Czy zdarzyło Ci się słyszeć jak Twój kot kaszle? Wydawać by się mogło, że kaszel u kota jest dość powszechny i nawet jeżeli pewnego dnia pojawi się u naszego pupila, to prawdopodobnie równie szybko sam minie. Kaszel u kota jednak nigdy nie jest niewinny i nie należy go lekceważyć. W większości przypadków oznacza infekcję, jednak jego podłoże może wskazywać na poważne choroby. W takim przypadku zawsze należy leczyć przyczynę, a nie tylko same objawy. Dowiedz się, co zrobić, by skutecznie pomóc swojemu pupilowi.
Kaszel u kota – przyczyny
Kaszel u zwierząt nigdy nie występuje bez powodu. Jeśli widzisz, że Twój kot kaszle, męczy się, to na pewno chciałbyś mu szybko pomóc. Ważne jest odpowiednie rozpoznanie źródła kaszlu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że kaszel może być objawem procesu toczącego się zarówno w górnych, jak i dolnych drogach oddechowych, a także może być wywołany zaburzeniami w układzie sercowo-naczyniowym.
Warto więc rozróżnić przyczyny kaszlu ze względu na ich źródło. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi tego, co może dolegać naszemu kociakowi.
Kaszel kota pochodzący z górnych dróg oddechowych
Kaszel kota może być wywołany zaburzeniami w okolicach gardła, krtani lub tchawicy. W tych miejscach najczęściej dochodzi do infekcji wirusowych lub bakteryjnych. W takim przypadku, kaszel ma charakter napadowy i występuje zwykle podczas jedzenia lub aktywności zwierzęcia. Wystarczy obserwować naszego kociaka podczas tych czynności, by móc wstępnie rozpoznać dolegliwość. Możliwe są jednak również inne, mniej oczywiste problemy górnych dróg oddechowych.
U części kotów możemy mieć do czynienia z zapaścią tchawicy lub porażeniem krtani. To dość poważny problem dla zwierzaka – drastycznie utrudnia mu to złapanie oddechu i może być przyczyną kaszlu. Gdy kotek źle się czuje, zwróćmy uwagę czy nie miał ostatnio jakiegoś wypadku – być może doszło do urazu okolicy szyi. Drażnienie górnych dróg oddechowych, w efekcie wywołuje odruch kaszlu. Czasem przyczyna może być jeszcze inna – zdarza się, że w krtani, gardle lub tchawicy rozwija się nowotwór, wówczas ucisk na okoliczne tkanki wywołuje kaszel niezwiązany z porą dnia i aktywnością zwierzęcia. Choć to najgorszy scenariusz dla właściciela kota, trzeba mieć na uwadze taką możliwość.
Kiedy choroba dotyczy górnych dróg oddechowych, kociak najczęściej ma problem z przełykaniem pokarmu lub w ogóle nie jest zainteresowany jedzeniem. Zdarza się również, że kot ma zmieniony, chrapliwy głos. W przypadku „gadatliwych” zwierząt można zaobserwować, że są one bardziej ciche i wycofane. Zmiany chorobowe związane z okolicą gardła, krtani lub tchawicy dają różne objawy, kaszel jednak nie jest dominujący i występuje raczej sporadycznie.
Kaszel kota – dolne drogi oddechowe
Najczęściej koci kaszel spowodowany jest zapaleniem oskrzeli, które przyjmuje formę ostrą lub przewlekłą. Zapalenie może być spowodowane czynnikiem bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym, pierwotniaczym lub pasożytniczym. Może też ono mieć swoją przyczynę we wcześniejszym – często długotrwałym – podrażnieniu oskrzeli przez astmę, wdychanie gazów lub dymów lub obecność pasożytów. Dlatego, jeśli nasz kot kaszle, zwróćmy uwagę czy nie przebywał w miejscu, gdzie był narażony na wdychanie nieprzyjemnych dla niego oparów.
To jednak nie jedyne przyczyny kaszlu. Podczas badania kotka, może okazać się, że doszło do uszkodzeń i nieprawidłowości (nacieków eozynofilowych w płucach, ich zwłóknienia lub też rozstrzeni oskrzeli). Warto mieć świadomość, że pasożyty jelitowe podczas swojego rozwoju przechodzą przez drogi oddechowe – muszą z nich zostać odkrztuszone i przełknięte, by móc rozwijać się w przewodzie pokarmowym. Dość częstym problemem jest również obecność płynu w klatce piersiowej, który nie tylko wywołuje kaszel, ale również znacznie utrudnia oddychanie.
U części zwierząt w klatce piersiowej mogą rozwijać się zmiany nowotworowe. Są wyjątkowo groźne ze względu na to, iż nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć z zewnątrz. Dopóki kot zachowuje się normalnie, nie jesteśmy w stanie zaobserwować, że coś rozwija się w jego wnętrzu. Koty jednak nie skarżą się i długo nie okazują bólu. Z tego też powodu, powinniśmy być czujni i zwracać uwagę na nietypowe zachowania naszego pupila. Z reguły nasz kot może być wtedy wycofany, niechętny do kontaktu z człowiekiem i innymi zwierzętami. Można zaobserwować u niego brak apetytu. Kaszel to objaw pojawiający się późno i raczej świadczy już o zaawansowanym problemie.
Inne źródła kociego kaszlu
Kociaki często mogą cierpieć na choroby serca. Kardiomiopatia przerostowa to najczęstsza taka choroba wśród kotów. Rzadko objawia się ona poprzez kaszel, jednak nie jest to wykluczone. Innym problemem są wady zastawek oraz naczyń krwionośnych, które mogą być wrodzone lub mogą wystąpić wraz z wiekiem zwierzęcia. Tak jak większość chorób u kotów, podobnie problemy kardiologiczne rozwijają się niezauważone i dają objawy, kiedy proces jest już zaawansowany. Choroby te mogą pogorszyć kondycję zwierzęcia i powodować duszność.
Jak widać, problemy związane z kocim kaszlem mogą być bardzo różnorodne i nie jesteśmy w stanie bez dodatkowych badań z całą pewnością stwierdzić, co jest ich przyczyną. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na zdrowiu naszego kociaka, należy regularnie odwiedzać weterynarza, a zwłaszcza należy się do niego udać, gdy zauważymy niecodzienne zachowanie pupila.
Kaszel u kota – kiedy należy się zaniepokoić?
Kaszel u kota zawsze jest niepokojący. Jest to objaw, który w każdym przypadku powinien nas skłonić do wizyty z pupilem w gabinecie weterynaryjnym. Zwykle kaszel nie występuje samodzielnie i możemy zaobserwować również duszność, brak apetytu lub inne objawy.
W gabinecie lekarz weterynarii osłucha kota i zbada podstawowe parametry, jednak w celu postawienia diagnozy konieczne mogą okazać się badania dodatkowe, takie jak badanie krwi, kału, czy RTG klatki piersiowej. Pamiętajmy, że trafne rozpoznanie pozwala na ustalenie rokowania oraz podjęcie właściwego leczenia.
Jak można leczyć koci kaszel?
Ze względu na mnogość chorób jakie mogą być przyczyną pojawienia się kaszlu u kota, również leczenie może być bardzo zróżnicowane. Najważniejsze, by zadziałać na przyczynę problemu. Z tego też powodu, przy chorobach bakteryjnych weterynarz często dobiera kotu antybiotyki, natomiast w schorzeniach grzybiczych czy pasożytniczych odpowiednie środki zwalczające źródło problemu. Dodatkowo można wtedy korzystać z leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i wspomagających odporność naszego pupila.
W przypadku części chorób, zachodzi potrzeba dalszych konsultacji z onkologiem lub chirurgiem. Zdarza się, że zwierzak musi jakiś czas pozostać w szpitalu, by skorzystać z płynoterapii lub terapii kardiologicznej. Niektóre koty przyjmowane są do szpitala, by przebywając w klatce tlenowej, mogły nabierać sił, regenerować się i przede wszystkim odpocząć, dzięki korzystnym właściwościom tlenu.
Nie istnieją idealne, domowe sposoby na kaszel u kota. Mając na uwadze dobro naszego kociaka, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się z nim do weterynarza. Zawsze konieczne jest dokładne zdiagnozowanie zwierzęcia, a następnie postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
Kiedy po wstępnej terapii zwierzak wraca do domu, ważne jest stworzenie mu odpowiednich warunków, by mógł powracać do zdrowia. Najważniejsze to zadbanie o czystość i jakość powietrza. Wykluczone jest więc palenie w domu papierosów czy nawet używanie odświeżaczy powietrza. Kot powinien przebywać w suchym i ciepłym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Koty, które zmagają się z kaszlem, zwykle mają znacznie obniżony apetyt. Konieczne jest więc zadbanie o dobrej jakości, smaczną karmę, którą należy podawać często, jednak w niewielkich ilościach. Pokarm zawsze powinien być świeży i mieć temperaturę pokojową.
Moja kotka 10 letnia od 3 dni drugi raz miala dzwieki jak kaszel. Mamy w domu nowego kotka, po warczeniu na niego zaczyna dostawac ala kaszlu, odrobaczana na jesieni, nigdy nie chorowala, kotka niewychodzaca. Czy to moze byc reakcja na stres? Czy moze suche powietrze grzejnikow i warczenie sprawia ze wysusza sie jej gardlo i kaszle? Je jak zawsze, przychodzi sie tuli jak zawsze, bawi sie itd, nie pojawia sie to w innych sutuacjach. Weterynarz za kilka dni dopiero. Staram je sie izolowac, zeby miala czas na spokojnie, zeby sie wyciszala. Jak doraznie pomoc jej?
Dzień dobry,
Opisane przez Panią objawy rzeczywiście mogą być reakcją na stres lub suche powietrze, zwłaszcza że kaszel pojawia się po interakcji z nowym kotem. Warto użyć nawilżacza powietrza i zapewnić kotce spokojne miejsce, gdzie będzie mogła odpocząć bez presji ze strony nowego kota. Izolacja, którą dotychczas Pani stosowała, to dobry krok, by pomóc jej wyciszyć się. Jeśli kaszel się nasili lub zacznie występować w innych sytuacjach, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii wcześniej, by wykluczyć inne przyczyny.
Dzień Dobry..moja roczna, jeszcze poldzika kotka po nocnej wyprawie zaczęła dość mocno kaszleć.
Z jakby połykaniem z powrotem plwociny.
Nie ma innych chorobowych objawów.
Jak można,czym samodzielnie jej pomóc przed ew . wizytą u weterynarza.
Co jest utrudnione bowiem nie daje się jeszcze złapać w ręce.
Dziękuję.
Paweł
Dzień Dobry
Moja roczna kotka, jeszcze poldzika po 48godzinnej nieobecności zaczęła kaszleć.
Jest to mokry kaszel z odkrztuszaniem i połykaniem plwociny. nie ma poza tym innych objawów.
Czym można Doraźnie pomóc przed ew.wizyta u weterynarza.
Co zrobić jeśli mój kot kaszle i jakby nie chce kaszleć i „dusi to w sobie” Oraz łzawi mu lewe oko i ledwo je otwiera?
Dzień dobry. Mój 2 letni kot od 3 dni kaszle,dźwięk przypomina jakby miał trąbkę w środku, przybiera postawę siedzącą,ciało, skóra ruszają się, oczy przymruża jakby coś go bolało.Takie objawy miał już 2 krotnie ,dostał antybiotyk,steryd przeszło po 5 dniach.Niestety po 3 miesiącach objawy wróciły. Proszę Panią o poradę
Powracający problem może być przyczyną choroby o głębszym podłożu. Warto zgłosić się do lekarza weterynarii, tu potrzebna jest dokładne przebadanie kota i postawienie właściwej diagnozy.
Czy wiadomo co było powodem?
Witam..Mój 5 letni kot mial tasiemca w płucach ale dostał tabletki i 2 razy zastrzyk .Zwymiotował dużego tasiemca.Zima wychodzi na chwilkę na dwór ale szybko wracax .po miesiącu kaszle czasami.Czy może mieć uszkodzone pluca ?Co robić?
Witam! 😺
To dobra wiadomość, że Twój kot został leczony na tasiemca i leczenie przyniosło efekty. Jeśli chodzi o kaszel, który się u niego pojawił po miesiącu, istnieje kilka możliwych przyczyn:
– Uszkodzenie płuc 🫁: Tasiemiec w płucach to poważna infekcja, która mogła spowodować pewne uszkodzenia. Chociaż koty mają zdolność do regeneracji, niektóre uszkodzenia mogą być trwalsze.
– Pozostałości po infekcji 🪱: Możliwe, że kaszel jest wynikiem reakcji organizmu na pozostałości po pasożytach lub na proces leczenia.
Inne przyczyny kaszlu 😾: Kaszel może być także spowodowany przez inne czynniki, takie jak alergie, infekcje, astma, czy nawet serce.
Co robić, aby pomóc? :
– Wizyta u weterynarza 🩺: Najważniejsze to zabrać kota na kontrolną wizytę u weterynarza. Weterynarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak rentgen klatki piersiowej, aby sprawdzić stan płuc.
– Obserwacja zachowania 🐾: Zwróć uwagę na inne symptomy, takie jak zmiana zachowania, apetytu, aktywności czy oddechu. Informacje te mogą być pomocne dla weterynarza.
– Dbanie o środowisko 🏠: Upewnij się, że kot przebywa w czystym, bezpiecznym środowisku, bez dostępu do szkodliwych substancji, które mogłyby nasilać kaszel.
– Zbilansowana dieta 🥘: Zdrowa dieta jest ważna dla wspierania ogólnego zdrowia i regeneracji organizmu.
Pamiętaj, że zdrowie Twojego kota jest najważniejsze, a regularne wizyty u weterynarza i ich profesjonalna opinia są kluczowe w zapewnieniu najlepszej opieki. Trzymam kciuki za zdrowie Twojego mruczka! 🐱💗