Bardzo lubimy trzymać i głaskać nasze futrzaki Kłopot w tym, że nie każdy kot pozwala się nosić na rękach, a niektóre w ogóle nie przepadają za pieszczotami. Przyczyny takiego zachowania są bardzo różne, np. bywa tak, że po prostu nieumiejętnie pupila podnosimy. Odpowiedzmy więc sobie na dwa pytania: dlaczego niektóre koty nie lubią być noszone na rękach i jak trzymać kota, by sprawiało mu to przyjemność?
Dlaczego kot nie lubi być trzymany na rękach?
Problemem ze znalezieniem odpowiedzi na postawione wyżej pytanie jest, że istnieje wiele źródeł takiego zachowania naszych mruczących pupili. Niektóre z nich sięgają korzeniami wczesnego dzieciństwa. Niestety, te należą do najtrudniejszych przypadków, zwłaszcza gdy zwierzę jest już dorosłe. A zatem, dlaczego kot nie lubi być trzymanym na rekach?
- Niewłaściwa socjalizacja kota w okresie dzieciństwa
Mówiąc o braku odpowiedniej socjalizacji, mam w tym przypadku na myśli to, że kociak był zbyt rzadko brany na ręce lub nie był brany w ogóle. Nie zdołał się więc przyzwyczaić do takiej formy kontaktu z ludźmi. - Złe doświadczenia kota z okresu dzieciństwa
W takich przypadkach problem może być nierozwiązywalny, podobnie jak przy złej socjalizacji. Wszystko zależy od tego, w jakim dokładnie okresie życia kociak miał złe doświadczenia w kontaktach z ludźmi i jak traumatyczne były to przeżycia. Dodatkowo im starszy jest już kot, tym trudniej zmienić jego zachowania. - Choroba u kota
Chore koty mogą unikać kontaktu z ludźmi, nawet z właścicielami. Trzeba jednak podkreślić, że wiele zależy od tego, jak mocno zwierzęta związane są ze swoimi opiekunami. Bywa bowiem i tak, że futrzak, choć chory, szuka kontaktu z ludźmi. - Ból u kota
Ból może towarzyszyć chorobie, ale może mieć również inne źródło. Kot, który doświadcza bólu także nie lubi być brany na ręce. Szczególnie, jeśli człowiek czyni to w nieumiejętny sposób. - Stres u kota
Kolejna przyczyna tego, że kot nie chce być noszonym na rękach. Zestresowane zwierzę często stara się ukryć, bywa nerwowe, a nawet agresywne. Rozwiązanie tego problemu w dużej mierze ułatwi nam odkrycie źródła stresu. - Strach u kota
Strach to również przyczyna stresu. Wystraszony kot najczęściej stara się ukryć. Raczej nie szuka pociechy u opiekuna. Warto jednak powiedzieć, że istnieją osobniki zachowujące się wręcz odwrotnie. Najtrudniejsze są przypadki permanentnego lęku u kota. - Niechęć kota do konkretnej osoby lub osób
Zdarza się, że kot nie pozwala się brać na ręce albo w ogóle dotykać konkretnym osobom. Wiele futrzaków unika obcych. Bywa również i tak, że zwierzę unika kogoś z rodziny, a wobec innych zachowuje się normalnie. Różne są przyczyny takiego zachowania. - Trauma u kota
Traumatyczne doświadczenie może całkowicie zmienić zachowanie naszego pupila. Kot, który wcześniej był czułym i bardzo kontaktowym stworzeniem, nagle zaczyna unikać bliskich kontaktów ze swoimi opiekunami. - Zły sposób podnoszenia i trzymania kota
Nieumiejętne trzymanie i podnoszenie kota może wywoływać u niego dyskomfort, a nawet ból. Trudno się zatem dziwić, że w takich przypadkach zwierzę unika kontaktu z człowiekiem, który to robi. Na szczęście, łatwo temu zaradzić.
Jak prawidłowo podnosić kota?
Jak podnosić kota? Istnieje jedna podstawowa zasada. Powinniśmy to robić tak, by nie wyrządzać zwierzakowi krzywdy. Jeśli dodatkowo kot nam ufa, możemy to robić naprawdę na bardzo różne sposoby. Niektóre futrzaki tak bardzo ufają swoim opiekunom, że pozwalają się podnosić nawet w mało komfortowy sposób.
Bezpieczne podnoszenie kota
Istnieje sprawdzona i bezpieczna technika na podnoszenie kota. Doskonale sprawdza się, gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w obchodzeniu się z futrzakami bądź mamy do czynienia ze zwierzęciem, którego niezbyt dobrze znamy. Jak podnosić kota z użyciem tej metody?
Jedną rękę – lewą lub prawą, zależnie od naszej wygody – podkładamy pod klatkę piersiową zwierzęcia i unosimy go. W tym samym czasie drugą ręką podtrzymujemy jego zad, podwijając ogon pod brzuch. Następnie przytulamy kota do ciała.
Inne techniki podnoszenia kota
Jak już wspomniałem, jeśli kot ma do nas zaufanie, a my doświadczenie, możemy podnosić go na różne sposoby. To samo dotyczy zwierząt, które są przyzwyczajone do częstego podnoszenia przez różnych ludzi. Ma to miejsce między przede wszystkim na wystawach kotów rasowych.
Możemy podnosić kota, podkładając mu jednocześnie jedną rękę pod klatkę piersiową, a drugą pod brzuch. Czasami wystarczy tylko trzymać pod klatką piersiową. Właśnie takie techniki podnoszenia kotów możemy zauważyć na każdej wystawie kotów – stosują je sędziowie podczas oceniania zwierząt oraz wystawcy.
Jak nie podnosić kota?
Absolutnie nie powinniśmy podnosić kota za kark. Taki sposób stosujemy wyłącznie w szczególnych przypadkach, np. gdy trzeba ujarzmić zwierzę. Dodatkowo wymaga on dużej dozy doświadczenia. Zapewne wielu ludzi nadal uważa, że jest to dobry sposób – przecież właśnie tak kotka przenosi swoje kocięta, które wówczas nieruchomieją. Dla dorosłego kota taka technika podnoszenia i przenoszenia nie jest jednak komfortowa i nie jest to również sposób na to, jak unieruchomić kota. Kociaków też nie powinniśmy tak chwytać, ponieważ jeśli zrobimy to nieumiejętnie, zadamy zwierzęciu ból i możemy przyczynić się do urazów fizycznych.
W żadnym wypadku nie wolno podnosić kota za łapy czy za ogon. Wydaje się to oczywiste, ale warto o tym przypomnieć. Taki sposób chwytania zwierzaka łatwo może skończyć się dla niego poważnymi urazami. Ciężarnych kotek nie wolno chwytać i podnosić za brzuch, ponieważ skutkować to może uszkodzeniem płodów, poronieniem, a nawet problemami zdrowotnymi u samicy.
Jak trzymać kota na rękach?
Jak trzymać kota? Możemy to robić na różne sposoby i trudno powiedzieć, który z nich jest najlepszy. Ważne, by zwierzak czuł się komfortowo, a to w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji konkretnego osobnika. Kot powinien nam też ufać, wtedy czuje się bezpiecznie w naszych ramionach i nie próbuje się wyrywać. My zaś powinniśmy trzymać go delikatnie, lecz stanowczo, choć spokojnie.
Podpieramy rękoma klatkę piersiową i zad kota
Ten sposób trzymania kota jest niczym innym, jak kontynuacją bezpiecznego podnoszenia futrzaka, o którym pisałem wcześniej. Jedną ręką podpieramy zad zwierzęcia, drugą zaś trzymamy jego klatkę piersiową.
Podpieramy rękoma przednie łapy i zad kota
Wyżej opisana technika trzymania kota nie jest dla wielu kotów (i dla nas również) zbyt wygodna, dlatego możemy ją zmodyfikować. Zamiast klatki piersiowej, podpieramy ręką przednie łapy (a właściwie nie tyle ręką, co ramieniem).
Trzymamy kota tak, jak się trzyma dziecko
Wielu opiekunów futrzaków lubi nosić swoje zwierzaki tak jak się nosi niemowlęta, czyli brzuchem do góry. Nie wszystkie koty futrzaki za tym przepadają, ale są i takie, które taki sposób trzymania tolerują, a nawet lubią. Jak trzymać kota w tej technice? Otóż po podniesieniu kota we wspomniany wyżej bezpieczny sposób, odwracamy go brzuchem do góry i umieszczamy go w zagłębieniu naszego zgiętego ramienia. Jedną ręką cały czas podpieramy zad pupila, drugą zaś trzymamy go za klatkę piersiową, jednocześnie podpierając jego przednie kończyny.
W kolejnym sposobie tworzymy z ramion coś w rodzaju kołyski. Nasz mruczący pupil leży brzuchem do góry. opierając się grzbietem na naszych ramionach. Przy tej technice trzymania kota istnieje możliwość nawiązania z nim kontaktu wzrokowego. Odpowiada to zwłaszcza zwierzętom mocno związanym emocjonalnie ze swoimi opiekunami. Kot musi mieć duże zaufanie do człowieka, w przeciwnym razie czuje się mało komfortowo, a nawet traci poczucie bezpieczeństwa.
Tym razem pozwalamy pupilowi oprzeć przednie łapy na naszym ramieniu, podczas gdy my podtrzymujemy rękoma jego zad lub tylne kończyny. Niektóre futrzaki lubią objąć człowieka łapkami za szyję. Dokładnie tak, jak to robią dzieci.
Niektóre z naszych mruczących pupili bardzo lubi siedzieć nam na ramieniu. Zdarzają się wśród nich osobniki, które w ten sposób nawet bardzo chętnie podróżują. Do takich kotów należała moja kotka, Tara (niestety już nieżyjąca). Jej córka, Kira, odziedziczyła po niej te upodobania i także uwielbia siedzieć na moim ramieniu.
Wystawowe techniki trzymania kota
Prezentując techniki trzymania i noszenia kotów, warto wspomnieć również o tych, które stosowane są na wystawach kotów rasowych Służą one jak najlepszej prezentacji zwierząt, co ma podnieść ocenę sędziowską. Jak trzymać kota, by dobrze się prezentował?
W pierwszym sposobie wystawowego trzymania kotów, jedną ręką podpieramy tylne łapy zwierzęcia, drugą zaś przednie. Ciało futrzaka powinno być skulone, dlatego trzymamy dłonie blisko siebie. W ten sposób prezentuje się koty perskie i koty egzotyczne.
W drugim wystawowym sposobie trzymania kotów, jedną ręką podkładamy futrzakowi pod klatkę piersiową kota, drugą natomiast pod jego brzuch. Ciało zwierzęcia powinno być maksymalnie rozciągnięte. By to osiągnąć dłonie odsuwamy od siebie. W ten sposób prezentuje się np. koty syjamskie, koty rosyjskie niebieskie oraz koty norweskie leśne.
Podnoszenie kota – to nie takie trudne
Koty mają różne charaktery. Nie wszystkie przepadają za bliskim kontaktem fizycznym z ludźmi, nawet z własnymi opiekunami. Nie zawsze możemy coś na to poradzić – trzeba się po prostu z tym pogodzić i akceptować pupila takim, jaki jest. Większość jednak domowych futrzaków lubi pieszczoty. Naszym zadaniem jest tylko nauczenie się obchodzenia z pupilem. Powinniśmy wiedzieć, jak trzymać kota, by ten się nie stresował oraz jak unieruchomić kota do czesania. Nie jest to trudne. Wystarczy odrobina wiedzy, wprawy oraz znajomość upodobań własnego czworonoga.
Dzień dobry, Mąż do tej pory nie chciał zgodzić się na wożenie naszego kota w transporterze do weta. Argumentował to tym, że nie będzie jeździł jak niewolnik. Do czasu, gdy sama w przypadku nagłej choroby musiałam szybko pojechać z Nim do lekarza i Mąż nie mógł Go trzymać na rękach. Co będzie łatwiejsze nauczenie 3l Kocurka: transportera czy szelki i smycz, żeby nie uciekł w czasie mojego wysiadania z samochodu? Jest kotem wychodzącym. Nigdy nie był w transporterze ani nie korzystał z szelek.
Jestem na Niego wściekła.