Jak wybierać drapaki dla kotów. 5 złotych zasad!

Drapak jest niemalże podstawowym elementem wyposażenia kociego domu, dzięki nim nasz kot nie drapanie mebli, tapet i wykładzin, a jednocześnie pozwala kotu zachować jak najbardziej zdrowe i naturalne kocie zachowanie, którym jest wyciąganie pazurów.

rudy-kotek-na-kanapie

Po co kotu drapak?

Drapanie jest jednym z wielu często opacznie rozumianych kocich zachowań. Wielu właścicieli myśli, że koty drapią, aby coś zniszczyć lub zrobić nam na złość – jest to jednak dla nich zachowanie normalne. Drapiące, koty mają możliwość oznaczenia swojego terytorium poprzez pozostawienie swojego zapachu na danym przedmiocie, naostrzenia pazurków i pozbycia się z nich złuszczonych warstw naskórka, jak i rozciągnięcia mięśni łap i rozładowania emocji. Pod żadnym pozorem nie należy więc karać kota za drapanie, a jeśli zauważymy, że ofiarą kocich pazurów pada wyposażenie naszego domu – zapewnijmy mu przestrzeń gdzie swobodnie będzie mógł drapać.

Pięć złotych zasad: cechy idealnego drapaka

Drapak jednak drapakowi nierówny – jak więc wybrać taki który zadowoli naszego kota i uratuje nasze meble?
Oto 5 złotych zasad ZooArt:

Pierwszą cechą idealnego drapaka będzie wytrzymałość. Idealny drapak musi być stabilny, tak aby nie stanowił żadnego zagrożenia dla otoczenia. Wytrzymałość drapaka zazwyczaj świadczy też o lepszym wykonaniu przedmiotu. Szukajmy drapaków z solidną podstawą, lub drapaków narożnych; a jeśli mamy taką możliwość – wybierzmy sprzęt który da się dodatkowo przymocować śrubami do ściany.

Dwa: Drapak musi być również odpowiedniego rozmiaru, tak aby nasz podopieczny miał możliwość solidnego rozciągnięcia się przy zabawie. Małe koty i kociaki zadowolą się drapakami do pół metra, warto jednak zainwestować w większe, przynajmniej metrowe drapaki.

Trzecia cecha – naszego kota z pewnością uszczęśliwi wielofunkcyjność drapaka. Wykorzystajmy tą okazję i kupmy kotu sprzęt z siedziskiem i kilkoma półkami-pięterkami, tak aby mógł swobodnie skakać po konstrukcji.

Nieco podobna jest cecha czwarta – wygoda. Młodsze koty z radością będą bawić się drapakami z dużą ilością doczepionych linek i piłeczek, dla starszych kociaków ważniejsza jednak jest przestrzeń do spania. Wybierając drapak zadajmy sobie pytanie – czy jest na nim wyjątkowo dużo miejsca aby nasz mruczek mógł swobodnie zasnąć?

Ostatnia – piąta cecha, to wykonanie z naturalnych materiałów. Bardzo często widzi się w sprzedaży drapaki z plastikowymi lub tekturowymi włóknami – są one tanie, jednak szybko się psują a ich elementy wchodzą między pazurki kotów i roznoszą się po całym domu. Niektóre koty mają też tendencję do zjadania wszystkiego, co wydrapią – zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszego zwierzaka i wybierajmy drapaki wykonane wyłącznie z bezpiecznych materiałów, takich jak sizal lub plusz.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.