Buldoga francuskiego nie sposób pomylić z żadnym innym. Charakterystyczny, pocieszny pyszczek i duże uszy jak u nietoperza składają się na ogólny wygląd tego przemiłego psiaka. W żaden sposób nie wygląda na groźnego i bardzo słusznie, bo z natury jest niesamowicie przyjacielski. Dowiedz się więcej na jego temat!
Osoby, które mieszkają z buldożkiem francuskim mówią wprost, że właściciele tych piesków dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i tych, którzy się do tego nie przyznają. To niesamowicie towarzyskie stworzonka, spragnione bliskości i kontaktu z człowiekiem. Psy rasy buldog francuski, przywiązują się mocno i szybko.
Wszystko może składać się na obraz psa-przytulanki, ale to tylko część prawdy. To nadal zwierzę z krwi i kości, które ma swoje potrzeby, wymagania i problemy, z którymi trzeba się zmierzyć w toku opieki.
Jak o nie dbać? Na co zwracać szczególną uwagę? Co warto o nich wiedzieć? Skąd się wzięły? Czy buldog francuski szary zawsze zasługiwał na własny wzorzec rasy? Poznaj te przesympatyczne zwierzątka bliżej.
- 1. Nieoczywista historia rasy buldoga francuskiego
- 2. Buldog francuski – niebieski, szary, czarny… Wygląd tak samo elegancki
- 3. Buldog francuski – pielęgnacja
- 4. Buldog francuski – charakter: słodka przylepa
- 5. Wychowanie buldoga francuskiego
- 6. Szkolenie buldoga francuskiego – kilka faktów
- 7. Hodowla buldoga francuskiego – co warto o niej wiedzieć?
- 8. Zdrowie i pielęgnacja – czy bardzo wymagające?
- 9. Jak żywić buldoga francuskiego?
- 10. Cena buldoga francuskiego w hodowli i koszty dodatkowe
- 11. Buldożek francuski w pigułce
Nieoczywista historia rasy buldoga francuskiego
Nazwa rasy często wskazuje na pochodzenie psa – tak jest na przykład w przypadku opisywanego wcześniej owczarka węgierskiego, czyli komondora – oba te określenia w mniej lub bardziej jasny sposób wskazują na genezę tego psa. Czy tak samo jest w tym przypadku? Niezupełnie. Buldogi francuskie niebezpodstawnie kojarzone są z Francją, ale to nie tam należy szukać ich korzeni.
Buldog francuski – klasyfikacja według wzorca
Opowiadając historię buldoga francuskiego, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego klasyfikację w różnych organizacjach kynologicznych. Trzeba wspomnieć, że pies ten jest uznany przez wszystkie te największe i najważniejsze.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) następująco zaklasyfikowała buldoga francuskiego:
- grupa IX;
- sekcja 1.1;
- numer wzorca 101.
Klasyfikacja według innych organizacji kynologicznych prezentuje się tak:
- American Kennel Club (AKC) – psy niesportowe;
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 7 psy niesportowe;
- World Kennel Union (WKU) – 5.30 psy do towarzystwa;
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy użytkowe;
- Canadian Kennel Club (CKC) – Vi-8 psy niesportowe;
- United Kennel Club (UKC) – psy do towarzystwa.
Buldog francuski – w poszukiwaniu przodków
Badacze od lat szukają korzeni buldożków. Od upowszechnienia się tej rasy powstało wiele teorii na temat ich pochodzenia. Do popularnych należą na przykład teorie o początku w Ameryce Południowej. To tam, podczas wykopalisk w Peru, odkryto naczynia z epoki prekolumbijskiej, ozdobione sympatyczną podobizną pieska, który bardzo przypominał właśnie buldożka. Inna teoria sięga jeszcze dalej, do czasów Starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego.
Według niej to właśnie tam, z molosów z Epiru, narodziły się buldożki zwane dzisiaj francuskimi. Nie można też zapomnieć o Hiszpanii, która też ma swój tajemniczy udział w tej sprawie. W 1625 roku właśnie tam wykuto medal z charakterystyczną podobizną właśnie buldożka francuskiego. Według najpopularniejszej teorii jednak, ich rodowodu faktycznie należy szukać w Europie, choć nie w Hiszpanii. Przewrotnie to właśnie Wielka Brytania jest uważana za prawdziwą ojczyznę tej rasy.
Brytyjskie korzenie buldoga
Niegdyś w Wielkiej Brytanii bardzo popularną rozrywką były walki psów. Hodowano nawet specjalne rasy, które do tego służyły. Psy te miały być silne, wytrzymałe i waleczne. Tak powstał buldog angielski, czyli pies, który – jak sama nazwa wskazuje – służył do walk z bykami ku uciesze tłumów. Jak z tego wojownika nauczonego krwawych walk powstał słodki, mały buldożek?
Na szczęście w końcu, w 1802 roku, oficjalnie zakazano tych krwawych praktyk. Psy wcześniej wyhodowane jedynie do walk przestały być potrzebne. I tu właśnie wkroczył inny pies – buldog francuski. Choć, oczywiście, wtedy nikt go tak nie nazywał. Po prostu z biegiem czasu zaczęto prowadzić hodowlę buldogów angielskich tak, by rosły mniejsze i mniej masywne. Z psów do walki zaczęły powoli przemieniać się w psy do towarzystwa.
Oczywiście, nie znaczy to, że buldog francuski wyparł tego angielskiego, to nie był proces liniowy. W pewnym momencie rasa się rozgałęziła, dlatego dzisiaj spotykamy przedstawicieli ich obu. Warto dodać, że znaczącą rolę w kształtowaniu tej rasy odegrały między innymi mopsy oraz teriery.
Buldożek francuski w Polsce
Jaka jest historia buldogów francuskich? W Polsce pierwsze buldożki pojawiły się w okresie międzywojennym, a opis tej rasy został zawarty w książce z 1928 roku. Do miłośniczek rasy należała na przykład księżna Czartoryska z Baszkowa. Powstanie pierwszego polskiego klubu buldożka francuskiego datuje rok 1937. Psy te zasłużyły na miano ulubieńców polskiej arystokracji, inteligencji i artystów. Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój całej kynologii w Polsce.
Nie zachowały się żadne informacje na temat tych psów z tego okresu, należy przyjąć zatem, że rasa została zlikwidowana w toku działań wojennych. Powrót nastąpił po 1945 w Warszawie, gdzie tymi psami zaczęli się interesować państwo Weberowie i inżynier Zdzisław Lubowicki, który utworzył pierwszą hodowlę tych psów, o nazwie „Varsovia”. Obecnie buldog francuski cieszy się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Towarzysz robotników podbija wyższe sfery
Niektóre rasy od razu trafiają w łaski wyższych sfer. Buldożki francuskie jednak zostały wiernymi towarzyszami klasy robotniczej. W biednych dzielnicach pomagały tępić szczury, dotrzymywały towarzystwa dzieciom włókniarzy, chodziły z robotnikami do fabryk i ogólnie uważane były za psy, które przystają właśnie robotnikom i szeroko pojętym klasom niższym.
Dlaczego tak się stało? Najprawdopodobniej przekonanie to wynikało z faktu, że robotników nie było stać na utrzymanie dużego psa, jakim jest buldog angielski, dlatego – inaczej niż bogaci mieszkańcy – wybierali jego mniejszą wersję. To właśnie masowa emigracja robotników za pracą spowodowała, że psy te przedostały się z Wielkiej Brytanii do Francji. Włókniarze – bo to głównie tej grupie robotniczej przypisuje się tę zasługę – masowo emigrowali za pracą do Francji i zabierali ze sobą swoje wierne pieski. Tak się one rozpowszechniły w tej części Europy, że zostały nazwane właśnie jako buldog francuski.
Wraz z rozpowszechnianiem się rasy, uwagę na nią zwróciła klasa wyższa. Przestała być już kojarzona z rzeźnikami, wozakami, tkaczami, włókniarzami, czy handlarzami szmat. Psy te stały się ulubieńcami artystów, arystokracji i projektantów mody. Buldożka miał dyktator mody Yves Saint Laurent , do grona miłośników tej rasy dołączył też król Edward VII. To zapoczątkowało prawdziwy boom na te pieski.
Pierwszy klub miłośników buldożków powstał w 1880 roku w Paryżu, a pierwszy pies tej rasy w rejestrze pojawił się już pięć lat później. Rasa została oficjalnie uznana przez Francuski Związek Kynologiczny w 1898 roku, wtedy też ustalono pierwszy wzorzec. Był on przez lata modyfikowany – ostatnia wersja pochodzi z 1995 roku.
Buldog francuski – niebieski, szary, czarny… Wygląd tak samo elegancki
Buldog francuski jest psem o charakterystycznym, spłaszczonym pyszczku. Nie sposób pomylić go z żadną inną rasą. Chętnie opowiemy trochę więcej na temat tego, jak wygląda buldog francuski.
Wygląd ogólny buldoga francuskiego
Buldog francuski to pies o dość zwartej i krępej budowie ciała. Skóra na pysku tworzy charakterystyczne, symetryczne zmarszczki i fałdy. Uszy są raczej duże, szerokie i niezbyt blisko siebie. Oczy natomiast są lekko wypukłe, okrągłe i nisko osadzone. Nos buldoga francuskiego jest szeroki i trochę zadarty, a nozdrza nieco cofnięte. Pies ten charakteryzuje się spłaszczoną kufą – jest ona krótka i szeroka. Jego ogon zawsze będzie krótki i gruby u nasady, powinien zakrywać odbyt i nie przekraczać linii grzbietu. Kończyny również są stosunkowo krótkie, a także muskularne. Dlatego m.in. porusza się on płynnie i swobodnie.
Wzrost i waga buldoga francuskiego
Buldogi francuskie zaliczane są do małych molosów. Wysokość tego psa w kłębie wynosi od 27 do 35 cm. Suki natomiast mogą mieć od 24 do 32 cm.. Dorosły buldog francuski powinien ważyć od 9 do 14 kg. Samice są naturalnie mniejsze, ważą od 8 do 13 kg.
Jakie buldog francuski ma kolory i rodzaje umaszczenia?
Za najbardziej reprezentatywnego przedstawiciela rasy uważany jest buldog francuski niebieski. Nie znaczy to jednak, że pieski o innym umaszczeniu są niegodne uwagi. Bardziej niż kolor liczy się ogólny wygląd. Sierść musi być lśniąca, gładka i miękka. Jego szata pozbawiona jest podszerstka.
Skoro nie tylko niebieski to jakiego jeszcze koloru może być buldog francuski? Czarny, pręgowany, płowy i z domieszkami bieli. Dozwolone są właściwie wszystkie płowe kolory i odcienie – od kawy z mlekiem do czerwieni. Niegdyś szary, czy też beżowy buldog francuski nie był uznawany za wzorcowego, ale to się zmieniło, oficjalnie w 1995 roku. Ta decyzja otworzyła przed hodowcami nowe perspektywy i zwiększyła zainteresowanie rasą. Obecnie możemy spotkać się z różnymi kolorystycznymi odmianami rasy.
Buldog francuski – pielęgnacja
Pielęgnacja buldogów francuskich nie należy do najbardziej uciążliwych. Chętnie opowiemy o niej trochę więcej. Poniżej znajdziesz informacje odnośnie tego, jak dbać o higienę tego psiaka.
Jak chronić buldoga francuskiego przed pchłami i kleszczami?
By zadbać o komfort buldoga francuskiego podczas spacerów (zwłaszcza latem i wiosną), można zakupić dla niego obrożę przeciwdziałającą kleszczom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nieprzyjazny pajęczak nie zaatakuje skóry naszego pupila. Oprócz obroży, na rynku dostępne są też inne produkty tego typu, zaliczają się do nich m.in. krople i spraye.
Szczotkowanie buldoga francuskiego
Pielęgnacja sierści buldoga francuskiego nie jest zbytnio skomplikowana. W okresie zmiany sierści z zimowej na letnią i odwrotnie obficie linieje, dlatego najlepiej szczotkować go codziennie. Poza tym okresem wystarczy raz w tygodniu. Można robić to specjalnymi szczotkami dla psów np. gumową rękawicą z wypustkami lub (w okresie linienia) furminarotem.
Kąpiel buldożka francuskiego
Warto sporadycznie kąpać naszego buldoga francuskiego – najczęściej po prostu wtedy, gdy się ubrudzi. Do tego celu przyda się szampon dla psów krótkowłosych. Ewentualnie można wykąpać go przy użyciu szamponu hipoalergicznego, ponieważ psy tej rasy mają wrażliwą skórę. Jeśli Twój buldożek ma więcej bieli w umaszczeniu, śmiało możesz go wykąpać z użyciem szamponu intensyfikującego biały kolor. Na koniec kąpieli możemy nałożyć mu odżywkę regenerującą, która zapobiega przesuszaniu się sierści. Wszystkie te produkty można znaleźć w sklepie zoologicznym ZooArt.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Trzeba dbać o pyszczek buldoga francuskiego – czyścić i przemywać fałdy przy oczach i nosie, a także regularnie dbać o higienę uszu i zębów. Nadmiar woskowiny idealnie usuną krople do uszu dla psów. Natomiast zęby można czyścić przy pomocy specjalnej szczotki i pasty lub smaczków dentystycznych. Zbyt długie pazurki warto przycinać cążkami – jeśli nie wiesz, jak się nimi posługiwać, poproś o pomoc lekarza weterynarii.
Buldog francuski – charakter: słodka przylepa
To nie wygląd jest najważniejszy u tych uroczych piesków. Buldog francuski – niebieski, biały czy czarny – jest ciągle tak samo piękny. Najważniejszy u nich jest charakter, bo to właśnie on sprawił, że buldożki podbiły serca ludzi. Oczywiście jego usposobienie ma swoje wady i zalety. Zatem, jaki jest charakter buldoga francuskiego? Podpowiadamy.
Buldog francuski w stosunku do bliskich
Buldogi francuskie kochają spędzać czas ze swoimi ukochanymi właścicielami, bardzo chcą spać z nimi w jednym łóżku i robią wszystko, by ten cel osiągnąć. Jako jedna z nielicznych ras psów są w stanie podporządkować się woli nawet dziesięcioletnich dzieci i z radością wykonywać ich polecenia. Francuski buldog nadaje się doskonale dla rodzin z dziećmi, choć należy uważać, by dziecko go nie przeforsowało – w przypadku buldożków zabawę i aktywność fizyczną należy dawkować.
Buldogi francuskie będą też doskonałymi towarzyszami osób starszych i mniej aktywnych. Nie nadają się za to do domów, w których długo zostawałyby same – one łakną miłości i towarzystwa i zrobią naprawdę wiele, by to osiągnąć. Nie bardzo nadają się też do domów z żelazną zasadą „psy nie śpią w łóżkach” – będą nieszczęśliwe, jeśli nie będą mogły spać z ukochanymi członkami rodziny. Swoją rodzinę traktują jak najważniejszą rzecz na świecie.
Buldog francuski w stosunku do obcych
Pies rasy buldog francuski jest przyjazny i niezwykle towarzyski. Pewnie, dlatego szybko podbił serca wielu miłośników psów. Choć początkowo może wykazywać pewną nieufność w stosunku do obcych, szybko zaczyna się do nich przekonywać. Poza tym dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Samce tej rasy bywają wobec siebie zadziorne i agresywne – dlatego, jeśli myślisz o przygarnięciu dwóch buldogów francuskich, raczej wybierz parkę lub dwie suczki. Względem innych psów zachowują się przyjacielsko, choć ich specyficzne charczenie i chrumkanie może być odbierane przez inne psy za warczenie i sygnał do walki. Warto mimo wszystko dbać o odpowiednią socjalizację szczeniaków.
Co lubi robić buldog francuski?
Buldogi francuskie są ciekawskie i lubią się bawić, choć z tym nie należy przesadzać – mimo chęci do ruchu, dość szybko się męczą. Nadają się do małego mieszkania, dostosują się też do leniwych spacerów – właściwie nawet bardzo je lubią. Poradzi sobie z nimi nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała psa i nie za bardzo wie, jak nauczyć psa podstawowych zasad. Buldogi francuskie wymagają tylko pewnej stanowczości i bardzo przyjacielskiego przekonania.
Wychowanie buldoga francuskiego
Buldog francuski nie potrzebuje do szczęścia więcej niż uwaga i zainteresowanie ukochanego opiekuna. Chociaż mówi się, że to psy, które nadają się na pierwszego pupila w domu, ponieważ ich ułożenie jest łatwe, to warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które na pewno będą pomocne podczas jego wychowania.
Buldog francuski – najlepsze środowisko do życia
Buldog francuski nie należy do dużych psów, więc spokojnie odnajdzie się na większych i ciut mniejszych przestrzeniach. Oznacza to, że może mieszkać i czuć się dobrze zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w bloku. Rasę tą charakteryzuje duże przywiązanie do opiekuna, więc możemy mieć pewność, że jeśli nasz buldog będzie chciał wybrać się na spacer, to tylko w naszym towarzystwie
Złe znoszenie samotności sprawia, że buldogi francuskie nie mogą mieszkać poza domem, nie są psami do budy ani kojca. Osamotnienie mogłoby wywołać w nich lęk separacyjny, który wiąże się z poważnymi problemami behawioralnymi.
Legowisko dla buldoga francuskiego
Buldog francuski po harcach i zabawach z opiekunem potrzebuje chwili odpoczynku i relaksu – w końcu wypoczęty pupil to szczęśliwy pupil. W tym celu warto zakupić odpowiednie legowisko. Nie musi być duże, bo i buldog nie jest przecież dużym psem, można wybrać takie w rozmiarze L. Psy ze spłaszczonymi pyszczkami mogą mieć problemy z oddychaniem, dlatego warto kupić legowisko z bokami, by pies mógł wygodnie oprzeć na nich swoją głowę.
Co jest ważne w wychowaniu buldoga francuskiego?
Buldog francuski każdego dnia potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych – dzięki temu będzie spokojniejszy. Poza tym wspólne zabawy pomogą zacieśniać więzi. Przydadzą się tu zabawki dla psów – można wybierać spośród wielu produktów. Kolorowe piłki, gryzaki z pewnością przypadną do gustu pupilowi. Warto pamiętać, że pies będzie najposłuszniejszy wobec opiekuna, z którym spędza najwięcej czasu i najlepiej go zna.
Szkolenie buldoga francuskiego – kilka faktów
Buldogi francuskie są bardzo łatwe w ułożeniu – przyjacielskie, łagodne i pełne miłości, dosyć szybko uczą się posłuszeństwa. Ich szkolenie nie jest trudne, ale wymaga przestrzegania kilku prostych zasad. Opowiemy o nich nieco szerzej.
Nauka posłuszeństwa buldożka francuskiego
Buldoga francuskiego można nauczyć ważnych komend i podstawowych zasad dobrego wychowania, do tego jednak potrzebne jest odpowiednie podejście. Przede wszystkim należy się skupić na prostych i jasnych komunikatach. Czasem jedną komendę będzie trzeba powtórzyć kilka razy, a do tego potrzeba dużo cierpliwości. Bardzo ważna jest również konsekwencja. Treningi nie powinny być zbyt długie, by psiak się nie przemęczył i nie znudził. Warto w ciągu dnia robić kilka krótszych sesji.
Smaczki w szkoleniu psa
Dobrym pomysłem na urozmaicenie treningów jest stosowanie odpowiednich zachęt. Mogą być to pochwały słowne lub smaczki treningowe. Warto wybierać smaki preferowane przez naszego pupila, trzeba dbać o różnorodność, by zbyt szybko się nie znudził. Należy również kontrolować ilość spożywanych smaczków, by nie doprowadzić psa do otyłości. Przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki pożywienia.
Hodowla buldoga francuskiego – co warto o niej wiedzieć?
Buldog francuski to bardzo popularna rasa, więc nabycie jej nie będzie stanowiło większego problemu. Trzeba jednak uważać, by w gąszczu ofert sprzedaży nie natrafić na pseudohodowle. Podpowiemy, co jest ważne i o czym warto pamiętać przed i w trakcie nabywania psa.
Metryka i rodowód
W przypadku psów rasowych bardzo ważny jest rodowód i metryka. Przy zakupie szczeniaka trzeba pamiętać o odpowiedniej dokumentacji. W dobrej, legalnie działającej hodowli, psy wydawane nowemu właścicielowi powinny otrzymywać metrykę, która zawiera dane na temat urodzenia szczeniaka. Dokument ten potwierdza przynależność psa do danej rasy. Nie jest tym samym, co rodowód. Rodowód natomiast jest potrzebny przy zakładaniu własnej hodowli lub zgłaszaniu psa do udziału w wystawach. Można znaleźć w nim informacje o przodkach 4 pokolenia wstecz. Dzięki niemu mamy pewność, że pies jest „czystej krwi”. Reproduktor też musi mieć rodowód gdybyśmy chcieli dopuszczać psa
Na co zwracać uwagę przed zakupem buldożka
Kupowanie psów tej rasy to duża odpowiedzialność, ponieważ często narażone są na różnego rodzaju schorzenia. Zanim wybierzemy daną hodowlę, warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie należycie zadbać o buldoga francuskiego. Jeśli jednak rozważymy wszystkie za i przeciw i podejmiemy decyzję o nabyciu psiaka, trzeba dokładnie przyjrzeć się danej hodowli i ogólnej postawie hodowcy.
Szczeniaki pochodzące z legalnych hodowli są odpowiednio socjalizowane i pielęgnowane. Hodowca wie wszystko na temat rasy i chętnie udzieli nam informacji na temat jej życia i wychowania. Będzie również chciał wiedzieć, czy jesteśmy w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi. Niekiedy hodowcy decydują się na ofiarowanie nowemu opiekunowi wyprawki, która może zawierać:
- miski na jedzenie i wodę;
- smycz z obrożą;
- małe opakowanie karmy.
Należy pamiętać, że, jeśli zobaczymy ogłoszenie o sprzedaży buldoga francuskiego miniaturki.
Zdrowie i pielęgnacja – czy bardzo wymagające?
Niestety buldog francuski blue, jak wszyscy jego pobratymcy, nie należy do psów najbardziej zdrowych i odpornych. Raczej nie przepada za deszczem, nie umie też pływać, dlatego lepiej unikać z nim jakiejkolwiek wody. Buldog francuski latem często narażony jest na przegrzanie, to czworonóg nieodporny na niskie temperatury – musisz go przed nimi chronić i pomóc mu też przetrwać upały. Psy tej rasy w dużej mierze są podatne na problemy zdrowotne, a mianowicie m.in. na:
- dysplazję stawów – to choroba układu ruchu, w zdiagnozowaniu pomocne jest badanie ortopedyczne i prześwietlenie. Zazwyczaj w leczeniu konieczna jest operacja i rehabilitacja. Przy odbieraniu psa z hodowli warto poprosić o okazanie wyniku badań rodziców szczeniaka;
- choroby dróg oddechowych – buldog francuski to rasa brachycefaliczna, którą charakteryzuje krótka kufa. Pies może mieć problemy z oddychaniem, w związku z tym mogą występować u niego wady tchawicy i nozdrzy, co powoduje bezdech i duszności;
- wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki – wypukłe oczy narażone są na urazy mechaniczne, w związku z tym niektóre psy tej rasy mogą cierpieć na wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, w tej sytuacji trzeba czym prędzej odwiedzić gabinet weterynaryjny. Nie warto zwlekać, by nie doprowadzić do utraty wzroku;
- rozszczep warg i podniebienia – to choroba dziedziczna, która może występować u niektórych przedstawicieli tej rasy, dlatego tak ważny jest zakup szczeniąt z hodowli, które wykluczają z rozmnażania osobniki chore.
Jak żywić buldoga francuskiego?
Buldogi francuskie mają wrażliwy układ pokarmowy. Często cierpią na problemy układu trawiennego, np. niestrawność. Ponadto zdarza im się zapadać na alergie pokarmowe. Potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety. Dlatego podpowiemy, co jest ważne w żywieniu tej rasy.
Sposoby żywienia buldoga francuskiego
Buldog francuski, zupełnie tak, jak każdy inny pies, potrzebuje zbilansowanego pożywienia, na które składają się składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Można ich dostarczyć za pomocą podawania karmy komercyjnej lub diety BARF. Gotowej pełnoporcjowej karmy dla psa nie trzeba dodatkowo suplementować, ponieważ zawiera wszystkie te składniki, które buldog francuski potrzebuje najbardziej. Oczywiście w pierwszej kolejności przy wyborze odpowiedniej karmy, trzeba kierować się składem – powinien być jasny i czytelny. Warto wybierać te z dużą zawartością mięsa i obniżoną zawartością zbóż.
Stosowanie diety BARF to również dobra możliwość. Polega ona na żywieniu psa głównie surowym mięsem, podrobami, kośćmi oraz wybranymi owocami i warzywami (niewielką ilością). Korzystanie z tej diety wymaga jednak pewnej wiedzy z zakresu żywienia psów. Składniki odżywcze podane w niewłaściwych proporcjach mogą zaszkodzić zdrowiu pupila. Wcześniej najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
Jak karmić szczeniaka, a jak dorosłego buldoga?
Dorosły buldog francuski w karmie potrzebuje wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego mięsa. W jego diecie nie może zabraknąć również tłuszczy, które dodadzą sił i energii. Dobrze, by karma dla buldoga francuskiego zawierała dodatek oleju z łososia, ponieważ jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają na stan skóry i sierści oraz usprawniają pracę serca. Można wybierać spośród karm dedykowanych rasie buldog francuski.
Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze szczeniaków znacznie się różni, ponieważ spalają one zdecydowanie więcej energii. W związku z tym ich zapotrzebowanie na energię jest znacznie wyższe. W diecie maluchów ważne są także witaminy i składniki mineralne np. odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Odpowiadają za prawidłowy rozwój i wzrost szczeniaków. W naszym sklepie zoologicznym dostępne są specjalne karmy dla szczeniąt.
Cena buldoga francuskiego w hodowli i koszty dodatkowe
Koszt zakupu buldoga francuskiego z prestiżowej hodowli waha się między 3000 a 5000 tysięcy złotych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wydatki związane z utrzymaniem tej rasy – opowiemy o nich.
Koszt utrzymania w ujęciu rocznym
W podstawowym wyposażeniu buldoga francuskiego musi się znaleźć karma, dodatkowo można dokupić smaczki i worki na nieczystości. Wszystko to może kosztować ok. 400-500 zł.
Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Buldog francuski potrzebuje takich rzeczy, jak: dwie miski, smycz, obroża, zabawki, legowisko, obroża przeciwkleszczowa, szampon, szczotkę. Za te artykuły możemy zapłacić ok. 500-600 zł.
Do wydatków warto doliczyć również wizyty u weterynarza – cena za tę usługę uzależniona jest od indywidualnych potrzeb psa. Opcjonalnie możemy również wykupić ubezpieczenie dla psa (ok.100 zł), zapisać go na szkolenie (ok. 50-100 zł za godzinę) lub do dietetyka zwierzęcego (ok. 100-300 zł).
Buldożek francuski w pigułce
Psy rasy buldog francuski, wymagają szczególnej opieki, bo niewłaściwie traktowane mogą być dość chorowite. Buldog francuski jest pieskiem wesołym, łagodnym i towarzyskim, który będzie dążył do spędzania jak największej ilości czasu ze swoją rodziną. Błędnie określany jako bokser francuski, buldożek jest psem, który wywodzi się z brytyjskiej klasy robotniczej, to z nimi wyemigrował do Francji, gdzie zyskał swoją nazwę i zdobył popularność.
W hobbystycznej hodowli, w domowych warunkach poradzą sobie z nim nawet niedoświadczeni opiekunowie, choć hodowla profesjonalna wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Francuski buldog nadaje się dla dzieci i osób starszych, szybko dostosowuje się do warunków życia rodziny.
Sprawdź również: