Buda dla psa – jak wybrać idealny domek dla psa?

Domek dla psa w warunkach mieszkaniowych nie jest niezbędny do zagwarantowania komfortu Twojemu pupilowi. Co innego, kiedy pies przebywa na zewnątrz. Buda dla psa to nie tylko jego miejsce do spania, ale przede wszystkim bezpieczny dom, w którym może schować się przed warunkami atmosferycznymi. Jaką budę wybrać dla swojego pupila i co w tej kwestii ma najważniejsze znaczenie? 

Przysłowiowa budka dla psa często kojarzy nam się ze smutnym, osamotnionym burkiem, który został zapomniany przez swojego właściciela. Ten obraz niestety przypieczętowany jest zaniedbaniami ze stron różnych właścicieli, którzy w ogóle nie przywiązują wagi do tego, jak powinna wyglądać buda dla psa.

Wbrew temu, co widzimy na wielu podwórkach, trzymanie psa na zewnątrz nie jest złą praktyką. Ma swoje zalety, zwłaszcza przy rasach, które są do tego dostosowane i nie potrzebują nieustannego kontaktu ze swoją rodziną. Trzymanie psa w ogrodzie powinno jednak wiązać się z zagwarantowaniem mu jak najlepszych warunków do spania i schronienia się przed deszczem czy mrozem. Co musisz wziąć pod uwagę, wybierając domek dla psa?

domek dla psa

Domek dla psa – jak dobrać jego wielkość? 

Jednym z najważniejszych czynników, który powinien mieć wpływ na wybór budy dla Twojego czworonoga, jest jej wielkość. To niestety najczęściej popełniany błąd przez właścicieli, dla których komfort ich psiaka nie ma żadnego znaczenia. Kupując budę dla młodego psa, musisz liczyć się z tym, że będzie on szybko rósł, lepiej więc od razu zainwestować w nieco większy rozmiar budy. Zmiana domku po kilku miesiącach dla Ciebie może okazać się zbędnym wydatkiem, jednak dla Twojego pupila będzie priorytetem, który gwarantuje mu komfortowy wypoczynek.  

Jak dobrać budę dla dużego psa? Jeśli kupiłeś psa, który jest przedstawicielem dużej rasy, musisz zagwarantować mu budę, w której będzie mógł swobodnie leżeć w kilku pozycjach. Pies zazwyczaj zwija się w kłębek i zajmuje wtedy więcej miejsca jeśli chodzi o szerokość. Nie ignoruj tego i nie zmuszaj Twojego psa do leżenia w jednej pozycji przez całe życie. Nie jest to ani przyjemne, ani nie gwarantuje mu pełnego wypoczynku.

Buda dla dużego psa (i mniejszego)

Buda dla dużego psa powinna mieć większe wymiary niż Twój pies podczas snu. Możesz oczywiście dokonać pomiarów psa, co w zasadzie jest najbezpieczniejszym sposobem na odpowiednie dopasowanie wielkości budy. Sprawdź, w jakich pozycjach lubi odpoczywać i kup mu tak dużą budę, aby mógł swobodnie spać w swojej ulubionej pozycji.  

Wysokość budy oraz przede wszystkim wielkość wejścia do niej również ma duże znaczenie. Twój pies nie powinien się przeciskać, aby wejść do swojego domku, bo wtedy nie będzie się mu kojarzył z jego legowiskiem i przyjemnym miejscem do spędzania dnia. Wysokość budy powinna być oczywiście wyższa od wysokości Twojego czworonoga.

Buda dla małego psa jest oczywiście mniejszym wyzwaniem i zazwyczaj ma standardowe wymiary, w których bez problemu mieści się każdy piesek niewielkich rozmiarów.

jaka buda dla psa?

Buda dla psa a tworzywo z jakiego jest wykonana  

Równie istotne co wielkość budy jest tworzywo, z której jest ona wykonana. Większość bud wykonywana jest z drewna. Jeśli decydujesz się na taki projekt, wybierz budę, która wykonana jest z impregnowanego drewna dobrej jakości. Po pierwsze będzie odporna na działanie warunków atmosferycznych, a po drugie będzie się estetycznie prezentowała w Twoim ogrodzie.  

W naszym sklepie internetowym znajdziesz też budy, które wykonane są ze sztucznego tworzywa. To bardzo uniwersalne i praktyczne rozwiązanie, które przetrzyma każde warunki, nawet kilkudniowe deszcze. Może taka buda wygląda mniej estetycznie, ale za to spełnia maksimum oczekiwań zarówno jeśli chodzi o Ciebie, jak i o komfort Twojego czworonoga.

Izolacja przed mrozem i upałem

Przy wyborze budy zwróć również uwagę na to, czy jest ona wykonana w sposób, który zapewnia izolację. Jest to niezwykle istotne w mroźne dni oraz w dni, w których na zewnątrz jest podwyższona wilgotność. Ważne jest również to, aby w upalne dni buda się nie nagrzewała. Nie pozwól marznąć, męczyć się czy moknąć Twojemu pupilowi, zadbaj o budę wysokiej jakości z porządną izolacją lub wykonaną z materiału, który tę izolację w pełni zapewnia.

Pamiętaj, że w bardzo mroźne dni nawet najlepszej jakości buda może nie być wystarczająca. Włóż do niej wyściółkę z koców lub pościeli, a w skrajnych warunkach zapewnij swojemu psu bardziej komfortowe i ocieplane miejsce.

Buda dla psa z tarasem i otwieranym dachem  

Domek dla psa czasem posiada również pewnego rodzaju dodatki, które pełnią funkcję wizualną i praktyczną. To między innymi opcja otwieranego dachu, która może okazać się bardzo przydatna w najmniej przewidzianych sytuacjach. Czasami może istnieć potrzeba wyciągnięcia psa z budy, na przykład, kiedy coś mu dolega, co wcale nie będzie takie łatwe do zrobienia za pomocą klasycznego otworu w budzie. To również bardzo wygodny sposób a czyszczenie budy, o czym nie możesz zapominać, jeśli chcesz dbać o zdrowie i higienę Twojego czworonoga.  

Istnieją również bardziej zaawansowane kombinacje, czego przykładem jest buda dla psa z tarasem. Dla jednych to fanaberia, dla innych nie tylko ciekawostka, ale też praktyczny dodatek, z którego niektóre pieski z przyjemnością będą korzystać. Taras może mieć oczywiście różną wielkość, dostosowaną do wielkości psiaka. Taras sprawdza się doskonale zarówno u dużych jak i u małych piesków, które w ciepłe i przyjemne dni wolą spędzać czas właśnie na tarasie. Przydaje się, kiedy ziemia jest wilgotna, a Twój pupil chce przebywać na zewnątrz.  

Czy to, jak wygląda domek dla psa ma dla niego jakiekolwiek znaczenie? Jeśli chodzi o kolor, czy ogólne wrażenie estetyczne, oczywiście Twój pies nie zwróci na nie uwagi. Jeśli jednak chodzi o tworzywo, z jakiego wykonana jest buda, to jak izoluje zimno i trzyma ciepło, albo w upalne dni jak izoluje ciepło, ma dla niego bardzo duże znaczenie.

Najlepsza buda dla psa

Podobnie jak wielkość budy i to, czy może się w niej komfortowo poruszać i wypoczywać. Wszelkie dodatki jak taras są dla niego pewnego rodzaju udogodnieniem, jednak warto je rozważyć, zwłaszcza jeśli pies lubi przebywać na zewnątrz budy.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.