

Wydatki roczne

W sumie w ciągu roku wydamy około 2000 – 3000 zł. Oprócz karmy, w wydatki roczne wliczają się środki pielęgnacyjne:

  • szampony dla psów,
  • odżywki dla psów,
  • obroże owadobójcze.

Wydatki w ujęciu dwuletnim

W ciągu dwóch lat na utrzymanie teriera tybetańskiego wydamy około 4500-6500 zł. W tym przypadku dodatkowo wliczają się akcesoria dla psów, które powinniśmy co pewien czas wymieniać, takie jak:

  • miski dla psów,
  • obroża dla psa,
  • smycz dla psa,
  • szczotka włosiana,
  • szczotka metalowa,
  • grzebień metalowy dla psów z rzadkim rozstawieniem zębów,
  • grzebień metalowy dla psów ze średnim rozstawieniem zębów,
  • obcinaczki dla psów,
  • legowisko dla psa,
  • zabawki dla psa.

Jakie jeszcze wydatki należy uwzględnić?

Oprócz przedstawionych wydatków należy też uwzględnić usługi przeznaczone dla psów rasy terier tybetański, cena takich usług jest bardzo zróżnicowana, a od nas zależy z czego i jak często będziemy korzystać. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • wizyty u weterynarza,
  • wizyty u groomera,
  • szkolenia dla psów,
  • ubezpieczenie na psa.

Podsumowanie – czy to pies dla mnie?

Terier tybetański to bardzo stara rasa, czarujący pies-tybetańczyk ma wiele zalet:

  • może mieszkać w mieście i na wsi,
  • słynie jako odpowiednia rasa psów dla dzieci i osób starszych,
  • można wraz z nim uprawiać różne sporty kynologiczne.

Ukazaliśmy na co powinieneś zwrócić uwagę wychowując psa tej rasy. Przedstawiliśmy nie tylko historię rasy, ale także jej znaczenie na ojczyźnie. Kto wie, może i Tobie “Święty Pies Tybetu” przyniesie szczęście.

Jaki kolor umaszczenia chciałbyś mieć u swojego psa rasy terier tybetański – czarny, biały, a może złocisty, lub trójbarwny? Czy jesteś w stanie zadbać o jego długowłosą szatę, czy będziesz korzystał z usług groomera? Powinieneś także zadbać o jego zdrowie i dietę, która na nie się przekłada.

Podążając za naszymi radami, powinieneś poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami opiekuna. Pamiętaj, aby dokonać zakupu tylko w sprawdzonej hodowli, nasze wskazówki pomogą Tobie wybrać najlepszą. Przygotuj się także na wydatek związany z posiadaniem psa rasy terier tybetański, cena i koszty wyprawki i utrzymania zostały dokładnie przedstawione.

Sprawdź również zestawienie pierwotnych ras psów.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
4 komentarzy do “Terier tybetański – Święty Pies Tybetu, który wcale nie jest terierem
  • Avatar

    Mam pieska ze schroniska. Jakaś pani na spacerze zwróciła uwagę na mojego Bobisia i stwierdziła, ze jest to właśnie terier tybetański. Po sprawdzeniu w internecie jestem wręcz pewna, ze to ta rasa. Jest czarny, trochę taki pieprz z solą i beżowe „wstawki”, nie gubi w ogóle sierści. Czy jest możliwość sprawdzenia tego w jakiś sposób. Chciałabym dbać o niego należycie, np. widzę, ze te pieski mają włosy na oczkach, mój ma zawsze ostrzyżoną buźkę.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Możliwe są do wykonania testy DNA informacje o nich można znaleźć w internecie. Najlepiej będzie zadzwonić do wybranego podmiotu odpowiedzialnego za wykonywanie badań i zapytać o możliwość wykonania ich wykonania pod kątem rasy terier tybetański.
      W kwestii pielęgnacji – może Pani przycinać psu grzywkę, a także włosy w innych miejscach ciała, o których wspominaliśmy. Wystylizować szatę psa może groomer. Jeżeli chce Pani to robić samodzielnie, można spróbować zapytać go o porady. Innym rozwiązaniem są grupy dyskusyjne, na których inni opiekunowie podzielą się swoimi propozycjami dotyczącymi stylizacji.

  • Avatar

    Jeśli się pisze, że pies powinien być z hodowli FCI to dalej nie powinno się piąć o stowarzyszeniach. Jedyna polską organizacją należąca i uznawaną przez FCI jest ZKwP czyli Związek Kynologiczny w Polsce. Wszystkie inne stowarzyszenia FCI uznaje jako pseudohodowców, a psy z nich nie są dopuszczalne do udziału w wystawach organizowanych pod egidą FCI.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Panie Wojciechu,

      Sugerujemy hodowle FCI, ponieważ FCI jest największą, najbardziej rozpowszechnioną organizacją z tradycjami kynologicznymi. Nie wykluczamy innych organizacji, gdyż one również podchodzą do swojej pracy rzetelnie. Uczulamy jedynie na to, by przed dokonaniem zakupu weryfikować hodowlę, a także samo stowarzyszenie, do którego podlega. W przypadku stowarzyszeń warto sprawdzić, jak wyglądają procedury oraz to, jak są one praktykowane.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.