Czy pies może jeść ser? Sprawdź, czy ser może się znaleźć w diecie psa!

Sery są bardzo lubiane i często goszczą w jadłospisie ludzi – ser żółty, twaróg, ser pleśniowy – wszystkie one mają swoje szerokie grono zwolenników. Ludzie uwielbiają zajadać się serem, dlatego dość łatwo jest zapoznać z tym przysmakiem psa. Wystarczy, że raz zauważy, że jesz ser z przyjemnością, a też będzie chciał skosztować. Jednak czy powinieneś częstować psa serem? Co takiego się w nim kryje? Na co należy uważać? Dowiedz się!

Żywienie psa – co ma znaczenie?

Psy potrzebują przede wszystkim dobrej jakości białka w swojej diecie. Nie znaczy to jednak, że powinieneś podawać mu samo mięso – psy, w odróżnieniu od kotów, nie są bezwzględnymi mięsożercami. To nadal mięsożercy, jednak tysiące lat ewolucji razem z człowiekiem sprawiły, że pies stał się względnym mięsożercą – oznacza to, że w swojej diecie toleruje też inne składniki.

W zbilansowanej diecie psa powinno znaleźć się też miejsce na warzywa, owoce i zioła. To one dostarczają im niezbędnych do funkcjonowania witamin i innych składników odżywczych. Niektóre z psów wręcz przepadają też za serem. Czy ser dla psa to dobry pomysł? A może lepiej jest zostawić ser dla siebie i psa poczęstować czymś innym?

czy pies może jeść ser

Czy pies może jeść ser?

Ser to wartościowe źródło witamin i innych składników odżywczych. W serze kryje się mnóstwo białka, witamin: A, D, E, K i tych z grupy B. To także cenne źródło wapnia, magnezu, cynku, miedzi, czy potasu.

Ser ceniony jest też przez walory smakowe – psy też są takiego zdania, dlatego, jeśli jesz ser, być może zyskasz towarzysza, który będzie wpatrywał się w Ciebie błagalnym wzrokiem, byś go poczęstował. Czy warto to zrobić? Czy pies może jeść ser? Odpowiedź brzmi: To zależy! Decydujący jest tutaj rodzaj sera, którym chciałbyś poczęstować psa. W dodatku ser możesz podawać psu jedynie w formie smakołyku od czasu do czasu.

Ser żółty

Ser żółty jest bardzo wartościowy – to cenne źródło witamin, białka, czy wapnia. Znajdziesz w nim też tłuszcz, w tym kwasy tłuszczowe. W takim razie czy pies może jeść ser żółty? W zasadzie tak, ale wyłącznie w formie przekąski. 

Musisz jednak uważać – w serze znajdziesz sód. W nadmiarze może doprowadzić do wystąpienia nadciśnienia. Twój pies może mieć też uczulenie na wzmacniacze zapachu lub smaku w serze, a także obecne w nim konserwanty i barwniki.

czy pies może jeść ser

Ser żółty dla psa uważany jest za duży przysmak przez trenerów i behawiorystów, którzy często radzą, by w ten sposób nagradzać psa podczas szkolenia. Można też łatwo ukryć w nim lekarstwo, które trzeba podać psu. Nadal jednak żółty ser w diecie psa nie powinien pojawiać się często. To produkt tłusty i kaloryczny, dlatego może doprowadzić do szybkiego wzrostu masy ciała psa, co może przemienić się w nadwagę lub nawet problemy z otyłością.

Ser biały

Twaróg w diecie ludzi jest uważany za bardzo zdrową żywność. Nie ma w nim zbyt wiele tłuszczu, jest za to bardzo bogaty w białko. Można psu podawać niewielkie ilości twarogu, jednak nie można tego traktować jako głównego czy jedynego składnika posiłku. Dużo lepiej podawać psu twaróg okazjonalnie i jako dodatek w misce. To też dobry sposób na to, by podać psu lekarstwa.

Czy szczeniak może jeść twaróg? Szczeniaczki mają bardzo delikatne brzuszki, dlatego trzeba postępować z nimi ostrożnie. Możesz podać im niewielkie ilości twarogu, jednak nie może on być zbyt tłusty i musi być naturalny – bez dodatku soli i innych niepożądanych składników.

Podobnie jak w przypadku sera żółtego – pies może cierpieć z powodu alergii na białka mleka. Podawaj psu niewielkie ilości i zawsze pilnie obserwuj jego reakcję. Jeśli coś Cię zaniepokoi, wycofaj twaróg z jego jadłospisu i w razie konieczności zabierz psa do lekarza weterynarii. 

czy szczeniak moze jesc twarog

Ser pleśniowy

Czy pies może jeść ser pleśniowy? Nie jest to najlepszy pomysł. Ser jako taki nie jest dla psa toksyczny ani trujący, jednak ser pleśniowy jest tutaj wyjątkiem. Przy wytwarzaniu serów pleśniowych korzysta się z grzyba, który zawiera w sobie groźną dla psów substancję – roquefortine C. Psy mogą być na nią bardzo wrażliwe. Jej spożycie może zakończyć się drgawkami, gorączką, wymiotami oraz biegunką u psa. W dodatku, przy produkcji tego typu serów często dodaje się inne produkty, które treż mogą być szkodliwe dla psa – takie jak czosnek lub cebula.

Dlatego – czy psy mogą jeść ser? Tak, jednak nie może to być ser pleśniowy, bo może im bardzo zaszkodzić. Jeśli Twój pies mimo wszystko zje taki rodzaj sera, zabierz go do lekarza weterynarii, gdy zauważysz, że dzieje się coś niewłaściwego.

czy pies może jeść ser pleśniowy

Jak często podawać ser?

Wiesz już, czy psy mogą jeść ser żółty lub twaróg. Odpowiedź brzmi: tak. Jednak jak często go podawać? Najlepiej dość rzadko. Ser żółty może stanowić doskonałą przekąskę dla zwierzaka, może też być smakowitą nagrodą lub sposobem na przemycenie lekarstwa, które pies musi spożyć. Podobnie z serem białym – też można go użyć jako dodatku w potrawach lub podać w nich lekarstwo.

Możesz podawać psu ser wkomponowany do innych potraw, a nawet kupić karmę, która będzie zawierać dodatek sera. W naszym sklepie znajdziesz karmy dla psów, które zawierają małe ilości sera.

Nie można stosować sera jako podstawy diety psa, czy uważać go za główny posiłek. W przypadku sera bardzo ważny jest umiar. Poza tym, że zdrowy i wartościowy, ser jest bowiem bogaty w tłuszcz, który w nadmiernych ilościach może doprowadzić do problemów z nadwagą i otyłością. W serze występuje też niekorzystny dla zdrowia sód.

Jeśli nigdy wcześniej nie podawałeś psu sera, podawaj mu niewielkie kąski na spróbowanie. Sprawdź, czy nie ma nietolerancji laktozy – w przypadku twarogu – lub uczulenia na białka mleka i czy nie czuje się po nim źle. Jeśli nie zauważysz nic niepokojącego, możesz wdrożyć ser do jego diety. Jeśli coś Cię zaniepokoi, najlepiej zgłoś się do lekarza weterynarii.

czy psy mogą jeść żółty ser

Ser dla psa – podsumowanie

Czy psy mogą jeść żółty ser? W zasadzie tak, podobnie jak biały. Bezwzględnie nie może jeść jednak sera pleśniowego, ten jest dla niego bardzo szkodliwy. Zanim wdrożysz ser do psiej diety na dobre, musisz sprawdzić, czy nie ma nietolerancji laktozy – w innym wypadku może się to skończyć wzdęciami, wymiotami lub biegunką.

Ser jest wartościowym źródłem białka, wapnia i witamin. Jest też produktem bogatym w tłuszcz, dlatego nie podawaj go w zbyt dużych ilościach, bo psu może to zaszkodzić i sprawić, że zacznie cierpieć na problemy zdrowotne związane z nadwagą lub otyłością.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Czy pies może jeść ser? Sprawdź, czy ser może się znaleźć w diecie psa!
  • Avatar

    Mojemu pierwszemu psu ser smakował, niestety jego organizm nie przyswajał białego sera. Po kilku próbach, z których każda kończyła się wymiotami, przestaliśmy podawać mu ser. Obecny pies wcina ser ze smakiem i dobrze go toleruje. Dostaje jedynie chudy twaróg, okazjonalnie odrobinę żółtego sera, przy czym musi to być ser dobrej jakości, bo byle jakiego nie ruszy 😁😁

  • Avatar

    Nasza Akita uwielbia ser i od czasu do czasu dostaje go w formie przysmaku
    Zaraz obok niej zawsze siedzi kotka I też chętnie podjada serek😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.