Konie to piękne zwierzęta, które wbrew pozorom są bardzo delikatne. Opieka nad nimi jest bardzo wymagająca, ale wielu miłośników koni znajduje w tym prawdziwe upodobanie. W zapewnieniu im odpowiedniej opieki ważne jest to, by zadbać o ich wyżywienie i dostarczenie im wszystkich niezbędnych witamin. Bywają sytuacje, w których ich suplementacja okazuje się wskazana, bo koń nie dostarcza sobie z pożywieniem wszystkiego, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Jakie suplementy dla koni mogą się przydać? W jakich okolicznościach? Jak zapewnić koniowi najwięcej witamin? Dowiedz się!
Rola witamin w żywieniu koni
W żywieniu koni stosuje się dwa rodzaje pasz: treściwe oraz objętościowe. Objętościowe dzielą się na suche – siano czy plewy – oraz soczyste – różnego rodzaju zielonki czy kiszonki. Z kolei pasze treściwe to głównie ziarna motylkowate czy ziarna zbóż. Pasze dla koni mają za zadanie dostarczyć koniom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym bardzo ważnych witamin.
Witaminy to nic innego jak różnorodna grupa związków chemicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. To dotyczy także koni. Bez odpowiednich ilości witamin – pozyskiwanych w naturalnie lub otrzymywanych w sposób syntetyczny – koń będzie osłabiony i może cierpieć na wiele bardzo poważnych problemów zdrowotnych. To wszystko odbije się też na jego wyglądzie i zachowaniu.
Dla koni ogromne znaczenie mają witaminy A, D i E, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Muszą one pochodzić od zewnątrz, bo organizm konia nie poradzi sobie z samodzielnym ich wytworzeniem. Z tego powodu muszą znajdować się w paszy – jako w naturalnym źródle witamin. Czasami jedna to może nie wystarczyć. Witaminy dla koni, które mają dla nich duże znaczenie to też te z grupy B oraz witamina C. Te organizm konia potrafi wytworzyć samodzielnie, ale nadal potrzebują, by były one dostarczane w odpowiednich ilościach – na przykład w przypadku koni o obniżonej odporności lub zimą.
Czy warto suplementować witaminy i inne dodatki dla konia?
Suplementy dla koni mogą mieć dla niego ogromne znaczenie. Nie zawsze jest możliwość dostarczenia tym zwierzętom wszystkich niezbędnych witamin i innych składników odżywczych wraz z paszą. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy koń dostaje paszę ubogą w składniki odżywcze, w tym witaminy. Może do tego dochodzić wtedy, gdy koń nie ma dostępu do pastwiska lub gdy pastwisko jest ubogie w różnorodną roślinność i nie jest w stanie dostarczyć zwierzęciu tego, czego ono potrzebuje.
W takich okolicznościach suplementy dla koni mogą okazać się niezbędne. Koń musi dostawać wszystkie niezbędne witaminy i inne składniki odżywcze w ilościach, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb jego organizmu. Zależne jest to między innymi od jego wieku, poziomu aktywności czy wielkości.
Jednymi z najpopularniejszych są suplementy na stawy dla konia – w końcu końskie stawy bywają mocno obciążone, a problemy z nimi należą do bolesnych i utrudniających zwierzęciu normalne funkcjonowanie. Stawy, ścięgna, mięśnie i wiązadła doskonale wspomaga siarka organiczna. W naszym sklepie znajdziesz siarkę organiczną wyprodukowaną przez markę Makana.
Nie warto jednak podawać suplementów na własną rękę – nadmiar witamin jest równie – a czasami nawet bardziej – szkodliwy jak ich niedobór. Jeżeli zauważasz niepokojące Cię symptomy, zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem weterynarii, najlepiej takim, który specjalizuje się w leczeniu koni. To on ma wiedzę i możliwości diagnostyczne, które pozwalają stwierdzić, czego potrzeba Twojemu koniowi.
Często mówi się też o końskim zdrowiu, dlatego czasami ludzie mają ochotę sięgnąć po witaminy przeznaczone dla koni, by dostarczyć sobie ich dużą ilość. Czy to dobry pomysł, by brać takie suplementy dla konia? Dla ludzi mogą one być bardzo szkodliwe. Wszystko dlatego, że koń ma inne – zdecydowanie wyższe – zapotrzebowanie na witaminy, dlatego w przypadku organizmu człowieka łatwo doprowadzić do przyjęcia zbyt dużej ich dawki i wystąpienia groźnego dla organizmu nadmiaru witamin. Dawki dostosowane są w końcu do innych gabarytów, a przy tym konie i ludzie mają zupełnie inne przewody pokarmowe, a witaminy dla koni nie były badane na ludziach.
Jakich witamin może brakować Twojemu zwierzęciu i czym to grozi?
Niedobór witamin to groźna sytuacja. Koń nie ma wtedy szans na to, by prawidłowo się rozwijać czy mieć dobre samopoczucie. Z biegiem czasu – im niedobór poważniejszy i im dłużej się przeciąga, może doprowadzić do coraz poważniejszych problemów zdrowotnych. Jakich witamin może zacząć brakować Twojemu koniowi i czym może to grozić?
Pomimo zapewnienia koniom właściwych warunków utrzymania i żywienia, zdarzają się sytuacje, w których należy suplementować im witaminy czy minerały. W wielu przypadkach przyczynia się do tego okres zimowy, jednak nie tylko. Klacze źrebne, zwierzęta starsze, po kontuzjach lub w trakcie rekonwalescencji, to tylko przykłady sytuacji, w których wykorzystuje się preparaty witaminowe. Dobra jakość stosowanych suplementów, a także właściwie ich dawkowanie, przyczynia się do utrzymania właściwej kondycji koni i sprawniejszego ich powrotu do zdrowia.
– lek. wet. Hanna Pietruszka
Witamina A
Usuwa wolne rodniki, jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. W przypadku młodych koni wspomaga ich wzrost. Ma też udział w ochronie błon śluzowych, a także zewnętrznych warstw skóry. Jej niedobór może skutkować rogowaceniem naskórka, problemami skórnymi, problemami ze wzrokiem, zwiększeniem podatności na uszkodzenia ścięgien, a także wzrostem podatności na rozmaite infekcje.
Witamina C
Witamina C dla koni ma duże znaczenie. To właśnie dzięki niej komórki chronione są przed działaniem wolnych rodników. Pozytywnie wpływa też na zachowanie fizjologicznej równowagi, która musi istnieć pomiędzy tkankami: chrzęstną, kostną i łączną. Z reguły konie same potrafią syntetyzować w swoim organizmie witaminę C w ilości odpowiedniej do ich potrzeb. Nie zawsze jednak się tak dzieje. Czasami istnieje konieczność jej suplementacji. Zwłaszcza w przypadku koni starszych, cierpiących z powodu alergii, zestresowanych, cierpiących na anemię, przeziębionych czy będących w okresie rekonwalescencji.
Witamina D
Witamina D dla konia doskonale działa na jego kości. Jej niedobór może doprowadzić do problemów z metabolizowaniem oraz przyswajaniem wapna i fosforu, co może zaburzyć równowagę w organizmie zwierzęcia. To z kolei może doprowadzić do deformacji kości, zaburzenia wzrostu i problemów ze stawami. Warto wiedzieć, że aktywnymi składnikami witaminy D są witamina D2 oraz D3. Ta pierwsza ma pochodzenie roślinne i powstaje na skutek naświetlania promieniami UV. Tą drugą natomiast koń wytwarza w skórze, także pod wpływem promieni UV. W ramach suplementacji witaminy D możesz podawać koniowi FARMAVIT D3 MAXX marki Vetos-Farma.
Witamina E
Głównym zadaniem witaminy E jest chronienie błon komórkowych i międzykomórkowych przed szkodliwymi związkami tlenu. Jest wymagana do tego, by zapewnić zwierzęciu prawidłowe funkcjonowanie. Jej niedobór osłabia mięśnie, powoduje wystąpienie zwyrodnień oraz miopatii, czyli choroby mięśni szkieletowych. Doprowadza ona do utraty masy mięśniowej. W przypadku źrebiąt może doprowadzić do niedokrwistości, a u dorosłych ogierów i klaczy przyczynić się do spadku płodności. Jeśli zaistnieje potrzeba suplementowania witaminy E może zainteresować Cię suplement Farmasel E Forte, produkowany przez Vetos-Farma.
Witaminy z grupy B
Rzadko zdarza się niedobór witamin z grupy B, bo dzienne zapotrzebowanie konia na te witaminy zapewniają: zachodząca w jelitach synteza mikrobiologiczna oraz pasze gospodarskie. Nadal jednak może dojść do sytuacji, w której koń nie będzie w stanie samodzielnie pokryć sobie zapotrzebowania na witaminy z tej grupy. Taka sytuacja może mieć miejsce przy paszy złej jakości oraz przy problemach z układem pokarmowym – przy wystąpieniu biegunki lub przy zaburzeniu flory bateryjnej. Trudno jest zdiagnozować niedobór witamin z tej grupy, bo objawy są tak szerokie i mało charakterystyczne, że pasują do wielu innych chorób, niedoborów czy zaburzeń.
Suplementy dla koni – podsumowanie
Żywienie koni to temat bardzo szeroki. Koń potrzebuje pasz objętościowych i treściwych różnego rodzaju, by móc dostarczyć mu wszystkiego, co niezbędne do życia. Organizm koni przystosowany jest do częstego spożywania małych porcji jedzenia, dlatego potrafią one paść się nawet przez szesnaście godzin na dobę.
Zadaniem wszelkiego rodzaju pasz jest zapewnienie koniom wszystkich koniecznych do życia witamin i innych składników odżywczych w ilości odpowiedniej do ich indywidualnego zapotrzebowania. Suplementy dla koni bywają przydatne, zwłaszcza gdy pasze są ubogie, ale nigdy nie warto podawać ich na własną rękę – zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i przede wszystkim poprawić jakość podawanych zwierzęciu pasz.