Czy znasz osobę, która nie przepada za masłem? Prawdopodobnie nie. Podobnie rzecz ma się z kotami, które z wielką chęcią wskakują na stół lub kuchenny blat, kiedy tylko znajdzie się na nim masło. Dla kota stanowi ono niezły przysmak, który mimo wszystko posiada też kilka zalet. Czy jednak koty mogą jeść masło bez żadnych ograniczeń?
Dlaczego koty tak lubią masło?
Kot liżący masło to obrazek znany nie tylko z bajek i filmów. Dlaczego te zwierzaki tak bardzo przepadają za tym, w końcu przecież, niezdrowym produktem? Niestety, głównie dlatego, że jest właśnie niezdrowe. Konkretnie chodzi o sporą ilość tłuszczów, które polepszają smak każdego pożywienia. To właśnie tłuszcz powoduje, że najbardziej smakują nam potrawy, w których jest go najwięcej.
Dlaczego? Tłuszcz jest przewodnikiem smaku i aromatu, to on sprawia, że dana potrawa smakuje intensywniej niż te zdrowsze, pozbawione tłuszczu produkty. Masło dodatkowo zrobione jest ze śmietany, a ta jak wiadomo, również należy do kocich przysmaków. Posmak nabiału plus słodko-słony smak masła sprawia, że koty bardzo chętnie po nie sięgają, gdy tylko natrafi się ku temu dobra okazja. Konsystencja masła również jest przyjemna dla kocich zmysłów.
Te kilka powodów przyczynia się do tego, że trudno oduczyć kota lizania masła, kiedy stoi w łatwo dostępnym miejscu. Jednak czy kot może jeść masło bez konsekwencji zdrowotnych?
Masło dla kota – cenny przysmak czy zagrożenie dla zdrowia?
Tak jak w przypadku innych kalorycznych produktów, masło stanowi spore zagrożenie dla kociej diety i zdrowia. Koty mają sporą tendencję do tycia, dlatego ułatwianie im dostępu do kocich przekąsek lub takich produktów jak masło jest ryzykowne. Nadmiar tłuszczu i nadwaga u kota może z kolei prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.
Cukrzyca, problemy ze stawami, choroby serca i trzustki – to tylko niektóre popularne dolegliwości, które często towarzyszom otyłym kotom. Dbanie o dobrą dietę i odpowiednią wagę Twojego pupila jest przejawem troski o jego zdrowie. Dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć się temu, co znajduje się w misce kota oraz temu, co kot podjada z ludzkiego jedzenia.
Masło jest niekorzystne dla kotów również ze względu na swój skład. Pisaliśmy o tym w artykule: Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić, że laktoza, która się w nim znajduje, zazwyczaj nie jest tolerowana przez koty i powoduje poważne zaburzenia układu pokarmowego. Wymioty oraz ostra biegunka to skutki uboczne spożywania laktozy przez koty. Istnieją osobniki, które posiadają większą tolerancję tego składnika i w tym przypadku podanie kotu odrobiny mleka lub masła może mieć korzystny wpływ na jego zdrowie.
Masło jest bowiem źródłem cennych kwasów 3 i 6, które znajdują się także w rybach oraz w tłuszczu z mięsa. Kiedy podejrzewasz niedobór tych składników u Twojego kota, kontrolowane podane niewielkiej ilości masła może przysłużyć się Twojemu zwierzakowi. Jest ono jednak bezpieczne tylko wtedy, kiedy Twój kot nie cierpi na otyłość, nie ma skłonności do tycia oraz dobrze toleruje laktozę. W przeciwnym razie pozwalanie kotu na jedzenie masła może prowadzić do niemiłych komplikacji zdrowotnych. Pamiętaj też o tym, że białka mleka mogą powodować… alergię.
Koty liżą masło, aby pozbyć się kłaczków
Jest jeszcze jeden powód, dla którego niektórzy zalecają podawanie kotom masła. Uważa się, że koty liżą masło, ponieważ jego tłusta konsystencja ułatwia im odkrztuszanie kłaczków, które zalegają w jelitach. Rzeczywiście masło posiada takie właściwości i może być przydatne, kiedy zauważysz, że Twój kot przejawia widoczne trudności w „odkłaczaniu” organizmu.
W znakomitej większości przypadków koty jednak potrafią same sobie poradzić z nadmiarem sierści zalegającej w żołądku i przełyku. Poza masłem istnieje także wiele zdrowszych sposobów ułatwiających kotom pozbywanie się kłaczków. Dostępne są specjalne kocie karmy, pasty oraz przekąski, które usprawniają ten proces. Dobrze sprawdzi się także siemię lniane. W skrajnych przypadkach warto także udać się do lekarza weterynarii, nim zadecydujesz o podaniu kotu porcji masła.
Dlaczego koty liżą masło? Ponieważ jest smaczne, pomaga w odkłaczaniu i smakuje podobnie jak mleko, które choć niezdrowe, od dawna znane jest jako koci przysmak. Rolą właściciela jest jednak kontrolowanie zapędów kota i troska o jego zdrowie. Masło niestety nie należy do najzdrowszych produktów ani w ludzkiej, ani też w kocie diecie, dlatego bezpieczniej jest trzymać je z dala od łakomego języczka kociego pupila.