Twój pies szczeka w nocy? Dowiedz się, jak go tego oduczyć

Szczekanie psa, choć jest to jego sposób komunikacji, może czasami być uciążliwe dla nas i naszego otoczenia. Szczególnie, gdy pies szczeka w nocy. Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny, a także jak sprawić, aby Twój pupil przespał spokojnie całą noc.

Dlaczego pies szczeka?

Zapewne niejeden raz zastanawiałeś się: dlaczego pies szczeka? Obok mowy ciała i zapachu jest to jedna z podstawowych form komunikowania się otoczeniem. Pies, podobnie jak człowiek, chce wyrazić całą gamę informacji oraz emocji. Warto obserwować swojego pupila, ponieważ nie szczeka on bez powodu, a co więcej – nie zawsze wyraża ono to samo.

W zależności od sytuacji, szczekanie może oznaczać dobre lub złe zamiary. Może być ono zarówno informacyjne, jak i wynikać z radości czy ekscytacji (np. na widok kogoś znajomego). Może być również związane z ostrzeżeniem lub groźbą. A dlaczego pies szczeka w nocy? Zazwyczaj spowodowane jest to nudą i frustracją, ponieważ Twój ulubieniec nie spożytkował energii w ciągu dnia.

Pies szczeka w nocy! Co zrobić?

Po pierwsze – aktywność fizyczna

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej Twojego pupila w ciągu dnia. Długie spacery połączone ze wspólną zabawą (aportowanie piłki czy freesbee) nie tylko wpłyną pozytywnie na relację pomiędzy Tobą a psem, ale również sprawią, że z przyjemnością wieczorem położysz się spać. Zadbaj nie tylko o długość spacerów, ale także ich częstotliwość i różnorodność.

Jeśli lubisz bieganie lub jazdę na rowerze, to doskonałym rozwiązaniem będzie uprawianie tych sportów razem ze swoim czworonogiem. Obecnie mamy do wyboru bardzo dużą ilość sprzętu do uprawiania sportów z psem, dzięki któremu wspólna aktywność będzie komfortowa.

Po drugie – trening umysłowy

Gdy Twój pies szczeka w nocy, a pogoda nie sprzyja długim wędrówkom, zadbaj o jego trening umysłowy. Są czworonogi, dla których kwadrans zabaw węchowych będzie bardziej wyczerpujący niż godzinny spacer. Zaopatrz się w smakołyki i do dzieła! Podstawowym działaniem, które będzie stymulować mózg Twojego psa, jest ćwiczenie komend. Skupienie się na wykonaniu zadań, szczególnie nowych, będzie wymagało od niego wykorzystania dużej dawki energii.

Twój pupil to bardzo sprytne zwierzę i zrobi dużo, aby otrzymać coś pysznego do zjedzenia. Gdy nie masz czasu na wspólny trening, z pomocą przyjdzie kula-smakula. Napełnij ją suchymi smakołykami i daj psu. Twój ulubieniec musi wykazać się sprytem i cierpliwością, aby z kuli powypadały wszystkie kawałeczki.

Po trzecie – stymulacja węchowa

Doskonałym sposobem jest również stymulacja węchowa. Najprostszą zabawą jest ukrywanie smakołyka w zaciśniętej dłoni. Zadaniem psa jest oczywiście jego wywąchanie. Do tej zabawy możesz użyć także kubeczków lub ukryć smakołyk w kartonie wypełnionym papierami lub materiałami. Możesz również wykorzystać gotowe zabawki stymulujące, w których ukrywa się smakołyki. Pies, za pomocą swojego węchu oraz łap i nosa, będzie próbował się do nich dostać. Ponadto nagradzaj psa w chwilach spokoju. W ten sposób nauczy się, że jest to zachowanie pożądane. Gdy szczeka, nie mów do niego i nie głaszcz go. W ten sposób uczysz go, że szczekanie wywoła Twoją reakcję.

nocne szczekanie psa

Gdy pies szczeka w nocy… po prostu chce Ci coś przekazać

Pamiętaj – szczekanie dla psa jest jak mówienie dla człowieka. Twój pupil chce Ci w ten sposób coś przekazać, więc warto obserwować go, aby nauczyć się rozróżniać przyczyny szczekania. Teraz wiesz już także, co możesz zrobić, gdy pies szczeka w nocy. Dzięki powyższym poradom wyeliminujesz niepożądane zachowanie, ale również znacznie umocnisz więź ze swoim czworonogiem.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Twój pies szczeka w nocy? Dowiedz się, jak go tego oduczyć
  • Avatar

    Moj pies ciągle w nocy szczeka jak idziemy spać. Czy można mu podać jakaś tabletke na sen. Chociaż kawałeczek
    Wiadomo nie tyle co człowiekowi.
    Prosze o odpowiedz. Dziekuje

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Czy próbował Pan skorzystać z rad zawartych w artykule? Raczej nie poleca się podawać zwierzętom leków przeznaczonych dla ludzi. Jeśli faktycznie nic nie działa, w wyjątkowych sytuacjach można podać psu środki uspokajające dla zwierząt. Polecamy tabletki Zylkene od Vetoquinol, ponieważ zawierają biopeptyd alfa-kazozepiny, który występuje naturalnie w mleku matki. Można kupić je na naszym sklepie: https://zooart.com.pl/pol_m_Blog-ZooArt_Vetoquinol-Zylkene-Na-uspokojenie-dla-psa-i-kota-6996.html
      Można także udać się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie środki i zaleci ich właściwe dawkowanie.

  • Avatar

    Dużo wyjaśniło , czasami nasłuchuje jak zaczyna warczeć cicho lub podszczekiwac (za nim będzie to głośne ) czy coś słyszę bywa cisza zero przemieszania ludzi na klatce itp czy szczekania innego psa w bloku. Robie błąd wydaje mi się bo mówię nie albo nie wolno i Cii! Ze względu ze to jest 3 w nocy lub inna aby nie pobudziła sąsiadów bo zaczyna delikatnie i głośniej albo odrazu głośniej .. Oczekujemy dziecka i martwi nas że może je obudzić w najmniej oczekiwanym momencie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.