Entlebucher na swojej ojczyźnie jest nazywany entlebucher sennenhund, a za granicą funkcjonuje pod angielską nazwą entlebucher mountain dog. Jeżeli mieszkasz w mieście i chciałbyś mieć szwajcarskiego psa pasterskiego to entlebucher może być psem w sam raz dla Ciebie. Przeczytaj artykuł i się przekonaj – czy entlebucher jest psem dla domatorów, czy raczej dla osób aktywnych. Oprócz tego dowiesz się ile żyje entlebucher i jak możesz zadbać o jego zdrowie, wygląd i psychikę.
- 1. Entlebucher – przedstawienie rasy
- 2. Entlebucher – wygląd najmniejszego szwajcarskiego psa pasterskiego
- 3. Entlebucher – Pielęgnacja gładkowłosego psa z krótką sierścią
- 4. Entlebucher – charakter czułego stróża
- 5. Wychowanie i nauka umiejętności
- 6. Entlebucher – hodowla i ogłoszenia w sieci
- 7. Entlebucher – zdrowie i odporność
- 8. Entlebucher – odżywianie i wybór sposobu żywienia
- 9. Entlebucher – cena i wydatki związane z utrzymaniem
- 10. Entlebucher – Podsumowanie
Entlebucher – przedstawienie rasy
Entlebucher to szwajcarska rasa średnich psów, która została zakwalifikowana do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) pod numerem 47. Jego wzorzec został przypisany do grupy II – Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne. Należy do sekcji 3 – Szwajcarskie psy pasterskie.
Organizacje kynologiczne
Entlebucher jako rasa został uznany przez:
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 1.64 w grupie psów pasterskich.
Przez inne większe organizacje:
- American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów pasterskich (Herding Group),
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pracujących (Working),
- Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec III-11 i został przypisany do grupy psów pracujących (Working Dogs)
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów stróżujących (Guardian Dog Group)
Organizacja Australian National Kennel Council (ANKC) nie uznał wzorca rasy.
Historia wyodrębnienia się rasy
Pies entlebucher, choć zalicza się do ras średnich psów, to jest najmniejszym przedstawicielem spośród czterech szwajcarskich psów pasterskich. Swoją nazwę otrzymał od okolic, z których pochodzi – doliny Entlebuch. W przeszłości nie był odróżniany od Appenzellera, dopiero w 1927 roku entlebucher sennenhund został uznany jako czwarta rasa szwajcarskich psów pasterskich. Tak jak pozostałe psy w tej sekcji, w przeszłości był używany do zaganiania stad zwierząt hodowlanych i pilnowania gospodarstwa. Dziś również znajduje swoje zastosowanie jako pies pracujący, a także rodzinny. Nie jest tak popularny jak berneński pies pasterski i pozostaje rasą mało znaną poza granicami swojej ojczyzny, również w Polsce. Rasa posiada wiele zalet, więc zyskanie większego zainteresowania jest tylko kwestią czasu. Jeżeli dla Ciebie dorosły berneński pies pasterski jest za duży, to entlebucher może być dobrym rozwiązaniem.
Entlebucher – wygląd najmniejszego szwajcarskiego psa pasterskiego
Entlebucher to rasa średnich psów o prostokątnej sylwetce. Psy tej rasy mają wesoły i przyjazny wyraz, w dodatku są zwinne i ruchliwe. A co możemy zauważyć w wyglądzie przy bliższym spotkaniu z entlebucherem?
Budowa sylwetki
Entlebucher na swojej głowie posiada czarny lekko wystający nos, ciemnobrązowe oczy i trójkątne opadające uszy. Głowa utrzymuje się na niedługiej, lecz masywnej szyi, która łagodnie łączy się z tułowiem. Grzbiet psa jest prosty i mocny. Głęboka klatka piersiowa odznacza się wyraźnym przedpiersiem, a podkasany brzuch bardziej uatrakcyjnia sylwetkę. Ogon psa jest naturalnej długości lub może być szczątkowy, zwisa lub delikatnie uniesiony. Kończyny psa są równoległe i proste, przednie są krótsze.
Wielkość psa
Entlebucher pies jest większy od suki. Wzorzec przewiduje wysokość właściwą dla rasy:
- entlebucher pies: 44-50 cm, dopuszczalna do 52 cm,
- entlebucher suka: 42-48 cm, dopuszczalna do 50 cm.
Wzorzec nie ogranicza wagi dla rasy. Możemy przyjąć, że średnio jej przedstawiciele ważą około:
- entlebucher pies: 25-30 kg,
- entlebucher suka: 20-25 kg.
Sierść trójkolorowego psa
Entlebucher posiada dwuwarstwową szatę, która składa się z gęstego podszerstka i krótkich, gładkich włosów okrywowych. Umaszczenie entlebuchera jest określane jako tricolor, składa się z trzech kolorów:
- czarnego – podstawowy kolor,
- żółtego lub rdzawo-brązowego – kolor znaczeń,
- białego – kolor znaczeń.
Znaczenia są rozmieszczone symetrycznie, a wzorzec ściśle określa układ poszczególnych znaczeń.
Entlebucher – Pielęgnacja gładkowłosego psa z krótką sierścią
Entlebucher ma krótką i gładką sierść, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest piękna, więc starajmy się utrzymywać ją w dobrej kondycji, zachowując intensywność jej barwy.
Odżywianie włosów i szczotkowanie
Po to by sierść entlebuchera miała zachowaną strukturę włosa powinniśmy spryskiwać ją odżywkami z naturalnymi olejkami dwa razy w tygodniu. Po spryskaniu warto jest ją przeczesać gęstą włosianą szczotką, po to by się pozbyć się obumarłych włosów. W trakcie linienia warto jest szczotkować psa częściej, dzięki temu pies nie tylko będzie gubił mniej sierści, ale także jego skóra będzie oddychała
Kąpiele i użycie szamponów
Entlebucher powinien być kąpany raz na dwa miesiące. Do kąpieli powinniśmy używać środków, które nie zaszkodzą jego okrywie, a w dodatku poprawią jej stan. Możemy stosować szampony regeneracyjne lub intensyfikujące kolor, jeżeli chcemy poprawić barwę szaty. Psa kąpiemy dwukrotnie, a po osuszeniu nanosimy na parę minut odżywkę, którą następnie spłukujemy. Po wszystkim suszymy psa ręcznikami.
Podstawowa higiena
Entlebucher, tak jak każdy pies, oprócz sierści powinien mieć zadbane:
- oczy,
- uszy,
- okolice intymne,
- zęby,
- pazury.
Oczy, uszy, okolice intymne powinniśmy regularnie doglądać i sprawdzać, czy nie pojawiły się tam infekcje i podrażnienia. Możemy te miejsca delikatnie przecierać zwilżoną szmatką. Zęby możemy czyścić specjalną pastą dla psów lub podawać psu gryzaki lub przekąski dentystyczne dla psa. Nie możemy także zapominać o tym, że pies jest narażony na działalność pasożytów, w tym kleszczy. Przeciwdziałać im mogą obroże owadobójcze, szczególnie popularne są obroże Foresto od firmy Bayer.
Entlebucher – charakter czułego stróża
Entlebucher jest typowym stróżem i obrońcą stada, do którego zalicza się rodzina. Jest w pełni oddany, uwielbia przebywać i bawić się ze wszystkimi domownikami.
Zachowanie w domu i wśród rodziny
Pies entlebucher jest czuły i ma troskliwe podejście do dzieci, chętnie się z nimi bawi. Nie unosi się dumą w kontaktach z innymi zwierzętami, jest bardzo przyjacielski. Nie jest jednak dobrym psem dla domatorów. Woli przebywać na powietrzu i nie przepada za bezczynnością. Co za tym idzie, potrzebuje więcej spacerów i dlatego nie jest najlepszym psem dla osób starszych.
Stosunek wobec obcych i na zewnątrz
Entlebucher jest nieufny wobec obcych, ale nie będzie wszczynał awantury, czy zajadle groził przybyszom. Pies czujnie obserwuje sytuację i zareaguje dopiero wtedy, gdy uzna interes stada za zagrożony. Nie opuszcza swojego posterunku, zatracił zmysł łowczy, za to pozostał nieprzekupnym stróżem, który odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy.
Wychowanie i nauka umiejętności
Entlebucher nie jest typem cwaniaczka, ceni sobie spokój i porządek. Jeżeli wszystkie jego potrzeby są zaspokojone, zachowuje się bardzo grzecznie.
Gdzie może mieszkać średniej wielkości pies pasterski?
Ten przedstawiciel szwajcarskiej rasy średnich psów, lepiej będzie się czuł gdy do jego dyspozycji przeznaczymy ogród, w którym będzie mógł spełniać swoją rolę dobrego stróża. Jednak potrafi się dostosować do warunków i nie sprawi mu kłopotu życie w miejskim bloku, jeżeli zostanie zaspokojona jego codzienna potrzeba ruchu.
Nauka posłuszeństwa psa stróżującego
Entlebucher jest psem bardzo pojętnym i oddanym swojemu opiekunowi. Wychowanie go nie sprawi kłopotów, gdyż pies z własnej woli będzie dążył do wykazania się i zadowolenia przewodnika. Lubi czuć się doceniony, a my doceniając jego starania możemy wpływać na jego postępy w nauce posłuszeństwa i przyswajaniu komend. Szczególnie, że pies jest łasy, a nagroda w formie przysmaku będzie dla niego najlepszą motywacją i wyraźnym sygnałem, że wykonuje zadania należycie.
Formy aktywności dla średniego psa i sporty kynologiczne
Pies entlebucher jest odważny i ciekawy świata. Jako przedstawiciel ras średnich psów, entlebucher nadaje się do podróżowania. Możemy razem z nim odkrywać nowe miejsca. Oprócz tego, pies chętnie się uczy nowych sztuczek i potrafi rozwijać swoje umiejętności, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnie uprawiać sporty, takie jak:
- agility – tor przeszkód dla psa, który pokonuje przeszkody przy wsparciu opiekuna,
- frisbee – chwytanie przez psa latającego dysku,
- obedience – popis psiego posłuszeństwa i współpracy z opiekunem przy wykonywaniu różnych zadań,
- zawody pasterskie – konkurencja, w której psy pracują ze stadem zwierząt hodowlanych.
Entlebucher – hodowla i ogłoszenia w sieci
Entlebucher pozostaje rasą mało popularną w naszym kraju. Istnieje niewiele hodowli w Polsce. Może się okazać, że trzeba będzie poczekać na miot. Warto jest nie śpieszyć się z zakupem, by skorzystać z oferty wyłącznie sprawdzonej hodowli.
Gdzie kupić bezpiecznie rasowego psa?
Jeżeli chcemy otrzymać rodowodowego szczeniaka rasy entlebucher, hodowla FCI jest jedynym pewnym rozwiązaniem, które powinniśmy rozważyć. Entlebucher szczeniaki wraz z metryką, otrzymamy wyłącznie z hodowli zrzeszonej w FCI, na jej podstawie możemy wyrobić rodowód. Oprócz tego, możemy być pewni odpowiednich warunków oraz opieki, jakimi są otoczone szczeniaki entlebucher. Hodowla profesjonalna podlega ścisłym kontrolom Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), który współpracuje z FCI. Możemy mieć pewność, że rodzice szczeniaków zostali przebadani pod kątem chorób dziedzicznych, a entlebucher szczeniaki przeszły socjalizację. W takich miejscach pracują specjaliści, którzy mogą nam opowiedzieć wszystko na temat rasy entlebucher, hodowla pomoże dobrać szczeniaka dla nas, a także może wydać wyprawkę.
Entlebucher – sprzedam, oddam – ogłoszenia na portalach
Chcąc zakupić szczeniaka rasy entlebucher, olx często jest portalem, z którego rozpoczynamy swoje poszukiwania. Tam oprócz ogłoszeń zatytułowanych “entlebucher sprzedam” możemy znaleźć również te o tytule “entlebucher oddam”. Niektóre ogłoszenia mogą się wydawać kuszące. Nie wszyscy ogłoszeniodawcy są uczciwi i mogą zatajać pewne kwestie. Dlatego musimy podchodzić ostrożnie do ogłoszeń typu “entlebucher sprzedam”, ale także i “entlebucher oddam”. Na szczęście, tak jak w przypadku innych rasowych psów, oferty dotyczące rasy entlebucher, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia, do którego przynależy. Rozważając ogłoszenia o tytule “entlebucher oddam” powinniśmy zwrócić uwagę na stan zdrowia psa, a także przyczynę oddania. Adopcja psa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zapewnić mu przyjazny dom. Często zwierzęta, które są oferowane do adopcji mają schorzenia lub traumy, z którymi nie każdy jest w stanie poradzić.
Entlebucher – zdrowie i odporność
Entlebucher to wytrzymały pies, którego ciało zostało zahartowane do pracy w alpejskich górach. Nazywany po angielsku entlebucher mountain dog (mountain dog – górski pies). Jeżeli będziemy dbać o jego zdrowie, pies może dożyć 13 lat.
Odporność na warunki pogodowe
Pies entlebucher dzięki swojemu grubemu podszerstkowi, potrafi pracować zarówno, gdy jest zimno, gorąco jak i podczas opadów. Nie należy go jednak narażać na ekstremalne warunki. Pies będzie się czuł lepiej, gdy będzie mógł się ogrzać wtedy, gdy jest zimno, a podczas upału znajdzie schronienie w cieniu.
Jak uniknąć chorób?
Entlebucher jest zdrową rasą i nie posiada predyspozycji do konkretnych chorób. Niemniej powinniśmy regularnie monitorować stan zdrowia psa u lekarza weterynarii. Inną kwestią, jest już wcześniej wspomniany – wybór odpowiedzialnej hodowli. W wyniku chowu wsobnego (kojarzenie spokrewnionych osobników), który jest związany z niewielką populacją tej rasy może sprawić, że mogą się u potomstwa przejawić następujące dolegliwości:
- dysplazja stawów biodrowych – choroba typowa dla psów ras średnich i dużych,
- niedokrwistości hemolityczne – niedokrwistości spowodowane szybszym rozpadem krwinek czerwonych z powodu ich błędnej budowy bądź zewnętrznych czynników,
- zanik siatkówki (PRA) – schorzenie dziedziczne, które prowadzi do ślepoty.
Tych chorób można uniknąć dzięki testom genetycznym, które przeprowadza się przed reprodukcją, a także odpowiedzialnemu doborowi, który za tym idzie.
Entlebucher – odżywianie i wybór sposobu żywienia
Entlebucher jest psem z dobrym apetytem. Jeżeli jego aktywność jest na wysokim poziomie, więc nie musimy się martwić o otyłość. Możemy go żywić karmą komercyjną, lub sami przygotowywać posiłki. Nie możemy także zapominać o tym, by pies miał stały dostęp do świeżej wody.
Żywienie karmą sklepową
Karma komercyjna posiada wszystkie odpowiednie składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. Starajmy się wybrać dobrą jakościowo karmę, która nie zawiera zbóż i sztucznych polepszaczy smaku. Przy wyborze musimy uwzględnić etap życia psa, jego wagę oraz poziom aktywności. Zalecaną dawkę powinniśmy podzielić na dwie porcje, które będziemy podawać psu o stałych porach, nie może to się odbywać od razu przed lub po aktywności psa. W dzienny bilans spożywczy powinniśmy wliczyć przysmaki. Jego dawka karmy powinna być odpowiednio zmniejszona.
Żywienie tradycyjne
Żywienie tradycyjne jest rozwiązaniem bardziej pracochłonnym. Oprócz czasu na przygotowanie posiłku, powinniśmy dysponować wiedzą, jak odpowiednio przygotować posiłki dla psa i w jakiej ilości. Taką wiedzę możemy pozyskać od specjalisty, jakim może być lekarz weterynarii, ewentualnie możemy przeczytać literaturę specjalistyczną, lub zaczerpnąć porady od specjalisty. Taką formę żywienia często należy suplementować. Opiekunowie często wybierają suplementy od Vetoquinol. Warto także jest badać i sprawdzać skład krwi, żeby wykryć niedobory i nadwyżki składników.
Entlebucher – cena i wydatki związane z utrzymaniem
Za szczeniaki rasy entlebucher, cena w hodowli może wynosić około 3000 – 5000 zł. A jakie koszty mogą się pojawić, gdy piesek dołączy do naszej rodziny?
Koszty miesięczne
Miesięcznie na utrzymanie entlebuchera przeznaczymy około 150 – 200 zł, kupując:
- karmę dla psa,
- przysmaki dla psów,
- worki na nieczystości.
Jak widać ten koszt jest niewielki, ponieważ pies jest stosunkowo mały. Dla porównania, dorosły berneński pies pasterski potrzebuje kilka razy więcej pokarmu, co przełoży się również na koszty.
Koszty roczne
Rocznie na entlebuchera przeznaczymy około 2500 – 3000 zł, podana kwota uwzględnia koszty miesięczne, a także środki służące pielęgnacji, takie jak:
- szampon dla psów,
- odżywka dla psów,
- obroże owadobójcze.
Koszty w ujęciu dwuletnim
W ciągu dwóch lat przeznaczymy na entlebuchera około 4500 – 6000 zł. Oprócz kosztów rocznych należy doliczyć jeszcze akcesoria, które powinien mieć każdy pies, takie jak:
- miski dla psów,
- obroża dla psa,
- smycz dla psa,
- szczotka włosiana dla psiej sierści,
- obcinaczki dla psów,
- legowisko dla psa średniej wielkości.
Dodatkowe koszty
Wychowując psa możemy skorzystać z usług, których częstotliwość i koszt są zależne od potrzeby oraz naszej woli. Możemy tu wymienić:
- opiekę weterynaryjną,
- szkolenie dla psów,
- psie przedszkole,
- ubezpieczenie.
Entlebucher – Podsumowanie
Entlebucher zdecydowanie nie jest psem dla domatora. Jeżeli lubisz spędzać dni aktywnie i szukasz dobrego kompana, to entlebucher może być najlepszym wyborem. Zapoznaliśmy się z historią i popularnością rasy. Entlebucher – pies, który zasługuje na większe uznanie, możesz przyczynić się w popularyzacji rasy w naszym kraju. Jest bardzo podobny do pozostałych szwajcarskich psów pasterskich, możesz go odróżnić po wielkości. Z naszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji Twój pies będzie zawsze prezentował się elegancko. Tak jak wspominaliśmy entlebucher może się pochwalić dobrym zdrowie, ale pamiętaj o odpowiednim żywieniu, gdyż pies może łatwo nabrać dodatkowych kilogramów. Przyjazny charakter entlebuchera czyni z niego wesołego i odpowiedzialnego członka rodziny. Czy masz pomysł, jakie aktywności moglibyście razem uprawiać – wspólne podróże, a może sport? Jeżeli jesteś już zdecydowany to zaadoptuj szczeniaka. Dokonaj zakupu ze sprawdzonej hodowli, uwzględnij wydatki i przygotuj swój dom na nowego członka rodziny.
Wspaniały, wierny, posłuszny i piękny pies przyjaciel. Określiłbym go jako pluszak i taki „ludzki” członek rodziny. Wart każdej ceny. Nie chcę żadnego innego.