Psi język może być rozumiany na wiele różnych sposobów. Dla jednych będzie oznaczał istotną część jamy ustnej, dla innych z kolei będzie kojarzył się z emocjami, jakie chce nam przekazać pies. Bez względu na to, jak rozumiemy to pojęcie język psa pełni bardzo ważną funkcję. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Do czego służy język? Jako część ciała, a dokładniej mówiąc mięsień, język pomaga nam w wielu codziennych funkcjach. Służy między innymi do mówienia, do jedzenia, a także do czucia smaku potraw. Niektóre te funkcje istotne są również u psów. Czworonogi, tak samo jak ludzie posiadają język, na którym umieszczone są kubki smakowe.
To właśnie dlatego Twój pupil może przepadać lub wręcz bardzo nie przepadać za konkretnym pokarmem. Psy rozróżniają takie smaki jak słodki, kwaśny, gorzki oraz słony, a receptory odpowiedzialne za konkretny smak, znajdują się w różnych miejscach na ich języku.
Jakie funkcje pełni język psa?
Psi język pełni również bardzo istotną rolę przy pochłanianiu pokarmu, a także podczas picia wody. Filmy nakręcone z efektem slow motion pokazują, że to właśnie sprawne posługiwanie się językiem pozwala psom na szybkie picie wody. Język układa się w określony sposób, który pozwala przenieść dosyć sporą ilość wody z miski prosto do pyszczka, w bardzo szybkim tempie.
To, co odróżnia funkcję języka u psa i u człowieka to fakt, że psy nie potrafią posługiwać się nim podczas mówienia, a przynajmniej nie w takim rozumieniu, jak ma to miejsce u ludzi. Język psów potrafi jednak przekazać czujnemu właścicielowi sporo informacji, zwłaszcza na temat kondycji zdrowotnej pupila, a także na temat jego zmęczenia lub samopoczucia. Co warto wiedzieć o psim języku?
Wywieszony psi język, czyli pierwsza oznaka zmęczenia
To, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę u psów, to przede wszystkim kształt języka, jego kolor, a także moment, w którym zostaje on wyeksponowany. Zazwyczaj wywieszony język psa kojarzy się z momentem, który towarzyszy zwiększonej aktywności fizycznej. Zziajany pies siedzi i lekko dyszy, wystawiając język na zewnątrz. Jeśli oprócz wyeksponowanego języka, zauważasz jego powiększenie, dyszenie psa i szybkie oddychanie, to znak, że Twój pupil potrzebuje chwili odpoczynku.
W zależności od rasy, oraz wielkości, psy męczą się w bardzo różny sposób. Wiele zależy od dystansu kondycji dnia oraz od pogody, jaka panuje na zewnątrz. Jeśli jednak po dłuższej aktywności, zwłaszcza takiej, do której Twój pies nie jest przyzwyczajony, zauważysz powiększony, wiszący język u psa, daj mu dłuższą chwilę na odpoczynek. Jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura, zaprowadź swojego pupila w zacienione miejsce, w którym będzie mógł ochłonąć i dojść do siebie.
Psy wystawiają język, ponieważ jest to ich sposób na termoregulację ciała. Człowiek reguluję temperaturę poprzez pocenie się, psy jednak nie potrafią tego robić. Właśnie dlatego robią to poprzez wystawienie języka.
Język psów a przegrzanie organizmu
Jeśli Twój pies siedzi lub leży z wiszącym językiem, który jest oznaką zmęczenia lub przegrzania, warto zwrócić uwagę na kształt języka. Jeśli jego końcówki są nawet lekko podwinięte, a pies w widoczny sposób się zmęczył, to sygnał dla Ciebie, że należy zaspokoić pragnienie czworonoga.
Psy podczas picia zwijają język w formę koszyczka na wodę i podobny kształt przyjmuje język w momencie dużego pragnienia. Kiedy wybierasz się z psem na dłuższy spacer lub spędzasz z nim czas na innej aktywności, zawsze miej przy sobie wodę, która zniweluje ryzyko przegrzania oraz udaru.
Może zdarzyć się również, że pies wystawi język, który jest mocno pokryty śliną. W takim wypadku warto bliżej przyglądnąć się zwierzakowi. Ślina na języku to znak, że coś jest nie w porządku. Może to być zbyt duże zmęczenie, odwodnienie lub jakikolwiek sygnał ostrzegawczy o kondycji zdrowotnej pupila.
Ciemnoczerwony język u psa – co oznacza?
Sygnałem ostrzegawczym jest również kolor języka u Twojego pupila. Znaczna większość zdrowych psów ma język o różowym odcieniu – gładki, miękki i przyjemny w dotyku. Zdarza się jednak, że język psa przybiera inne, niepokojące kolory. Jednym z nich jest ciemnoczerwony, ceglasty kolor języka. Co oznacza?
Ciemnoczerwony język u psa to jeden z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów udaru cieplnego, czyli przegrzania organizmu. Udar cieplny to poważna dolegliwość, której pod żadnym pozorem nie można zignorować. Jeśli widzisz, że Twój pies jest zmęczony, zieje, a na jego języku pojawia się ślinotok, sprawdź, czy jego język nie przybrał ciemnoczerwonego koloru.
Jeśli w przeciągu kilku minut pojawią się również wymioty, biegunka, lub drgawki, jak najszybciej zabierz swojego pupila do lekarza weterynarii. Jeśli masz dostęp do chłodnej, ale nie lodowatej!, wody, zrób chłodzące okłady i delikatniej ochładzaj organizm psa do czasu, aż dotrzesz z nim do lekarza weterynarii.
Czarny język u psa – problemy z oddychaniem
Ciemnoczerwony język u psa może być również objawem innych schorzeń i chorób, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. Jeśli nie wiesz, co dolega Twojemu pupilowi, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Zachowaj się podobnie, jeśli zauważysz również czarny język u psa. Jest on naturalnym kolorem tylko i wyłącznie u kilku ras, w tym Chin chow chow oraz shar pei i może u nich przyjmować bardziej fioletowawy odcień.
Jeśli jednak język Twojego psa zmienia kolor z różowego na niebiesko-szary lub czarny, oznacza to, że Twój pupil ma poważne problemy z oddychaniem. Brak odpowiedniej ilości tlenu sprawia, że język staje się siny. Najczęściej jest on objawem problemów z sercem lub zatkaniem dróg oddechowych. W takim wypadku należy niezwłocznie zabrać psa do weterynarza.
Co psi język mówi o jego kondycji zdrowotnej? Różowy wywieszony język może być całkiem naturalnym zjawiskiem, dzięki któremu Twój pies reguluje temperaturę swojego ciała. Jeśli jednak zwisający język zaczyna przybierać ciemnoczerwoną barwę i towarzyszą temu inne objawy przegrzania, czyli udaru cieplnego, jak najszybciej zawieź swojego pupila do lekarza weterynarii. W przypadku problemów z oddychaniem postaraj się możliwie szybko pomóc swojemu psu, zanim jego język poważnie zsinieje i stanie się czarny.