To nieprawda, że kot w domu musi się nudzić. Może się doskonale bawić, a Ty razem z nim. Zabawy z kotem w domu są doskonałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu – Twój kot będzie na pewno zachwycony, że może przebywać razem z Tobą. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe zabawy!
Zabawy z kotem w domu – zadbaj o domową rozrywkę
Nikt nie lubi się nudzić – to zasada, która dotyczy również Twojego kota. Choć te zwierzęta całkiem sporo czasu spędzają na spaniu, nie znaczy to, że nie chcą też aktywnie spędzać czasu. Każdy kot, nawet największa, najbardziej leniwa puchata kulka, w głębi serca jest drapieżnikiem – a to sprawia, że ruch jest ich naturalną aktywnością. Jeśli będziesz bawić się z kotem, nie tylko przyjemnie spędzisz czas, ale też nawiążesz ze swoim pupilem specyficzną więź.
To nieprawda, że koty nie przywiązują się do ludzi – wszystkie doceniają ludzką opiekę i zaangażowanie. Stopień aktywności kota w dużej mierze zależy od jego rasy, charakteru, czy wieku – starsze, stateczne koty będą bawić się inaczej niż radosne i rozbrykane kociaki, każdy kot jednak – niezależnie od okoliczności – potrzebuje swojej dawki ruchu. To ona pozwoli mu zadbać o kondycję i dobre samopoczucie.
Jak bawić się z kotem?
Koty mają bardzo silnie rozwinięte instynkty łowieckie, dlatego z natury interesują się wszystkim, co się rusza – nierzadko nawet ludźmi, których zdarza im się wybierać na swój cel. Warto obserwować kota, by wiedzieć, co sprawia mu największą przyjemność i jak lubi się bawić. Warto też wybrać odpowiednią porę – koty, jak wszystkie drapieżniki, najbardziej aktywne są po zmierzchu i tuż przed świtem.
Oczywiście, nikt nie będzie wstawał przed świtem, by pobawić się z kotem, ale wieczorne zabawy mogą być bardzo przyjemnym rytuałem. Wszystko zależy tak naprawdę od kota – on też może dostosować się do Twojego trybu życia i rozpoczynać harce wtedy, gdy zauważy, że masz na to czas. Jak bawić się z kotem, by wszyscy byli zadowoleni? Poznaj zabawki dla kotów, które spodobają się nie tylko zwierzakowi, ale też Tobie!
1. Przekieruj agresję!
Twój mały łowca może uznać, że polowanie na Ciebie i innych domowników jest świetną zabawą. Z tego powodu może skakać na dłonie, atakować nogi, drapać i gryźć. Dla niego to przyjemne, dla Ciebie i innych ludzi niezupełnie, dlatego warto przekierować łowieckie instynkty kota na coś innego. Nie gań kota – on nie rozumie, że atakowanie Ciebie, jego „ofiary” to niezbyt dobry pomysł, bo działa po prostu zgodnie z instynktem.
Nie znaczy to też, że chce Ci zrobić krzywdę – przyjrzyj się temu, jak bawią się koty w swoim własnym gronie, zwłaszcza kocięta – to po prostu ich normalny tryb działania, który wynika z potrzeby zabawy. Jeśli Twój kot należy do tych, które atakują ludzi, bo chcą się zaspokoić – przekieruj jego instynkty w inną stronę. Pokaż mu, że zabawki są dużo ciekawsze niż Twoje dłonie i dadzą mu dużo więcej rozrywki.
2. Polowanie na niby
Zabawa w polowanie to coś, co lubią wszystkie koty – bieganie za czymś małym, co przed nimi ucieka, pobudza jego naturalne instynkty łowieckie. Możesz bawić się w to razem z kotem i to wcale nie znaczy, że musisz być jego ofiarą, na którą poluje. Zabawa wypadnie dużo lepiej, jeśli sięgniesz po piłeczki – małe, okrągłe, toczące się – na pewno zainteresują kota. Jeśli chcesz dodać mu kolejnych bodźców, wybierz piłeczki z piszczałkami, dzwoneczkami lub innymi elementami, które wydają dźwięki.
Bardzo dobrze w tej zabawie wypada również specjalna wędka dla kotów – wyposażona w piórka, wstążki, dzwoneczki i inne elementy, umieszczone na długim sznurku, często również na teleskopowej rączce, pozwalają Ci bawić się z pupilem i zachować pewność, że nie zostaniesz przez niego podrapanym w ferworze zabawy– poniesiony falą entuzjazmu i adrenaliny zwierzak może bardzo skakać z wyciągniętymi pazurkami.
Kolejnym gadżetem, który uczyni Twoje zabawy z kotem jeszcze bardziej wartościowe, są laserowe wskaźniki – bieganie za laserową kropeczką wygląda bardzo pociesznie, a przy tym zmusza kota do wzmożonej aktywności. Jeśli chcesz trochę zautomatyzować proces zabawy, możesz wybrać dla kota specjalny projektor laserowy. Bardzo dobrze będziesz bawić się także, gdy będziesz puszczać mu nakręcaną myszkę, którą kot ma za zadanie złapać.
3. Zabawy z kocimiętką
To nie jest zabawa odpowiednia dla każdego kota – nie wszystkie koty gwałtownie reagują na kocimiętkę. Jeśli jednak Twój do takich należy – zabawy z kotem, który ma dostęp do kocimiętki potrafią być niezapomniane. Naukowcy nie do końca są pewni, dlaczego niektóre koty tak silnie reagują na kocimiętkę – najprawdopodobniej pobudza ona u nich te same receptory, które aktywują się wraz z kocimi feromonami.
Jeśli rzucisz swojemu zwierzakowi zabawkę – piłeczkę lub myszkę z kocimiętką, na pewno będzie bardzo zainteresowany – charakterystyczny zapach będzie pobudzał jego zmysły i zachęcał go do zabawy. Więcej na temat kocimiętki przeczytasz w tym artykule!
4. Wspinaczka
Nie wszystkie koty są skoczne i lubią się wspinać, ale jeśli Twój zwierzak należy do tego grona, wspinaczka przyniesie mu wiele frajdy. Zadbaj tylko o to, by mógł to robić bezpiecznie i nie niszczył przy tym domu. Dlatego bardzo dobrze sprawdzają się półki zamontowane specjalnie dla kotów – wtedy zwierzak może po nich skakać i nic nie będzie zrzucać.
Jeśli chcesz zachęcić go do tego typu aktywności, wskaźnik laserowy będzie bardzo dużą pomocą – dzięki niemu nakierujesz kota tak, by zaczął skakać i się wspinać, by dorwać laserową kropkę. W ten sposób zabawa z kotem będzie wymuszać na nim większą aktywność fizyczną.
Zabawy z kotem – podsumowanie
Zabawy dla kota są bardzo ważne dla jego samopoczucia i stopnia aktywności – znudzony kot może zacząć niszczyć rzeczy w domu, pozbawiony bodźców i aktywności może też bardzo przytyć. Zabawy pozwolą Ci przyjemnie spędzać czas ze swoim pupilem.
Wybieraj takie aktywności, które pobudzą kota do działania – będą działać na wszystkie jego zmysły i obudzą w nim instynkt myśliwego – kot chętnie będzie biegał za czymś, co przed nim ucieka – piłeczką, nakręcaną myszką, wskaźnikiem laserowym – dobrze też, by zabawki wydawały dźwięki, bo to angażuje także słuch kota do działania.